آکاایران: سازنده های سوپرمن خیانت عظیمی به جهان کمیک کرده اند. آن ها قهرمانی شکست ناپذیر ساخته اند که هیچ طوری شکست نمی خورد. برای همین عجیب است وقتی عناوینی همچون بتمن در برابر سوپرمن را می بینیم.

به گزارش آکاایران: چطوری قرار است بروس وین میلیونر که آدمی عادی است دربرابر یک ابرآدم فضایی که پرواز می کند و از چشمانش لیزر می زند و از هر نیروی در زمین زور بازوی بیشتری دارد شانسی داشته باشد؟

حتا اگر زره غول آسای آهنی اش را بپوشد.

اما نگران نباشید. درست است که تفاوت اخلاقیات و روش و طرز تفکر و جهانبینی این دو شخصیت بارها باعث جدل میان شان شده است و درست است که به ظاهر هیچ راهی برای بتمن وجود ندارد که سوپرمن را شکست بدهد، ولی هرگز نباید بزرگترین کارآگاه جهان را دست کم گرفت. برگ برنده ی بتمن نه زور بازویش، که مغز تر و فرزش است. خلاصه اگر دلتان قرص نیست و نمی دانید ممکن است چه بلایی سر شوالیه ی تاریکی بیاید این شما و این هم لیستی از روش هایی که بتمن تا به حال سوپرمن را شکست داده است. البته لیست ادامه دارد ولی همینقدر بگوییم که نگران بتمن نباشید چون خوب می تواند گلیمش را از آب بیرون بکشد.

(البته اگر بتمن بن افلک باشد ما همگی امیدواریم بدجوری شکست بخورد! زنده باد سوپرمن! مرگ بر بن افلک!)


بتمن علیه سوپرمن: نگران بتمن نباشید! - - آکا

آکاایران: بتمن علیه سوپرمن: نگران بتمن نباشید!


یک حلقه ی کریپتونایت

اگر شما هم مرد آهنین را ساخته بودید تهش مجبور می شدید عنصری خیالی مثل کریپتونایت بسازید تا به صورت موقت تمامی قدرت هایش از جمله آسیب ناپذیر بودن را از او بگیرد.

جالب است بدانید بروس وین حلقه ای از کریپتونایت دارد که خود سوپرمن به او داده است. چون سوپرمن از نقطه ضعف خودش آگاه است و در ضمن می داند اگر زمانی به هر دلیل آدم بدی بشود باید کسی باشد که شکستش بدهد.

چنین اتفاقی یک بار در طول بتمن هاش! می افتد. یعنی وقتی پویزن آی وی سوپرمن را تحت کنترل خودش می گیرد.

ولی همانطور که در ادامه خواهید دید، کریپتونایت تنها نقطه ضعف سوپرمن نیست.


بتمن علیه سوپرمن: نگران بتمن نباشید! - - آکا


دو لوئیس لین

در همان کمیک یعنی بتمن هاش! بتمن به خوبی می داند که حتا با وجود حلقه ممکن نیست سوپرمن را کامل شکست بدهد. برای همین نقشه ای می کشد که شاید کمی نامردی است.

بتمن با سوپرمن درگیر می شود و حواسش را پرت می کند. در همین حین کت وومن با دستور بتمن لوئیس لین(معشوق کلارک کنت/سوپرمن) را می دزدد. سپس کت وومن لوئیس لین را از یک آسمان خراش به پایین پرت می کند. سوپرمن با دیدن این تصویر از کنترل ذهن پویزن آی وی خلاص می شود و به نجات لوئیس لین می رود!

این نقشه ی بتمن برنامه های پویزن آی وی را به هم می ریزد و جنگ بین سوپرمن و بتمن به پایان می رسد. البته دقیقاً همین نقشه است که نشان دهنده ی تفاوت دید بتمن و سوپرمن است. سوپرمن هیچ وقت یک بی گناه را از بالای یک ساختمان به پایین پرتاب نمی کند. حتا اگر مطمئن باشد برای انجام نقشه اش لازم است. ولی این کار بتمن در ضمن نشان می دهد که چقدر خوب دوستان و دشمنانش را می شناسد.


بتمن علیه سوپرمن: نگران بتمن نباشید! - - آکا


سه تیرهای کریپتونایتی اولیور کوئین

وقتی بحث نبرد با سوپرمن باشد ته تهش همه ی راه ها به کریپتونایت ختم می شود(البته به شرطی که لوئیس لین در دسترس نباشد که از ساختمان بلندی پرتش کنند). در کمیک مشهور فرانک میلر، بازگشت شوالیه ی تاریکی، سوپرمن از طرف دولت ایالات متحده و شخص رئیس جمهور، مأمور می شود شوالیه ی تاریکی را(که حالا خیلی هم پیر شده) به دست قانون بسپارد. چون بتمن دست از خودسری و نقاب زدن برنمی دارد و جهان دیگر نیازی به قهرمانان نقاب پوش ندارد. این کمیک صحنه ی یکی از جذاب ترین نبردهای بتمن و سوپرمن است.. بورس وین زره بزرگ مکانیکی می پوشد و انواع و اقسام حقه های بتمنی را به کار می برد تا سوپرمن را شکست بدهد.

موشک ردیاب و اسلحه های سوپرسونیک و وصل کردن کل سیستم برق گاتام به بدن سوپرمن تنها چند نمونه از حقه هایی است که بتمن در آستینش دارد. ولی هیچ کدام فایده ای ندارند جز این که سوپرمن را عصبانی تر می کنند. اما نهایتاً آن چیزی که باعث شکست خوردن سوپرمن می شود تیرهای اولیور کوئین است. البته شاید بگویید پس کسی که سوپرمن را شکست می دهد ارو است. اما تیرهای اولیور از کریپتونایت ساخته ی دست بروس ویس درست شده است! البته در جریان باشید که اگر بتمن می خواست می توانست سوپرمن را بکشد. این نبرد بین دو ابرقهرمان به یکی از جذاب ترین دیالوگ های تاریخ کمیک ختم می شود. یعنی وقتی بروس به کلارک می گوید: «دلم می خواد این لحظه رو به خاطر داشته باشی کلارک. برای همیشه. هر وقت در تنهایی خودت به ذهنت رجوع می کنی می خوام دست های من رو روی خرخره ت یادت بیاد. می خوام هرگز فراموش نکنی که من کسی بودم که شکستت دادم.»


بتمن علیه سوپرمن: نگران بتمن نباشید! - - آکا


چهار کریپتونایت سرخ

حالا که به ساختن کریپتونایت اشاره کردیم بد نیست این را هم یادآور شویم که بروس وین اشکال متفاوتی از کریپتونایت را طی آزمایش هایش به وجود آورده. از جمله معروف ترین این کریپتونایت ها، کریپتونایت سرخ است که در آرک برج بابل از سری JLA به آن برمی خوریم. طرفداران کمیک می دانند که بتمن در این آرک قصدش شکست دادن سوپرمن نیست. داستان در مورد رأس الغول است که سعی دارد همه ی اعضای جاستس لیگ را بکشد. آن هم با اجرای یکی از نقشه های مخفیانه ی بتمن. در واقع قصد بتمن این نیست که کسی را بکشد. او صرفاً محض احتیاط نقشه ای طراحی کرده که در صورت نیاز قوی ترین قهرمانان زمین را از بین ببرد. مثلاً اگر همگی آدم های بدی شوند. که خودش نشان دهنده ی عمق پارانوید بودن شوالیه ی تاریکی است.

در هر حال تأثیر کریپتونایت سرخ دقیقاً عکس کریپتونایت سبز است. کریوتونایت سرخ باعث می شود پوست سوپرمن شفاف شود. همانطور که می دانید کلارک همه ی نیروهایش را از اشعه های خورشید می گیرد. از بین رفتن پیگمان های پوستش باعث می شود او انرژی بیشتری از خورشید جذب کند و حتا قدرتمندتر شود! سوپرمن مجبور است با تمام وجود تمرکز کند که جلوی منفجر شدن خودش را بگیرد!

در واقع نقشه ی بروس وین این بوده که با قدرتمندتر کردن سوپرمن او را از بین ببرد! هنوز هم نگران بتمن هستید؟


فیلم بتمن علیه سوپرمن در راه است. البته با توجه به تریلرهای فیلم، احتمالاً خط داستانی فیلم هم ربطی به کمیک فرانک میلر داشته باشد. چون بتمن در زره غول پیکرش نشان داده می شود. ولی فیلم ها به ندرت به منبعشان متعهد می مانند.

مطمئناً قرار نیست فیلم مسیری یک طرفه به نفع بتمن یا سوپرمن داشته باشد. احتمالاً هر کدام در برهه های مختلف بر دیگری پیروز می شود. ولی قرار نیست هیچ کدام دیگری را کاملاً شکست بدهد. به خصوص که به نظر می رسد این فیلم آغازیست بر شکل گیری جاستس لیگ.

.

منبع :

تبلیغات