آکاایران: سریال «۱۳ دلیل که چرا»، که مدعی آن است که کاوشی روانشناسانه بر جهان نوجوانان و مسئله ی خودکشی است، طی چندماهی که از انتشارش روی نتفلیکس می گذرد، سر و صداهای زیادی به پا کرده است. از طرفی عده ای به شدت سریال را مورد تشویق و حمایت قرار داده اند که مثلاٌ پیام ها و حرف های مهمی دارد و لازم است تماشا و درک شود و در طرف مقابل، عده ای آن را تشویق به خودکشی انگاشته اند و تقبیحش کرده اند. کشمکش درباره ی این سریال آنقدر بالا گرفته که در مدارس کانادا هرگونه بحث درباره ی سریال ممنوع شده است و شخص سازندگان سریال توامان زیر تیغ انتقاد و روی محمل تشویق قرار گرفته اند.

به گزارش آکاایران: جمعی از روانشناسان هم به قائله وارد شده اند و درباره ی سریال مطالبی نوشته اند. بسیاری از آنان، سریال را به بی مسئولیتی در برخورد با جوانان متهم کردند. به عقیده ی ایشان، نشان دادن بی پرده ی موضوع حساسیت برانگیزی مثل خودکشی، ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد و بذر این ایده را در سر افرادی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند، بیندازد که که تنها راه شنیده شدن از سمت خانواده و اطرافیان خودکشی است و خلاصه سریال تابوی خودکشی را شکسته و در عوض آن را یک راه برون رفت از مشکلات نشان داده. در طرف مقابل اما طرفداران سریال هم-شاید به درستی- جدل کرده اند که صرف منعکس کردن بعضی مسائل واقعی و تأثیرات ثانوی این انعکاس، دلیل نمی شود که فضای پولیتیکال کارکتنس را در عرصه ی سرگرمی حاکم کنیم و بشویم پلیس فکر ملت.

به هر روی، کاری که سریال بیش و پیش از هرچیز انجام داده، این بوده که باب بحث درباره ی خودکشی را گشوده و به نظر می رسد تمرکز روی اصل و اساس خودکشی بیشتر از داستان و ساخت خود سریال باشد.

به عقیده ی دورکیم،جامعه شناس مشهور، نیرویی که تعیین کننده ی خودکشی است، نیروی روانشناختی نیست؛ بلکه یک نیروی اجتماعی است. او خودکشی را یک عمل ناهنجار نمی داند، و تمام نظریاتی که خودکشی را نوعی تقلید یا مسئله ی سرایتی می دانستند رد می کند. پس عجیب نیست اگر این سریال که نوعی نیروی اجتماعی مهم است، خود متأثر از و تأثیرگذار بر این پدیده باشد و نتوان مستقلاٌ به داستانش پرداخت. نظریه ی دورکیم خودکشی را به چند دسته ی کلی تقسیم می کند که هرکدام از آنها خود جای بحث و بررسی دارند. اما خودکشی به آن معنا و مفهومی که ما با آن در این سریال سرو کار داریم، دسته ای موسوم به “خودکشی خودپرستانه” است که از خود محوری و نارسیسیسم نشأت می گیرد. در خودکشی خودپرستانه، شخص از مسئولیت هایی که روی دوش او هستند و شرایطی که درگیرش شده،خودآگاهانه شانه خالی می کند و تصمیم به پایان دادن زندگی خود می گیرد. اما قبل از ادامه ی بحث درباره ی عمومیت پدیده ی خودکشی، اجازه بدهید ببینیم حرف حساب این سریال چیست؟


سیزده دلیل که چرا


13دلیل که چرا: یا چطور پیام اخلاقی بدهید که حتماً خودکشی کنیم از دستتان - -آکا

آکاایران: 13دلیل که چرا: یا چطور پیام اخلاقی بدهید که حتماً خودکشی کنیم از دستتان

سریال که از روی رمانی به همین نام(به قلم جی اشر) اقتباس شده، داستان دختر نوجوانی به نام هانا بیکر را روایت می کند که پس از سه سال مورد آزار قرار گرفتن توسط  همکلاسی هایش، دست به خودکشی می زند. اما هانا قبل از گرفتن زندگی خودش، ۱۳ نوار کاست ضبط می کند و برای اشخاصی که از نظرش او را به این مسیر سوق داده اند و مسئول خودکشی اش بوده اند، می فرستد تا آنها را از گناهشان مطلع کند و مثلاٌ عذاب وجدان به جانشان بیاندازد. اگر اهل فیلم و سریال باشید، دست کم چندباری در ماه های اخیر نام سریال به گوشتان خورده و اگر آدم بدشانسی بوده باشید، با طرفداران سرسخت سریال هم برخورد داشته اید.

سریال خیلی صادقانه تلاش دارد واقعیت دنیای نوجوانان را به نمایش بگذارد، اما متأسفانه در این کار به طرز مفتضحانه ای شکست می خورد و نهایتاً سعی می کند شکستش را با پنهان شدن پشت شعارهای آرمانی و حال به هم زن بپوشاند. بگذریم از اینکه دیالوگ ها و بازی ها خیلی جاها شبکه ی فخیم سی دبلیو را به ذهن متبادر می سازند و یا اینکه یک نابغه ای این تصمیم هوشمندانه را گرفته که رمانی فقط ۲۸۸ صفحه ای را تبدیل به سریالی ۱۳ قسمتی و طولانی کند(حسن تعلیل؟ وجه تمسیه؟ جوگیری بیش ازحد؟). راستش اگر این حواشی و بحث های جامعه شناسانه و روان شناسانه حول سریال نبودند و اگر سریال بدل به پدیده ای مثلاٌ فرهنگی نمی شد، شاید اصلاٌ اسم ۱۳ دلیل که چرا هم به گوشتان نمی رسید. ولی شوربختانه ما در جهانی زندگی می کنیم که فرامتنیت و بینامتنیت، از خود متن مهم تر گشته اند و حالا این سریال آن قدر مهم شده که باید بشود موضوع یک یادداشت.

خلاصه آنکه بسیاری از مردم گول این جاذبه ی فرامتنی سریال را خورده اند و ایرادهای ریز و درشت آن رابه کلی نادیده گرفته اند و عملاً سریال را می پرستند و نه به مثابه اثری داستانی، بلکه راهنمایی برای زندگی(یا مرگ؟) ارجش می نهند. ولی اجازه بدهید همین جا خیالتان را راحت کنم که بر خلاف اسم معتبر نتفلیکس و تمام سر و صداهای شکل گرفته پشت سر ۱۳ دلیل که چرا، سریال چیزی نیست جز اثری تینیجری و شیک که خودش را زیادی جدی گرفته است. با تمام این ها، نمی شود منکر این شود که پرسش های جذابی را مطرح کرده و بحث های جالبی را دور خود راه انداخته است.


هانا بیکر و خودکشی خودپرستانه


13دلیل که چرا: یا چطور پیام اخلاقی بدهید که حتماً خودکشی کنیم از دستتان - -آکا

روانشناسان معتقدند میان خشم و افسردگی، رابطه ی مستقیمی وجود دارد و هرچه بیمار خشم های فروخورده ی بیشتری داشته باشد، بیشتر در منجلاب افسردگی فرو می رود و این موضوع ممکن است عواقب سهمناکی به دنبال داشته باشد. این نظریه کاملاً درباره ی هانا صدق می کند، علی الخصوص زمانی که در سریال می بینیم هانا پس از ضبط دوازدهمین کاست و تخلیه ی خشم خود، به آرامش عجیبی دست پیدا می کند و برای یک لحظه هم که شده با خود فکر می کند شاید بهتر باشد نظرش را عوض کند و از تصمیمش برگردد؛ که البته همانطور که در همان ابتدای سریال می بینیم این بازگشت خیلی دوام نمی آورد و با تلنگر روانی کوچکی، دوباره به سمت خودکشی بازمی گردد.

عده ای معتقد هستند که هانا شخصیت ضعیفی دارد که نمی تواند از حقش دفاع کند و خودکشی را به جنگیدن ترجیح می دهد؛ که البته اشتباه می کنند. شرایط سنی هانا و محیطی که در آن قرار گرفته بود همه دست به دست هم دادند که او را به این تصمیم برسانند و همانطور که بالاتر گفته شد، دلیل خودکشی هانا نه از روی ضعف، که از روی خودپرستی و تمایل برای به دست آوردن قدرت و کنترل است. در سریال هم البته می بینیم که هانا، از ورای قبر، بالاخره کنترل را در دست می گیرد و خودش را محور زندگی دوستانش می کند و توجهی که طالبش بوده را بالاخره به دست می آورد. یکی از نقاط انتقاد بزرگ سریال البته همین بوده که نهایتاٌ نشان داده خودکشی، تصمیم درست بوده. راستش این انتقاد آن قدرها وارد نیست و نباید دچار این اشتباه شوید که قصد نگارنده هم این بوده که خودکشی را کم اهمیت جلوه بدهد یا شعارهای عنتلکتی سر بدهد. منتها موضوع خیلی ساده از این قرار است که خودکشی نهایتاٌ باید یک حق انتخاب باشد و ماهیتاٌ چیزی به جز این نبوده و نیست و در شرایطی که هانا قرار داشته، برای رسیدن به هدفی که در لحظه برایش اهمیت داشته، طبعاٌ این گزینه را انتخاب کرده و به هدفش هم رسیده. نقدی اگر باشد، باید بر هدف او باشد، هرچند که البته درک این هدف و مقتضیات رسیدن به آن هم مستلزم شناخت از شرایط او بوده که اغلب منتقدان احتمالاٌ آگاهی کافی از آن ندارند.


مسئله ی غامض فرامتنیت و پیام اخلاقی


13دلیل که چرا: یا چطور پیام اخلاقی بدهید که حتماً خودکشی کنیم از دستتان - -آکا

با وجود دفاعی که از شرایط روانی هانا در بند قبل کردم، باید اقرار کرد که سریال هدف اصلی اش را گم کرده: که داستان باشد و داستان تعریف کند. تمام این بریز و بپاش ها و جار و جنجال ها نهایتاٌ در خدمت پیام اخلاقی بسیار واضحی هستند که البته شایسته است به بچه های هفت ساله یادش داد و نه یک مشت نوجوان(و یا باورتان بشود یا نه، بزرگسال) که مخاطب سریال بوده اند. پیام گل درشت سریال هم مشخص است: قلدری نکنید! به مردم زور نگویید و اگر دختری به شما گفت نه منظورش دقیقاً همان نه است! لطفاً دقت کنید! نه به معنی آره نیست! یعنی بر خلاف تصوری که احتمالاً در تمام زندگیتان داشتید، نه و بله متضاد یکدیگر هستند. در همین باره می توانید به دوره ی تخصصی نتفلیکس هم مراجعه کنید که این دو کلمه ی متضاد را روی تخته به زبان های مختلف برایتان می نویسند. دستشان درد نکند.

با تمام این ها، اگر از داستان و از فضای معیوب و شخصیت های ابتر و شعارهای توی چشم سریال بگذریم، باید اعتراف کنم سریال کمابیش حائز اهمیتی که طرفدارانش مدعی آن هستند می باشد. سریال خودکشی را فهمیده و مسیر رسیدن به آن را هم فهمیده و شرایط اجتماعی و روانی اطراف آن را هم فهمیده، فقط در اجرا و پیاده سازی آن لنگیده است. اما در پایان، شاید بد نباشد بدانیم یک لبخند تمسخرآمیز، یک شایعه ی کودکانه و شوخی های خرکی ممکن است چه بلایی بر سر زندگی دیگران بیاورد، ولو از طریق داستانی که بی نقص نیست و از قضا نقایص و معایب فراوان دارد. اگر قادرید بخش داستان دوست مغزتان را خاموش کنید و سریال را به مثابه یک مستند روایی ساختگی تماشا کنید، شاید برایتان بد نباشد؛ یا اگر فرزند یا دوست مستعد خودکشی دارید، شاید سریال جرقه ای باشد تا برایش بیشتر وقت بگذارید. برای بقیه ی ما اما، ۱۳ دلیل که چرا، خسته کننده ترین اثر مهم سال های اخیر است.

.

منبع : 3feed.ir

تبلیغات