در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت دوم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته دنیای کامپیوتر از سایت ترفند آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

فعال کردن حالت Dual Channel

برای فعال کردن Dual Channel نیاز به پشتیبانی چیپ ست و مادربورد (در سیستم های مبتنی بر پردازنده های اینتل) و پشتیبانی پردازنده (درسیستم های مبتنی بر پردازنده های AMD) و دو یا چهار ماژول حافظه یکسان سازگار با حافظه مورد پشتیبانی توسط مادربورد DDR-SDRAM ،DDR2-SDRAM و DDR3-SDRAM) دارید.

پردازنده های شرکت AMD مبتنی بر سوکت 9، 0، +AM2، AM2 و F (همچنین مادربوردهای سوکت 462 که دارای چیپ ست nForce2 هستند) از فناوری Dual Channel پشتیبانی می کنند. برای سیستم های مبتنی بر پردازنده های اینتل نیز لازم است که به دفترچه راهنمای مادربورد یا وب سایت سازنده مادربورد مراجعه کنید.

اگر تنها یک ماژول حافظه داشته باشید، نمی توانید از فناوری Dual Channel استفاده کنید. بنابراین اگر قصد دارید سیستمی تهیه کنید که دو گیگابایت حافظه داشته باشد بهتر است دو عدد ماژول یک گیگابایتی به جای یک ماژول دو گیگابایتی داشته باشید، زیرا در این صورت می توانید از ویژگی Dual Channel که موجب افزایش کارایی می شود، استفاده کنید.

اگر مادربورد شما تنها دو اسلا ت حافظه داشته باشد برای فعال کردن ویژگی Dual Channel باید درون هر دو اسلا ت، ماژول حافظه قرار دهید. مادربوردهایی که دارای چهار اسلا ت حافظه هستند روش های متفاوتی برای فعال کردن ویژگی Dual Channel دارند.

اگر شما چهار ماژول حافظه یکسان داشته باشید، با قرار دادن آن ها روی چهار اسلا ت حافظه می توانید از ویژگی Dual Channel استفاده کنید، اما اگر دارای دو ماژول حافظه هستید باید به روش زیر عمل کنید.

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت دوم - آکا

در مادربوردهای مبتنی بر پردازنده های اینتل باید یکی از حافظه ها را در اسلا ت یک و دیگری را در اسلا ت سه یا یکی از حافظه ها را درون اسلا ت دو و دیگری را در اسلا ت چهار قرار دهید. بیشتر سازندگان مادربوردها با رنگ بندی متفاوت نحوه قرار دادن حافظه ها را مشخص کرده اند.

برای استفاده از پیکربندی Dual Channel در این مادربوردها لازم است که حافظه ها را در اسلا ت های همرنگ قرار دهید.

 

توجه: پیکربندی Dual Channel در بعضی مادربوردها مطابق روش ذکر شده در بالا نیست و برای فعال شدن حالت دو کاناله باید حافظه را روی اسلات های یک و دو یا سه و چهار قرار داد. (تصویر بالا)

 

اجازه دهید اکنون توضیحات فنی بیشتری ارائه کنیم. اسلا ت یک و دو به طور فیزیکی متصل به کانال A هستند، در صورتی که اسلا ت سه و چهار متصل به کانال Bهستند.

زمانی که شما ماژول های حافظه را روی اسلا ت یک و سه یا دو و چهار نصب می کنید یعنی شما هر ماژول حافظه را روی یک کانال متفاوت نصب کرده اید، بنابراین هر دو باس 64 بیتی فعال می شوند و عرض باس حافظه به 128 بیت افزایش پیدا می کند.

اگر شما حافظه ها را درون کانال های یکسان قرار دهید (نصب کردن حافظه ها روی کانال یک و دو یا سه و چهار) کنترلر حافظه تنها یک باس 64 بیتی را خواهد دید و بنابراین سیستم در وضعیت Single Channel عمل می کند.

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت دوم - آکا

فعال کردن قابلیت Dual Channel روی سیستم های مبتنی بر پردازنده های AMD کمی متفاوت است. برای فعال کردن قابلیت Dual Channel در مادربوردهای مبتنی بر پردازنده های AMD نیز باید از حافظه های یکسان و یک جور استفاده کرد، اما با این تفاوت که در این مادربوردها اسلات ها به صورت یک در میان با یکدیگر Dual Channel نمی شوند.

 

به عبارت ساده تر برای پیکربندی Dual Channel در تمامی مادربوردهای AMD (شامل MSI) باید حافظه ها را درون اسلا ت های همرنگ قرار داد. در شکل روبه رو یک مادربورد مبتنی بر پردازنده های AMD که اسلا ت یک و دو آن زرد و اسلا ت سه و چهار آن بنفش است نمایش داده شده است. برای پیکربندی Dual Channel در این مادربورد تنها لازم است که حافظه ها را درون اسلا ت های همرنگ قرار داد.

 

بررسی فعال شدن Dual Channel

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت دوم - آکا

بعد از پیکربندی Dual Channel لازم است بررسی شود که آیا حافظه ها در این وضعیت عمل می کنند یا خیر ؟ بیشتر مادربوردهای رایج، اطلاعات مربوط به وضعیت Dual Channel را در صفحه POST (صفحه سیاه رنگی که بعد از روشن کردن سیستم دیده می شود و مشخصات پردازنده، مادربورد، میزان حافظه و هارد دیسک ها را نمایش می دهد) نشان می دهند.

در این صفحه در صورتی که مادربورد در وضعیت Dual Channel قرار گرفته باشد، عبارت Dual Channel و در غیر این صورت عبارت Single Channel نمایش داده خواهد شد.

استفاده از نرم افزار

روش دیگر، استفاده از برنامه های تشخیص مشخصات سخت افزار است. ما توصیه می کنیم از نرم افزار CPU-Zبرای بررسی اطلاعات مربوط به حافظه استفاده کنید.

در این برنامه و در منوی Memory گزینه ای به نام #Channels وجود دارد. در صورتی که جلوی این گزینه عبارت Dual درج شده باشد به این معنی است که سیستم در وضعیت Dual Channel عمل می کند.

در این منو همچنین می توان اطلاعاتی در مورد فرکانس حافظه و نحوه زمان بندی آن به دست آورد.

لازم به ذکر است که در بخش فرکانس حافظه، فرکانس واقعی حافظه نمایش داده می شود که باید ضربدر عدد دو (در صورت استفاده از حافظه های خانواده DDR) شود.

 

نشریه عصر شبکه

تنظیم برای تبیان: هاجر ناظمی

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت دوم - آکا

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت...

به عبارت ساده تر مادربوردهایی که دارای چیپ ستی با کنترلر حافظه 128 بیتی هستند از قابلیت Dual Channel پشتیبانی می کنند. توسط این فناوری نرخ انتقال اطلاعات به طور تئوری به میزان دو برابر افزایش پیدا می کند.

منبع : tebyan.net

نگاهی به فناوری Dual Channel - قسمت دوم گردآوری توسط بخش مقالات کامپیوتر، ترفندهای کامپیوتر، آموزش کامپیوتر، ترفندهای رایانه سایت آکاایران
تبلیغات