در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت اول ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته دنیای کامپیوتر از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

اشاره :

حافظه اصلی سیستم (RAM) یکی از مهم ترین بخش های کامپیوتر است که معمولاً توجه کمی به آن می شود. پردازنده های امروزی بسیار سریع تر از حافظه ها هستند و معمولاً برای دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در حافظه باید زمانی را در انتظار بمانند.

در چنین مواقعی پردازنده در وضعیت بیکاری قرار می گیرد و هیچ گونه کاری انجام نمی دهد (البته در عمل هیچ گاه اتفاق نمی افتد). این موضوع سبب شده تا حافظه شبیه به یک گلوگاه شود و کارایی سیستم را تا حد زیادی محدود کند. بنابراین اگر بخواهید کارایی پردازنده سیستم محدود نشود باید حافظه ای سریع تر از پردازنده داشته باشید.

Dual Channel روشی است که سرعت ارتباطی بین کنترلرکننده حافظه و حافظه را دو برابر می کند و موجب بهبود کارایی سیستم می شود. ما در این سری مقالات به این موضوعات خواهیم پرداخت:  فناوریDual Channel چگونه کار می کند؟ چگونه باید پیکربندی کرد؟ و چگونگی محاسبه سرعت انتقال اطلاعات و... .

 

Dual Channel چیست؟

کنترلر حافظه یک چیپ ست اگر به جای یک عرض باس داده 64 بیتی از یک عرض باس داده 128 بیت استفاده کند، در اصطلاح دارای قابلیت Dual Channel است. به عبارت ساده تر مادربوردهایی که دارای چیپ ستی با کنترلر حافظه 128 بیتی هستند از قابلیت Dual Channel پشتیبانی می کنند. توسط این فناوری نرخ انتقال اطلاعات به طور تئوری به میزان دو برابر افزایش پیدا می کند.

حداکثر نرخ انتقال اطلاعات تئوری (MTTR) از روش زیر محاسبه می شود:

8/ تعداد بیت منتقل شده در هر سیکل× تعداد دفعات انتقال در هر سیکل × فرکانس واقعی= MTTR

8/ تعداد بیت انتقال داده شده در هر سیکل × فرکانس MTTR=DDR حافظه های DDR

 حافظه های مبتنی بر فناوری Double Data Rate) DDR) مانند DDR-SDRAM ،DDR2-SDRAM و DDR3-SDRAM  می توانند در هر سیکل دو مرتبه اطلاعات را انتقال دهند، اما حافظه های سنتی SDRAM تنها می توانند در هر سیکل یک مرتبه انتقال اطلاعات انجام دهند. با توجه به این موضوع حافظه های مبتنی بر معماری DDR معمولاً با دو برابر فرکانس واقعی شناسایی می شوند.

به عنوان مثال یک حافظه DDR2 800 دارای فرکانس 400 مگاهرتز است. بنابراین در فرمول اول باید در قسمت «تعداد دفعات انتقال در هر سیکل» عدد دو را برای حافظه های سری DDR قرار دهید و در صورت استفاده از فرمول دوم لازم است آنچه روی حافظه نوشته شده (به عنوان مثال DDR2 800 عدد 800) را قرار دهید.

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت اول - آکا

با توجه به فرمول های ذکر شده در بالا نرخ انتقال اطلاعات در یک حافظه DDR2 800 برابر با 6400 مگابایت بر ثانیه است. اگر توجه کرده باشید برخی از سازندگان حافظه ها، ماژول های حافظه DDR2 800 خود را تحت نام PC2-6400 عرضه می کنند.

اگر فناوری Dual Channel همراه با ماژول های حافظه DDR2 800 به کار گرفته شود، حداکثر نرخ انتقال اطلاعات تئوری حافظه دو برابر خواهد شد و از 6400 مگابایت بر ثانیه به 12800 مگابایت بر ثانیه افزایش پیدا می کند. دلیل این موضوع نیز کاملاً روشن است، زیرا در هر سیکل به جای 64 بیت، 128 بیت اطلاعات انتقال پیدا می کند. این موضوع خیلی مهم است که به نرخ انتقال اطلاعات از نظر تئوری توجه کنید.

زمانی که ما این مقادیر را محاسبه می کنیم، ادعا می کنیم که این میزان انتقال اطلاعات در هر سیکل اتفاق خواهد افتاد، اما در حقیقت چنین انتقالی هیچ گاه اتفاق نمی افتد، زیرا پردازنده و کنترلر حافظه در هر زمان صد درصد اطلاعات را انتقال نمی دهند.

بنابراین زمانی که شما نرخ انتقال اطلاعات واقعی سیستم خود را توسط نرم افزاری مانند SiSoft Sandraاندازه گیری می کنید، همیشه مقادیری پایین تر از حداکثر نرخ انتقال اطلاعات تئوری به دست خواهید آورد.

به این نکته توجه کنید که این افزایش کارایی صد درصدی تنها در زیر سیستم حافظه اعمال می شود و هیچ گاه موجب افزایش کارایی صد درصد کل سیستم نخواهد شد. تنها درصد کمی از این افزایش کارایی حافظه روی کل سیستم تأثیر خواهد گذاشت.

یک کامپیوتر از قطعات متعددی تشکیل شده است که افزایش کارایی یکی از این قطعات حتی به میزان دو برابر موجب افزایش کارایی کل سیستم به میزان دو برابر نخواهد شد.

اکنون ما می خواهیم جزئیات آنچه به طور فیزیکی در باس داده حافظه اتفاق می افتد را شرح دهیم، زیرا آنچه تاکنون توضیح داده ایم هیچ گاه به طور عملی اتفاق نخواهد افتاد.

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت اول - آکا

ابتدا به بررسی سیستمی می پردازیم که از خصوصیت Dual Channel پشتیبانی نمی کند (یک سیستم تک کاناله Single Channel). زمانی که می گوییم عرض باس حافظه 64 بیت است، این موضوع به این معنی است که بین کنترلر حافظه و درگاه های حافظه 64 عدد سیم وجود دارد. به عبارت ساده تر کنترلر حافظه توسط 64 عدد سیم به سوکت های حافظه متصل شده است. این سیم ها از D0 تا D63 نامگذاری می شوند.

به طور کلی باس داده بین درگاه های حافظه تقسیم می شوند. باس های کنترل و آدرس روی سوکت حافظه مناسب، در صورتی فعال خواهند شد که مشخص باشد آدرس در کدام قسمت باید اطلاعات را ذخیره کند یا از کجا خوانده شود. شکل روبه رو این موضوع را به طور واضح نمایش می دهد.

سیستم هایی که از فناوری Dual Channel پشتیبانی می کنند دارای عرض باس حافظه 128 بیتی هستند. بنابراین 128 سیم برای اتصال کنترلر حافظه و سوکت حافظه وجود دارد.

این سیم ها از D0 تا D127 نامگذاری می شوند. از آنجا که هر یک از ماژول های حافظه می توانند تنها 64 بیت داده را در هر سیکل انتقال دهند، دو ماژول حافظه برای پر کردن باس داده 128 بیتی مورد نیاز است.

به طور کلی برای آن که فناوری Dual Channel فعال شود نیاز به تعداد ماژول های حافظه به صورت زوج است.

اگر سیستم شما از فناوری Dual Channel پشتیبانی کند، اما تنها یک ماژول حافظه روی آن قرار گیرد، به طور قطع این فناوری عمل نخواهد کرد، زیرا در هر سیکل تنها 64 بیت داده انتقال پیدا می کند.

دو یا چهار ماژول حافظه برای آن که بتوانند به صورت Dual Channel عمل کنند باید دارای ظرفیت ، زمان بندی و فرکانس یکسان باشند.

 

نشریه عصر شبکه

تنظیم برای تبیان: هاجر ناظمی

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت اول - آکا

حافظه اصلی رایانه وحجم آن

آن حافظه RAM (یا حافظه با دسترسی تصادفی) حافظه اصلی رایانه است که به عنوان یک مجموعه از نواحی کاری، هنگام استفاده از رایانه مورد استفاده قرار می گیرد. این حافظه فهرستی از دستورالعمل ها و داده هایی که رایانه روی آنها کار م...
نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت اول - آکا

حافظه RAM پایدار؛ Memristor

این فن آوری همانند مغز انسان که مجموعه وقایعی را جمع آوری و درک می کند، به رایانه ها اجازه می دهد با درک الگوهای گذشته از اطلاعاتی که جمع آوری کرده اند، تصمیم گیری کنند.
نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت اول - آکا

مقایسه عملی 12 مدل حافظه DDR2 -...

به سراغ این قطعه حساس و در عین حال پرطرفدار رفتیم تا با بررسی دقیق دوازده مدل از حافظه های DDR2 800 (البته به جزء دو مدل) بازار ایران اطلاعات فنی مناسبی را در مورد قابلیت ها و مزایای این محصولات در اختیار شما قرار دهیم.

منبع : tebyan.net

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت اول گردآوری توسط بخش مقالات کامپیوتر، ترفندهای کامپیوتر، آموزش کامپیوتر، ترفندهای رایانه سایت آکاایران
تبلیغات