صنعت نشر دچار رکود بی سابقه ای شده است. مسلما با وجود ابزارهای مختلف دیجیتالی و محتواهای آنلاین، رغبت مردم به خرید نشریات کاغذی کمتر می شود. زیرا کاربران با هزینه کمتر می توانند به اطلاعات بیشتری دست پیدا کنند، پس برای چه باید بابت نشریات کاغذی پول پرداخت کنند؟!

می توان ادعا کرد فیلم های علمی تخیلی، سبک زندگی آینده ما را نشان می دهند. فیلمی که امروزه در ژانر علمی تخیلی ساخته می شود، روزی تحت عنوان نقطه عطف ساخت یک تکنولوژی مورد توجه قرار می گیرد.

فیلم "گزارش اقلیت" ساخته استیون اسپیلبرگ در سال 2002، یک نمونه فوق العاده از فیلم های علمی تخیلی بود. در کنار روایت اصلی فیلم مجموعه ای از فناوری های مختلف را پیش بینی می شود که در آینده نزدیک به واقعیت تبدیل خواهند شد.

برای کسانی که سعی می کنند روند پیشرفت های مختلف فناوری را حدس بزنند همیشه پیش بینی آینده دور راحت تر از آینده نزدیک است. یکی از پیش بینی های این فیلم که اتفاقا خیلی زود قدم به واقعیت گذاشت فناوری های لمسی در استفاده از رایانه ها بود.

در این فیلم کاربران با پوشیدن دستکش های مخصوصی می توانستند یک سطح مجازی ایجاد شده در فضای 3 بعدی را لمس کرده و دستورات خود را به آن بدهند. این فناوری در سال های اخیر رشد کرد و امروزه فناوری لمسی بر تمام قلمرو IT حکمرانی می کند. البته هنوز تا استفاده عمومی از فناوری های نمایشگرهای مجازی راه طولانی مانده است اما قدم های نخست در این راه برداشته شده است.

بحث دیگر که این روزها به طور جدی دنبال می شود شناسه های زیستی است. آن گونه که فیلم نشان می دهد این شناسه ها روی چشم حک می شود و تمام مشخصات فرد و مکان او را مشخص می کند. ضرورت به همراه داشتن مشخصات اساسی، از مشخصات شناسنامه ای گرفته تا پرونده سلامت افراد از هم اکنون بسیاری از کمپانی های فناوری را به سمت ساخت نخستین نسل شناسنامه های زیستی سوق داده است.

می توان ادعا کرد فیلم های علمی تخیلی، سبک زندگی آینده ما را نشان می دهند. فیلمی که امروزه در ژانر علمی تخیلی ساخته می شود، روزی تحت عنوان نقطه عطف ساخت یک تکنولوژی مورد توجه قرار می گیرد

تمام اینها را گفتیم تا یکی از صحنه های فیلم را که مورد بررسی قرار دهیم. سکانسی که در آن شخصی روزنامه ای به دست می گیرد و روزنامه محتوای چند رسانه ای را به نمایش می گذارد که اخبار روز و زنده را نشان میدهد.

نوع دیگری از این روزنامه ها در مجموعه ی هری پاتر به چشم می خورد. روزنامه هایی با تصاویر متحرک که شخصیت تصاویر حالت های گوناگونی به خود میگیرند و اطلاعات به صورت چند رسانه ای در اختیار جادوگران قرار می گیرد!

برای داشتن چنین روزنامه ای لازم نیست یکی از شاگردان مدرسه هاگوارتز باشید تا روزنامه پیام امروز (شایدم مجله طفره زن!) برایتان بیاید، تنها کافیست چند اپلیکیشن ساده را روی گجت خود نصب کنید و به کمک واقعیت افزوده با نشریات در تعامل باشید.

,روزنامه, نشر, واقعیت افزوده,مقالات کامپیوتر، ترفندهای کامپیوتر، آموزش کامپیوتر، ترفندهای رایانه

اولین نشریه ای که اقدام به تلفیق واقعیت افزوده با صنعت نشر کرد، مجله Esquire بود. این مجله سال 2009 نسخه ی ویژه ای منتشر کرد که کاربران با دانلود برنامه ای می توانستند وب کم خود را مقابل تصویر جلد مجله بگیرند و سپس حرف های عکس روی مجله (که یکی از بازیگران هالیوود بود) را بشنوند.

مدتی بعد مجله آلمانی ی Süddeutsche Zeitung به شیوه کامل تر و زیباتری از واقعیت افزوده استفاده کرده است. این مجله با همکاری شرکت مونیخی metaio، اپلیکیشن واقعیت افزوده به نام junaio برای کاربران آیفون و اندرویید، آماده کرده است.

وقتی کاربر گوشی را به سمت مجله میگرفت اپلیکیشن را فعال میشد و محتوای چندرسانه ای جالبی روی مجله خواهد می دید شگفت زده می شد

روجلد این هفته این مجله آلمانی، زنی را نشان می دهد که با دو دست، صورتش را گرفته و اصلا چهره اش مشخص نیست. هر کسی کنجکاو می شود که او که کیست. تنها راه حل برای رمزگشایی، استفاده از واقعیت افزوده است.

,روزنامه, نشر, واقعیت افزوده,مقالات کامپیوتر، ترفندهای کامپیوتر، آموزش کامپیوتر، ترفندهای رایانه

اگر کاربر با استفاده از اپلیکیشن مزبور، به مجله مینگریست، ناگهان روی صفحه موبایل، آن زن را در حال برداشتن دست ها از صورت می دید.

,روزنامه, نشر, واقعیت افزوده,مقالات کامپیوتر، ترفندهای کامپیوتر، آموزش کامپیوتر، ترفندهای رایانه

از جدیدترین تلفیق نشریات با واقعیت افزوده می توان به حرکت جدید IKEA اشاره کرد. IKEA یکی از معروف ترین و موفق ترین شرکت های تولید لوازم خانه است. مجالات و کاتالوگ های این شرکت در میان طراحان و خریداران کاملا شناخته شده و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. این شرکت در کنار کاتالوگ های ویژه برای هر دسته محصول، کاتالوگ سالیانه ای هم دارد و قرار است در کاتالوگ سالیانه جدید خود از واقعیت افزوده استفاده کند.

,روزنامه, نشر, واقعیت افزوده,مقالات کامپیوتر، ترفندهای کامپیوتر، آموزش کامپیوتر، ترفندهای رایانه

اگر از کاربران iOS یا اندروید هستید می توانید اپلیکیشن کاتالوگ IKEA را دانلود کنید. با اضافه شدن این پوسته دیجیتالی به کاتالوگ همان طور که در تصویر مشاهده می کنید می توانید به اطلاعات هر کدام از محصولات به طور خاص دست یابی داشته باشید.

با گرفتن گجت بر روی عکس های کاتالوگ متوجه می شوید که تمام جزییات تصویر، حرف هایی برای گفتن دارند!

 

 

 

فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان

روزنامه های هری پاتری - آکا
در آینده صفحات نمایشی OLED به عنوان بخش مهمی از کامپیوترهای پوشیدنی به کار برده می¬شوند. از مزایای آن قابلیت پوشش دادن و اتصال به پوست بدن و فرم گرفتن به هر صورت است.
روزنامه های هری پاتری - آکا

اسبـاب بـازی های جدید با فناوری جدید !

زمانی اسباب بازی ها تنها به یک سری عروسک و ماشین خلاصه می شدند که بازی با آنها فقط برای کودکان لذت بخش بود اما اکنون اسباب بازی هایی به بازار آمده که برای خیلی از بزرگترها نیز جذاب خواهد بود.
روزنامه های هری پاتری - آکا

12 ایده ای که می توانند دنیا را تغییر دهند

برپایه این پیش بینی، ۲۰۲۰ سالی فوق فناورانه و غنی از نوآوریها خواهد بود. البته این سایت تاکید می کند که سال ۲۰۲۰ تنها یک تاریخ نمادین در استفاده از فناوریهای نوین فوق پیشرفته در آینده است.

منبع : tebyan.net

تبلیغات