به غیر از نصب سرویس پک ها، روش های دیگری وجود دارد که به واسطه آنها می توانید سرعت ویستا را افزایش دهید. بهینه سازی ماشین تحت ویستای شما، تنها چند دقیقه وقت می گیرد.

افزایش سرعت ویستا در چند دقیقه - قسمت اول - آکا

رنگ و لعاب گرفتن با Ready Boost

اگر درایو فلش USB اضافی دارید که دیگر از آن استفاده نمی کنید، ویستا می تواند خواندن های دیسک را در آن فلش، کَش کند و سرعت اجرا را فراتر از آنچه که به تنهایی از درایو دیسک سخت شما حاصل می شود، می برد.

کافی است درایو فلش را داخل شیار موجود USB 2.0 قرار دهید. اگر درایو به اندازه کافی سریع باشد، یک اعلان ظاهر می شود و می پرسد که آیا می خواهید فولدر را برای درایو باز کنید یا اینکه که برای "Speed up my system using Windows Ready Boost" استفاده می کنید. گزینه آخر را انتخاب کنید، سپس اعلان های باقیمانده را دنبال نمایید. وقتی محاسبه کردید که چقدر فضا برای استفاده Ready Boost کنار گذاشته شد، مایکروسافت پیشنهاد می کند که اجازه دهید Ready Boost  یک تا سه بار از مقدار RAM سیستم شما استفاده کند.

 

با کارت هایتان درست بازی کنید

درایوهای USB تنها روش برای تقویت عملکرد سیستم نیستند. و از آنجائیکه حافظه USB از کامپیوتر (بخصوص لپ تاپ) بیرون می زند، بیرون آوردن آن کار ساده ای است. اما هنگام رفتن به سفر، جابه جا کردن و جاسازی کردن آنها دردسرساز است. اگر کامپیوتر شما دارای یک خواننده (reader) برای SD Card یا رسانه Compact Flash است، می توانید از یکی از آن کارت ها برای مدیریت نیازهای Ready Boost استفاده کنید.

 

کنترل اندازه

افزایش سرعت ویستا در چند دقیقه - قسمت اول - آکا

سرعت بخشیدن به ویستا کافی نیست؛ شما باید مانع از کند شدن سیستم عامل شوید. Pop – UP هایی که از شما می پرسند عمل هایی را بپذیرد یا رد کنید، نمونه های از User Account Control  یا UAC هستند.(در مقاله "ویستا در عمل" در این مورد صحبت کرده ایم). این فرآیند شما را ایمن می کند، اما در صورتیکه دائماً مجبور باشید به این تقاضاها پاسخ دهید، ممکن است بهره وری دچار ضرر و زیان شود. در قسمت دوم شرح می دهیم که چگونه می توانید UAC را غیر فعال کنید. گرچه ما این کار را پیشنهاد نمی کنیم.

بررسی کنید که آیا سخت افزار موجب کند شدن سیستم شما می گردد: در Explorer، روی My Computer راست کلیک کرده و Properties را انتخاب نمائید.

در کنار "Rating" روی Window Experience Index کلیک کنید. این آیتم با پایین ترین امتیاز بزرگ ترین مصرف کننده منابع است و چیزی که مانع از تجربه بهتر کار با ویستا می گردد. مثلاً، اگر پایین ترین امتیاز به Graphics اختصاص داده شود، وقت آن رسیده که به فکر خرید یک کارت گرافیکی جدید باشید.

 

حذف Sidebar

اگر به ابزارهای داخل Sidebar ویستا نیاز ندارید، از دست آنها خلاص شوید. آیکن Windows Sidebar در Taskbar tray را راست کلیک کرده و Exit را انتخاب نمائید. سپس Control Panel را باز کنید و Windows Sidebar Properties را در بخش Application And Personalization راه اندازی نمایید. "Start Sidebar when Windows Starts" را از حالت انتخاب خارج کرده و Ok را کلیک نمائید.

 

انتخاب گزینه ها

اگر یک کارت تصویر قدیمی با قابلیت کم دارید، Start را کلیک نمائید و "system properties performance" را تایپ نمائید، سپس Enter را فشار دهید و در صورتیکه Continue توسط UAC اعلان شد، آن را کلیک نمایید. حال "Adjust for best performance" را انتخاب کنید یا اینکه فقط گزینه هایی را انتخاب نمایید که نمی توانید بدون آنها کار کنید. برای اجرای تغییرات OK را کلیک کنید.

 

ماهنامه رایانه

تنظیم برای تبیان: ناظمی

افزایش سرعت ویستا در چند دقیقه - قسمت اول - آکا

راهنمای تصویری گام به گام نصب ویستا

دی وی دی ویستا را تهیه کنید تا نصب را شروع کنیم. برای شروع نصب دی وی دی ویستا را در درایو قرار دهید و کامپیوتر را ریست کنید تا در هنگام بوت شدن وارد محیط نصب ویستا شود...
افزایش سرعت ویستا در چند دقیقه - قسمت اول - آکا

هشت سؤال رایج در مورد ویستا

ستا اشاره : آبان ماه امسال، شرکت مایکروسافت نسخه نهایی سیستم عامل جدید خود را با نام "ویندوز ویستا" به سازندگان سخت افزار ارائه کرد و بدین ترتیب کار توسعه ویندوز ویستا به پایان رسید و مایکروسافت رسماً درگیر توزیع و فروش ای...
افزایش سرعت ویستا در چند دقیقه - قسمت اول - آکا

سوالات کاربران از ویندوز ویستا - قسمت...

در این مقاله سعی شده تا به سوالات زیادی از شما عزیزان از جمله اینکه، اصلا در ویندوز ویستا چه چیزهایی جدید می باشد، چه چیزهایی تغییر پیدا کرده است و چه مسائلی را در هنگام کار باید دقت کرد، پاسخ داده شود.

منبع : tebyan.net

تبلیغات