در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد پله پله تا دکترای شبکه ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته دنیای کامپیوتر از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در مطالب "چگونه مدرک CCNA بگیریم؟" (1) و (2) با مدارک CCNA و CCENT آشنا شدیم.

چند تن از دوستان درخواست معرفی مراکز آموزشی را داشتند. مراکز خصوصی متعددی وجود دارند که در این زمینه فعالیت دارند و ما از ذکر نام آنها معذرویم! اما در میان دولتی ها، موسسه ایزایران اقدام به برگزاری این کلاس ها می نماید. در ادامه می خواهیم در مورد سایر مدارک سیسکو صحبت کنیم. همان طور که در نمودار زیر مشخص شده مدارک CISCO به 4 سطح تفکیک می شود که عبارت اند از:  

Entry

در این سطح فقط مدرک CCENT قرار دارد که در مقالات قبلی درباره آن بحث کردیم.

 

Associate

در این سطح، 5 مدرک قرار دارد و گرایش های مختلف بوسیله این مدارک از یکدیگر تفکیک می شوند. در این سطح مدرک CCNA پیش نیاز 4 گرایش Security ،Voice ،Design و wireless است. یعنی دانشجو ابتدا باید CCNA بگیرد تا بتواند به این 4 گرایش وارد شود. این امر به این علت است که دارنده مدرک CCNA ، اطلاعات کلی درباره سیستم های شبکه دارد و برای این که اطلاعات تخصصی شود باید مدرک CCNA مربوط به هر گرایش را بگیرد تا بتواند به سطح بعد راه یابد.

هر کدام از این 5 مدرک که در سطح Associate قرار دارد دارای یک کتاب مرجع و یک آزمون هست. به طور مثال در گرایش Voice شما باید ابتدا مدرک CCENT و بعد CCNA و CCNA Voice را اخذ کنید تا بتوانید برای CCVP اقدام نمایید. گرایش های Routing and switching و Storage networking نیاز به مدرک دیگری در این سطح جز CCNA ندارد و دانشجو بعد از اخذ مدرک CCNA می تواند برای CCNP اقدام کند.

 

پله پله تا دکترای شبکه - آکا

Professional

در این سطح مطالب کاملا تخصصی شده و به طبع تعداد کتاب های مرجع و تعداد آزمون های هر مدرک نیز افزایش یافته است. در این سطح هر مدرک به میانگین بین 3 تا 5 آزمون دارد که در صورت قبولی در تمامی آنها می توانید مدرک را اخذ کنید. در این جا لازم به ذکر است که فقط در صورتی که شما CCNA مخصوص هر گرایش را داشته باشید ، می توانید آزمون های این سطح را بدهید. به طور مثال شما با مدرک CCNA Voice نمی توانید آزمون های CCDP و یا CCSP را بدهید. نکته دیگر این که برای گرایش Wireless به دلیل جدید بودن موضوع در این سطح هنوز مدرکی آماده نشده است.

 

Expert

دارندگان این مدارک بالاترین سطح دانش شبکه های کامپیوتری و مخابراتی را دارند و به نوعی این مدارک را دکترای شبکه می نامند. در این سطح دیگر آزمون تستی و غیر حضوری نیست بلکه هر مدرک یک آزمون تشریحی و یک آزمون عملی دارد که در صورت قبولی در هر دو می تواند مدرک را اخذ کند. تعداد افرادی که به این سطح دانش رسیده اند و این آزمون ها را پشت سر گذاشته اند، بسیار کم است. در ایران تعداد این افراد کمتر از 10 نفر است.

نام کامل مدارک CISCO به همراه تعداد آزمون مربوط به هر مدرک:

CCENT: Cisco Certified Entry Networking Technician (1 exam)

CCNA: Cisco Certified Network Associate (1 exam)

CCDA: Cisco Certified Design Associate (1 exam)

CCNP: Cisco Certified Network Professional (4 exams)

CCIP: Cisco Certified Internet Professional (4 exams)

CCSP: Cisco Certified Security Professional (4 exams)

CCDP: Cisco Certified Design Professional (3 exams)

CCVP: Cisco Certified Voice Professional (5 exams)

CCIE: Cisco Certified Internetworking Expert (2 exams)

CCDE: Cisco Certified Design Expert (2 exams)

 تبیان - محمد هادی امامی
پله پله تا دکترای شبکه - آکا

چگونه مدرک CCNA بگیریم؟ (1)

در این مقاله که در دو بخش ارائه می شود به بررسی بیشتر مدرک CCNA می پردازیم و همچنین با منابع مطالعاتی و نحوه اخذ مدرک آشنا می شویم.
پله پله تا دکترای شبکه - آکا

چگونه مدرک CCNA بگیریم؟ (2)

چند نکته در مورد امتحان قابل ذکر است که عبارت اند از: شما در امتحان فقط می توانید یک بار سوال را جواب بدهید و در صورتی که از سوال رد شوید دیگر نمی توانید بازگردید. ...
پله پله تا دکترای شبکه - آکا

مدارک معتبر Cisco - قسمت سوم

مدرک تخصصی در زمینه فناوری سرویس دهی شبکه ای است. دارندگان این مدرک صلاحیت لازم در زمینه تخصیصIP در شبکه ها را خواهند داشت و ...

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله پله پله تا دکترای شبکه شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

دکترای شبکه های کامپیوتری در ایران

تبلیغات