ویندوز 7 نسخه جدید سیستم عامل شرکت مایکروسافت است که قرار است اوایل سال 2010 (یعنی تقریباً یک سال دیگر) بطور رسمی جایگزین ویستا شود.

اولین تجربه با ویندوز 7 - آکا

ویندوز 7: نتیجه عدم تکرار اشتباه های ویستا

مایکروسافت در طراحی ویستا روی واسط کاربری (UI) تأکید زیادی کرده بود، به حدی که ظاهر ویندوز معماری داخلی آن را تا حدود زیادی تحت تأثیر قرار داده است ولیکن با اعتراضات و مخالفت های زیادی که با این سیستم عامل انجام گرفت، این شرکت استراتژی خود را در ویندوز 7 اولویت اول، کارایی موتور سیستم عامل بوده و واسط گرافیکی در اولویت دوم قرار می گیرد. یکی از تغییرات ویندوز 7 نسبت به نسخه های قبلی که بلافاصله پس از بالا آمدن ویندوز به چشم می خورد، نوار وظایف (task-bar) آن است. نوار ابزار ویندوز از زمان ویندوز تاکنون تغییر زیادی نکرده ولیکن در ویندوز 7 برخلاف نسخه های قدیمی تر که برای هر برنامه  در حال اجرا یک بار (Bar) حاوی آیکون برنامه و اسم آن روی نوار ظاهر می شود. در ویندوز 7 فقط آیکون برنامه در نوار وظایف ظاهر می گردد. این مسأله باعث می شود تا بتوان آیکون های برنامه های بیشتری را در فضای محدود نوار وظائف مشاهده کرد.

 

امنیت بهبود یافته

ویندوز XP علیرغم همه مزایا و محبوبیتی که بدست آورده دارای عیب بزرگی نیز بود و آن امنیت نسبتاً ضعیف این نسخه از ویندوز بود که آن را به هدف شماره یک برای نفوذ هکرها و خرابکارها تبدیل کرده بود. مایکروسافت برای رفع این عیب در ویستا سیستمی بنام UAE یا Account Control User قرار داد تا هر گونه عملیات سیستمی صرفاً با اجازه صریح کاربر قابل انجام باشد. هر چند این بهینه سازی عملاً باعث بالاتر رفتن سطح امنیتی ویستا در مقایسه با XP شد ولی کاربران ویستا عموماً شاکی هستند که وجود UAC فقط دارای دو حالت فعالی (on) و غیرفعال (off)، می باشند با فعال کردن این سیستم امنیتی، در صورتی که کاربر بخواهد تغییری سیستمی در ویندوز ایجاد کند باید به یک دو جین از هشدارها یا پیام های (Message Box) ویندوز پاسخ دهد که البته این کار حوصله وی را سرخواهد برد.

UAC در ویندوز 7 نسبت به ویستا تغییر کرده و بهبود یافته است. در ویندوز 7 علاوه بر حالت های فعال و غیرفعال دو حالت بینابینی دیگری نیز به تنظیمات UAC اضافه شده اند. با انتخاب یکی از این دو حالت هرگونه تلاش برای نصب نرم افزار یا هر گونه تغییر سیستمی دیگری صرفاً به اطلاع کاربر رسانده می شود ولی ویندوز از ادامه فرآیند نصب نرم افزار یا تغییر سیستمی جلوگیری نکرده و کاربر نیز نیازی به عکس العمل نشان دادن به این پیام ها ندارد.حالت دوم نیز مشابه حالت اول است با این تفاوت که فقط تغییرات سیستمی را به اطلاع کاربر می رساند. با انتخاب این حالت و در صورت نصب نرم افزار، ویندوز هیچ پیام هشداری را به کاربر نشان نمی دهد. یکی دیگر از تغییرات ویندوز 7 نسبت به ویستا، جایگزین شدن Security Center با  Windows Solution Center است. Solution Center در ویندوز 7  جایی است که ویندوز پیام های مربوط به امنیت سیستم عامل را به کاربر نشان می دهد. علاوه بر مسائل امنیتی، اطلاعات مربوط به پشتیبان گیری و بروز رسانی (Update) نیز در همین قسمت مدیریت می شود. کاربر می تواند از این قسمت نسبت به فعال (on) و غیرفعالی (off) کردن تنظیمات امنیتی اقدام کند.

اولین تجربه با ویندوز 7 - آکا

پشتیبانی از مانیتورهای تماسی

مانیتورهای تماسی، مانیتورهایی هستند که با فشار دادن انگشتان دست روی صفحه آن ها می توان، نشانگر موس را حرکت داده و یا کلیک کرد (مشابه گوشی های سونی P900 یا iphone). مزیت مانیتورهای تماسی این است که برخلاف ماوس می توان با دو دست، چند نقطه از مانیتور را هم زمان فشار داده و پیام های خاصی را با این روش به کامپیوتر منتقل کرد.

ویندوز 7 اولین نسخه از خانواده خود است که از قابلیت تماس های هم زمان روی مانیتورهای تماسی (touch screen) پشتیبانی می کند. HP و دل هم جزء اولین تولید کنندگان کامپیوترهای شخصی هستند که مدل هایی را با صفحه نمایش های تماسی وارد بازار کرده اند.

 

ویندوز 7 سریع تر از ویستا

یکی از عیوب بزرگ ویستا، کند و سنگین بودن بیش از حد این نسخه از ویندوز است. مایکروسافت با علم به این مطلب، تمام سعی و تلاش خود را برای جبران این مشکل در ویندوز 7 نموه به نوعی که زمان بالا آمدن ویندوز 7 (boot time) نسبت به ویستا کمتر شده و کارایی خود ویندوز نیز بهبود یافته است. دلیل سریع تر شدن ویندوز 7 نسبت به ویستا اولاً کمتر شدن تعداد سرویس های آن بوده و ثانیاً مکانیزی در ویندوز 7 تعبیه شده تا بتواند سرویس ها را بصورت موازی به اجرا در بیاورد.

 

برنامه های کمکی و نرم افزارهای همراه ویندوز

با توجه به محکومیت های مکرر مایکروسافت در دادگاه های ضد انحصار متعدد، این شرکت تصمیم گرفته تا ویندوز 7 را با برنامه های کمکی (utilities) کمتری به بازار ارائه کند. به عنوان مثال برنامه های ویرایش ویدئویی، گالری تصاویر و پست الکترونیک، همراه سیستم عامل ارائه نشده و لیکن کاربران قادر خواهند بود در صورت تمایل، این نرم افزارها را بصورت رایگان از سایت مایکروسافت بارگذاری (download) و به ویندوزشان اضافه کنند.

 

ماهنامه رایانه

تنظیم برای تبیان: ناظمی

اولین تجربه با ویندوز 7 - آکا

نسخه RC ویندوز 7 منتشر می شود

در حالیکه بیشتر اخبار از آن حکایت می کرد که در پایان ماه فوریه شاهد Windows 7 RC باشیم، یک

منبع : tebyan.net

تبلیغات