یک پزشک: واقعیت این است که میزان محبوبیت و یا بازار محصولات الکترونیک را نمی‌توان با استفاده از ادعاهای شرکت بزرگ تعیین کرد.

بررسی سایت‌ها و میزان کامنت‌های موافق و مخالف هم نمی‌تواند، گرایش کلی بازار را به دست بدهد.

اما ما بدون اینکه به فروشگاه‌های بزرگ سر بزنیم و یا از مردم نواحی مختلف نظرسنجی کنیم، می‌توانیم نمایی کلی از خواسته‌های مردم را به دست آوریم.

راه ساده‌اش بررسی مواردی است که در Wished list کاربران آمازون قرار می‌گیرند.

این فهرست را البته نباید با فهرست برترین موارد یا آرزوهای واقعی مردم اشتباه کنید. معمولا کاربران آمازون متناسب با نیاز و جیب خود، این موارد را انتخاب می‌کنند. مسلم است که اگر محدودیت مالی نبود همه مثلا یک تلویزیون OLED با وضوح ۴K را در فهرست خود قرار می‌دادند، اما فهرست آمازون یک فهرست خیالی نیست، فهرستی است که در آن کاربر آن چیزی را که واقعا خواهد توانست بخرد و به کارش خواهد آمد را برمی‌گزیند. یعنی کاربران یک محافظه‌کاری ضمنی در افزودن موارد به این فهرست دارند، چیزهای گران نمی‌خرند، چیزهایی که کارایی‌شان ثابت نشده را نیز.

حالا بیایید نگاهی به این فهرست بیندازیم:

- در کمال تعجب کروم‌کست گوگل در صدر فهرست جا خوش کرده. محصولی ارزان که با آن مردم در «بسیاری» از نقاط جهان می‌توانند، محتوای جاری اینترنتی را به راحتی روی تلویزیون‌های عریض خود پخش کنند.

محصولات الکترونیکی پرطرفدار در کریسمس تبلت,سامسونگ,تلویزیون


- در زمینه تبلت، بیشتر مردم در آمازون نگاهی اقتصادی دارند، بنابراین این کیندل فایر HD هفت اینچی است که گوی سبقت را از بقیه ربوده است.

محصولات الکترونیکی پرطرفدار در کریسمس تبلت,سامسونگ,تلویزیون


البته مسلما به خاطر اینکه خود آمازون عرضه‌کننده این تبلت‌ها است، یک عامل مخدوش‌کننده است و باعث می‌شود تبلت‌هایی زیادی از این شرکت، در فهرست موارد مورد علاقه مردم قرار بگیرند.

- نبود تبلت‌های اپل در بالای فهرست، خیلی جالب است. خب، مشخص است که وقتی ارزان‌ترین تبلت اپل یعنی آی‌پد مینی ۱۶ گیگ وای فای ۳۰۰ دلار برایتان تمام شود، این محصول را در فهرست موارد خود قرار نمی‌دهید. بنابراین این محصول اپل در رتبه ۲۵ ایستاده است! در حالی که گلکسی تب ۳ هفت اینچی سامسونگ با قیمت حدودا ۱۷۰ دلاری، در درتبه ۹ ایستاده است.

- کتابخوان ۱۱۹ دلاری کیندل پیپروایت در رتبه سوم ایستاده است.

- محصولی از اپل که توانسته در بالای جدول قرار بگیرد، محصولی است که در ایران ما به خاطر عدم نسبی کاربردش، کمترین آشنایی را با آن داریم، یعنی اپل تی وی.

- با فاصله کمی، از اپل تی وی که در رتبه ۶ قرار گرفته است، یک محصول ناآشنا برای ما قرار دارد: Roku 3 Streaming Media Player.

محصولات الکترونیکی پرطرفدار در کریسمس تبلت,سامسونگ,تلویزیون


- یک نتیجه‌گیری تا همین جا: مردم به ابزارهای ارزانی که محتوای اینترنتی را برایشان روی تلویزیون‌هایشان پخش کنند، علاقه زیادی دارند. مردم متوجه شده‌اند که شاید داشتن این وسایل برایشان سودی بیشتر از خریدهای گران یا مثلا خرید اشتراک تلویزیون پولی و کابلی داشته باشد.

- یک غافلگیری، بودن کروم‌بوک سامسونگ در  رتبه ۱۱ است!

-یک بلو ری پلیر با طراجی بسیار شیک یعنی BDP-S5100 در رتبه ۱۲ ایستاده است. این پلیر را در بازار ایران ندیدم.  قیمت‌اش تنها ۷۸ دلار است.

محصولات الکترونیکی پرطرفدار در کریسمس تبلت,سامسونگ,تلویزیون

- محصول جالب بعدی که در ایران هم خیلی‌ها دوستش دارند و دوست دارند آزمایشش کند، ترنسفورمر بوک شرکت ASUS است.

محصولات الکترونیکی پرطرفدار در کریسمس تبلت,سامسونگ,تلویزیون


- یک چیز جالب این است که این محصول یکی از دو محصول گران‌ بالای ۴۰۰ دلاری است که است که توانسته به فهرست ۴۰ تایی آمازون برسد. پس خیلی جالب است که ببینیم ترنسفورمر چه خصوصیاتی داشته که با وجود اینکه بالای ۴۰۰ دلار قیمت دارد، توانسته در رتبه ۱۴ بایستد.

- یک محصول نسبتا ناآشنا تبلت دراگون تاچ است که که ۸۰ دلار بیشتر قیمت ندارد. اگر دنبال تبلت ارزان اندرویدی هستید، حتما این مورد را ببرسی کنید. چون بعید به نظر می‌رسد جمعیت زیادی از مردم، همین طور بی‌دلیل چیزی را برگزینند.

محصولات الکترونیکی پرطرفدار در کریسمس تبلت,سامسونگ,تلویزیون


- تنها تلویزیونی که توانسته در بالای جدول راهی برای خود پیدا کنید، یک تلویزیون ۳۲ اینچی سامسونگ است، یعنی دقیقا مدل UN32EH5300 است.

محصولات الکترونیکی پرطرفدار در کریسمس تبلت,سامسونگ,تلویزیون

گردآوری کامپیوتر و تکنولوژی آکاایران
تبلیغات