به نقل از آکاایران: در بازار فعلی دوربین های عکاسی دیجیتالی، که هر روز مدل های جدید بسیار پیشرفته تری در آن عرضه می شوند، گاهی تقسیم بندی دوربین ها در سه کلاس مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای دشوار می شود. این دشواری بیشتر از این جهت است که گاهی کشیدن یک مرز مشخص بین دوربین ها واقعا غیر ممکن است. با ما همراه شوید و مطالبی در مورد دوربین های DSLR مطالعه کنید.

دوربین DSLR

آکاایران: بسیاری از مردم با دوربین های دیجیتال Compact آشنا هستند دوربین هایی که لنز آنها ثابت است و معمولا کوچک و سبک هستند امروزه اکثر مردم یک دوربین Compact دارند این دوربین ها همانند تلفن های همراه همگانی شده اند اما دوربین های Digital SLR محبوبیت کمتری دارند و تا سال 2005 تنها عکاسان حرفه ای از دوربین های DSLR استفاده می کردند. از سال 2005 به بعد قیمت دوربین های DSLR کاهش یافت و در نتیجه محبوبیت آنها نیز بیشتر شد و علاوه بر عکاسان حرفه ای، افراد مبتدی نیز قادر به خرید و استفاده از این دوربین ها شدند.

اگر یک دوربین DSLR بخرید، بعد از بازکردن جعبه آن، با انبوهی از کلیدها و سوییچ ها طرف می شوید. کار کردن با حالت دستی (Manual) کمی پیچیده است، بنابراین حالت خودکار (Automatic) را انتخاب می کنید تا بتوانید با راحت شدن از پیچیدگی های این کلیدها، آسوده عکاسی کنید. البته استفاده از حالت خودکار ایرادی ندارد، اما اگر نتوانید از حالت دستی دوربین استفاده کنید، دوربین شما عملاً با یک دوربین کامپکت تفاوت چندانی نخواهد داشت.

اولین معیار در تقسیم بندی دوربین های دیجیتالی به سه کلاس مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای ( که تقریبا در تمام انواع اصلی این دوربین ها - دوربین های عکاسی دیجیتالی کامپکت، بدون آینه و DSLR- صادق است ) ویژگی هاو مشخصات فنی ای است که مدل های مختلف ارائه می کنند. بدون شک مشخصات فنی و ویژگی های طراحی دوربین عکاسی ای که برای مخاطبانی طراحی شده است که به تازگی قدم به دنیای عکاسی و دوربین های عکاسی DSLR گذاشته اند با این موارد در دوربینیکه برای عکاسان با تجربه تر طراحی شده است، فرق می کنند. دومین معیار برای تقسیم بندی دوربین ها در این کلاس، به شکل ویژه و خاص تری، اندازه سنسور تصویری است که دوربین ها عکاسی دیجیتالی ارائه می کنند ( که این معیار نیز تقریبا در طبقه بندی انواع اصلی دوربین های دیجیتالی که اشاره شد نیز صادق است ). از منظر این معیار، دوربین های عکاسی DSLR فول فریم ( مدل های مجهز به سنسور تصویر فول فریم یا 35 میلی متر ) دوربین های حرفهای در نظر گرفته می شوند؛ حتی با وجودی که سایر مشخصات و ویژگی های فنی آنها تفاوت زیادی با دوربین های نیمه حرفه ای نداشته باشد. در این طبقه بندی دوربین های عکاسی DSLR دارای سنسور تصویر APS-C دوربین های نیمه حرفه ای تلقی می شوند؛ و بیشترین سردرگمی ای که ایجاد می شود در همین جاست. گاهی تقریبا تنها تفاوت این دوربین ها با مدل هایی که در کلاس حرفه ای طبقه بندی شده اند، اندازه سنسور تصویر آنهاست ( به عنوان مثال، دوربین های Nikon D750، Canon EOS 60D، و Canon 70D را در نظر بگیرید ).

ما قبلا دوربین های عکاسی DSLR و بدون آینه را بر روی هم به عنوان دوربین های دارای لنز قابل تعویض در نظر گرفته و بهترین مدل های موجود را معرفی می کردیم. اما در حال حاضر به دلیل اینکه دوربین های بدون آینه زیادی در بازار عرضه شده و می شوند، تصمیم گرفته ایم این دوربین ها را از مدل های DSLR جدا کنیم. این امر به این معنی نیست که ما در انتخاب بهترین مدل ها مردد هستیم، بلکه در این کلاس از دوربین های عکاسی مدل های بسیار خوب زیادی وجود دارند که گذشتن از کنار آنها واقعا بی انصافی است. خاصه اینکه، ما دوست داریم شاهد پیشرفت های بیشتری در سیستم های AF ( فوکوس خودکار ) تقریبا تمام دوربین های DSLR نیمه حرفه ای باشیم، زیرا ماژول های AF اختصاصی آنها همراه با قابلیت های رهگیری سوژه می تواند وجه تمایز واقعی این دوربین ها از همتاهای بدون آینه خود، وقتی پای فوکوس سریع و دقیق به میان می آید، باشد.

 DSLR - SLR

SLR مخفف Single Lens Reflex است دوربین های SLR خصوصیات زیر را دارا هستند:

  • با یک دوربین SLR دقیقا همان چیزی را که لنز می بیند مشاهده می کنید.
  • لنز دوربین های SLR قابل تعویض است.
  • سنسور دوربین های SLR بزرگ است و در نتیجه عکس های باکیفیتی می گیرد.
  • دوربین های SLR تاخیر بسیار کم و نزدیک به صفر دارند و برای عکاسی ایده آل هستند.

با دوربین های SLR می توانید از کودک در حال خواب تا ماشین در حال حرکت عکاسی کنید. با این دوربین ها مطمئن خواهید بود که تصویری را به خاطر تاخیر عملکرد دوربین از دست نخواهید داد.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران