آکاایران: در مورد ویرانی صنعت بازی سازی و شجاع نبودن شرکت های بازی سازی بسیار و بارها صحبت کرده ایم. هر بار کسی از مادرش قهر می کند می آید و یک مقاله می نویسد در مورد این که چطور صنعت بازی سازی از خلاقیت خالی شده و چطور شرکت های بزرگ دارند با تکرار مکررات خود همه چیز را خراب می کنند و دیگر پیشرفتی در کار نیست.

به گزارش آکاایران: در نوشته های قبلی سعی کردم نشان بدهم چطور صنعت گیم رو به پیشرفت است و چطور هر چه زمان به جلو می رود درهای تازه ای رو به گیمرها و شرکت های سازنده باز می شود تا سازندگان بتوانند تجربه ی هنری یا تجاری موفق خودشان را داشته باشند و ما گیمرها هم بتوانیم تجربه ی لذت بخش و سرگرمی و آموزندگی داشته باشیم و بعدش هم برویم ریشه های فراماسونری را توی بازی ها پیدا کنیم تا به همه نشان دهیم چقدر باهوشیم.

صنعت بازی سازی

آکاایران: گیمرها کمر به قتل صنعت بازی سازی بسته اند

اما مشخصاً می توان نشان داد صنعت بازی سازی و انتخاب امن انجام دادن و به فکر بازگشت مالی بودن پدیده ای ایزوله و نشأت گرفته از عدم نیست. در هر موازنه ای دو سر وجود دارد و سر دوم در این بده بستان گیمرها هستند.

واقعیت تلخ این است که EA و یوبیسافت به تنهایی صنعت بازی سازی را به یغما نبرده اند و در این نوشته سعی می کنم کم کم سرانگشت اتهام را به سمت خودم و خودمان یعنی گیمرها برگردانم.


۱

یکی از نمودهای بلوغ در انسان این است که تدریجاً در پدیده ها ردپای تعاملات پیچیده را می بیند و از بالاتر به روابط میان اتفاقات نگاه می کند. متوجه می شود که رفتارهایی مثل خودخواهی و پارانویا و تئوری توطئه برای سنین ۱۳ الی ۱۵ قابل قبولند و با بالا رفتن سن باید وارد گفتمان منطق شد. و در گفتمان منطق مشخص است که شرکت های بازی سازی دنبال پول درآوردن هستند و به دنبال روشی می روند که بیشترین بازگشت مالی را برایشان داشته باشد. پس این تصور که صنایع رسانه مقصودشان این است که چیزهای احمقانه بسازند تا ما احمق شویم و انتظارمان کم بشود و پولمان را دو دستی تقدیمشان کنیم، خنده دار است.

ما هر وقت می نشینیم و بلند می شویم در حال اعتراض به یک دست شدن و خسته کننده شدن بازی های کامپیوتری هستیم که چرا پیشرفت نمی کنند و چرا به جلو نمی روند و چرا کسی نیست که بیاید و صنعت بازی سازی را منقلب کند. با یک سرچ ساده می توانید نزدیک به ۱۰۰ مقاله ی خیلی خوب و دقیق در اینباره پیدا کنید که توسط رئسای شرکت های بازی سازی هم نوشته شده اند و منتقدان قدیری که سر هر موضوع دیگری می توانیم روی حرفشان حساب باز کنیم. این که چطور بازی های اف پی اس (اول شخص) باعث آلوده شدن همه ی بازی های دیگر شده اند و فروش خوب ندای وظیفه و بتل فیلد باعث شده حتا بازی هایی مثل رزیدنت ایول و هکذا، ریشه های اصیلشان را رها کنند و به امید لقمه ای از این سفره ی گسترده(جیب ما) به بازی های بنگ بنگ و شو شو(صدای تفنگ) تبدیل شوند. وای بر ایشان و شرم نمی کنند؟ و غیره و ذلک. حتا با خشم خواستار این هستیم که جای آمدن عنوان هفتم برای رزیدنت ایول و عنوان ۶۰۹۵ برای سوپر ماریو و عنوان ۱۰۰۰۲۰۳۰۴۰۵ برای فاینال فانتزی، یک نفر بیاید و یک بازی جدید درست کند. درست؟

غلط! واقعیت و ارقام نشان می دهند که چنین نیست. ما تغییر را نمی خواهیم. درست تر این که بگوییم ما تغییر را دوست نداریم و آن چندان که باید با آن کنار نمی آییم.

همانطور که در ابتدا گفته شد آدم بالغ باید بتواند ۲ و ۲ را کنار هم بگذارد و سعی کند به ۴ برسد. در همین راستا باید مشخص بشود چطور است که نسخه ی ری مستر بازی ها هی می آید و از همین حالا سه تا عنوان بعدی اسسینزکرید و هیتمن و رزیدنت ایول نه تنها قطعاً خواهد آمد که قطعاً فروشش تضمینی است؟ چون پلتفورم که سال هاست تغییر نکرده است. شاید بحث برسر خلاقیت در حد همان ریزتغییراتیست که در بالا رفتن از دیوار در اسسینزکرید آخری شاهدش هستیم؟ چون به نظر نمی رسد کسی میلی به تغییر مکانیک و تغییر نحوه ی کنترل داشته باشد.

صنعت بازی سازی

بررسی موردی: آیا می دانستید فروش بازی call of duty از اولین اینستالمنت این بازی تا همین آخری که مدرن وارفر ۳ باشد ۲۲ میلیون نسخه افزایش پیدا کرده است؟ و همیشه هم رو به صعود بوده است؟ بازی بتلفیلد در صعودی مشابه از اولین تا چهارمین نسخه اش حدود ۱۲ میلیون نسخه افزایش فروش نشان می دهد. بازی اسسینزکرید اول ۸ میلیون نسخه فروش می کند و فروش سومی به ۱۲ میلیون نسخه می رسد. فروش بازی اسسینزکرید جز در مورد یونیتی هرگز افت خاصی نشان نداده. بیایید در مورد فیفا و این مدل بازی ها هم صحبت نکنیم.

از همین جا می توانم ندای کسانی را بشنوم که می گویند این مدل بازی ها برای بازیکن های حرفه ای و علاقمند به بخش هنری بازی سازی نیستند. یعنی همیشه یک جدایی مشخص بین کسانی وجود دارد که گیک و گیمر نیستند و فقط کیوکیو بنگ بنگ دوست دارند و کسانی که به داستان و روایت و بخش هنری بازی اهمیت می دهند. آن هایی که بازی را هنر می بینند و آن هایی که بازی را سرگرمی می بینند. کسانی که با ماریو بزرگ شده اند و الان دارند آندرتیل بازی می کنند و از مس افکت ۳ به خاطر داستانش ناراضی هستند نه به خاطر گرافیک و مکانیکش.

یعنی کسانی که قرار است صنعت را به پیش ببرند و قطب نمای خلاقیت باشند برای شرکت های بازی سازی. راه را نشانشان بدهند. یعنی با خریدن عناوین خلاق نشان بدهند که چقدر خلاقیت در بازی سازی مهم است. به ساده ترین سخن ممکن: اگر شما بازی خلاقانه بخرید پس شرکت های بازی سازی هم برایتان بازی های خلاقانه تری می سازند.

حالا باید از خودمان بپرسیم پس چرا تمامی بازی های خلاقانه ی ده سال اخیر را شرکت های بدبخت و بی پولی ساخته اند که خیلی از ما اسمشان را هم نشنیده ایم؟ و سپس ندا می شنویم که چون بازی های خلاقانه را نخریدید!

به طور مثال چارت های فروش بازی ماریو نشان می دهد تمامی بازی های پلتفورمر این بازی فروش بهتری از نسخه های خلاقانه ی سه بعدی یا مسابقه ای داشته اند. بازی هایی مثل Yoshi’s Island و سوپرماریو گلکسی ۱ و ۲ و بازی سوپرماریو سان شاین با این که خلاقانه و خوش ساخت بودند و بیشترین نمرات را از منتقدان گرفتند در بازار خوب عمل نکردند و کسی از آن ها استقبالی نکرد. به واقع استقبال از این بازی ها به قدری بد بود که همه ی بازی های بعدی پلتفورمر بوده اند. این جا دیگر نمی توانید چیزی را گردن داداش بدن سازتان بیندازید که فقط محض تفریح و ارضاء روحیه ی آدم کشی و جنایت بتل فیلد بازی می کند.

صنعت بازی سازی

همین اتفاقات برای بازی هایی مثل زلدا ویندویکر و رزیدنت ایول ۴ هم می افتد. تقریباً کسی نیست که رزیدنت ایول ۴ را تحسین برانگیز ترین ورود به جهان سه بعدی نداند و با این وجود این بازی از زمان ساخته شدنش تا به حال ۴ میلیون نسخه فروش داشته. بازی پرتال ۲ هم همین تعداد فروش داشته است. بازی هاف لایف ۲ از زمان ساخته شدنش در سال ۲۰۰۴  تا به امروز تنها ۱۲ میلیون نسخه فروش داشته. افسانه ی زلدا: ویندویکر که احتمالاً با توجه به امتیازات و جوایزی که برده(فقط اسکار نبرده) باید بهترین بازی تاریخ جهان باشد، تنها ۳ میلیون نسخه فروش داشته.

این بررسی های موضوعی و مشابهاتش نشان می دهد که مشکل ما خلاقیت نیست. چون همیشه نسخه های سیکوئال با پلتفورم مشابه و خلاقیت کم فروش بیشتر و بیشتری دارند و هروقت از یک فرنچایز مثل فاینال فانتزی یا ماریو بازی با مکانیک تازه می آید، فروش بسیار بسیار کم تر از نسخه های قبلی می شود. ما چیز تازه ای نمی خواهیم و نمی توانیم شرکت های سازنده را برای گذاشتن پولشان در جای درست گناه کار بدانیم. چون آمار اشتباه نمی کنند و این حقیقت که ما تا همیشه حاضریم همان بازی ها را بخریم نشان می دهد که چرا دست از سر Tomb Raider و عناوین مشابه برنمی دارند. مثل بحث بازسازی فیلم های ابرقهرمانی سوالی که مطرح است این است که تا کی می شود یک برند و یک ترند را فروخت و کجا دیگر باید ایستاد و تمامش کرد. که در جواب چارت ها نشان می دهند هیچ وقت! همیشه همان را بسازید و ما همیشه همان را بازی می کنیم.

البته تقصیر از ما هم نیست. تغییر همیشه سخت است و کنار آمدن با تغییر شبیه تصمیم به رژیم گرفتن و لاغر کردن است آن هم بعد از بیست سال شکم بارگی! ذهن و حتا فیزیولوژی ما از تغییر می ترسد و ما ترجیح می دهیم روتین داشته باشیم تا این که تجربه ی تازه ای داشته باشیم که ممکن است دردناک باشد و به ضررمان تمام شود و پولمان را هدر بدهد. واقعیت تلخ این است که نه فقط گیمرها که حتا مادرهایمان هم ترجیح می دهند پودر تاید بخرند تا یک پودر جدید با تکنولوژی جدید که لباس ها را هم بهتر می شورد و درز های لباس ها را هم می دوزد و خودش لباس ها را شسته و پهن کرده و خشک کرده و در کمد می گذارد. چون پودر تاید با وجود این که به احتمال غریب به یقین ۹۰٪ گچ است، عادتمان شده است. و ترک عادت قطعاً موجب مرض است.


۲

اصلاً همه چیز تقصیر موبایل و فیس بوک است! این اسمارت فون ها پدر همه را درآورده اند! MMORPG های جدید همه شان یک سری صفحه بدون هیچ مدل داستانی هستند که هی کلیک می کنید و می روید جلو و بازی خودش برای شما درست می شود و همه برنده می شوند و همه مدال می گیرند!

نه اصلاً همه چیز زیر سر این بازی های کنسول است. این جنگ بین نینتندو و پلی استیشن و اکس باکس! یعنی که چه! چرا فلان بازی برای پی سی نمی آید؟ چرا هیچ کس به فکر ما گیمرهای حرفه ای نیست؟ (صدای ناله و زاری)

و اما واقعیت این است که همه اش تقصیر خود پی سی گیمرهاست. جدای از پدیده ی پایرسی و دزدی دریایی (که همه با سایت اسکیدرو و سایت های دانلود بازی آشنا هستیم)، عملاً گیمرها حاضر نیستند پول خرج بازی کنند. بیشتر کسانی که بازی می خرند آن را از استیم تهیه می کنند و آن هم در دوران تخفیف تابستانه. تخفیف تابستانه تقریباً تنها زمانیست که یک پی سی گیمر دست به سمت کارت اعتباری اش می برد. پس چطور می توانیم اعتراض کنیم به این که فلان بازی ها هرگز به پی سی نمی آید؟ واقعیت این است که دانلود بازی پدیده ای راحت و جهان شمول است و همه از پنج قاره ی زمین در این عمل خیر شریکیم. چه برادران و خواهرانمان در چین و هند و چه عموزاده هایمان در تکزاس و کانزاس و آرکنسا. پس عجیب نیست که شرکت های بازی سازی به فروش های ۵۰ ٪ تخفیفی روی بیاورند. ولی این روحیه و رفتار یعنی بی علاقگی مشخص ما در پرداخت پول برای بازی های خوش ساخت و زیبای مدرن، باعث می شود صنعت بازی سازی درجا بزند.

بگذارید یک بار دیگر قدم به قدم جلو برویم و ۲ را کنار ۲ بگذاریم. صنعت بازی سازی پیشرفت کرده. این پیشرفت را مدیون پول های ماست. چون هیچ پدیده ای در خلع فضا رخ نمی دهد. ما به صنعت بازی سازی این موقعیت را دادیم که به جلو برود و مدام بهتر بشود و از موتورهای قوی تر گرافیکی و نویسنده های بهتر و صداپیشه های هالیوودی بهره ببرد. حالا که آقای مس افکت از بازیگرهای هالیوود برای صداپیشگی اش استفاده می کند نمی شود ازش انتظار داشته باشید که بازی هایش ارزان تر بشود! یا حجمش به طرز معجزه آسایی پایین بیاید. پس بازی بهتر یعنی پول بیشتر.

صنعت بازی سازی

سپس نمی توانید اعتراض کنید که چرا این همه دی ال سی بیشتر شده؟ چون همان رقم های نجومی که باعث می شود شما بازی را نخرید باعث می شود بازی خرد خرد به بازار بیاید تا شما دچار سکته ی قلبی نشوید.

از آن سو وقتی حرف از بازی های ساب اسکرایبی مثل وارکرفت می شود هم موضوع مشابهی رخ می دهد. بازی های بسیاری هستند که هرگز به آن میزان از بازیکن نرسیدند که بخواهند حتا به وارکرفت نزدیک شوند. از جمله بازی شوالیه های جمهوری قدیم استاروارز. بازی ای که شکستش همه را بهت زده کرد چون کسی باورش نمی کرد پرخرج ترین و زیبا ترین بازی MMORPG تاریخ که یکی از بزرگترین نقشه های تاریخ بازی را داشته اینطور شکست بخورد. بازی ای که پر از مینی گیم ها و آیتم های جذاب بود و اسم استاروارز را هم داشت. مشخص شد که کسی دوست ندارد ماهانه ۱۵ دلار پول بدهد که بازی کند. که در جواب سازنده ها گفتند: بابا ما این همه پول خرج کردیم! و گیمرها گفتند: دستتان درد نکند ولی خیلی گران است!

و برای همین هم این بازی و بسیاری بازی های دیگر تبدیل می شوند به بازی های اسمارت فون طوری که مجانی اند و شما در درون بازی می توانید آیتم بخرید و خودتان را جلو بیندازید(مثل بازی شنیع و لعین کلش آو کلنز) چون اینطور دیگر کسی قرار نیست ماهیانه ۱۸ دلار خرج کند. ولی واقعیت این است که به احتمال زیاد در بازی های فریمیوم بارها بیشتر پول خرج می کنیم تا بازی های ساب اسکرایبی.

پس یک بار دیگر نمی توانیم بگوییم مشکل تماماً از سمت سازنده های بازی های کامپیوتری است. واقعیت این است که ما در یک بده بستان منطقی با شرکت های بازی سازی هستیم و شرکت های بازی سازی با پول های عظیمشان در حال قمارهای بزرگی هستند که ممکن است هر اشتباهی میلیون ها ضرر برایشان به بار بیاورد. پس مجبور می شوند جانب امنیت را نگه دارند. به قولی هر چه پروژه ای بودجه ی تولید بیشتری داشته باشد احتمال خلاقیت در آن کمتر است. برای همین بررسی رفتار گیمرها بخشی حیاتی از آنالیز بازار بازی است. این طور می شود که بازی های خیلی خلاقانه معمولاً پروژه های کم خرجی هستند و بازی های خیلی عظیم، در نهایت طرفداران خلاقیت را ناامید می کنند اما از آن طرف دل داداش های قاتل ما را خوش می کنند که تفنگ خیلی دوست دارند.

در آخر بد نیست به صورت نکته ی جنبی و نه چندان مهم اشاره کنم قبل از این که به صنعت بازی سازی فحش بدهید، نگاه کنید که تا چه حد همین صنعت نحیف و کبره بسته ی بازی سازی ایران را حمایت کرده ایم یا برایش بازخورد تهیه کرده ایم. همان بازخورد و حمایت می تواند باعث شود بازی ساز های ایرانی از ساختن سیمیولیشن شن کش و گرشاسب با نویسندگی آرمان آرین دست بردارند و بروند سراغ بازی های جدی تر و لذت بخش تر برای مخاطب.

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

رم با اداپتور توی رم ریدر بگذاریم

تبلیغات