به نقل از آکاایران: تلفن های ثابت به دو نوع کلی تقسیم می شوند. دسته اول آنهایی هستند که فقط یک دستگاه ثابت دارند و مستقیماً با کابل به خط تلفن وصل می شوند. دسته دوم آنهایی هستند که علاوه بر دستگاه ثابت، دارای گوشی بی سیم سیار نیز هستند. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد تلفن های بیسیم مطالعه کنید.

 

تلفن بیسیم

آکاایران: این تلفن ها از دو بخش کلی تشکیل شده اند. یک دستگاه Base که بعضاَ یک دستگاه تلفن ثابت است و یک/چند گوشی بی سیم.

این تلفن ها با امواج رادیویی مشخصی کار می کنند که هریک دارای برد و کیفیت مخصوص به خود است. هر یک از بخش های دستگاه، دارای کیت های گیرنده و فرستنده امواج هستند که می توانند با یکدیگر تبادل سیگنال داشته باشند.

به دلیل وجود حساسیت های امنیتی درمورد ارتباطات رادیویی، تمامی دستگاه هایی که بر پایه امواج رادیویی کار می کنند بایستی دارای فرکانس کاری مشخصی باشند. از همین رو سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، قانون مشخصی را برای تعیین محدوده فرکانس کاری اینگونه وسایل تعیین کرده است که به قرار زیر است.

باند مجاز اول 46 تا 47 مگاهرتز
باند مجاز دوم 49 تا 50 مگاهرتز
باند مجاز سوم 86 تا 88 مگاهرتز
باند مجاز چهارم 931 تا 2 مگاهرتز

کاملا واضح است که هرگونه ورود به سایر فرکانس ها ممنوع بوده و دستگاه هایی که دارای فرکانس کاری دیگری باشند غیرمجاز تلقی شده و مورد پیگرد قرار می گیرند.

دستگاه مادر یا همان Base در تلفن های بی سیم معمولا به شکل های زیر است.
برخی از دستگاه های Base به تنهایی یک تلفن کامل به حساب می آیند یعنی می توان فارغ از گوشی بی سیم اقدام به شماره گیری کرد. این مدل تلفن برای کسانی که قصد دارند حداکثر استفاده را از تلفن ببرند مناسب است اما باید گفت که برخی افراد به هیچ وجه مایل نیستند تلفنی را خریداری کنند که دستگاه Base آنها بزرگ باشد. آنها مدل های کوچک و جمع و جور را بیشتر می پسندند.

تلفن هایی که دستگاه Base آنها بصورت یک تلفن مجزا است معمولا می توانند در زمان قطعی برق نیز به کار خود ادامه دهند.برد دستگاه بسیار حائز اهمیت است. برخی افراد فکر می کنند که مولفه برد سیگنال ها فقط زمانی کاربرد دارد که می خواهند از دستگاه مادر فاصله بگیرند اما واقعیت این است که علاوه بر این کاربرد، در خانه هایی که اتاق های زیادی دارد و گوشی بی سیم در اتاق های انتهایی منزل استفاده می شود عملکرد بهتری دارند زیرا هرچه قدرت و آنتن دستگاه ضعیف باشد، سیگنال های آن قادر به عبور از دیوارهای تودرتو نیستند. 

دربعضی مدل ها دستگاه مادر (BASE) خود یک تلفن کامل است یعنی قابلیت شماره گیری و پاسخگویی و امکاناتی از این قبیل را دارا است، البته از نکات مثبت این مدل ها کارکرد هنگام قطعی برق است. لازم به ذکر است شرکت پاناسونیک این مشکل را در گوشی های سری KX-TG37XX و برخی مدل های مشابه حل کرده است که این بی سیم ها قابلیت کارکرد در صورت نبود برق را دارند.

بی سیم های خانگی در مارک های متعددی عرضه و مورد استفاده قرار می گیرند، اما همان طور که می دانیم بی سیم های پاناسونیک بیشترین تقاضا و طرفدار را در دنیا دارند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران