سال ها از اختراع ماوس کامپیوتر می گذرد. با ما همراه شوید تا سری به زندگی پرفراز و نشیب این ابزار دوست داشتنی امروزی بزنیم

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1968: شروع انقلابی

درست 9 دسامبر سال 1968 بود که دوگلاس اینگلبارت – پژوهشگر موسسه تحقیقات استنفورد آمریکا – اختراع منحصر به فردش را در معرض نمایش گذاشت؛ ماوس کامپیوتر! این وسیله در آن زمان یکی از عجیب ترین ابداعات به حساب می آمد.

 اولین نمونه ماوس اینگلبارت است که در دستان خودش نگه داشته شده است. به شکل مکعبی و جعبه چوبی دست ساز آن توجه کنید و به آن چرخ های گردان درشت داخل آن!. تنها شباهت این هیولا با ماوس های امروزی، همان سیمی است که آن سویش را به کامپیوتر وصل می کند و اطلاعات را رد و بدل می کند؛ بگذریم که دنیای ماوس های بی سیم، همین خرده شباهت را هم از بین برده است!

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1982: اولین ماوس های لاجیتک

سال های اول اصلا مشخص نبود که ماوس قرار است چه اندازه ای باشد یا مثلا چند تا دگمه داشته باشد. اولین ماوس های لاجیتک که در عکس می بینید (حول و حوش 1982 میلادی)، بیشتر شبیه وسایل آزمایشگاهی بودند تا ابزار روزمره کامپیوتر! لاجیتک تاکنون بیش از یک میلیارد عدد از این وسیله دوست داشتنی و مدل های مختلف آن را فروخته است؛ مدل هایی که به مراتب از آنچه در تصویر می بینید، زیباتر و راحت تر بودند.

 

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1984: اولین ماوس مایکروسافت

شرکت اپل (Apple) با معرفی اولین کامپیوتر مکینتاش خود در سال 1984، بیش از هر انفاق دیگری در دنیا آن روز، باعث گسترش و رشد گرایش و توجه عموم مردم به ماوس شد. البته اپل اولین کامپیوتر مجهز به ماوس خودش را یک سال زودتر راهی بازار کرده بود؛ کامپیوتری به نام لیزا (Lisa) که متاسفانه سرنوشت خیلی بد و نامناسبی پیدا کرد. در همان سال 1983 بود که مایکروسافت هم اولین ماوس خود را ارائه کرد؛ وسیله ای که 195 دلار در آن زمان قیمت داشت و برای اینکه بتوانید با آن کار کنید، باید یک کارت اینترتال مخصوص برای کامپیوتر شخصی تان می گرفتید و نصب می گردید.

 

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1985: اولین ماوس های اپل

اولین ماوس های اپل که در اواسط دهه 1980 به بازار روانه و با نام Mac plus عجین شدند، در مقایسه با مدل های امروزی بسیار ابتدایی و پیش پاافتاده به نظر می رسیدند. اما باید پذیرفت که اگر آن موقع یک ماوس پیشرفته چند دگمه ای بی سیم خودست نوری، جلوی کاربر کامپیوتر می گذاشتی، بیچاره نمی دانست که با آن چه کار باید بکند. ماوس ها باید آن وقع ساده می بودند چون قرار بود پیچیده تر شوند.

 

 

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1988: اولین ماوس نوری شرکت سان

امروز ماوس های نوری به خوبی توانسته اند ماوس های معمولی گوی دار را ضربه فنی کنند و پشتشان را به خاک بمالند اما باید حق داد که در دهه 1980، کمی تا قسمتی عجیب و غریب جلوه می کردند و برای کار کردن با آنها باید یک ماوس پد درخشان خاص برایشان می خریدند و قیمت گزافی هم می پرداختید. قیمت یک چنین ماوسی که در تصویر می بینید و مربوط به سال 1988 است، حدود 100 دلار می شد.

 

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1993: ماوس 2/0 از مایکروسافت

این ماوس که در سال 1993 ارائه شد، یکی از بهترین و پرفروش ترین ابزارهای تاریخ کامپیوتر است و حتی بعضا پس از 15 سال استفاده، هنوز در گوشه و کنار در دست کاربران دیده می شود. اصلی ترین مشخصه این ماوس، طراحی ارگونومیک بسیار راحتش در آن زمان برای راست دست ها بود (که البته چپ دست ها هم راحت استفاده می کردند، اگردائم ماوس را این دست آن به دستمی کردند.)

 

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1993: اولین گوی چرخان (trackball)

گوی چرخان، مثل دوچرخه ای است که آن را برعکس کرده باشید. قاعدتا برتری گوی چرخان به ماوس این است که نیاز به ماوس پد ندارد و همین قضیه برای خیلی از کارران، خوب جلوه می کرد... . البته هیچ وقت گوی چرخان نتوانست جایگاه خیلی آن چنانی ای در بین کاربران پیدا کند مگر در کارهای فنی و دقیق خاص!

 

 

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1993: اولین ماس iMac اپل

این ماوس دایره ای شکل، همراه اولین کامپیوتر iMac شرکت اپل به بازار فرستاده شد و البته نتوانست نام پدران خود را به خوبی زنده کند! بعضی از نویسندگان مجلات کامپیوتری هم نام آن را جزو «25 محصول به درد نخور تاریخ کامپیوتر» نوشتند.

 

 

 

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

1993: ماوس مفهومی لاجتیک

این ماوس مفهومی لاجیتک که لاغر و دراز هم بود، 2 حسگر (سنسور) داشت که به آن امکان می داد بتواند عمل بزرگنمایی و چرخش را همزمان انجام دهد. البته این محصول آن قدر پیچیده بود که نمی توانست در بازار خوب بفروشد؛ نکته ای که لاجیتک متوجه آن شد، قبل از اینکه آن را از آزمایشگاه بیرون بیاورد و به مشتریان عرضه کند.

 

 

همشهری جوان

گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

ماوس نوری چطور کار می کند؟

ماوس نوری عملا از یک دوربین ظریف استفاده می کند که 1500 عکس در هر ثانیه می گیرد...
گزارش تصویری موش های اولیه! - آکا

ماوس را دست کم نگیرید!

ید! ماوس ، این قطعه کوچک همیشه حاضر در کنار کامپیوتر شما! استفاده از ماوس تقریبا به بخشی جدانشدنی و معمول در کار با کامپیوتر تبدیل شده است. اما این موجود کوچک نیز برای خود ترفندهایی بسیار کاربردی دارد. به خصوص برای افرادی که...

منبع : tebyan.net

تبلیغات