صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

هاستینگ کشور در وضعیت نامساعد به سر می برد

هاستینگ کشور در وضعیت نامساعد به سر می برد را در آکاایران ببینید

آکاایران:  

 هاستینگ کشور در وضعیت نامساعد به سر می بردآنچه که از شواهد برمی آید این است که بازار هاستینگ ایران با بازار اروپا و آمریکا بسیار متفاوت بوده و حتی از هیچ نظر با یکدیگر قابل قیاس نیستند؛...


آنچه که از شواهد برمی آید این است که بازار هاستینگ ایران با بازار اروپا و آمریکا بسیار متفاوت بوده و حتی از هیچ نظر با یکدیگر قابل قیاس نیستند؛ چرا که مشکلات زیادی بر سر راه پیشرفت این صنعت در ایران وجود دارد. در واقع مجموع این عوامل باعث شده است که کاربران بیشتر تمایل به گرفتن خدمات از شرکت های خارجی داشته باشند. احمدرضا یوسفی مسوول امور فنی سایت ایسنا در مورد مشکلات بازار هاستینگ ایران می گوید: در حال حاضر مشکلات زیرساختی بزرگی در این بازار دیده می شود که بخشی از آن به عدم تهیه لایسنس سیستم عامل سرورها یا سرویس های موجود برمی گردد.

آکاایران: هاستینگ کشور در وضعیت نامساعد به سر می برد


هاستینگ کشور در وضعیت نامساعد به سر می برد
در کشور ما هر از چند گاهی خبرهایی مبنی بر هک، مسدود شدن، بلوکه شدن، حملات اینترنتی و ... به سایت های ایرانی به گوش می رسد. یکی از همین خبرها که در چند سال گذشته رخ داد و اکثر کاربران ایرانی را بهت زده کرد، خبری بود مبنی بر مسدود شدن سایت ایسنا که توسط سرویس دهندگان خارجی آن رخ داده بود. جریان اتفاق به این صورت بود که در 14 ژانویه 2004 مطابق 25 دی ماه سال 83 در ساعت 11 به وقت آمریکا، ایمیلی از طرف شرکت The Planet به ایسنا ارسال شد که در آن اعلام شده بود به دلیل شرایط و قوانین مربوط، این خبرگزاری باید طی 48 ساعت آینده این سرور را ترک کند. در این ایمیل تصریح شده بود که این پیام برگشت ناپذیر بود و قابل مذاکره هم نیست.
ایسنا تلاش های زیادی را برای جویا شدن دلیل این حرکت The planet انجام داد اما هیچ پاسخی از این شرکت دریافت نکرد. البته این خبرگزاری به دلیل پیش بینی چنین اتفاقاتی سرور دیگری را اجاره کرده بود که دست بر قضا آن هم آمریکایی بود. گفته می شود این اولین و آخرین اتفاقی نبود که سایت های ایرانی را تحت تاثیر خود قرار داده بود چرا که بعد از آن اتفاق موج جدید تحریم های اینترنتی علیه سایت های ایرانی آغاز شد و طی آن 4 هزار سایت ایرانی از دسترس خارج شدند. به اعتقاد اکثر کارشناسان نبود یک دیتاسنتر داخلی و به دنبال آن نبود امکانات لازم برای ارائه خدمات میزبانی سایت با همان هاست از دلایل اصلی بروز چنین مشکلاتی است.
چرا میزبان خارجی؟
گفته می شود بعد از انتخاب دامنه برای ایجاد یک سایت بخش مهم دیگر آن انتخاب یک سرویس دهنده مناسب برای میزبانی وب است. هاستینگ در واقع فضایی است که توسط شرکت های ارائه دهنده این خدمات در اختیار کاربران قرار می گیرد تا بتوانند اطلاعات مربوط به سایت خود را در آن قرار دهند. در حال حاضر شرکت های مختلفی در جهان در حال ارائه خدمات هاست هستند که در این بین آمریکا و کانادا به دلیل فراوانی و تنوع از شهرت بیشتری برخوردار هستند که در واقع شاهراه اصلی خدمات اینترنتی در دست این دو کشور است.
بنابر اظهارات کارشناسان ارائه خدمات هاستینگ در ایران به دو گروه تقسیم می شود. یک گروه که فضای لازم برای ارائه خدمات میزبانی وب را در داخل ایران فراهم کرده اند و دوم نیز گروه هایی هستند که شرکت هایی را در ایران تاسیس کرده اند اما فضای مورد نیاز را از شرکت های خارجی خریداری و بعد به کاربران به فروش می رسانند که به اصطلاح به این گروه شرکت واسطه ای می گویند. گفته می شود که این شرکت ها 99درصد بازار را در اختیار خود دارند.
آنچه که از شواهد برمی آید این است که بازار هاستینگ ایران با بازار اروپا و آمریکا بسیار متفاوت بوده و حتی از هیچ نظر با یکدیگر قابل قیاس نیستند؛ چرا که مشکلات زیادی بر سر راه پیشرفت این صنعت در ایران وجود دارد. در واقع مجموع این عوامل باعث شده است که کاربران بیشتر تمایل به گرفتن خدمات از شرکت های خارجی داشته باشند. احمدرضا یوسفی مسوول امور فنی سایت ایسنا در مورد مشکلات بازار هاستینگ ایران می گوید: در حال حاضر مشکلات زیرساختی بزرگی در این بازار دیده می شود که بخشی از آن به عدم تهیه لایسنس سیستم عامل سرورها یا سرویس های موجود برمی گردد.
چرا که اگر به عنوان مثال فردی بخواهد سرور یا هاستی از یک شرکت واسطه ای خریداری کند، این شرکت ها عمدتا بخش سخت افزاری خدمات را گارانتی می کنند و تنها مشکلات مربوط به آن بخش را قادرند برطرف کنند. اما در زمینه نرم افزاری هیچ گارانتی و پشتیبانی را نمی توانند انجام دهند که علت آن هم این است که نرم افزارهای موجود عمدتا با سیستم های ویندوز و لینوکس کار می کنند که لایسنس آن به ایران فروخته نمی شود.
وی در ادامه می افزاید: به دنبال این موضوع شرکت ها پشتیبانی سیستم های نرم افزاری را عمدتا به خود کاربران منتقل می کنند. مجموع این اتفاقات باعث می شود که کاربر ایرانی حاضر به گرفتن خدمات از شرکت های داخلی نباشند و از یک سرویس دهنده خارجی سرویس بگیرند. تا در تمام زمینه ها آنها را حمایت کنند.
با وجود این که شرکت های ایرانی و سازمان های دولتی می دانند که ممکن است هر لحظه سرورهای آمریکایی به هر دلیل سایت های آنها را مسدود کنند، اما به دلایل خاصی همچنان این ریسک را پذیرفته اند و از آنها میزبانی می گیرند. مسوول فنی ایسنا در این خصوص می گوید: شرکت ها یا سازمان ها اگر بخواهند از داخل کشور این خدمات را بگیرند با مشکلات زیادی از جمله کمبود پهنای باند، قطعی مدام اینترنت و ... مواجه خواهند شد.
در چنین حالتی با پرداخت هزینه کمتر از یک سرویس خارجی استفاده می کنند که هم مطمئن تر و هم خدمات پشتیبانی خوبی دارد که البته باید بگویم در این زمینه هم نکات منفی وجود دارد و آن هم این است که ممکن است این حمایت ها به دلیل پاره ای از مشکلات قطع شوند.به اعتقاد یوسفی، یک کاربر برای این که خودش را با معضلات همیشگی قطعی برق با کیفیت پایین پهنای باند یا حتی عدم ارائه لایسنس سیستم عامل و ... درگیر کند، از یک سرویس دهنده خارجی خدمات می گیرد.
چالش های موجود
واسطه گران یعنی شرکت های داخلی که خدمات میزبانی را از خارج کشور خریداری می کنند با بیشترین مشکلات و موانع روبه رو هستند. شرکت یکی از خدمات دهندگان هاست که سرویس میزبانی را از خارج از کشور می گیرد. سعید برقیان مدیر فروش این شرکت در مورد مشکلات موجود این نوع شرکت ها می گوید: «شرکت هایی که خدمات میزبانی را از خارج کشور خریداری می کنند با مشکلات فراوانی برخورد می کنند.
تحریم، مشکلات سروری، مشکلات فنی از جمله بزرگ ترین موانع این شرکت ها است. در واقع شرکت هایی همچون ما فقط از دور سرورها را کنترل می کنیم و از لحاظ فیزیکی با سرورها در ارتباط مستقیم نیستیم. باید بگویم همه چیز شرکت های واسطه ای وابسته به خارج است. در صورتی که اگر این فضا در داخل کشور بود 100درصد این گونه موانع کمتر دیده می شد.» برقیان بر این باور است که اگر این شرکت ها هم بخواهند خدمات باکیفیتی را به مشتریان ارائه دهد آن قدر مشکلات بر سر راه شان وجود دارد که نمی توانند این کار را انجام دهند.
یکی از مهمترین ویژگی یک سرویس دهنده میزبانی وب، این است که از نظر امنیتی تمام امکانات لازم را برای کاربران فراهم آورند. این در حالی است که اکثر شرکت ها واسطه ای از سیستم امنیتی بالایی برخوردار نیستند. یوسفی درخصوص سیستم امنیتی این شرکت ها می گوید: «این شرکت ها عمدتا تحت تاثیر شایع ترین مساله یعنی تحریم قرار می گیرند. به عنوان مثال شما می توانید بهترین دیواره آتش (Fire wall) دنیا را تهیه و بگذارید از سرور شما حفاظت کند. در همین زمینه وقتی شما یک دیواره آتشی تهیه می کنید که نمی توانید اطلاعات آن را به دلایل تحریم و یا کمبود امکانات داخلی به روزسازی کنید به مشکل برخواهید خورد.»
به اعتقاد یوسفی مجموعه این مسائل باعث می شود که ضریب نفوذ امنیت این گونه شرکت ها پایین بیاید. در مقابل این شرکت ها، شرکت های دیگری نیز وجود دارند که در داخل کشور این فضا را به مشتریان ارائه می دهند. شرکت پارس آنلاین یکی از همین شرکت ها است که با در اختیار گرفتن 6 هزار مترمربع بنا در خارج از تهران دست به ارائه خدمات هاست زده است. حسن والا مسوول بازاریابی و تبلیغات این شرکت معتقد است که شرکت های داخلی به دلیل اینکه فضای مورد نیاز کاربران را در داخل کشور تامین می کنند کمتر با مشکلات شرکت های واسطه رو به رو هستند.
به گفته وی در حال حاضر تنها 3 الی 4 شرکت هستند که با قدرت تمام در این حوزه فعالیت می کنند و نیم دیگر آن را شرکت واسطه ای دربر می گیرند. والا در مورد سیستم امنیتی شرکت های خدماتی داخلی می گوید: «شرکت ما از نظر امنیتی 10درصد قابل اعتقاد است چراکه دیتاسنتر ما طبق استانداردهای جهانی ساخته شده است و از آخرین نسخه ها و تکنولوژی های استاندارد جهانی در آن استفاده شده است. در کل بگویم که سیستم امنیت ما کاملا به روز و 24 ساعته توان پشتیبانی خواسته های کاربران را دارد.
به اعتقاد والا مسائل بین المللی و تحریم خیلی روی مساله امنیت سرویس دهندگان داخلی تاثیر گذار نیست. در واقع اثرات غیرمستقیمی دارد اما قابل رفع است. به نظر والا تحریم ها آن قدر گسترش پیدا نکرده که روی صنعت هاستینگ و به طور کل روی حوزه آی تی تاثیرگذار باشد.»
ورود افراد غیرمتخصص به بازار
گفته می شود یک اصل اساسی و لازم فعالیت هر شرکت با سازمان بحث نظارت بر نحوه فعالیت آنها است بنابر اظهارات مدیر فروش شرکت هاست در حال حاضر هیچ نظارت قانونی روی فعالیت شرکت های واسطه ای نمی شود و همچنین نرخی نیز برای ارائه خدمات آنها وجود دارد. در واقع نرخ این خدمات براساس بازار عرضه و تقاضا مشخص می شود.
در همین زمینه یوسفی می گوید که متولی هاستینگ داخلی، وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات است و سازمان تنظیم مقررات نیز به طور مستقیم روی فعالیت آنها نظارت می کند اما در مورد شرکت های واسطه هیچ متولی قانونی هنوز مشخص نشده است. ادامه همین روند باعث به وجود آمدن شرکت های به اصلاح قارچی شده است.
در واقع به دلیل نبود نظارت کافی روی فعالیت شرکت های ارائه دهنده هاست. افراد غیرمتخصص و بی تجربه نیز وارد این بازار می شوند و از این طریق به این صنعت لطمه وارد می کنند. یوسفی در مورد حضور این گونه افراد در بازار هاست ایران می گوید: «حضور این شرکت ها در مرحله اولیه باعث می شود خیلی از کاربران به دلیل عدم اطلاع از نحوه فعالیت و نوع سرویس دهی از خدمات آنها استفاده کنند اما به مرور زمان به دلیل اینکه نمی توانند موارد امنیتی را رعایت و سرویس دهی خوبی به مشترکان ارائه کنند و یا به دلیل اینکه اکثر مواقع نمی توانند آن سودآوری لازمی را که تصورش را می کردند به دست بیاورند بسته و بازار را ترک می کنند.»
یوسفی تصریح می کند: در ادامه این روش در مراحل بعد باعث کاهش اعتماد کاربران به شرکت های قانونی فعال در این زمینه می شود. بنابراین کاربر تصمیم می گیرد به جای پرداخت هزینه بالا و عدم حمایت، هزینه پایین تری را پرداخت کند و از یک سرویس دهنده خارجی میزبانی بگیرد که این شرایط باعث ایجاد لطمه به شرکت های فعال در این حوزه می شود.
در مقابل اظهارات یوسفی مسوول تبلیغات و بازاریابی پارس آنلاین وجود چنین افرادی را چندان تاثیر گذار بر بازار هاست کشور نمی داند و تصریح می کند که «در هر صنعتی فعالیت این گونه افراد دیده می شود که شاید این حضور در حوزه آی تی بیشتر باشد. در حال حاضر فعالیت در زمینه خدمات اینترنتی و وب سایت روز به روز در حال گسترش است.
اگر تا دیروز تنها 2 الی 3 نفر در یک اتاق کوچک به ارائه خدمات ISP می پرداختند؛ اما در حال حاضر با توجه به نیازهای جامعه و امکانات مورد نیاز اجازه فعالیت در این حد محدود به آنها داده نمی شود.» وی در ادامه می گوید: «با توجه به بالا رفتن اطلاعات مردم در زمینه خدمات آی تی آنها می فهمند که این نوع خدمات را باید از چه شرکت های بگیرند. در واقع وجود چنین افرادی در بازار هاستینگ کشور کم کم به یک رویا تبدیل می شود.
براساس اظهارات کارشناسان هزینه میزبانی سایت در داخل کشور بیشتر از خارج کشور است که همین امر یکی دیگر از دلایلی است که باعث جذب کاربران ایرانی به سرویس دهندگان خارجی می شود. والا بالا بودن خدمات داخلی را به دلیل جذب کاربران داخلی عنوان می کند و می گوید: «در اینجا باید خود کاربر تصمیم بگیرد که مطمئن بودن و نزدیک بودن شرکت میزبان برایش مهم است یا ارزان بودن این خدمات.
والا بر این باور است که این بالا بودن نرخ به دلیل جذب کاربر به هیچ وجه سوء استفاده تلقی نمی شود. این مسوول امور بازاریابی شرکت پارس آنلاین معتقد است با مرور زمان قیمت خدمات مانند دیگر خدمات اینترنتی کاهش پیدا خواهد کرد و این امر نیاز به مرور زمان دارد. والا در ادامه می گوید: هزینه ای که ما از کاربر دریافت می کنیم در مقابل مبالغی که برای این سرویس در داخل خرج می کنیم هزینه ناچیزی است.
IDC داخلی
با هجوم تحریم های اینترنتی جهانی اکثر مسوولان دولتی جهت پاسخگویی به نیاز هاستینگ و ایجاد محیط مناسب برای قرارگرفتن محتوا در کشور ما آیین نامه راه اندازی دیتا سنتر را تصویب کردند تا با افزایش سرعت و کاهش تاخیر، امنیت سایت های ایرانی بیش از پیش تامین شود و صاحبان سایت های ایرانی مجبور نشوند اطلاعات خود را در اختیار سرورهای خارجی قرار دهند و از میزان هزینه های آنها نیز کاسته شود. با مطرح شدن این طرح انتقادات و بحث های زیادی پیش آمد که آیا راه اندازی این طرح باید به دست بخش خصوصی باشد یا دولتی؟
بعد از این پیشنهاد برای ایجاد یک دیتا سنتر داخلی سازمان تنظیم مقررات مجوز راه اندازی دیتاسنتر مربوط به بخش خصوصی را به شرکت پارس آنلاین فن آوا و داده پردازی داد. همزمان با مطرح شدن این مجوز بخش دولتی نیز به فکر ارائه دیتاسنتر برای سازمان ها و بخش دولتی که طی آن از طرف مخابرات پروژه شارع دو برای میزبانی از سایت های دولتی معرفی شد.
شارع 2 که از آن به عنوان هاست ملی نام برده می شود طرحی است که از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از چند سال گذشته به صورت پایلوت کار خود را آغاز کرده است. با وجود امکاناتی چون مدیریت مستقل اطلاعات این طرح تاکنون امکان پوشش حجم بالای سایت ها را ندارد و نیازمند توسعه بیشتری است تا بتواند بر میزان سایت های تحت پوشش خود بیافزاید و به گفته رییس هیات مدیره مخابرات، شارع 2 با مشخصات فعلی، شرایط لازم برای ایفای کامل نقش IDC را با چارچوب های مورد نظر ندارد.
به نوعی با کیفیت نبودن خدمات ارائه شده توسط این دیتاسنتر دولتی باعث داغ شدن بازار بخش خصوصی شد طبق آماری که در سایت Webhosting.info منتشر شده است تا قبل از سال 86 تعداد شرکت های فعال در بازار هاستینگ ایران که حداقل به 75سایت خدمات میزبانی وب ارائه می دهند، 157مورد برآورد شده است که با توجه به شرایط حال گمان می رود این تعداد دو برابر شده باشد.
گفتنی است عمده این شرکت ها مجازی بوده و خدمات خود را به صورت نمایندگی فروش شرکت های بزرگ تر خارج از ایران و از طریق یک وب سایت ارائه می دهند. اما همان طور که ذکر شد در حال حاضر سه شرکت که با قدرت و با تمام امکانات نیازهای کاربران داخلی را برای میزبانی سایت برطرف می کنند، نیمی از بازار هاست کشور را گرفته اند.
اما به گفته کارشناسان اوضاع همیشه برای بخش خصوصی به این شکل نخواهد بود؛ چرا که با راه اندازی دیتاسنتر دولتی به طور قطع شرکت هایی که برای این پروژه سرمایه گذاری کرده اند تضعیف خواهند شد. همچنین شواهد نشان داده است که مردم به بخش خصوصی با توجه به ضعف های آن به مراتب بیشتر اعتقاد دارند تا بخش خصوصی.
به این ترتیب شرکت های خصوصی سرمایه گذار در این حوزه کم کم ورشکست خواهند شد و جذب مخاطب که مهم ترین عامل بقای آنها است از بین می رود. البته هنوز مشخص نیست که این دیتاسنتر چه زمانی راه اندازی و فعالیت خود را آغاز می کند، اما به گفته مدیران وزارتخانه ICT برای این شرکت ها تمهیداتی اندیشیده شده است تا با راه اندازی آن نه تنها شرکت های خصوصی تضعیف نشوند بلکه با حمایت های دولتی جان گرفته و گام های بیشتری در جهت خدمات رسانی توسعه کشور بردارند.

منبع خبر : ایتنا - http://www.itna.ir/archives/report/009861.phpمنبع :