به نقل از آکاایران: از آنجاییکه تقریبا تمام دستگاههای فتوکپی قابلیت پرینت و اسکن را دارا هستند ، قبل از معرفی مشخصات دستگاههای فتوکپی بهتر است به این بپردازیم که نوع کار شما به یک دستگاه فتوکپی حرفه ای نیاز دارد و یا یک دستگاه پرینتر چند کاره هم پاسخگوی نیاز های شما می باشد. با ما همراه شوید تا مطالبی درمورد دستکاه های کپی مطالعه کنید.

دستگاه کپی

آکاایران:  در ذیل به نکاتی می پردازیم که در زمان خرید دستگاه کپی می بایست در نظر گرفته شود و این موارد شامل راهنمایی هایی است که در زمان خرید دستگاه کپی رنگی ، جزئیات بیشتری را برای خریدار نمایان می نماید . 

1) دستگاه های همه کاره :

نام دیگر این دستگاه ها All in One می باشد به عبارتی دیگر یک دستگاه وجود دارد که شامل تمام موارد و عملکردهای لازم می گردد به گونه ای که یک دستگاه علاوه بر ویژگی چاپ و یا کپی می تواند شامل قسمت اسکن مطالب و یا فکس نیز باشد به این دستگاه ها که در داخل یک دستگاه تمام ویژگی های فکس و اسکن و ... وجود داشته باشد دستگاه های چند کاره و یا همه کاره گفته می شود . از جمله مزایای این دستگاه ها اشغال نکردن فضا توسط این ابزار ها می باشد به گونه ای که با استفاده از این دستگاه ها به جای اشغال کردن چندین فضا در منزل و یا محل کار می توان به راحتی تنها بخش کوچکی را اشغال نمود و به علت تجمیع دستگاه ها در یک دستگاه فضای کمتری توسط یک دستگاه اشغال می گردد . و از جمله مزیت دیگر این دستگاه ها می توان به هزینه ی بسیار اندک آن اشاره نمود ، اینگونه دستگاه ها به علت چند کاره بودن آنها دارای هزینه ی بسیار اندکی می باشند . و از جمله بزرگترین معایب آن می توان به کیفیت پایین اینگونه دستگاه ها اشاره نمود ، به علت تجمیع این دستگاه ها و دارا بودن امکانات متفاوت آنها ، اینگونه دستگاه ها دارای کیفیت یکسانی در تمام تجهیزات آنها نمی باشد .

2) دستگاه های چاپ عکس :

در صورتی که تمایل دارید تمام تصاویر شخصی خود را خودتان به تنهایی چاپ نمایید و به چاپخانه ها برای چاپ تحویل ندهید ، با استفاده از این دستگاه ها می توانید به راحتی تمام تصاویر خود را چاپ نمایید . با استفاده از این دستگاه ها به راحتی می توانید از تصاویر خود کپی رنگی را تهیه نمایید و لازم به ذکر است که استفاده از از این دستگاه ها در صورتی که تصویر رنگی باشد به طبع آن تصویر به صورت رنگی در خروجی چاپ می شود و در صورتی که تصویر مورد نظر شما سیاه و سفید باشد تصویر مورد نظر شما نیز سیاه و سفید خواهد شد . از جمله مواردی که در اینجا بسیار حئض اهمیت می باشد میزان هزینه ی چاپ نهایی با استفاده از این دستگاه ها در مقابل دستگاه کپی رنگی می باشد ، به علت استفاده از برگه های مخصوص و نیز کارتریج این دستگاه ها چاپ با آنها خیلی مقرون به صرفه نیست .

3) هزینه مواد مصرفی در دستگاه کپی رنگی :

مواد مصرفی مبحث مهمی است که می بایست هر کدام از مشتریان فروشگاه کپی رنگی به وضوح آن را بدانند و پس از علم کامل از مواد مصرفی دستگاه کپی رنگی مورد نظر خود را انتخاب نمایند . مواد مصرفی ، موادی است که می بایست در طی هر بازه ی زمانی ان را تعویض نمایید  ،موادی نظیر کارتریج از این گونه مواد به شمار می آیند . دستگاه های جوهر افشان پس از چاپ حدودا" 100 تا 200 برگه نیازمند تعویض کارتریج می باشند که هزینه ی تعویض و خرید مجدد آن معادل خرید یک دستگاه جدید می باشد ، در واقع این سیاستی است که برخی شرکت ها مخصوصا" شرکت هایی که در زمینه ی دستگاه های جوهر افشان فعالیت می نمایند و اینگونه دستگاه ها را تولید می نمایند، دارند و بدینگونه که مشتری در ابتدا بدون توجه به مواد مصرفی دستگاه مورد نظر خود را خریداری می نماید و پس از استفاده در کوتاه ترین زمان ممکن ، موعد تعویض قطعات مصرفی می گردد و در آن زمان می بایست هزینه ای معادل خرید یک دستگاه کپی رنگی را پرداخت نماید . اینگونه شرکت های تولید کننده بیشتر سود خود را از فروش مواد مصرفی به دست می آورند تا فروش دستگاه های خود . به عنوان مثال در دستگاه های جوهر افشان HP در ازای تعویض هر بار کارتریج می بایست هد آن نیز تعویض گردد که در این صورت هزینه ی آن بسیار گران می شود .

مشخصات فنی مهم در انتخاب و خرید دستگاه کپی :

 • تعداد کپی متوالی : قابلیت کپی کردن نسخه های  متعدد از یک برگ را گویند.
 • حداکثر چاپ ماهیانه : شاید چیزی که بیشتر از سرعت باید به آن دقت کنید حداکثر چاپ ماهیانه است. این عدد معرف نهایت قدرت دستگاه برای کار متوالی و سنگین است.
 • چاپ دورو : اگر دستگاه این قابلیت را نداشته باشد باید صفحات را اول به ترتیب صفحات فرد پرینت کرده، همین دسته صفحه را پشت و رو کرده و صفحات زوج را پرینت کنید.
 • حافظه: برای مواردی که دستگاه شما در شبکه است و چند کاربر بصورت هم زمان پرینت ارسال می کنند دستگاه به حافظه ای نیاز دارد که کارها را در آن ذخیره کرده یکی یکی پرینتر بگیرد. همچنین در مواقعی که کاغذ درون دستگاه نیست دستور ارسالی درون حافظه نگهداری می شود تا شما کاغذ را درون کاست  بگذارید و start کنید.برخی دستگاهها علاوه بر حافظه ی رم دارای هارد هم می باشند که به شما اجازه می دهد فایل های خود را درون دستگاه فتوکپی نگهداری کنید مستقیم برای اسکن یا پرینت ارسال کنید و یا در بایگانی نگه دارید.
 • تغذیه کننده اتوماتیک کاغذ (فیدر یا ADF) : شاید یکی از مهمترین مواردی که باید به آن توجه کنید داشتن فیدر برای دستگاه است. دستگاه شما اگر فیدر نداشته باشد ناچار هستید برای گرفتن اسکن و یا کپی برگه های کاغذ را یکی یکی روی شیشه ی دستگاه بگذارید. ولی فیدر یا همان محفظه نگهدارنده کاغذ به شما اجازه میدهد که کاغذ ها را بصورت دسته ای در دستگاه قرار داده و برای کپی یا اسکن استارت کنید. توجه کنید که برای پرینت گرفتن دستگاه از داخل کاست کاغذ سفید را استفاده میکند .
 • RADF: همان فیدر یا ADF است با قابلیت اسکن دوروی کاغذ که در نتیجه کپی و پرینت دورو هم دارد . 
 • فینیشر تازن و منگنه زن : معمولا بصورت آپشن به دستگاه اضافه می شود. فینیشر نسخه های مختلف را که توسط سورتر از هم جدا شدند، تا زده منگنه کرده و دسته بندی می کند.
 • مواد مصرفی: اعدادی که معمولا بصورت استاندارد به عنوان حجم کارتریج و تونر درج می شود تنها برای پوشش رنگ 5% محاسبه شده است (یعنی اگر 5%  یا 1/20 کاغذ شما با جوهر پوشیده شود با تعداد استاندارد کارکرد دارد) در نتیجه در عمل تعداد برگی که شما با تونر می توانید پرینت یا کپی بگیرید برای متون خیلی کمتر از میزان درج شده است و برای چاپ عکس که در آن صفحات تمام رنگی دارید به مراتب کمتر.
 • دولوپر : پودر دولوپر ماده مصرفی دیگری است که کار آن انتقال تونر یا پودر جوهر به درام است. دولوپر ها مصرف نمی شوند ولی پس از مدتی کارایی خود را از دست می دهند و باید تعویض شوند. این مدت معمولا طولانی است و شاید هر چند سال یک بار نیاز باشد تا شما پودر دولوپر خود را تعویض کنید. بنا بر این قیمت دولوپر در انتخاب شما چندان موثر نیست.
 • زمان تهیه اولین کپی: زمانی است که اولین صفحه از دستگاه بیرون می آید. بعد از اولین صفحه بقیه صفحات با سرعت ذکر شده کپی گرفته می شوند.
 • سرعت چاپ : با واحد ppm تعریف می شود و مشخص کننده تعداد برگ چاپ شده در دقیقه است.
 • دقت چاپ : بر اساس dpi تعریف شده که مشخص کننده تعداد نقطه / پیکسل در اینچ است. هر چه این رقم بیشتر باشد کیفیت تصویر بیشتر خواهد شد.شما کیفیت یک تصویر را با تغییر تنظیمات می توانید تغییر دهید. مثلا اگر در تنظیمات تصویر 1200*1200 را به 600*2400 تبدیل کنید تصویر با کیفیت تر به نظر می رسد ولی مجموع پیکسل های تصویر را نمی توان تغییر داد.
 • اسکن به پست الکترونیکی : امکان ارسال ایمیل از طریق خود دستگاه (البته اگر امکان شبکه را داشته باشد) را بدون استفاده از کامپیوتر و بصورت مستقیم را گویند .
 • چاپ  خصوصی : همان ارسال چاپ رمز گذاری شده است. در مکان هایی که دستگاه share شده یا متصل به شبکه است، شاید شما مایل نباشید فکس یا پرینت شما توسط دیگران دیده شود. دستگاه هایی که قابلیت رمز گذاری دارند به شما اجازه می دهند فایل خود را ارسال کنید اما این فایل در حافظه چاپگر می ماند و تنها زمانی که شما کد را روی شماره گیر وارد کردید بروی کاغذ چاپ می شود.
 • چاپ زمانبندی شده : این قابلیت به شما امکان میدهد که پرینت خود ارسال کنید ولی دستگاه تا زمانی که شما تعیین کرده اید از چاپ آن خودداری می کند.
 • چاپ پس زمینه : تصویر یا لوگویی که شما برای چاپ پس زمینه انتخاب کرده اید بروی تمام پرینت هایتان  کمرنگ تر از متن درج می شود بدون آن که هر بار بخواهید آن را در اسناد خود اضافه کنید.
 • چاپ  صفحات پشت جلدی و رو جلدی : شما تعداد نسخه های مورد نظر خود را برای پرینت به دستگاه ارسال می کنید و صفحه ای که برای پشت و روی جلد انتخاب کردید بدون آن که هر بار دستور چاپ آن را بفرستید در آغاز و پایان هر نسخه اضافه می شود.
 • چاپ در بایگانی الکترونیکی : دستگاههایی که دارای حافظه هارد هستند می توانند فایل ها را در بایگانی خود دستگاه (و نه کامپیوتر) پوشه بندی کرده، نگهداری کنند.
 • کاست کاغذ : اگر شما حجم کاری بالایی دارید یا در ابعاد مختلف پرینت میگیرید، دستگاهی با چند ورودی کاغذ برای A4, A3, A5 و ... لازم دارید. عموم دستگاههای کپی یک یا دو کاست کاغذ و یک کاست دستی (که برگ برگ کاغذ را وارد آن می کنید) دارند. ولی اگر برای شما این مقدار کافی نیست باید در صورت موجود بودن در بازار به دستگاه خود کاست کاغذ اضافه کنید.
 • کاست دستی (By pass) : ورودی دستی کاغذ است. اگر سایز کاغذی را به ندرت استفاده میکنید می توانید از کاست دستی به جای فیدر یا کاست که معمولا پر است از کاغذ هایی با سایز هایی که همیشه مورد نیاز هستند استفاده کنید.
 • سورتر کاغذ : این مورد معمولا بیشتر برای استفاده در انتشارات و یا کپی کردن جزوات کارایی دارد. دستگاه دارای سورتر کاغذ این قابلیت را دارد که بعد از اتمام هر نسخه ، نسخه بعدی را با کمی فاصله از نسخه قبلی کپی کند. به این ترتیب نسخه های متعدد پرینت یا کپی شده قابل جدا سازی هستند.

گردآوری: بخش کامپیوتر آکاایران