آکاایران: توهم انتخاب

به نظر من بهترین بازی های دنیا بازی هایی هستند که عامل انسانی را در نظر می گیرند. مهم ترین وجه تمایز بازی و سینما هم همین است. وقتی یک محصول سینمایی می بینیم به جهانی وارد شده ایم که به ثبات رسیده و ما همچون ارواحی سوم شخص در حال بررسی وقایع به ترتیب بازنگرانه هستیم. اتفاقی که در دیگر اقسام هنر هم رخ می دهد. به گویشی دیگر(به قول نیچه) هنر یعنی گفت وگوی هنرمند با خودش. این که نقش ناظر خارجی در این گفت و گو چیست قابل بحث است اما اگر بخواهیم عینی تر به قضیه نگاه کنیم می بینیم که ما به واقع نقش چندانی در ماهیت یک اثر هنری یا جهتش نداریم. تنها در تعبیرمان آزادیم که آن هم مفهومی شخصی است.

به گزارش آکاایران: ولی وقتی پای بازی در میان باشد(که نمی شود منکر آن شد که نوعی از انواع هنری است) ماجرا فرق دارد. حالا من دیگر بیننده یا ناظر یا مخاطب صرف نیستم. البته در نظر دارید که درجه ی آزادی در هر بازی متفاوت است. از سویی سلیقه ها هم با هم فرق دارند. بعضی وقت ها آدم ها بازی نمی کنند که آزادی داشته باشند و به روایت جهت بدهند. برای خیلی از گیمرها بازی هم فیلمی دیگر است. البته تجربه ی منحصر به فرد هر کس به عنوان یک گیمر را نمی شود نادیده گرفت. ولی بگذارید در کل اینطور بگوییم که عامل انسانی آن بخش خاص است که بازی ها را از هم جدا می کند.

حجم عظیمی از بازی های ایفای نقش در سال های گذشته و اقبال عمومی شان، نظر به این دارد که پیش فرض من چندان هم بی راه نیست. عامل انسانی به گیمرها این توانایی را می دهد که نه تنها راوی داستان خود باشند که از یک داستان بارها لذت ببرند و هربار چیزهای تازه ای کشف کنند. مثل وقتی که برای بار دهم Dragon Age را بازی می کنیم و متوجه می شویم که می شود لوگین را از مرگ نجات داد یا او را به یک Gray Warden تبدیل کرد.

لازم به ذکر است شرکت های بازی سازی هم به این حقیقت واقف هستند و هرقدر به جلو می رویم بازی ها به بازیکنانشان انتخاب های بیشتری می دهند. حال این انتخاب می تواند واقعیت داشته باشد یا تنها نوعی توهم باشد. خیلی وقت ها وقتی عنوانی همچون tales from borderlands یا Game of Thrones Episodes را بازی می کنیم، تنها دچار وهم انتخاب هستیم. متوجه نیستیم که در هر صورت این اتفاقات رخ می دهند. بار اول که بازی کنیم همچنان توهم با ماست ولی کافیست بار دوم و سوم هم بازی کنیم تا بفهمیم انتخابی در کار نیست و هرکاری کنیم فلان شخصیت کشته خواهد شد و به هر حال بیسار اتفاق خواهد افتاد. آن وقت این سوال برای ما پیش می آید که بازی به ما خیانت کرده؟ یا تنها از تکنیک توهم انتخاب برای پیشبرد روایت استفاده کرده(و به ترتیبی همه ی این بازی ها همین کار را می کنند)؟ پس تکلیف Stanly Parable و Kentucky Road Zero چه می شود؟

توهم انتخاب | تعلیق حقیقت - - آکا

آکاایران: توهم انتخاب، تعلیق حقیقت

اما سوالی که به شخصه بیشتر از همه مشتاق دانستنش هستم این است که تا چه حد می توان دست روایت بازی را در انتخاب باز گذاشت. آیا به واقع بازی ای وجود دارد، یا سوای از بازی های Simulation همچون The Sims بازی ای وجود دارد که تنها توهم انتخاب را به ما ندهد و انتخابی در کار باشد؟

بگذارید در مورد توهم استراتژی و تاکتیک صحبت کنیم. مفهوم استراتژی و تاکتیک و تفاوت عمده شان به ساده ترین حالت این است: استراتژی نقشه ایست که قبل از نبرد و در ابعاد عظیم ریخته می شود. برنامه ایست که به صورت بلندمدت برای یک حزب سیاسی یا کارخانه ی تولید کاغذ دیواری ریخته می شود. اما تاکتیک اتفاقیست که در ابعاد کوچک و در زمان حقیقی رخ می دهد. در میدان نبرد تاکتیک مصروف گروهان ها می شود نه یگان ها و ارتش ها. قضیه فرق بین بازی RTS مثل وارکرفت و بازی Strategy مثل توتال وار است.

در بازی های استراتژ ی در اکثر سبک هایش دست ما باز است که به هر ترتیب که شده دشمن را شکست بدهیم و اهداف استراتژیک را تسخیر کنیم. اما باید از خودمان بپرسیم حتا در این آزادترین حالت و در این منحصربه فرد ترین پرسپکتیو ممکن، چقدر آزادیم. در اینجاست که استودیوی بازی سازی Double Fine Games به کمک ما می آید و پاسخ را با بازی Massive Chalice می دهد. بازی جام عظیم در واقع همان XCOM است فقط به جای اینکه پیرنگ علمی تخیلی داشته باشد، در جهان جادویی رخ می دهد. کلیت بازی بیشتر شبیه Game of Thrones است. شما در ابتدا ۵ خاندان اشرافی انتخاب می کنید. برای هر یک پرچمی انتخاب می کنید و دقیقاً مثل نغمه ی آتش و یخ، هر خاندان یک شعار دارد. شما به عنوان حکمران سرزمین باید استراتژی های بلند مدت بریزید و خاندان ها را با هم ازدواج بدهید و قهرمان هایی پرورش دهید که برای سرزمین تان مبارزه کنند(یک جورهایی شبیه پروژه های یوجنیک هاینریش هیملر). در نهایت اتفاقاتی رخ می دهند که شما مجبورید قهرمانان را به نبردهای تاکتیکی بفرستید. حالا با توجه به استراتژی ای که شما در فاز قبلی بازی ریخته اید مشخص می شود که تاکتیک ها چطور پیش خواهند رفت. ولی هر کسی که Massive Chalice را بازی کرده باشد به خوبی می داند که این بازی هیچ ربطی به انتخاب های شما ندارد. حداقل نه آنقدری که تصور می کنید.

شما سعی می کنید حاکم خوبی باشید و تصمیم های درستی بگیرید و استراتژی های منطقی بچینید. البته با این تصور که بتوانید پیشگوی خوبی هم باشید و یا دشمنی در کار نباشد. بگذارید اینطور بگویم. وقتی ۱۲ ساله بودم کلاس شطرنج می رفتم و همه ی کسانی که گذرشان به کلاس شطرنج خورده باشد می دانند که یکی از متدهای اصلی آموزش شطرنج، طرح معما و حل معماست. متأسفانه هرگز ذهن استراتژیک خوبی نداشتم و هیچ وقت نتوانستم حتا یک معما را حل کنم. اما یک بار معمایی آسان طرح شد که به نظر می رسید هیچ کس دیگری قادر نیست حلش کند. عجیب بود چون در ذهن من پاسخ مثل روز روشن بود! اول اسب حرکت می کرد بعد فیل و بعد شاه. کیش و مات. برای همین با اعتمادبه نفس تازه یافته به سمت تخته روان شدم و شروع به حرکت دادن مهره ها کردم. یک دفعه صدای خنده بلند شد. استادم گفت: «راه حل بی نظیریه به شرطی که حریفت حرکتی نکنه.» و من تازه متوجه شدم که حرکات طرف مقابل را در معادله ی ذهنی ام نگنجانده ام.

همین ماجراست که خیلی وقت ها توهم انتخاب را می شکند و ما را از بازی ها عصبانی می کند. هر کاری هم بکنیم به نظر نمی رسد فرقی بکند در نهایت حریف(در اینجا رخداد های کاتوره ای و طبیعی) ما را شکست خواهد داد. و پاسخ در نهایت این است که مفهوم توهم انتخاب مفهومی فرابازی است. سازنده ی یک بازی هم نمی تواند آزادی را آن طور که در جهان واقعی وجود ندارد به ما عرضه کند. خیلی از ما در وسط مرزهای جوامع مدرن و متمدن رشد کرده و بالیده ایم و در همین مرزها خواهیم مرد و مفهوم عبور و شکستن را درک نخواهیم کرد. اما تلنگر این موضوع در ذهن ما خواهد بود. وقتی با بازی هایی مثل The Cave یا Broken World روبه رو می شویم که ماجراجویی های کلیکی هستند این پرسش بار دیگر در ذهن ما زنده می شود. درجه ی آزادی من تا چه حد است؟ بازی چه چیز هایی را دارد از من مخفی می کند؟ من کجای قضیه به واقع می توانم «انتخاب» داشته باشم؟ و به تبع آن شاید خیلی از ما همین سوال را در مورد جهان حقیقی و خارجی نیز مطرح کنیم. شطرنج به بهترین شکل ممکن این موضوع را به ما نشان می دهد. میلیون ها سناریو در شطرنج رخ می دهد و به سختی ممکن است دو بازی حرکت به حرکت با هم یکی باشند. شاید استراتژی ها به هم نزدیک شوند ولی تاکتیک ها در لحظه متفاوتند. و این موضوع به راننده و راوی بازی بازمی گردد. اما در نهایت تنها انتخاب حقیقی ای که ما به عنوان شطرنج باز با آن طرف هستیم یک چیز است.

بازی کنیم یا بازی نکنیم.

توهم انتخاب | تعلیق حقیقت - - آکا


تعلیق حقیقت

در نهایت به این نقطه می رسیم که مهم ترین عامل پیشبرد یک بازی پس زدن این حقیقت است که انتخابی در کار نیست. به قول ساموئل تایلر کولریج آن چه داستان را به پیش می برد، تعیلق عاملانه ی ناباوری است. ما می دانیم که بازی واقعیت نیست. ولی حتا برای چند ساعت هم که شده در این توهم شریک می شویم که انتخاب ما اهمیت دارد تا به راوی(که دیگر می دانیم ما نیستیم) این قدرت را بدهیم که داستانش را به سان هر کتاب یا فیلم دیگری تعریف کند.

تعلیق عاملانه ی ناباوری دقیقاً وقتی رخ می دهد که با داستانی روبه رو هستیم که خود نساخته ایم. آن جا که به همراه قصه گو به پیش می رویم و هر رخدادی که او می گوید را به چشم واقعیت می بینیم. حال آن که در نهایت می دانیم حقیقتی در کار نیست و همه چیز قصه است. ولی ما داریم از قصه لذت می بریم و فایده ای ندارد مدام به سر خودمان مشت بزنیم که یادت نرود این حقیقت نیست. این طور زنجیره ی روایت را پاره کرده ایم و برای اتصال مجدد روایت لازم است یک بار دیگر حقیقت را معلق کنیم. عینی ترین مثال ممکن وقتیست که رمان های فانتزی می خوانیم. ما همه می دانیم جادو واقعیت ندارد ولی با تعلیق این که جادو واقعی نیست با هری و ران و هرماینی همراه می شویم و به دل دپارتمان رازهای وزارت سحر و جادو می رویم تا به هری این شانس را بدهیم که با ولدمورت درگیر شود. به پرسی جکسون اجازه دهیم به تارتاروس برود و با غول های گایا بجنگد. لیف به جست و جوی کمربند دلتورا برود و فرود و سم به جای استفاده از عقاب های غول آسا، پای پیاده حلقه را از شایر تا موردور ببرند.

البته وظیفه ی تعلیق حقیقت به صورت همه جانبه به ما برنمی گردد. راوی هم می تواند عامل مهمی باشد. از این روست که هری پاتر به پرسی جکسون برتری دارد. چون شخصیت هایش عمیق ترند و پرداخته شده اند و شیمی شخصیت ها درست طراحی شده و ترتیب اتفاقات به گونه ایست که مدام از خودمان نپرسیم یک چیزی درست نیست و با قوانین داخلی داستان نمی خواند. شخصیت های بد همانقدر برای بدی کردن دلیل دارند که شخصیت های خاکستری برای خودخواهی و شخصیت های سفید برای از خودگذشتگی. به عبارتی تعلیق حقیقت راحت است اگر حقیقت ثانوی که قصد هجرت بدان را داریم، منطقی آشنا و آنتروپومورفیک داشته باشد.

بگذارید با مثال دیگری به پیش برویم. وقتی از بازی های MMORPG صحبت می کنیم یکی از تعابیری که بیشتر از هرچیز به ذهن می رسد تعبیر شهربازی است. چطور؟ وقتی وارد یک شهربازی تماتیک می شوید، مثلاً دیزنی لند، به شما یک کارت می دهند که جاهایی که رفته اید را مارک بزنید. شما از این سر به آن سر می روید. ساعت ها در صف می ایستید و خودتان را خسته می کنید فقط برای این که سوار فلان وسیله شوید که تهش شاید آن قدرها هم جذاب نباشد. اما آن چه توهم لذت را بیشتر از همه چیز خراب می کند همین قضیه ی کارت زدن است و این حقیقت که عمل شما چیزی را تغییر نمی دهد. این تجربه را همه دارند. هزاران نفر قبل از شما سوار این وسیله شده اند و چیزی به نام Phasing وجود ندارد. وقتی شما در وسیله ی بیستم هستید هنوز می توانید آدم هایی را ببینید که سوار وسیله ی یازدهم اند.

بازی World of Warcraft هم تقریباً همین است. شما حتا کارت Achievement هم دارید که نشان دهید به جنگ Arthas رفته اید و ۱۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ نفر بازیکن آلاینس را کشته اید و پنجاه هزار بار در فلان دانجن بازی شرکت کرده اید. این دیگر خنده دار است. بازی های MMO حتا توهم حقیقت را هم دیگر به بازیکنان نمی دهند. و البته این پدیده مختص وارکرفت نیست. اتفاقات مشابهی در Guild Wars و Elder Scrolls Online در جریان است. شاید اگر بخش اکتشاف این بازی ها نباشد، خیلی ها از ادامه ی بازی منصرف شوند. در این جا تکنیک تعلیق حقیقت در کار نیست.

توهم انتخاب | تعلیق حقیقت - - آکا

اما وجهی از قضیه که از چشم ما پنهان مانده این است که در نهایت آیا بازی کردن همین نیست؟ اعمالی که به صورت اتفاقات مناسکی و آیینی تکرار می شوند. وقتی شما به Daily Quest می روید تا توکن جمع کنید تا بتوانید فلان شمشیر را بخرید، دارید از بازی لذت می برید؟ یا فقط زامبی وار عملی بی لذت را انجام می دهید؟ نهایتاً این هم بخشی از مناسک است و خواه ناخواه باید تمام شود. همانقدر که Unlock کردن زره نینجایی در Tenchu 2 لازمه اش این بود که تمامی مراحل را با امتیاز کامل به پایان برسانید. در تکرار لذتی نیست اما بازی به شما کمک می کند که صف آدم هایی که در شهربازی ایستاده اند را نبینید.

به نظر من عالی می شد اگر عامل انسانی در روایت بازی تأثیر داشت. حقیقت خارجی این است که ما همه مغلوب استایل گرافیکی و پیرنگ روایی بازی هستیم. نمی توانیم وسط بازی Mario یک دفعه مسلسل در بیاوریم یا به جای نجات دادن شاهزاده خانم با اژدها ازدواج کنیم و شاهزاده خانم را قال بگذاریم. در واقع در جهان خارج هم ما بندی استایل گرافیکی و پیرنگ روایی هستیم. از یک سو قوانین طبیعت و از سویی قوانین اجتماعی. در نهایت تنها با توهم انتخاب و تعلیق حقیقت است که در روایتی که به قولی زندگی ماست، به صورت سوم شخص ناظر به پیش می رویم.


این مقاله از مجموعه مقالاتیست که از طرف مجله ی اینترنتی سفید برای سایت «پردیس گیم: جامعه ی مجازی گیمرهای ایرانی» آماده شده.

توهم انتخاب | تعلیق حقیقت - - آکا

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

مثال برای اقسام قضایای حملی و شرطی

تبلیغات