قسمت اول

قسمت دوم

ه- بستر سازی فرهنگی   

دفتر کار مجازی(3) - بستر سازی فرهنگی - آکا

در پاره ای از موارد شرایط کار در دفاتر مجازی،  برای همگان براحتی میسر نیست. بطور مثال، یک کارمند از راه دور باید توان انجام امور محوله را بدون برخورداری از یک سرپرست یا نظارت مستقیم مافوق داشته باشد. از طرفی فقدان تماس و ارتباط اجتماعی گاها منجر به کاهش برخی پتانسیل های کاری در این افراد می شود. و یا بالعکس، برخی از کارکنان در محیط های مجازی بدون تنش ها و مسایلی که معمولا در محیط های سنتی کار مشاهده می شود، پیشرفت بیشتری می کنند. حذف مسئله زمان و فشارهای ناشی از سفرهای اداری (چه از منزل به اداره یا بالعکس) یا ماموریت های اداری کارکنان ، منجر به افزایش بهره وری کار از طریق تخصیص زمان بیشتر، انرژی بیشتر  و به همراه داشتن فرصت های بیشتر برای کارکنان جهت انجام و رسیدگی به سایر جنبه های زندگی شخصی شان  می شود. از طرفی ، استفاده از ویدیو کنفرانس ها، منجر به صرفه جویی در بسیاری از هزینه های اداری و جابجایی های کاری می گردد.

 

4- نتیجه

جامعه آینده از آن کسانی است، که قدرت تطبیق یا سازگاری با این سیر تحول را داشته باشند. یکی از این عرصه های مجازی، کار در ادارات و دفاتر مجازی است، آنچه در این میان دستخوش تحول عمیق خواهد شد، ساختارهای سنتی رئیس و مرئوسی است. به تجربه ثابت شده است که در ادارات سنتی، طرح مسایل بیشتر در گوشه راهروهای راه پله، درب های ورودی ساختمان های بسیار کاراتر از طرح درخواست های رسمی و اداری است. کارکنان آموخته اند که در صورت برقراری روابط دوستانه با همکاران و حتی مدیران خود بیشتر و بهتر به نتیجه مطلوب و موردنظرشان می رسند. اما در یک جامعه مجازی کار شناخت عواطف و روحیات مخاطب کاری آسان و یا در مواردی عملی نیست، پرسنل فرصتی برای حل مسایل و مشکلات روحی و روانی ناشی از محیط کار نمی یابند و این خود سرآغازی برای شروع یکسری از چالش های جدید در عرصه جدید خواهد بود.

 

5- پیشنهادات

به منظور کسب آمادگی های لازم برای ایجاد یک دفتر مجازی( عادت به کار در محیط های کاری آینده)، گام های زیر پیشنهاد می گردد:

دفتر کار مجازی(3) - بستر سازی فرهنگی - آکا

ـ الگو و طرح اصلی کارتان را بشناسید.

ـ محل کار یا محیط مناسبی را برای کار انتخاب کنید.

ـ مدیریت زمان داشته باشید و از فرصت ها به نحو احسن استفاده کنید.

ـ مدیریت بر اسناد و مدارک داشته باشید.

ـ فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه نمایید (با برنامه حرکت کنید)

ـ با همکاران و مدیر در ارتباط تنگاتنگ باشید.

ـ مسایل و مشکلات کارتان را بشناسید.

اما از منظر یک مدیر توجه به موارد یا گام های زیر ضروری است:

ـ در تیم کاریتان احساس پیوند به کار ایجاد کنید به گونه ای که آنها احساس کنند یک تیم کاری مرتبط و متحد به هم هستند

ـ عادات کاری مؤثر و فناوری های لازم را به آنها آموزش دهید.

ـ روی اهداف تأکید کنید.

ـ از فناوری های جامع و سازگار استفاده کنید.

ـ روحیه همکاری را در پرسنل تقویت کنید، محیط را از حالت خشکی و انزوا خارج کنید.

ـ حس اعتماد به کارکنان را در خود تقویت کنید (به کارکنان اعتماد کنید)

ـ اهداف کلان سازمان را مشخص کنید و کمیت رسیدن به آنها را مشخص نمایید.

امید است که برای ایجاد و راه اندازی این دفاتر بیشتر دقت گردد و عوامل مختلف ذکر شده در بالا رهنمودهای لازم را برای مدیران و  گردانندگان این دفاتر ارایه نماید تا با حداکثر استفاده و حداقل هزینه ها بیشترین بهره وری کاری را داشته باشند و در عین حال از پرسنلی شاداب، متخصص، علاقمند، دلسوز و با بهره وری بالا برخوردار گردند.

 

تبیان

علیرضا هدایتی - میترا دیلمقانی

دفتر کار مجازی(3) - بستر سازی فرهنگی - آکا

دفتر کار مجازی (1) - چالش ها و فرصت ها

در یـک تعریف جـامع و در عین حـال مختـصر می تـوان این دفـاتر را، به مفهوم ایجاد شرایط کار در هر جای دنیا بدون محدودیت مـکانی در هرزمان و با دسترسی به اطلاعات مورد نیاز معرفی نمود
دفتر کار مجازی(3) - بستر سازی فرهنگی - آکا

دفتر کار مجازی(2) - شرایط و ملزومات

شرایط و امکانات لازم برای استقرار یک دفتر کار مجازی را می توان در چند مقوله عمده ، یعنی تجهیزات سخت افزاری، نرم افزاری و ارتباطی، نیروی انسانی، عوامل فرهنگی، مقرارت دولتی و.. خلاصه نمود .

منبع : tebyan.net

تبلیغات