با عرضه برنامه Mobile Office، کاربران Windows Mobile می توانند به سادگی اسنادشان را بین یک کامپیوتر دسک تاپ و دستگاه سیار بدون نیاز به انجام کاری زیاد، مبادله کنند. ولی مـوضوع هـمین جا خـتم نمی شـود. بـا استفـاده از تـرفند هایی که در ایـن مـقاله ارائـه می شـوند می تـوانـید عـمـلکرد بـرنامه Mobile Office را افزایش دهید.

 

ایجاد و ویرایش فایل های PowerPoint

برنامه PowerPoint Mobile امکان ایجاد نمایش های جدید را فراهم نمی آورد. کارهایی که می توانید با این برنامه انجام دهید عبارتند از مشاهده، ارسال، کپی یا حذف یک نمایش.

برنامه Pocket Slides محصول شرکتConduits Technologies ایـن امـکان را فـراهم می آورد کـه یک نمایش را ایجاد یا حذف کنید. همچنین، می توانید نمایش های ایـجاد شـده روی Windows Mobile را تـغـیـیر داده و روی نسخه PowerPoint کامپیوتر دسک تاپ نیز به کار ببرید. این برنامه همچنین از صدا، تصاویر، کنترل های راه دور Bluetooth و غیره پشتیبانی می کند.

 

الگوها

این بار که به یک جلـسه می روید، می توانید با استفاده از الگوی جلسه در زمان خود صرفه جویی کنید. این ویژگی امکان یادداشت برداری از مـوارد مـهم یـک جـلسه هـمچون تـاریخ، موضـوع، حـاضران و موارد مـورد بـحث را فـراهم می آورد. برنامه Word Mobile دارای الگوهایی برای بـخش یادآوری، انجام آیـتم ها و دیـگر یـادآوری های مـربوط به دسـتگاه است. برای استفاده از یکی از این الگوها، روی Menu از صفحه اصلی برنامه Word Mobile و سپس Options کلیک کرده و سپس Default Template را از لیست کشویی انتخاب کنید.

اگر به طور مرتب اطلاعات مشابهی را وارد می کنید، می توانید الگویی برای خودتان ایجاد کنید تا دیگر لازم نباشد هر بار کار با یک صفحه خالی را آغاز کنید. برای این منظور، یکی از فایل های موجود را با الگویی که می خواهید ایجاد کنید، باز کرده و یا یک فایل جدید ایجاد و فیلدها را اضافه کنید. در فایل موجود، داده ها را حذف کنید ولی فیلدها را دست نزنید. زمانی که ایجاد الگو پایان یافت، به ترتیب روی File ،Menu و Save As کلیک کنید. یک نام برای الگو انتخاب کرده و Type را به یک فایل DOT تغییر دهید (DOT. معرف Document Template است). اگر قصد دارید که آن را در پوشه ای خاص قرار دهید یا روی یک کارت SD ذخیره کنید، تغییرات لازم را از طریق پنجره Save As انجام دهید.

ترفندهای کار با Mobile Office - آکا

ارسال یک فایل از طریق پست الکترونیکی

می توانید فایل هایExcel ،Word و PowerPoint را به صورت مستقیم با استفاده از دستگاه خود از طریق پست الکترونیکی ارسال کنید و لازم نیست که بدین منظور آنها را به وسیله کامپیوتر دسک تاپ و بعد از همگام سازی دستگاه ها ارسال کنید. در عوض، در هر کدام از این برنامه ها، بر روی فایلی که قصد ارسال آن را دارید، کلیک کرده و آن را نگه دارید تا منوی متنی ظاهر شود. سپس روی Send کلیک کنید. این کار باعث باز شدن برنامه Outlook می شود. سپس اطلاعات لازم را در بخش نام گیرنده، موضوع و پیام وارد کرده و روی Send کلیک کنید. اگر دستگاه شما دارای Wi-Fi یا دسترسی به اینترنت نیست، نامه الکترونیکی ارسال نخواهد شد؛ در این حالت باید آن را با کامپیوتر دسک تاپ خود همگام سازی کنید. می توانید فایلی را که در حال حاضر باز است را با انتخاب گزینه هایFile ،Menu و Send ارسال کنید.

 

دسترسی سریع به برنامه های Mobile Office

اگر زیاد از برنامه های Mobile Office استفاده می کنید، می توانید با افزودن آنها به Start Menu، در زمان باز کردن لیست این برنامه ها صرفه جویی کنید.

بدین منظور به ترتیب روی Settings ،Start و Menus کلیک کنید. حالا می توانید برنامه هایExcel ،Word و PowerPoint را به Start Menu اضافه کنید. اگر در حال حاضر هفت آیتم در حالت انتخاب دارید، بعضی از آنها را از حالت انتخاب خارج کنید تا فضای کافی برای برنامه های Mobile Office در منوی Start ایجاد شود. سپس روی OK دوبار کلیک کنید تا کار پایان یابد. حالا می توانید با کلیک روی Start و سپس برنامه ای که می خواهید از آن استفاده کنید، به برنامه های Mobile Office دسترسی یابید.

 

چاپ اسناد

با داشتنBluetooth ،Wi-Fi و اشعه مادون قرمز، حتماً تصور خواهید کرد که چاپ یک سند در Mobile Office راحـت خـواهـد بـود ولی گـزیـنـه Print در ایـن بـرنـامه وجـود نـدارد. بـرای چـاپ یـک سـنـد، لازم اسـت کـه از نـرم افـزار دیـگری اسـتـفـاده کـنیـد. بـرنـامـه PrintBoy مـحـصـول شـــرکــت www.bachmannsoftware.com) Bachmann) که با Windows Mobile 5.0 و نسخه های قبلی این سیستم عامل سازگار است، می تواند به وسیله اتصالات سریال، مادون قرمز،Bluetooth ،Wi-Fi یا Smartphone/Wireless Data به یک چاپگر متصل شود. کسانی که به یک شبکه محلی (LAN) دسترسی داشته باشند، می توانند یک سند را به وسیله Wi-Fi به چاپگر بفرستند. اگر این ترفندها کارساز نیستند، ممکن است که نیاز به یک آداپتور مادون قرمز یا Bluetooth داشته باشید. شـرکـت های www.belkin.com) Belkin، Bachmann) و www.usbgear.com) USB Gear) آداپتورهای چاپگری را به بازار عرضه کرده اند.

 

همگام سازی برنامه Outlook با برنامه های مبتنی بر وب

اگر تقویم و دیگر اطلاعات ضروری خود را به صورت online نگه دارید، در صورتی که دستگاهتان را به همراه نداشته باشید یا باتری آن تمام شده باشد، می توانید از آنها استفاده کنید. به علاوه، بیشتر برنامه ها این امکان را فراهم می آورند که تقویم را به اشتراک گذاشته و فایل های ارسال شده از برنامه Outlook را دریافت کنید. برای مثال، برنامه Google Calendar می تواند فایل های Comma Separated Values) CSV) را به ویندوز انتقال دهد.

بدین منظور برنامه Outlook را روی دسک تاپ باز کنید و به ترتیب روی Next ،Export To A File ،Import And Export ،File،

(Calendar ،Next ،Comma Separated Value (windows و سپس Next کلیک کنید. حالا به محلی بروید که قصد ذخیره فایل را در آنجا دارید و یک نام وارد کنید. روی Next و سپس Finish کلیک کرده و یک محدوده زمانی که قصد انتقال مطالب آن را دارید، وارد کنید. در Goolge Calendars، به ترتیب روی Manager Calendars و Import Calendar کلـیـک کـنیـد. سپس وارد فایلی شوید که در برنامه Outlook ایجاد کرده اید، تقویم را انتخاب کرده و روی Import کلیک کنید.

 

استفاده از قابلیت های پایگاه داده

برنامه Access در مجموعه Mobile Office وجود ندارد ولی می توانید با استفاده از برنامه HanDBase محصول شرکت www.ddhsoftware.com) DDH Software) که پنج نسخه از آن در بازار وجود دارد با برنامه Access کار کنید. تمام این نسخه ها این امکان را فراهم می آورند که پایگاه داده ها را هم در Windows Mobile و هم در کامپیوتر دسک تاپ ویرایش کنید. این شرکت همچنین بیش از 2000 پایگاه داده رایگان برای دریافت و استفاده به همراه برنامه HanDBase ارائه می کند.

 

سوئیچ بین حالت های عمودی و افقی چاپ

مـمکن اسـت اسـناد بـزرگی در بـرنامـه های Excel ،Word و PowerPoint داشته باشـید که مـشاهده آنها در نمای افقی راحت تر بـاشد. این برنـامه ها دارای گـزینه ای برای سوئیچ بین حالات عمودی و افقی نیستند، در عوض این کار را به وسیله یک دکمه می توان انجام داد. اگر دکـمه ای بر روی دستگاه دارید که هرگز استفاده نمی شود، می توانید آن را به گونه ای تغییر دهید که باعث چرخش صفحه با یک فشار دکمه شود.

بدین منظور، به ترتیب روی Settings ،Start و سپس Buttons کلـیک کـرده و دکـمه ای کـه قـصد اسـتفاده از آن بـرای تـغییر حالت های عـمودی و افـقی داریـد را انـتـخاب کـنید. در بـخش Assign A Program، گزینه Rotate Screen را انـتخاب کرده و روی OK کلیک کنید. دفعه بعد که این دکمه را فشار دهید، صفحه تغییر مکان خواهد داد.

 

منبع : tebyan.net

تبلیغات