در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد انواع مختلف حافظه های فلش ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته دنیای کامپیوتر از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

در طول این سال ها چیپ های فلش بصورت بیش از 20 قالب مختلف از کارت های حافظه مشاهده شده اند که امروزه فقط تعداد کمی از این مدل ها مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از: USB Stick، Source digital،  Compact Flash و Memory Stickهای شرکت سونی. علاوه بر اینها مدل های اختصاصی فروشندگان عمده game consoleها و سیم کارت های تلفن همراه نیز به فعالیت خود ادامه می دهند.

 

Smart media (رسانه هوشمند)

Start Media که امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. اولین کارت حافظه ای است که با فلش NAND به بازار ارائه شد. در این حافظه تنها از یک چیپ فلش استفاده می شد که درون یک کارت بسیار نرم و نازک قرار می گرفت و از هیچ کنترل کننده توکاری نیز استفاده نمی کرد. البته بسیاری از دوربین های دیجیتالی هستند که هنوز از این نوع حافظه استفاده می نمایند.

 

حافظه ای با اتصال USB؛ (USB Memory Stick)

حافظه های فلش با اتصال USB که اکثر مردم با آن آشنا هستند کاملاً جای فلاپی دیسک ها را گرفته اند. این نوع حافظه ها گاهی در بازار به نام های Thumb drive, Jump Drive, USB Key نیز مورد خطاب قرار می گیرند.

جهت پشتیبان گیری موقتی و انتقال فایل ها بسیار مناسب هستند. برخلاف Smart Media این حافظه ها دارای یک چیپ کنترل کننده هستند که وظیفه نگهداری و تبدیل سیستم مرتب سازی فایل ها را به عهده دارند، نوع بزرگ تری از این حافظه ها دارای کلید محافظت در مقابل نوشتن (Write Protect) و در اکثر موارد چراغ نشان دهنده فعالیت می باشند.

حافظه های فلش با اتصال USB در ظرفیت های 256 مگابایت تا 32 گیگابایت یافت می شوند و سرعت انتقال آنها به 22 مگابایت در ثانیه می رسد.

علاوه بر پارامترهای سرعت و ظرفیت که نقش تعیین کننده ای در قیمت فلش های USB ایفا می کنند ویژگی های دیگری نیز مانند روکش فلزی استفاده شده در آن و یا وجود قابلیت رمزگذاری نیز در قیمت آن ها تأثیرگذار می باشد.

 

انواع مختلف حافظه های فلش - آکا

فلش فشرده یا CF؛ (Compact Flash)

فلش های فشرده یا CFها از سال 1994 توسط شرکت Sandisk به بازار ارائه شد و یکی از قوی ترین پیکربندی سخت افزاری برای کارت های فلش محسوب می شوند که از قدرت ماندگاری بالایی برخوردار هستند. همچون Smart Media، تولید CFها نیز موفقیتی بزرگ در صنف دوربین های دیجیتالی محسوب می شود و امروزه استفاده از آن در دوربین های دیجیتالی بسیار رایج است.

از نظر سرعت CFها به چهار دسته تقسیم می شوند. بعضی از کارت های CF این قابلیت را که دارند که از UDMA با سرعت انتقال 300X (چهل و پنج مگابایت در ثانیه) پشتیبانی می کنند البته به شرطی که دستگاهی که به آن متصل می شوند نیز دارای چنین قابلیتی باشند که برخی از دوربین های دیجیتالی پیشرفته امروزه از چنین خصوصیتی برخوردار می باشند. CFها در ظرفیت های 32 مگابایتی تا 64 گیگابایتی در بازار یافت می شوند. همچنین آن ها از یک چیپ کنترل کننده برخوردار هستند که عملیات نقشه کشی و تبدیلات سیستم مرتب سازی فایل ها را به عهده دارند.

 

انواع مختلف حافظه های فلش - آکا

Secure Digital (حافظه های SD)

کارت های SD که بصورت های دیگر Mini SD؛ و Micro SD، SDHC (با ظرفیت بالا)؛ Mini SDHC و Micro SDHC نیز وجود دارند نوعی از حافظه های فلش هستند که روز به روز بر میزان استفاده از آن ها افزوده می شود. از نظر فیزیکی حافظه های SD کوچک و سبک هستند لذا کاربرد آن ها در وسایل دیجیتالی قابل حمل مانند دوربین های جیبی بسیار مناسب می باشند.  نام دیجیتال ایمن بدین دلیل به آنها اختصاص داده شدده که مدل های اصلی آن یعنی SD و SDHC دارای یک کلید متحرک محافظت در مقابل نوشتن می باشند.

سرعت انتقال کارت های SD با ظرفیت پایین که از حداقل ویژگی برخوردار است 10 مگابایت در ثانیه و در کارت های SD که از قابلیت های بالایی برخوردارند 20 مگابایت می باشد.

 

Memory Stickهای شرکت سونی

این حافظه ها محصول اختصاصی شرکت سونی می باشند که کاربران دستگاه های شرکت خود را به استفاده از فقط چنین نوع حافظه ایی ترغیب و مقید می نمایند. حافظهه های شرکت سونی به 5 دسته تقسیم می شوند:

1/ اوریجینال

2/ Micro با ظرفیت های 512 مگابایت، 1، 2 و 4 گیگابایت.

3/ MS Duo که فقط ظرفیت 128 مگابایتی آن در بازار موجود است.

4/ MS Pro Duo با ظرفیت های 512 مگابایت،1، 2، 4 و 8 گیگابایت.

حداکثر سرعت انتقال داده ها در سه مدل اخیر 20 مگابایت در ثانیه است.

5/ MS Pro-HC Duo: در ظرفیت های 1، 2 و 4 گیگابایتی موجود است و حداکثر سرعت انتقال آن 30 مگابایت در ثانیه است.

طبق اعلام شرکت سونی نوع جدیدتر مدل Micro جهت استفاده در تلفن های همراه طراحی شده است که به زودی به بازار ارائه خواهد شد و ثانیاً دیگر شرکت نوع اصلی (اوریجینال) این حافظه را پشتیبانی نخواهد کرد.

 

ماهنامه وب

انواع مختلف حافظه های فلش - آکا

رفع مشکلات مربوط به USBها

چـگـونـه می تـوان یـک درایـو USB را از سـیستم جدا کرد. در حالی که ویندوز اعلام می کند انجام این کار ایمن نیست؟...
انواع مختلف حافظه های فلش - آکا

راهنمای تصویری آشنایی با انواع کابل

این یکی کابل مشهوری است. با آقای RJ45 آشنا شوید. ایشان نقش مهمی را در زندگی شبکه ای ما بازی می کننداین کابل در بین عموم به نام «کابل شبکه» مشهور است...
انواع مختلف حافظه های فلش - آکا

بازی کارت های حافظه

همه بازنده اند: سال گذشته یک خواننده کارت حافظه universal خریدم. یک ماه بعد سونی Memory Stick Pro خود را معرفی کرد. از آن به بعد خواننده من دیگر universal نبود. یک Stick انتخاب کنید، هر Stick که می خواهید: Memory Stick Sele...

منبع : tebyan.net

تبلیغات