آکاایران: «نیک پیزولاتو» ژانویه ی ۲۰۱۴ قراردادی دو ساله با «اِچ بی او» بست که طی آن باید دو فصل هشت قسمتی از سریال «کارآگاه حقیقی» را برای این شبکه می ساخت. فصل یکم این مجموعه، سال گذشته با چنان استقبال زیادی روبه رو شد که کار پیزولاتو را برای فصل بعدی حسابی سخت کرد. طوری که او در نوشتن فیلم نامه ی فصل بعد باید انرژی زیادی را صرف ایجاد تمایز میان دو فصل به منظور جلوگیری از مقایسه ی تماشاگر میان آن ها می کرد. کاری که به خودیِ خود دارای تناقضی درونی بود. از یک طرف غیرممکن بود و از طرفی دیگر راهی جز آن وجود نداشت. پیزولاتو از همین تناقض برای نوشتن فصل دوم کمک گرفت و آن را تبدیل به یکی از وجوه تماتیک فیلم نامه اش کرد.

به گزارش آکاایران:      او در همین راستا سعی کرد در هر دو سطح روایت و شخصیت از الگوی کلاسیک ترِ فصل اول (که به کمک آن نبض تماشاگر را با ترفندهای از پیش امتحان پس داده به دست آورده بود) فاصله بگیرد. بنابراین فصل دوم را نه مانند فصل یکم با محوریت یک کارآگاه و همکار نه چندان باهوشش (الگوی شرلوک هلمز و دکتر واتسون)، که با سه کارآگاه شروع کرد. سه کارآگاهی که در موردشان از همان قسمت یکم وعده ی پرداختی کم و بیش یک سان و به یک اندازه داده شد. در مورد شخصیت ها نیز بر خلاف فصل یکم، هیچ کدام از سه کارآگاه به الگوی کلاسیک کارآگاهی که با تمام سختی ها و زخم های شخصی و درونی اش در نهایت موفق می شود پرونده را حل کند، چندان ربطی ندارند. آن ها معما را حل کرده و قاتل را پیدا می کنند اما قاتل، مقصر اصلی نیست و مقصر اصلی در پایان به سزای اعمالش نمی رسد، هر چند تعدادی از آن ها کشته می شوند. هم چنین از بین سه کارآگاه، بر خلاف روایت کلاسیک، دوتاشان کشته می شوند.

درباره ی فصل دوم کارآگاه حقیقی: «کاسه ای روی نیم کاسه» - - آکا

آکاایران: درباره ی فصل دوم کارآگاه حقیقی: «کاسه ای روی نیم کاسه»

     جدا از این تفاوت ها، سه کارآگاه فصل دوم به شدت تلخ اند و تلخی شان نه فقط شکلی شخصی و درونی، بلکه شکلی بیرونی و در نهایت غیرشخصی هم پیدا کرده و بنا به خواست نویسنده با کلیت قصه پیوند می خورد. باجربزه ترینِ آن ها زودتر از همه می میرد («وودرو» با بازی ی تیلور کِچ)، بیش ترین نفوذ برای گرفتن اطلاعات عملاً از آنِ بی دست وپاترین شان است («وِلکورو» با بازی ی کالین فِرِل) و مقصرترین شان کسی ست که بیش ترین کفایت را دارد («بِزِریدیس» با بازی ی رِیچِل مک آدامز).

     برخلاف فصل پیش و کارآگاه درون گرایش که مشکلاتش را همواره سربسته و برای خودش نگه می داشت، روایت به سمت افشای تلخی های شخصی میان شخصیت ها هدایت شده و نه درونی کردن شان. به طوری که مشخصاً در دو قسمت پایانی، سکانس هایی برای آن (به خصوص بین ولکورو و بزریدیس) در نظر گرفته شده است. بنابراین این بار نگاه مفصل تری به مساله ی هم دلی میان شخصیت ها صورت گرفته که با توجه به روی کرد پیزولاتو، یکی از مهم ترین دلایل تلخی ِ بسیار زیاد این فصل است. میان ولکورو و بزریدیس رابطه شکل می گیرد اما هنوز چیز زیادی از آن نگذشته، که با مرگ ولکورو به طور کامل و برای همیشه از دست می رود. وودرو نیز در آخرین تماسش با ولکورو قبل از این که وارد مخمصه بشود، سعی می کند از مشکلات شخصی اش بگوید اما زمانی باقی نمانده و بعد از ورودش به مخمصه، زمان نه برای یک لحظه و در یک موقعیت، که برای همیشه از او دریغ می شود. از طرف دیگر به خاطر بیاورید زندگی خانواد گی شخصیت ها را. هر سه ی آن ها زند گی های سخت و تلخی دارند. پیزولاتو بعد از قسمت اول که با توجه به تعدد شخصیت ها، به خوبی از پسِ کارِ سختِ معرفی شان در یک قسمت بر آمده و هم چنین در کنار آن توانسته بود نوید راه افتادن موتور محرک داستان در قسمت بعدی را هم بدهد، یک راست می رود سراغ معرفی سختی ها و تلخی های شخصیت هایش در زندگی های شخصی شان و اصرارش روی این مساله در تمامی شخصیت ها (که تعدادشان هم زیاد است و در نتیجه وقت گیرند) در کنار بررسی ِ کند و دور از جذابیتِ سرنخ ها و پرس وجوهای مقدماتی پرونده، عملاً باعث از دست رفتن سه قسمت بعدی سریال با وجود فراز و فرودهایی از جمله تیر خوردن ولکورو از فاصله ای نزدیک در پایان قسمت دوم، نجات دادن جان بزریدیس توسط ولکورو و روی دادن قتلی دیگر در قسمت سوم و کشتار بزرگِ پایانِ قسمتِ چهارم، می شود.

     همان طور که پیداست پیزولاتو اصرار به گسترش تلخی در تمامی اجزای روایتش دارد و این استراتژی را مصرانه تا انتها نیز دنبال می کند. جدا از پایان بندی تلخی که پیش تر در موردش گفته شد، برای هر کدام از کارآگاه ها تلخی مضاعفی نیز در نظر گرفته شده! وودرو در آستانه ی پدر شدن، برای همیشه از دیدن فرزندش محروم می شود و ولکورو هیچ گاه نمی فهمد واقعاً پدر بچه اش بوده و حتا نمی تواند پیغام صوتی پر از مهر و علاقه اش را به عنوان آخرین حرف برای او بفرستد. تنها بزریدیس زنده می ماند که اگر مشکلی در مورد فرزندش وجود ندارد، فقط به این خاطر است که زندگی خانواد گی اش آن قدر نابه سامان است که اصلاً شوهری ندارد که فرزندی داشته باشد!

     پیزولاتو حتا در وجهی دیگر نیز تلخی حاکم بر فصل دوم را نه مانند فصل یکم تنها از طریق پی گیری فساد تا رسیدن به تعدادی از مقامات بلند پایه ی کشور، که عملاً هم به آن ها (تا سطح شهردار) و هم به خود نیروهای پلیس (تا سطح اِف بی آی) با سرسختی بیش تری گسترش می دهد و در انتها بر ادامه ی هم چنان آن ها از طریق اعلامِ گناهکار جلوه داده شدنِ ولکورو، پنهان کردن دلیل مرگ وودرو با اتوبانی را به نام او کردن و شهردار شدن پسر «چِسانی» (شهردار فاسد قبلی)، تاکید می کند. در چنین فضای تلخی ست که دیالوگ «ما لیاقت یه دنیای به تر رو داریم» در اواخر فیلم، به نظر کاملاً نچسب و مضحک می رسد، هر چند بعدتر که متوجه می شویم دیالوگ متعلق به نامه ای ست که بزریدیس همراه دادن مدارک به خبرنگار ونزوئلایی نوشته، کمی از نچسبی و مضحک بودنش توجیه می شود. این یادآور دیالوگ انتهایی راست کوهل (متیو مک کانهی) در فصل یکم است که مورد اعتراض بسیاری از تماشاگران قرار گرفت (هر چند شخصاً جزو آن عده از تماشاگران نبودم) اما دیالوگ پایانی فصل دوم به مراتب نا به جاتر هم به نظر می رسد.

درباره ی فصل دوم کارآگاه حقیقی: «کاسه ای روی نیم کاسه» - - آکا

     تلخی حاکم بر فضای سریال، چنان مورد نظر نویسند گان بوده که فقط در محدوده ی شخصیت پردازی های مختصر و داستان های فرعی باقی نمانده و در مقاطع لازم به کمک آن ها نیز آمده و انگیزه های دراماتیک شخصیت ها را هم رقم می زند. انگیزه ی دو تا از سرنوشت سازترین تصمیم های ولکورو، بچه اش است. یک بار وقتی از اداره اخراج شده و می خواهد خودش را از ماجرا بکشد بیرون اما در برابر قول هم کاری ی رییسش در مورد پرونده ی قضایی پسرش تصمیمش را عوض می کند. یک بار هم در قسمت آخر که بر خلاف نصیحت «فرانک» می رود برای آخرین بار بچه اش را ببیند که طبیعتاً آن جا با پلیس هایی که برای آمدنش کمین کرده اند مواجه می شود. این مواجه منجر به تعقیب و گریز و همین تعقیب و گریز است که منجر به مرگ ولکورو می شود. وضعیت خانوادگی بزریدیس نیز در شغل او بی تاثیر نیست. رفتار پدرش در گذشته و شغل فعلی خواهرش (که روی هر دو در سریال تاکید شده است) به نوعی او را به سمت پی گیری پرونده هدایت می کنند. او به کمک خواهرش است که می تواند به مهمانی مخفیانه ی مورد نظرش برای حل پرونده نفوذ کند. وودرو نیز بعد از این که متوجه می شود مادرش تمام پس انداز او را که حاصل شرکتش در جنگ افغانستان بوده، خرج کرده است، چنان برای مهیا کردن شرایط مالی ازدواجش به مشکل برمی خورد که راهی به جز ماندن در ماجراهای پرونده ندارد.

     اما به جز سه شخصیتی که پیش تر در موردشان گفته شد، سریال یک شخصیت اصلی دیگر نیز دارد که بر خلاف سه تای قبلی باید او را در قطب منفی دسته بندی کرد. فرانک (با بازی ی وینس وان) در آستانه ی فروپاشی کاری و خانوادگی اش سعی می کند به هر صورتی که شده خودش را نجات بدهد. نکته ی جالب در مورد او این است که همان طوری که از همین خلاصه ای که در موردش گفته شد مشخص است، شباهت های زیادی میان او و سرنوشت سه شخصیت دیگر وجود دارد. مشکلات خانواد گی او نیز رقم زننده ی برخی از تصمیم های او هستند. رابطه ی او با ولکورو، از یک مساله ی کاملاً شخصی شروع شده (ماجرای زن اول ولکورو و کسی که فرانک به عنوان قاتل او به ولکورو معرفی می کند) و کماکان در طول سریال ادامه دارد. از این طریق است که یکی از تکنیک های روایی فیلم نامه که تطبیق و هم زمانی اتفاق های کلیدی میان سه شخصیت اصلی اش است را می توان در مورد او نیز پی گیری کرد. تکنیکی که در تدوین نیز رعایت شده و تاکیدی دوچندان بر آن می شود و تکرار چندباره اش از مهم ترین عوامل برسازنده ی فرم روایت است. به طور مثال وضعیت دوگانه ی ولکورو و بزریدیس در قسمت چهارم که هر کدام در صورت اقدامی بر علیه آن یکی می تواند امتیازی از بالادستی اش بگیرد (که البته با برطرف شدن این کش مکش در پایان همین قسمت، یکی از بهترین فرصت ها برای ایجاد تعلیق بیش تر از دست می رود.) یا وضعیت سه پلیسی که بعد از کشتار شدیدی که در نتیجه ی تعقیب و گریز یک مجرم رخ می دهد، از مقام شان تنزل پیدا می کنند یا دور کردن خانواده از خطر در قسمت هفتم که این بار میان وودرو و فرانک و بزریدیس مشترک است. این هم زمانی ها در موقعیتِ برعکس، یعنی زمانی که روابطی عاشقانه میان شخصیت ها شکل می گیرد نیز وجود دارد. نمونه اش شروع قسمت هشتم که هم زمانی ی روابط عاشقانه ی ولکورو و بزریدیس با روابط عاشقانه ی فرانک و همسرش را به نمایش می گذارد… و نمونه ی آخر سکانس های تعقیب و گریز ولکورو و فرانک که منجر به مرگ هر دو می شود.

درباره ی فصل دوم کارآگاه حقیقی: «کاسه ای روی نیم کاسه» - - آکا

     تاکید سریال بر این هم زمانی ها و در پی آن شباهت های میان شخصیت ها (که مسایل خانواده گی شان را حتا پررنگ تر از آن چیزی که هست هم نشان می دهد) و در نتیجه تلخی مضاعف شده شان که در نهایت به سرنوشتی تراژیک نیز می انجامد، چنان سریال را تحت تاثیر خود قرار داده که در بسیاری مواقع فرم روایی آن به یک درام تلخ خانواد گی نزدیک تر است تا درامی معمایی و پلیسی. این مساله در کنار عدم هوشمندی در تلفیق به سرعت ماجراهای شخصیت ها با هم، باعث شده اند بسیاری از قسمت های سریال (به خصوص در نیمه ی اول آن) نتوانند مخاطب را به دنبال خود کشیده و برای پی گیری سریال ترغیب کنند. در نتیجه شوک هایی از جمله تیر خوردن ولکورو در پایان قسمت دوم و رفتنش به قصد انتقام به خانه ی فرانک بعد از مطلع شدن از دست گیری مجرمی که سال ها پیش به زنش تجاوز کرده بود و او خیال می کرد که او را همان موقع کشته، در پایان قسمت پنجم چندان کارآمد از آب در نیامده اند. در همان شروع قسمت سوم متوجه می شویم که ولکورو گلوله هایی مشقی خورده، شروع قسمت ششم نیز ولکورو و فرانک را نشان می دهد که با دیالوگ مشکل شان را حل می کنند! و این هر دو در حالتی رخ می دهند که کم تر تماشاگری چیزی جز آن را حدس زده!

درباره ی فصل دوم کارآگاه حقیقی: «کاسه ای روی نیم کاسه» - - آکا

     بزرگ ترین سکانس درگیری و کشتار سریال نیز مانند فصل یکم در پایان قسمت چهارم اتفاق می افتد اما آن تعلیق و اضطراب ناشی از تعقیب و گریز دوازده دقیقه ای ی یادآور بازی های کامپیوتری کجا، این هم زمانی اتفاقی تعقیب و گریز با راه پیمایی عده ای و در نتیجه کشته شدن بسیاری از مردم عادی، کجا. جدا از این ها نه فقط در مقایسه ی این دو سکانس، که در مقایسه ی کلیت فصل یکم با دوم، یکی از مشهودترین نکات، تفاوت کارگردانی های آن هاست. تمام فصل یکم را «فوکوناگا» کارگردانی کرد و چنان این کار را خوب انجام داد که بازی خوب مک کانهی و فیلم نامه ی خوب پیزولاتو مانع دیده شدنش نشدند اما کارگردانی هر قسمت از فصل دوم بر عهده ی یک کارگردان قرار گرفت و آشکارا هیچ کدام از قسمت های آن نه تنها نتوانستند ضعف های فیلم نامه را بپوشانند، بلکه بسیار معمولی و در بسیاری مواقع ضعیف از آب در آمده اند.

     در مورد ترفندهای حل معما نیز اگر در فصل یکم، ایده ی رنگ سبزی که به طور اتفاقی در یک عکس دیده شده و پیرزنی چنین مورد جزیی ای را به خاطر دارد و از روی آن هویت قاتل برملا می شود، در فصل دوم، پیدا کردن مورد مشکوک الماس ها و ارتباطش با اداره ی پلیس زمانی رخ می دهد که بزریدیس به خاطر تنزل مقام به بخش انبار اداره فرستاده شده و آن جا به شکلی کاملاً اتفاقی آن مدارک را پیدا می کند و البته مانند دیگر موارد مقایسه شده، فصل دوم در این زمینه نیز در مقابل فصل یکم پسرفت محسوب می شود چون یک بار دیگر و این بار در قسمت های پایانی نیز چنین اتفاقی دوباره رخ می دهد و بزریدیس و ولکورو از روی یک عکس، به شکلی تقریباً تصادفی هویت قاتل را تشخیص می دهند!

درباره ی فصل دوم کارآگاه حقیقی: «کاسه ای روی نیم کاسه» - - آکا

     اما با تمام مسایلی که پیش از این گفته شد، در انتهای سریال، بار دیگر با «تلخی» مواجه ایم! و این بار اوج این تلخی ها، که نه در مورد شخصیت هایی که می میرند، که در مورد شخصیت هایی که زنده مانده اتفاق می افتد. تلخی ای که مهر پایانی ست بر حکم نهایی سازند گان سریال که از هم آن قسمت یکم هم آن را اعلام کرده بودند و از این طریق فرمِ تا پیش از این ناموفق سریال را تا حد کج سلیقگی تنزل می دهند. بزریدیس و جردن (هم سر فرانک، با بازی ی کِلی رِیلی) نجات یافته گان فصل دوم هستند. جردن در صحنه ی مرگ فرانک در بیابان به عنوان آخرین تصویر ذهنی او ظهور می کند و نه با حالتی مهربانانه، چنان که پیش تر هنگام قول و قرار آینده شان در ونزوئلا از او دیده بودیم، که با لحنی کنایه آمیز و تمسخرکننده او را متوجه جنازه اش می کند که چند قدم عقب تر افتاده است. از آن طرف بزریدیس را می بینیم که بدون هیچ اصراری برای ماندن و پی گیری ی ماجرای ولکورو، دستِ کم در حد خبری از او گرفتن، به کمک زن صاحب کافه سوار قایق برای خروج از آمریکا می شود، حال آن که ولکورو پیش از آن از زن صاحب کافه قول گرفته بود بزریدیس را هر طوری که شده، حتا به زور در برابر اصرارش برای ماندن، سوار قایق کرده و از آمریکا به سمت ونزوئلا خارجش کند!

     با تمام این حرف ها و ناموفق بودن فصل دوم «کارآگاه حقیقی»، اچ بی او اعلام کرده درهای این شبکه هم چنان به روی پیزولاتو باز است. باید دید پیزولاتو که مدتی ست نگارش یک فیلم نامه ی وسترن با نام «هفت دلاور» (که بازسازی ای ست از فیلمی به همین نام از کوروساوا) را تمام کرده، برای ساخت فصل سوم و جبران عدم موفقیت فصل دوم و تکرار موفقیت فصل یکم، بار دیگر با اچ بی او قرارداد خواهد بست یا نه… و باید امیدوار باشیم در فصل بعدی (چه با پیزولاتو و چه بی او) دیگر شاهد ارجاع ها و وعده های توخالی ای مثل تصویر سوررآلیستی پایان قسمت یکم که دریاچه ای را بر فراز کوهی نشان می داد و تا پایان سریال نه در کارگردانی و نه در فیلم نامه، هیچ ارجاع و اشاره و پی گیری و پرداختی نسبت به آن نشد، نباشیم!

 

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

عکاسی به سبک true detective

تبلیغات