نوار منو در Photoshop و ImageReady همانند نوارمنوهای سایر برنامه ها عمل می کند و کارایی یکسانی دارد. کلیک کردن نام منو سبب باز شدن کشوی مربوطه و امکان دسترسی به گزینه های زیر مجموعه آن می شود. برای انتخاب یک گزینه بر روی آن کلیک کنید، همچنین انتخاب گزینه هایی که یک فلش کوچک در سمت راست خود دارند سبب نمایان شدن گزینه های دیگری می شود که در واقع زیرمجموعه گزینه اصلی هستند. همچنین انتخاب گزینه هایی که در انتهای آنها سه نقطه (…) قرار دارد سبب فعال شدن یک کادر محاوره ای می شود. برای انتخاب هر گزینه کافی است تا آن را کلیک کنید. در این قسمت از کار عملی، مجموعه ای از منوهای مختلف مورد بررسی قرار می گیرند تا به شما در استفاده صحیح و عملی تر از منوها کمک کنند.

 

منوی File در Photoshop  

 

نوار منو

برای انجام کارهای اولیه ای همچون بازکردن، بستن و ذخیره کردن فایل ها از منوی File استفاده می شود. همچنین امکان Import (وارد) و یا export (صادر) کردن فایل ها در این قسمت وجود دارد. انجام اعمال اتوماتیک، تنظیمات برنامه، تنظیمات رنگ های کلی برنامه از جمله دیگر قابلیت های موجود در این منو می باشد. همچنین فرمان Exit (همان فرمان Quit در مکینتاش) که سبب بسته شدن برنامه Photoshop می شود در پائین این منو قرار گرفته است.

 

منوهای Edit و Image در Photoshop  

 

نوار منو

از منوی Edit و Image برای تعیین تغییرات عمومی استاندارد بر روی یک فایل باز استفاده می شود. دستورات کنترل کننده ای همچون Cut و Paste بعلاوه دستور Transform، Fill ، Stroke و Define Pattern در منوی Edit قرار دارند. در منوی Image نیز گزینه هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید رنگ و اندازه یک تصویر را تغییر داده و به شکل مورد نظر تبدیل کنید. همچنین گزینه های مربوط به تعیین حالت رنگ فایل، اندازة تصویر، اندازة کادر تصویر و تنظیمات عمومی رنگ یک فایل که از طریق Adjustments امکان پذیر می باشد نیز در این منو قرار دارند. 

 

منوی Layer در Photoshop  

 

نوار منو

در منوی Layer تمامی گزینه های مربوط به لایه بندی تصاویر وجود دارد. ایجاد و حذف لایه ها، ادغام چند لایه در هم، اعمال افکت ها به لایه ها یا گروهی کردن چند لایه. البته اکثر این گزینه ها از طریق پالت Layers نیز قابل دسترسی هستند.

 

منوی Select در Photoshop  

 

نوار منو

می توانید برای کنترل گزینه های انتخابگر برنامه از منوی Select استفاده کنید. از جمله دسترسی به فرامین Inverse، Feather، Modify، Save Selection و Load Selection .

 

منوی Filter در Photoshop  

 

نوار منو

منوی Filter در فتوشاپ دربردارنده فیلترهای مختلفی است که در 4 گروه اصلی جداگانه و 14 زیرگروه طبقه بندی شده اند. همچنین فیلترهایی که توسط سایر شرکت های گرافیکی ارائه می شوند نیز قابل نصب و استفاده در این قسمت می باشد و می توانید با قرار دادن فیلترهای مورد نظر در پوشه Plug-Ins موجود در محل نصب فتوشاپ و از طریق این منو به آنها دسترسی پیدا کنید.

 

منوهای View و Window  

 

نوار منو

برای کنترل وضعیت پیش نمایش و بزرگنمایی و کوچکنمایی فایل های گرافیکی و نیز فعال کردن خط کش و خطوط راهنما ی تصویر از منوی View استفاده می شود. منوی Window نیز امکان باز و بسته کردن 17 پالت موجود در فتوشاپ را فراهم کرده است. بعلاوه لیست تمام فایل های باز در فتوشاپ از طریق این منو قابل مشاهده و دسترسی است.

 

منوهای Help در Photoshop و ImageReady  

 

نوار منو

از طریق منوی Help در هر دو برنامه Photoshop و ImageReady امکان دسترسی موضوعی به توضیحات بخش هایی که با آنها دچار مشکل هستید وجود دارد. همچنین امکان دسترسی به یاری رسان تصویری نیز در این منو وجود دارد. از طریق گزینه های About منوی Help نیز می توانید به اطلاعات مربوط به نسخه نرم افزار و Plug – In های نصب شده در سیستم دسترسی یابید.

 

منوی File در ImageReady  

 

نوار منو

از منوی File در ImageReady برای باز کردن، بستن و ذخیره یک فایل استفاده می شود. بعلاوه برای ذخیره فایل ها با پسوند gif و jpg در وضعیت بهینه شده نیز از این منو استفاده می شود. همچنین از طریق این منو می توان به عناوین و دستوراتی همانند Import ، Export ، Preview in Browser و Recent دسترسی پیدا کرد. البته در منوی فایل گزینه دیگری به نام Exit نیز وجود دارد که از طریق آن می توان برنامه را بسته و از آن خارج شد.

 

منوهای Edit و Image در ImageReady  

 

نوار منو

برای کنترل تغییرات عمومی استاندارد مربوط به یک فایل در ImageReady از منوی Image و Edit استفاده می شود. دستوراتی همچون Cut ، Copy و Paste بعلاوة گزینه های مربوط به تغییر شکل ((Transformation ، Fill ، Stroke ، Pattern Define و تنظیمات (Preferences) نیز از دیگر فرامین قابل دسترس این منو هستند. منوی Image در این برنامه نسبت به منوی موجود در فتوشاپ محدودتر است و فرامین مربوط به تعیین اندازه تصویر، اندازة کادر تصویر و یکسری تنظیمات عمومی مربوط به رنگ فایل ها از طریق این منو قابل دسترسی هستند.

 

منوی Layer در ImageReady   

 

نوار منو

تمامی گزینه های لایه بندی از طریق منوی Layer در اختیار شما می باشد. از جمله ایجاد، حذف، ادغام کردن، گروهی کردن و اعمال افکتهای مختلف به لایه ها و همچنین گزینه های کنترل کننده مربوط به نقشه تصویر (از طریق انتخاب گزینه Options Layer)، قرارگیری دقیق لایه ها و قفل کردن آنها. برخی از این کنترل ها از طریق پالت Layers نیز قابل دسترسی هستند.

 

منوی Slices در ImageReady  

 

نوار منو

منوی Slices مدیریت تکه های تصویری را برعهده دارد. در واقع ImageReady جهت بهینه سازی و نمایش بهتر تصویر در یک جدول HTML آن را به چند تکه تقسیم می کند. Slice نیز در واقع تکه ای از تصویر است. از طریق این منو نحوة ایجاد، تغییر، تعیین لینک و نیز حذف تکه های تصویری امکان پذیر می باشد. همچنین از طریق این منو می توانید تصاویر دوحالته جاوا اسکریپت (Rollovers) و تکه های لینک شده را تعیین و مشاهده کنید.

 

منوی Select در Image Ready  

 

نوار منو

برای کنترل گزینه های انتخابگر در ImageReady از منوی Select استفاده می شود. دستوراتی همچونInverse ، Feather، Modify، Selection Load و Save Selection از جمله دستورات این منو هستند.

 

منوی Filter در ImageReady  

 

نوار منو

منوی filter در برنامه ImageReady شامل 101 فیلتر مختلف است که در 14 دسته بندی قرار گرفته اند. همچنین با نصب فیلترهای طراحی شده توسط سایر شرکت ها می توانید از طریق این منو به آنها دسترسی پیدا کنید و از آنها نیز در طراحی های خود استفاده کنید.

 

منوهای View و Window در ImageReady   

 

نوار منو

برای کنترل بزرگنمایی و کوچکنمایی و پیش نمایش فایل های طراحی شده و نیز فعال یا غیرفعال کردن خطوط راهنمای تصویری و خط کش از منوی View استفاده می شود. منوی Window نیز امکان فعال یا غیرفعال کردن 18 پالت موجود در ImageReady را به شما می دهد. بعلاوه امکان مشاهده لیست تمامی فایل های باز موجود در برنامه و انتخاب هر یک، در این منو فراهم است.

 

*توجه*

چرا برخی از منوها خاکستری هستند؟

فرامین موجود در منوها عبارات حساسی هستند، به این معنی که تنها زمانی در دسترس هستند که بطور عملی قابل استفاده باشند. از این رو اگر فرمانی به رنگ خاکستری و غیرقابل کلیک کردن است، بدین معنی است که در وضعیت موجود نمی توان از آن فرمان استفاده کرد.

 

پیگیری اخبار تکنیکی پشتیبانی فتوشاپ

Adobe این امکان را فراهم کرده است که کاربران به آسانی به اخبار، رویه ها و مطالب تکنیکی از طریق لینک ها و پیوندهای فتوشاپ دست یابند. برای مشاهده لیستی از نکات تکنیکی فتوشاپ می توانید گزینه Help/Photoshop Online را انتخاب کنید. با انجام این کار شما از طریق مودم به سایت وب Adobe دسترسی پیدا می کنید. برای دسترسی به صفحه دریافت نسخه های به روز رسانی شده نیز می توانید گزینه Help/Updates را انتخاب کنید.

 

 

نوار منو

نحوه استفاده از جعبه ابزار

همواره پس از اجرای فتوشاپ جعبه ابزار در صفحه قابل مشاهده است و بطور معمول نیز در سمت چپ و بالا قرار دارد. در فرایند ویرایش یک تصویر بطور مداوم و برای انتخاب انواع ...
نوار منو

به Photoshop و ImageReady خوش آمدید

در این قسمت بطور مقدماتی با برنامه Photoshop و ImageReady آشنا می شویم، سپس هر دو برنامه را اجرا کرده و محیط کاری عمومی آنها را ارزیابی می کنیم... اجرای فتوشاپ برای اجرای این
نوار منو

آشنایی با فتوشاپ

اغلب مردم به فتوشاپ به عنوان برنامه ای نگاه می کنند که از پیچیدگی های بسیار برخوردار است. تصوراتی همچون «شاید من از ده درصد برنامه استفاده نکنم» یا «من فقط برای دیدن ....

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

در نوار منو

تبلیغات