در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آیا خرید Core i7 عاقلانه است؟ ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته دنیای کامپیوتر از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

پردازنده های Core i7 به عنوان نسل جدید پردازنده های Intel چند صباحی است که در بازار داخلی توزیع شده است و برخی را برای خرید مشتاق کرده است. در این نوبت قصد داریم جنبه های مثبت و منفی استفاده از این تکنولوژی را بررسی کنیم و  اینکه آیا خرید این محصول منطقی است یا نه؟

منطقی است چرا که ساختار مورد استفاده توسط پردازنده های Core i7 بسیار کارآمد است و انواع و اقسام تست های صورت گرفته نشان داده است که کارایی این پردازنده ها بسیار فراتر از پردازنده های موجود است. پردازنده های Intel Core i7 یک تفاوت اصلی با پردازنده های2 Intel Core دارند که در نوع خودش جالب است، بدین صورت که معماری پردازنده های 2 Intel Core بیشتر برای استفاده در لپ تاپ ها مناسب است و شاید به همین دلیل باشد که Intel می تواند مصرف انرژی این مدل ها را تا حدود 10 وات کاهش دهد در حالی که معماری پردازنده های Core i7 برگرفته از معماری پردازنده های مورد استفاده در سرورهاست.

 این را هم بیفزایم که ساختار منطقی پردازنده های Core i7 شباهت بسیاری به پردازنده های نسل دهم (K10) شرکت AMD و به خصوص پردازنده های Phenom دارد. قیمت مدل چهارهسته ای 66/2 گیگاهرتزی Core i7 0 با یک مگابایت Cache L2 و هشت مگابایت Cache L3 که ارزان ترین پردازنده نسل جدید است در بازار داخلی بین 300 تا 320 هزار تومان است. به تصورم کیفیت این محصول از پردازنده چهارهسته ای 83/2 گیگاهرتزی Core 2 Quad Q9950 با 12 مگابایت Cache L2 و قیمت مشابه بالاتر است. از این رو خرید پردازنده های نسل جدید Core i7 عاقلانه و منطقی است و باز هم این را نیز بیفزایم که کاربران حرفه ای، مخاطبان اصلی این پردازنده ها محسوب می شوند.

منطقی اما گران است

یادم رفت این را بگویم که پردازنده های Core i7 تنها با حافظه های نسل DDR3 سازگار هستند و خریدار امکان استفاده از حافظه های نسل DDR2 را ندارد و اینکه قیمت حافظه های DDR3 در بازار کنونی دنیا قدری بالاست به عنوان مثال یک حافظه یک گیگابایتیDDR2 به طور میانگین حدود 18 هزار تومان قیمت دارد در حالی که قیمت حافظه یک گیگابایتی DDR3 در بازار کنونی بین 45 تا 50 هزار تومان عرضه می شود. به بیان دیگر قیمت مدل مشابه حافظه DDR3 حدود سه برابر مدل DDR2 قیمت دارد. این را در نظر داشته باشید که استفاده از حداقل چهار گیگابایت حافظه DDR3 به همراه این پردازنده ها توصیه شده است.

آیا خرید Core i7 عاقلانه است؟ - آکا

منطقی نیست

به غیر از معضل سازگاری با حافظه DDR3 این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که تا اطلاع ثانوی تنها و تنها مادربوردهای مبتنی بر چیپ ست گران قیمت Intel X58 از پردازنده های Core i7 پشتیبانی می کنند. به بیان دیگر باید از مادربورد کنونی خود صرف نظر کرده و یکی از مادربوردهای جدید و فوق العاده گران قیمت را سفارش دهید که ارزان ترین آن در بازار ایران 350 هزار تومان قیمت دارد.

هنگامی که موضوع مادربورد وارد ماجرا می شود بدیهی است که حدود 400 هزار تومان ناقابل را نه برای کیفیت قطعات که برای دسترسی به تکنولوژی جدید باید هزینه کنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشند که قرار است از اواخر تابستان پردازنده های Core i5 به همراه چیپ ست جدید P55 به عنوان گونه های ارزان تر وارد بازار شوند.

 

جواد زارعی

تنظیم برای تبیان: ناظمی

آیا خرید Core i7 عاقلانه است؟ - آکا

مقایسه عملی 12 مدل حافظه DDR2 -...

نتایج تست عملی 12 حافظه را در این قسما از مقاله مشاهده نمایید
آیا خرید Core i7 عاقلانه است؟ - آکا

لپ تاپ هایی با عنوان Doul Core

در بازارهای جهانی دوگونه لپ تاپ با پردازنده دوهسته ای با نام های Dual Core وCore 2 Duo عرضه می شود که در ظاهر اختلاف مختصری با هم دارند اما به قیمت ها که نگاه می کنید تفاوت ها بیشتر جلوه می کنند.
آیا خرید Core i7 عاقلانه است؟ - آکا

پردازنده های دوهسته ای در لپ تاپ ها

به غیر از Intel، شرکت AMD نیز پردازنده دوهسته ای مخصوص لپ تاپ تولید می کند که اگر روی برچسب بدنه لپ تاپ ها دقت کنید با دو نام Athlon64 X2 و Turion64 X2 مواجه...

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله آیا خرید Core i7 عاقلانه است؟ شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

cach سی پی یو

تبلیغات