آکاایران: نیو ۵۲ چیست؟

شش سال پیش، زمانی که شما قصد داشتید یکی از کمیک های بتمن را مطالعه کنید با این مشکل روبرو بودید که ۶۰۰ شماره کمیک “بتمن” و ۷۰۰ شماره “کمیک های کاراگاهی” موجود است و حالا برای خواندن باید از کجا آغاز کنید؟ نیو ۵۲ حلال مشکلات شماست.

به گزارش آکاایران: دی سی کامیکس پنج سال پیش، دست به اقدامی انقلابی زد و با انتشار کمیک ها از شماره ی ۱ موج جدیدی از خوانندگان کمیک را به سمت خود جذب کرد. فلش/ بری الن طی اتفاقات فلشپوینت باعث می شود تا دنیای دی سی ریبوت و از نو ساخته شود؛ همه چیز رنگ و بوی تازگی به خود می گیرد؛ با وجود اینکه بسیاری از وقایع از پیش اتفاق افتاده نیز همچنان جزو دنیای جدید محسوب می شوند.

تولد دوباره چیست؟

خرداد امسال، جف جانز و دی سی قصد دارند تا به دنیای نیو ۵۲ خاتمه دهند و راه را برای دنیای جدیدی باز کنند.
اما پیش ازانکه به “تولد دوباره” برسیم؛ قصد داریم تعدادی از عناوین نیو ۵۲ که ارزش خواندن دارند را به شما معرفی کنیم؛ در کنار بسیاری از کمیک های ضعیفی که این جهان به ارمغان آورد، آثاری وجود دارند که هر شماره ی آن ها حکم شمش طلا را دارد.


  

نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

آکاایران: نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند

لیگ عدالت: ریشه ها – شماره ۱ تا ۶

نویسنده: جف جانز
طراح: جیم لی

 

لیگ عدالت نیو ۵۲ برخلاف اکثر عناوین نیو ۵۲ که حائز دوران اوج و نزول بوده اند؛ –مانند بتمن و واندرومن- همواره در اوج سپری کرده و می کند. اولین آرک(داستان) لیگ عدالت برخلاف دیگر عناوین که نیازی به بازآفرینی ریشه ها نمی دیدند، سعی دارد به چندین سال قبل و دوران جوانی قهرمانان محبوب مان بازگردد. “ریشه ها” بطور کامل ریشه های لیگ عدالت را بازآفرینی می کند و خود را با تغییراتی که در این دنیای جدید رخ داده، وفق می دهد.

“ریشه ها” در کنار دیگر عناوینِ این لیست روایتی پیچیده و عمیق ندارد و تنها داستان تکراریِ قهرمانانی را بازگو می کند که با بوجود آمدنِ یک تهدید جدی باید در کنار یکدیگر مبارزه کنند و هرچقدر هم قدرتمند باشی در برابر بعضی چیزها نمی توان تنهایی ایستاد. اما قلم جانز و طراحی افسانه ای جیم لی به حدی این روایت ساده را جذاب و حماسی به تصویر کشیده اند که شما را متأثر خواهد کرد و شاید هنگامی که بتمن نقاب ش را در برابر هال جوردن درمی آورد چشمانتان خیس شود.

بتمنِ تازه کار در جست و جوی هیولایی عجیب و غریب که یکی از پارادیمون هاست [سربازان دارکساید] به راه افتاده و با توجه به اینکه هنوز در سیستم قضایی گاتهام جایگاهی پیدا نکرده، پلیس به دنبال ش افتاده. با توجه به اینکه پارادیمون ها یک مقوله ی کهکشانی محسوب می شوند و به مجانین گاتهام خلاصه نمی شوند؛ ناگهان گرین لنترن سر و کله اش پیدا می شود. بتمن با وجود اینکه از حضور یک قهرمان جدید در شهر خود آزرده خاطر شده اما سعی می کند تا با همکاریِ او به هیولای مرموز برسند.
بروس و هال موفق می شوند اما پارادیمون مزبور جز جعبه ای اسرارآمیز از سیاره آپوکالیپس چیزی به جای نمی گذارد. حتی حلقه گرین لنترن نمی تواند سر از ریشه و ماهیت جعبه درآورد، بنابراین هردو تصمیم می گیرند تا به سراغ تنها فضاییِ شناخته شده در زمین بروند… سوپرمن.

حتی اگر با لیگ عدالت و شخصیت های آن آشنایی کافی دارید و خود را بی نیاز از مطالعه ی ریشه ها می بینید، توصیه می کنم که “ریشه ها” را مطالعه کنید چراکه پلات کلی کار اهمیتی ندارد بلکه جزئیات و تحلیل این شخصیت ها هنگام تقابل با یکدیگر است که دارای اهمیت است.

اقتباس: انیمیشن بلند “لیگ عدالت: جنگ” که در سال ۲۰۱۴ بر روی دی وی دی و بلو-ری منتشر شد اقتباسی مستقیم –با وجود تغییراتی اندک- از آرک “لیگ عدالت: ریشه ها” است.


نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

سوپرمن: از زنجیر رها شده – شماره ۱ تا ۹

نویسنده: اسکات اسنایدر
طراح: جیم لی

 

همزمان با تولد هفتاد و پنج سالگی سوپرمن و اکران فیلم سینمایی “مردی از فولاد” در سال ۲۰۱۳، دی سی از مجموعه ی کمیک جدیدی با عنوان “سوپرمن: از زنجیر رها شده” رونمایی کرد. نویسنده ی آن، اسکات اسنایدر است که خود را با کمیک های کاراگاهی و بتمن ثابت کرده بود و طراح آن جیم لیِ افسانه ای. “از زنجیر رها شده” نه تنها توانست پاسخگوی تمام هایپی باشد که پیش از انتشار آن شکل گرفته بود بلکه از سری اصلی سوپرمن نیو ۵۲ با فاصله ی زیاد موفق تر ظاهر شد.

برای وصفِ “از زنجیر رها شده” شاید بهتر باشد از زبان خود اسکات اسنایدر بخوانید: « من سعی کردم تا تمام نکات قوت و قدرت های سوپرمن را بگیرم و تبدیل به ضعف کنم. تمام قدرت ها را در ذهن ش تبدیل به چالش کنم. چیزهای جدیدی وجود دارند که شما را سوپرایز می کنند با وجود اینکه جدید و متفاوت است اما همچنان یک داستان کلاسیک سوپرمن محسوب می شود… مانند “محفل جغدها” [اولین آرک بتمن] این اثر قرار است به شخصیت کلارک بپردازد و وارد عمق وجودش شود. »

هشت ماهواره قرار است با زمین برخورد کنند و خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیری به بار بیاورند که سوپرمن هفت های آن ها را متوقف می کند و از جلوگیریِ هشتمی عاجز می ماند. زمانی که کلارک کنت قصد دارد مقاله اش را مبنی براینکه سوپرمن هفت ها از ماهواره ها را متوقف کرده، منتشر کند با واکنش لوئیس لین روبرو می شود که به وی می گوید این طور نبوده و سوپرمن هشتمین ماهواره را هم منحرف و متوقف کرده! [در دنیای نیو ۵۲ لوئیس لین و سوپرمن نه تنها ازدواج نکرده اند بلکه کاملاً باهم غریبه هستند و هیچ رابطه ی احساسی ندارند.]
سوپرمن پس از بررسی مدارک متوجه می شود که متوقف کردنِ ماهواره ی هشتم کار یک متا-هیومن بوده. پس از آنکه سر نخ ها را دنبال می کند متوجه می شود که ژنرال لین و دولت امریکا سالیان سال است که بر روی پروژه ای مخفی کار می کنند تا موجودی ابرقدرت تحت اختیار خود تولید کنند… سوپرمنی که گوش به فرمان دولت است.

“از زنجیر رها شده” نه تنها با ضرب آهنگ سریع و نفس گیرش بسیار مهیج است بلکه وارد عمق شخصیت و جهان بینی سوپرمن می شود و بار دیگر مردی از فولاد خوانندگان را متاثر می کند.


نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

بتمن: مرگ خاندان – شماره ۱۳ تا ۱۷

نویسنده: اسکات اسنایدر
طراح: گرگ کاپالو

 

انتخاب بین “مرگ خاندان” و “محفل جغدها” کار دشواری بود اما نوشتنِ داستان برای دو شخصیتی که بارها و به نحوه های مختلف در برابر قرار گرفته اند (بتمن و جوکر) به مراتب سخت تر از نوشتن داستان درمورد ویلن جدیدی ست (محفل جغدها) که به تازگی خلق شده.

اسکات اسنایدر که در “کمیک های کاراگاهی” با نوشتنِ آرک “آینه ها” به یکی از بهترین نویسندگان تاریخ این عنوان بدل گشت، توسط دی سی به “بتمن” آمد و با آرک طوفانی “محفل جغدها” توانست از سوی اکثر سایت های مرتبط به ادبیات مصور عنوان بهترین نویسنده کمیک سال ۲۰۱۲ را دریافت کند.
قلم اسنایدر تاریک، دلهره آور، دارای تمی فلسفی و مناسب دنیای بتمن است. او مهارت زیادی در نوشتنِ داستان های پلیسی دارد و در “مرگ خاندان” تمام این عناصر را کنار یکدیگر قرار می دهد و یکی از بیادماندنی ترین تقابل های بتمن و جوکر را خلق می کند که هرگز فراموش نخواهد شد.

در ابتدای “کمیک های کاراگاهی” شاهد شکست یکی دیگر از نقشه های جوکر و زندانی شدنِ وی در تیمارستان آرکهام هستیم. عروسک ساز [یکی دیگر از مجانین گاتهام] با جوکر معامله می کند و در ازای کندنِ پوست صورت ش وی را از تیمارستان فراری می دهد.
در “مرگ خاندان” جوکر پس از غیبتی طولانی بازمی گردد و صورت از دست رفته اش را از اداره پلیس برمی دارد. بروس که هنوز زخم های ش از وقایع محفل جغدها خوب نشده اند باید در برابر دلقک قاتلی که تمام عمرش از او می ترسیده قرار گیرد اما این بار هدف جوکر فقط خفاش ش نیست بلکه قصد دارد تمام خاندان خفاش را نابود کند چراکه معتقد است، شوالیه تاریکی با وجود خاندان خفاش ضعیف تر از قبل شده و ازان چیزی که پیش تر بوده فاصله گرفته.

“مرگ خاندان” پر است از لحظاتی قلب تان را خالی کند و طراحی اعجاب انگیز و منزجرکننده ی کاپالو، آن را بسیار حیرت انگیز و هراسناک کرده که برای مدتی طولانی از خاطرتان پاک نخواهد شد.


نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

تا همیشه شرور – شماره ۱ تا ۷

نویسنده: جف جانز
طراح: دیوید فینچ

 

ایونت [بحران های بزرگ که در دنیای دی سی رخ می دهند و تمام کمیک ها را تحت تاثیر خود قرار می دهند.] تا همیشه شرور هیجان انگیزترین و منسجم ترین ایونتی است که در طول نیو ۵۲ رخ داده. تای-این ها و عناوین اضافی و وابسته به “تا همیشه شرور” بسیار زیاد هستند که علاوه بر مینی سریس هفت قسمتی آن منتشر شده اند و از بهترین های شان می توان به “تا همیشه شرور: جنگ آرکهام”، “لیگ عدالت: تا همیشه قهرمان” اشاره کرد.

پیش از آنکه خلاصه داستان را تعریف کنم لازم است با دی سی مولتی ورس و زمین سوم آشنایی کوتاهی پیدا کنید: دنیای دی سی براساس تئوری چند جهانی فیزیک شکل گرفته. زمین های متفاوتی در این دنیا وجود دارند که هر کدام مشتق شده از یک زمینِ اصلی هستند و با هر انتخابی که صورت می گیرد، دنیایی متفاوت خلق می شود. در یکی از دنیاها ممکن است شما تا الان خواندنِ این مطلب را تمام کرده باشید و در یک دنیای دیگر شاید هرگز با مجله سفید آشنا نشده باشید!
زمین سوم، یکی دیگر از این دنیاهای موازی است که در آن تمام قهرمانان مورد علاقه ی ما سوپرویلن هستند. اولترامن، سوپرومن، اویلمن، جانی کوئیک و پاور رینگ گروهی برخلاف لیگ عدالت را تشکیل می دهند با عنوان “اتحادیه جنایت” و هر کدام متضاد اعضای لیگ عدالت محسوب می شوند. برای مثال اولترامن، برادر بزرگ تر بروس وین است (توماس وین جونیور) که به کمک آلفرد پدر، مادر و برادرش را به قتل می رساند تا تبدیل به ثروتمندترین فرد گاتهام شود.

آنتی-مانیتور [یکی از نخستین موجودات دی سی که در زمره ی قدرتمندترین شخصیت ها قرار می گیرد.] زمین سوم را نابود می کند و اتحادیه جنایت بی خانمان می شوند. آن ها وارد زمین پرایم [زمین اصلی دی سی] می شوند اما نکته ای که باعث شوکه ی تمام مردم می شود این است که محافظین زمین کشته شده اند! لیگ عدالت به شکل مرموزی نابود شده و حالا اتحادیه جنایت حاکمان و فرمانروایان جدید هستند.
بدون هوش و ذکاوت بتمن، بدون قدرت سوپرمن و بدون شمشیر واندرومن چه کسی دنیا را از دست این ابرقدرت های اهریمنی نجات می دهد؟ الکساندر لوتر در کنار بتمن و مستر ترفیک جزو سه مرد باهوش دنیا محسوب می شود و همه ما می دانیم که وی بیشتر از هرچیز در این دنیا به زمین و مردم اهمیت می دهد و بواسطه همین موضوع از مردی از فولاد نفرت دارد که باعث جلوگیری از پتانسیل های بشر شده. لوتر گروهی از تبهکاران و جنایتکاران مشهور، همانند کاپیتان کولد، بیزارو و بلک مانتا را جمع می کند تا دنیا را از بحرانی که در آن قرار دارد نجات دهد.

تا همیشه شرور روایتگر اهریمن علیه اهریمن است.


نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

فلش: خارج از زمان – شماره ۳۵ تا ۴۰

نویسنده: رابرت وندیتی و ون جنسن
طراح: برت بلوث

 

شاید فلش جذاب ترین و پیچیده ترین داستان ها را درمیان تمام ابرقهرمان های دی سی داشته باشد اما یک نکته ی منفی که درمورد وی وجود دارد این است که پیچیدگی داستان های ش معمولاً به ضررش تمام می شود چراکه کمتر کسی می تواند با آن ها ارتباط برقرار کند. برای خواندنِ کمیک های فلش باید اطلاعات نسبتاً جامعی از خاندان فلش و تاریخچه ی تاثیرات “اسپیدفورس” داشته باشید. برای مثال وقتی اولین بار یکی از کمیک ها را شروع به خواندن کنید با تعداد کثیری رفرنس روبرو می شوید که از هیچ کدامشان سردرنمیاورید حتی افرادی که تمام مجلدهای فلش را مطالعه کرده اند هم هنوز نمی توانند کاملاً چگونگی کارکرد اسپیدفورس را توضیح و شرح دهند.

پس از فلشپوینت و ظهور وندیتی و نیو ۵۲، دی سی با ساده سازی و بازآفرینی دنیای فلش سعی کرد تا مخاطبان جدیدی را به سمت خود جذب کند و می توان گفت در این راه موفق بوده. بنابراین اگر جزو آن دسته کسانی هستید که به تازگی قصد دارند وارد دنیای فلش شوند، نیو ۵۲ گزینه ی مناسبی ست. در این لیست سعی کردم آرکی را انتخاب کنم که به نظرم جالب تر و مهیج تر از دیگر آرک ها است؛ البته که فلش نیو ۵۲ بطور کلی عنوان کم نظیری ست و جزو آندرریتدترین کمیک های این مجموعه محسوب می شود؛ پس انتخاب بنده صرفاً از جهت سلیقه بوده.

بری الن پس از پشت سر گذاشتن وقایع “ریورس” و “تا همیشه شرور” بلاخره قصد دارد تا با خیال راحت صبحانه اش را میل کند اما ناگهان سوپراسپیدی آبی پوش وی را بلند می کند و به جایی می برد که دانیل وست از دنیای آینه [بعد چهارم] خارج و تبدیل به ریورس فلش شد. [وقایعی که در آرک قبل –ریورس- رخ دادند.]
بواسطه همین موضوع بری مشکوک می شود که فرد آبی پوش، دانیل است اما او توضیح می دهد که دانیل وست باعث و بانیِ ایجاد گسستگی در اسپیدفورس شده. و حالا هربار که فلش وارد اسپیدفورس می شود، چند ثانیه را از دست می دهد؛ این چند ثانیه بزودی تبدیل به دقیقه خواهند شد و در نهایت سریع ترین مرد دنیا نخواهد توانست سنترال سیتی و افرادی که برای شان ارزش قائل است را نجات دهد.
سپس مرد آبی پوش از هویت خود پرده برداری می کند… او بری النِ بیست سال آینده است! بری بازگشته تا با کشتنِ خود در گذشته، آینده را از جهنمی که قرار است به آن تبدیل شود نجات دهد. بین دو فلش مبارزه درمی گیرد؛ بری الن آینده تحت نظر لیدی شیوا، دث استروک و بتمن آموزش رزمی دیده پس به راحتی گذشته ی خود را شکست می دهد.
اما در همین حین والی وست از آینده نیز وارد صحنه می شود و قصد دارد تا بری الن را از کشتنِ خود بازدارد. سرانجامِ این مبارزه با مرگِ ناخواسته ی والی و فرستاده شدنِ بری الن به زمان و مکانی دور افتاده پایان میابد.
تاثیرات اسپیدفورس باعث می شوند تا بری از نظر ظاهری جوان تر بنظر رسد؛ بنابراین او خود را جای بیست سالِ گذشته اش جا می زند و قصد دارد اشتباهاتی که در گذشته انجام داده را جبران کند.

“خارج از زمان” نمونه ی مناسبی برای یک داستان مهیج و بی نقص فلش است.


نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

آکوامن: تاج و تخت آتلانتیس – شماره ۱۴ تا ۱۷ و شماره ۰

نویسنده: جف جانز
طراح: پائول پیلتیر

 

آکوامن شاید یکی از ناشناخته ترین ابرقهرمانان درمیان هم رزمان خود در لیگ عدالت باشد. آرتور کری فرزند آتلانا [ملکه ی آتلانتیس] و یک نگهبان فانوس دریایی است؛ نیمی انسان و نیمی آتلانتین. با وجود اینکه آکوامن بخاطر دوران طلایی کمیک مورد تمسخر بسیاری قرار می گیرد اما در دوران مدرن و کمیک “لیگ عدالت” داستان های زیبایی را روایت می کند. با تمام این اوصاف بسیاری معتقدند که آکوامن زمانی به اوج می رسد که جانز نوشتنِ کمیک آن را در دنیای نیو ۵۲ برعهده می گیرد.

آتلانا پس از تولد آرتور، وی را با پدرش بر سطح زمین تنها می گذارد تا از خشم و دیدگاه نژادپرستانه ی آتلانتین ها به دور باشد. سپس به آتلانتیس و سرزمین فرمانروایی اش بازمی گردد. در آتلانتیس، ملکه را مجاب می کنند تا با یکی از محافظین ازدواج کند و ثمره ی این ازدواج پسری بنام “اورم ماریوس” می شود.
بیست سال بعد، پدر اورم کشته می شود و وی دست به قتل مادرش می زند تا سرانجام به آرزوی خود برسد و تبدیل به پادشاه آتلانتیس شود.

در آرک “تاج و تخت آتلانتیس” یک کشتی جنگی در دریا قصد دارد تا برد و توانایی سلاح خود را امتحان کند و ناخواسته به آتلانتیس ضربه می زند و در امتداد این رویداد غیرمترقبه، اورم [که با نام استاد دریا شناخته می شود.] دستور جنگ علیه مردم روی زمین را صادر می کند. حال نوبت به آرتور می رسد تا بین نژاد مادری و پدری خود یکی را انتخاب کند.

“تاج و تخت آتلانتیس” اهمیت آکوامن در لیگ عدالت و نقاط قوت شخصیت و دنیای ش را به نمایش می گذارد و بدون شک جزو بهترین مجموعه کمیک های نیو ۵۲ محسوب می شود.

اقتباس: انیمیشن بلند “لیگ عدالت: تاج و تخت آتلانتیس” که در سال ۲۰۱۵ بر روی دی وی دی و بلو-ری عرضه شد، اقتباسی غیرمستقیم و ضعیف از آرک “تاج و تخت آتلانتیس” است.


 

نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

اتحاد بتمن: تحت تعقیب گاتهام – شماره ۷ تا ۱۲

نویسنده: گرانت موریسون
طراح: کریس بارنهام

 

بروس وین در ایونت “آخرین بحران” توسط دارکساید در زمان و مکان گم می شود و طی “بتمن: بازگشت بروس وین”  -از مرگ- بازمی گردد و نقاب بتمن را از شاگرد خود، ریچارد گریسون باز می ستاند. پس از این وقایع، گرانت موریسون شروع به نوشتن کمیکی کرد تحت عنوان “اتحاد بتمن” که در آن بروس وین سعی دارد با ایجاد تشکیلاتی منظم ارثیه ای جاودان برای خاندان خفاش ایجاد کند تا فقط مرگ یک انسان باعث پاره شدنِ زنجیرهای نظم و قانون نشود.
“اتحاد بتمن” ازان زمان همواره نقشی کلیدی در دنیای بتمن ایفا کرده و بدون وقفه و با وجود تغییرات اندکی وارد دنیای نیو ۵۲ می شود.

سخت است روایت کردنِ داستانی که موریسون سالیان سال برای آن برنامه چیده بود. چطور می توان داستانی را در چند خط روایت کرد که برای درکِ شاهکار بودن آن باید تکه های پازل را کنار هم قرار دهید؟
سازمانی مخفی و بی نهایت قدرتمند بنام لِویاتان [هیولایی افسانه ای در مکاشفه ی یوحنا] برای مدتی طولانی، به تمام سوراخ و منفذهای شهر گاتهام نفوذ می کند و در مقابل آن بتمن و سازمانی که تشکیل داده سعی می کنند تا پرده از حقیقت شیطانیِ این محفل مرموز بردارند اما حتی بزرگترین کاراگاه جهان هم در رسیدن به این هدف ناتوان می ماند.
در انتها مشخص می شود که معشوقه ی قدیمی بروس، تالیا الغول پشت تمام این جنایات است و مامور درجه یک لویاتان با نام “مرتد” درواقع کلونی ست از فرزند بروس و تالیا یعنی دیمین وین. با وجود سر و صداهای فراوان فکر نمی کنم دیگر مرگ دیمین وین توسط مرتد اسپویل محسوب شود!
مرگ دیمین وین به دستور مادر سنگدل ش یکی از غم انگیزترین و تاثیرگذارترین مرگ هایی ست که با ظرافت و به بی نقص ترین شکل ممکن در تاریخ کمیک های ابرقهرمانی رخ داده و شاید بتوان آن را در کنار مرگ گوئن استیسی و سوپرمن قرار داد.

می خواهم از پئن ها و عناصر مثبت اتحاد بتمن بنویسم اما از هرجایی که قصدِ آغاز می کنم، به یاد میاورم که نکات دیگری وجود دارند که نمی توان آن ها را نادیده گرفت. واقعاً این عنوان سازه ای ست حساب شده که برای درک عظمت و جلال آن نمی توان تنها به یکی از بخش های ش توجه نشان داد.

اقتباس: انیمیشن بلند “بتمن: کینه” که در سال ۲۰۱۶ بر روی دی وی دی و بلو-ری منتشر شد اقتباسی غیرمستقیم براساس آرک “اتحاد بتمن: تحت تعقیب گاتهام” است.


 

نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

سوپرمن: مردان فردا – شماره ۳۲ تا ۳۹

نویسنده: جف جانز
طراح: جان رومیتا جونیور

 

اسکات لوبدل که از شماره اول تا سی و یک سوپرمن نیو ۵۲ را به رشته تحریر دراورده همواره از سوی خوانندگان با نظرات متفاوتی مواجه بود. اما چه افرادی که از قلم لوبدل راضی بودند و چه کسانی که ناراضی بودند، روی کار آمدنِ جف جانز برای شان خبری بغایت مسرت بخش بود.
و این مسرت و شادی ای که ایجاد شد، بی جواب نماند.

داستان کمیک از آزمایشگاه و پروژه ای مرموز در رابطه با ابعاد دیگر هستی، آغاز می شود. به دلایل نامشخصی، این آزمایشگاه در شرف نابودی قرار می گیرد و بخاطر وجود ذراتی قدرتمند بنام “عجیب-ماده” این نابودی تنها به آزمایشگاه ختم نمی شود و کل زمین را تحت الشعاع قرار می دهد؛ مگر آنکه زوج دانشمند [مسئولان و مدیران پروژه] هرچه سریع تر آزمایشگاه را نابود سازند. آن ها کودکی نوپا (اودیسه) دارند که پیش از این اتفاق، وی را به یکی دیگر از ابعاد کائنات که شباهت های زیادی به زمین دارد می فرستند.
کودکی که می شناسیم چندین سال بعد و در زمان بلوغ خود به سرزمین مادری اش [بُعد مادری اش؟!] بازمی گردد. اودیسه نه تنها تبدیل به جوانی سالم و خوش سیما شده بلکه در جوِ زمین می تواند با مردی از فولاد از نظر قدرت مقابله کند!
اودیسه برای اولین بار با سوپرمن روبرو می شود و با همکاریِ هم گروهی از ربات های عجیب و غریب را که جان شهروندان متروپلیس را تهدید می کردند، شکست می دهند.

حضور یک ابرقدرت جدید که می تواند در برابر سوپرمن مقابله کند همیشه یکی از رویکردهای نویسندگان برای رهایی از ملال آور بودنِ داستان های مردی بوده که قدرت های لایتناهی دارد. شاید در نگاه اول و با خواندن خلاصه داستان بالا، چیز جذابی نظر شما را به خود جلب نکند و اینطور بنظر رسد که شاهد یکی از ایده های مکرر کمیک های سوپرمن هستید اما واقعیت این است که “مردان فردا” یکی از متفاوت ترین و چالش برانگیزترین کمیک های مردی از فولاد محسوب می شود که تا آخرین لحظه شما را میخکوب خواهد کرد.

“مردان فردا” جوابی ست دندان شکن در برابر کسانی که فکر می کنند شخصیت سوپرمن فاقد مفهوم و پیچیدگی لازم برای داستان سرایی ست. جانز با تقریر این داستان حماسی و کم نظیر، لایه هایی از شخصیت سوپرمن را به رخ خواننده می کشد که باعث می شود بار دیگر به فکر فرو رویم و دریابیم که چرا ایدئولوژی و جهان بینی کلارک بی نقص و برای تمام ابرقهرمانان دست نیافتنی است.


 

نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

شوالیه های اهریمن: تله ی آوالون – شماره ی ۸ تا ۱۲ و شماره ی ۰

نویسنده: پائول کورِنل
طراح: دیوگِنِس نِوِس

 

مجموعه کمیک شوالیه های اهریمن جزو یکی از ناشناخته ترین عناوین نیو ۵۲ محسوب می شود و مطمئنم که تعداد کثیری از شما حتی اسم آن را تاکنون نشنیده بودید. این مجموعه ی بیست و سه قسمتی نه تنها در زمره ی بهترین های نیو ۵۲ است بلکه جزو بهترین آثاری محسوب می شود که به تفحص در تاریخچه ی دنیای دی سی کامیکس می پردازد.

داستان کمیک پس از شکست و سقوط کَملات می گذرد و با ورود جیسون بلاد [یکی از شخصیت های کلاسیک دی سی، وی ناخواسته توسط مرلین به اهریمنی بنام “اتریگان” پیوند می خورد. او تبدیل به انسانی نامیرا می شود که بخاطر نفرین جاودانه اش باید همواره برای مدتی بدن ش را با بدن اتریگان اهریمن تعویض کند.] و مادام زانادو [جادوگری مجرب و زیبا که در زمان سقوط کملات در کنار شاه آرتور حضور داشته. او عاشق جیسون بلاد و در امتداد آن، ناخواسته عاشق اتریگان اهریمن می شود.] به شهر “پاییز کوچک” آغاز می شود. این زوج بظاهر خوشبخت در این شهر کوچک با دوستان جدیدی آشنا می شوند: وندال سویج [از انسان های نئاندرتال که طی سقوط یک شهاب سنگ تکامل میابد و جاودانه می شود. وی یکی از سوپرویلن های درجه یک لیگ عدالت است.]، شوالیه روشنایی [جنگجویی منظم و کارکشته که از شخص آرتور عنوان شوالیه را دریافت کرد. او یک زنِ ترنس جندر است و بواسطه همین موضوع وی را “سِر یاستین” صدا می کنند.]، الجبر [یک جنگجو و معمار عرب که به تازگی پا به اروپا گذاشته. او به ریاضیات و علم اشراف زیادی دارد و تبدیل به مغز متفکر گروه می شود.]، اکسوریستوس [یک جنگجوی آمازونی از جزیره ی تمیسکیرا که به دلایل نامشخصی سرزمین مادری خود را ترک کرده.].
موردروی شیطان صفت سعی دارد تا با از بین بردن شهر “پاییز کوچک” به سرزمین آلبا ساروم و ثروت مشهورش دست یابد. این گروه از جنگجویان باهم متحد می شوند تا در برابر نیروهای اهریمنیِ وی از مردم بی دفاع شهر محافظت کنند.
پس از موفقیت شان و با وجود اختلاف های زیاد، این هفت نفر [در میانه ی جنگ با زنی اسب سوار و ناشناخته آشنا می شوند که مهارت زیادی در اسب سواری و مبارزه با شمشیر دارد.] گروهی بنام “شوالیه های اهریمن” را تشکیل می دهند.

آرک “تله ی آوالون” ازینجا آغاز می شود که شوالیه های اهریمن توسط شاهدختِ آلبا ساروم به رسمیت شناخته می شوند و مردم به کمک مرلین سعی می کنند تا در این سرزمین کَملات جدید را بنیان گذاری کنند. اما مرلین جادوگر به طرز اسرار آمیزی کشته می شود و این وظیفه ی شوالیه هاست تا به آوالون [سرزمین ارواح در اساطیر بریتانیا] بروند و روح مرلین را بازستانند.
هر سه آرک شوالیه های اهریمن، کارهای بغایت خواندنی و لذت بخشی هستند اما “تله ی آوالون” عناصری را در خود دارد که باعث می شود تا لحظه ی آخر آن را زمین نگذارید. تقابل بین ایده ها و شخصیت های مختلف گروه همواره شیرین و آموزنده است. ورود به دنیاهای عجیب و غریب جدید که از اساطیر انگلستان استفاده شده شما را به وجد خواهد آورد. نه تنها طراحی ها و وضعیت بصری کار خیره کننده است بلکه داستان به حدی درگیر کننده و جذاب می شود که شما را تا آخرین لحظه میخکوب می کند.
نمی خواهم چیزی از داستان را لو دهم اما ورود لوسیفر و آغاز خط داستانیِ جدید، در کنار ماجرای اصلی به حدی حساب شده بکار رفته که آن را تبدیل به الگوی خوبی برای چنین داستان سرایی هایی می کند.


عناوین قابل ذکر:

پیش ازانکه به جایگاه اولِ لیست بپردازیم لازم است نگاهی گذرا و کوتاه بی اندازیم به کمیک هایی که حق شان بود در لیست باشند و جزو خواندنی های نیو ۵۲ محسوب می شوند.

گرین لنترن: انتقام بلک هند
جف جانز در نیو ۵۲ بار دیگر گرین لنترن را به اوج خود می رساند و بار دیگر نشان می دهد که چرا گرین لنترن گسترده ترین بخش دنیای دی سی محسوب می شود. “انتقام بلک هند” داستانی ست حماسی در امتداد ایونت “تاریک ترین شب” که پیش از فلشپوینت رخ داد.

نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

بت گرل: تحت تعقیب
گیل سیمونه یکی از بهترین نویسندگانی ست که می تواند برای شخصیت های زن قلم زنی کند. او سابقه ای درخشان در مجلد سوم واندرومن دارد و در بت گرل بار دیگر توانایی های خود را به رخ می کشد. بت گرل نیو ۵۲، تاریک، غم انگیز و محسور کننده است. لازم به ذکر است که باربارا گوردون در دنیای نیو ۵۲ از تیرِ جوکر در وقایع “شوخی مرگبار” جان سالم به در برده اما همچنان ترامای آن همراهش باقی مانده.

گرین ارو: ماشین کشتار
گرین اروی نیو ۵۲ بواسطه ی سریال تلویزیونی “ارو” تغییراتی اساسی می کند و ازان اولیور کوئین و استارسیتیِ بامزه و شادی که می شناختیم فاصله می گیرد و وارد دنیایی تاریک و نه چندان جذاب می شود که صدای تمام طرفداران را درمیاورد اما از شماره ی هفده و با ظهور جف لمیر اوضاع تغییر می کند و بار دیگر گرین ارو تبدیل به یکی از عناوین محبوب دی سی می شود.

من، خون آشام
درمیان این همه عنوان ابرقهرمانی لازم است که نگاهی بی اندازیم به نیمه ی تاریک دی سی، جایی که کمتر کسی می شناسد و با وجود این همه قهرمان با کاستوم های رنگارنگ توجهش را جلب نمی کند. من، خون آشام روایتی ست خونین و تاثیرگذار که در میان این همه فیلم، کتاب و کمیک مزخرف خون آشامی که برای دختران نوجوان نوشته شده اند، می درخشد.

لیگ عدالت تاریک: در دل تاریکی
در همان نیمه ی تاریک دنیای دی سی باقی بمانید. لیگ عدالت می تواند از عهده ی دارکساید، برینیاک و موجودات فضایی و عظیم برآید که قصد تصرف زمین یا نابودی آن را دارند اما درمورد نیروهای جادوئی، اهریمنی و ناشناخته چطور؟ سوپرمنی که نقطه ی ضعف ش جادو است آیا می تواند در برابر کسی مانند ساحره مقابله کند؟
در جواب چنین مشکلاتی گروهی شکل گرفته به نام لیگ عدالت تاریک، متشکل از جان کنستانتین، مادام زانادو، زاتانا و ددمن.


نیو 52: ده آرک داستانی که باید خواند - - آکا

واندرومن: خون – شماره ۱ تا ۶

نویسنده: برایان ازارلو
طراح: کلیف چیانگ

 

شاید واندرومن به اندازه ی هم رزم های خود یعنی بتمن و سوپرمن مشهور نباشد اما با فاصله ای ملموس، می تواند به راحتی عنوان بهترین آرک داستانی و حتی مجموعه کمیک نیو ۵۲ را ازان خود سازد. تمام دوران جلد چهارم از مجموعه کمیک واندرومن که تیم ازارلو بر روی آن کار می کنند، شاهکاری ست وصف ناپذیر و خواندنی که انتخاب از میان شان واقعاً دشوار است و به راحتی می توانستم تمام آرک های واندرومن را از شماره ی یک در لیست قرار دهم؛ بنابراین تصمیم گرفتم تا اولین آرکِ آن را انتخاب کنم [با اشراف به این موضوع که تمام شان بعنوان یک واحد، فراموش نشدنی و فوق العاده هستند.].

شاهدخت تمیسکیرا همواره یکی از غنی ترین و جذاب ترین ابرقهرمانان کمیک بوکی بوده و شاید درگیرکننده ترین و پرپتانسیل ترین “اوریجین” را درمیان قهرمانان داشته باشد. ریشه های وی همواره منبع مناسبی برای مانورها و توئیست های داستانی بوده، از میان چنین داستان هایی می توان به آرک “دایره” از گیل سیمونه اشاره کرد که جزو بهترین های واندرومن پیش از فلشپوینت محسوب می شود اما در آرک “خون”، برایان ازارلو دست به تغییراتی اساسی در ریشه های شاهدخت دایانا می زند و آن را مبدل به آغازی برای ورود ایده های طوفانی اش می کند.

هرمِس [پسر زئوس و از ساکنین المپ که خدای بازرگانی و تجارت محسوب می شود.] دختری دهاتی (زولا) را در ویرجینیا ملاقات می کند و به او از آینده ای شوم خبر می دهد. آن ها تحت حمله ی سنتارها [موجوداتی نیمه انسان نیمه اسب از اساطیر یونان باستان] قرار می گیرند و هرمس به زولا کلیدی می دهد که راه رستگاری او را تعیین می کند.
زولا از طریق کلید به پایتخت انگلستان می رود و از واندرومن درخواست کمک می کند تا سنتارها را به سزای اعمال شان برساند. پس از این رویداد، هرمس آشکار می سازد که زولا از خدای خدایان، زئوس حامله است و واندرومن باید از کودک او در برابر خشم هِرا [همسر زئوس که سابقه ی تاریکی در کشتن فرزندان حرامزاده ی شوهرش دارد.] محافظت کند.
در طول این مسیر دایانا کشف می کند که مادرش از ترس هِرا به او و همگان دروغ گفته –که دایانا از گِل و بدون وجود هیچ مَردی خلق شده- و درواقع وی یکی دیگر از حرامزاده های زئوس محسوب می شود!
از سوی دیگر آپولو [از ساکنین المپ و خدای خورشید و روشنایی] طی یک پیشگویی، درمیابد که آینده ی شومی در انتظارِ کوه المپ است؛ پس تصمیم می گیرد تا قدرت را از دستان زئوس دربیاورد…

واندرومنِ برایان ازارلو به شکلی شاعرانه و زیبا و در عین حال خشن و تاثیرگذار تصویر شده و واقعاً کلمات از توصیف آن قاصرند. تنها راه برای شرحِ بی نظیر بودن ش این است که تمام داستان را بنویسم!

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

اینترنت یک گیگابیتی به انگستان می‌رسد , شاهدخت سرزمين ابديت

تبلیغات