loading...

آکاایران: «مسئله توانستن و نتوانستن نیست. یک سری چیزها هستند که چه بخواهی چه نخواهی باید انجامشان بدهی.»

_لایتنینگ


به گزارش آکاایران: از کجا باید فاینال فانتزی را آغاز کنیم؟


چه اهل گیم باشید چه نه، بدون شک یک بار نام «فاینال فانتزی» به گوشتان خورده. فاینال فانتزی –با قدمت بیست سال- یکی از عظیم ترین فرانچایزهای جهان فیکشن در تاریخ تخیل محسوب می شود. اگر دارید این مقاله را می خوانید احتمالاً جزو آن دسته کسانی هستید که نمی دانند با چنین حجم عظیمی چه کار کنند! فاینال فانتزی نه تنها پانزده عنوان اصلی دارد بلکه مملو است از بازی های اسپین-آف، انیمه، رمان و از این قبیل چیزها که هر وقت با بازی موفقی از این دست روبه رو هستیم سر و کله شان پیدا می شود.

فاینال فانتزی مشتمل است بر جهان های وسیع که گاهی به هم مربوط هم می شوند اما برای این که وارد فرنچایز فاینال فانتزی بشوید نیازی نیست از اولین بازی آغاز کنید. برخلاف تصور عمومی، نسخه های مختلف این بازی از نظر خط داستانی ربط چندانی به هم ندارند و ارتباطشان در حد جزئیات بی اهمیت و شخصیت های ثانویه است و بعضی وقت ها حتا پیرنگ و محیط باز ها هم کمترین شباهتی به هم ندارد. در نهایت هر یک از عناوین این بازی داستان مستقل و منحصر بفرد خود را دارد و نیازی نیست برای فهمیدن یک بازی، سراغ همه ی نسخه های قبلی اش بروید.

ولی به هر حال باید از یک جایی شروع کرد. من هم مثل اکثر مردم از پیچیدگی خوشم نمی آید اما واقعیت این است که جواب ساده و یکسانی برای این سوال وجود ندارد؛ باور کنید یا نه ارتش طرفداران فاینال فانتزی سر این که کدام آی پی های این بازی خوب است و کدام ها مزخرفند کمترین توافقی ندارند. بنابراین اگر به نظرسنجی ها رجوع بکنید ممکن است ساعت ها گیج بزنید که بالاخره بازی شماره ی ۱۳ خوب است یا آشغال است؟ ولی بگذارید کار را به قضاوت خود شما بسپاریم. در ادامه من توضیحاتی مختصر برای هر یک از عناوین اصلی خواهم داد و بعدش قضاوت با شما.


فاینال فانتزی


سال انتشار:  ۱۹۸۷

پلتفرم اصلی: نینتندو اینترتینمنت سیستم

راهنمای فاینال فانتزی برای دیر از راه آمدگان - - آکا

آکاایران: راهنمای فاینال فانتزی برای دیر از راه آمدگان

ذهن خلاق هیرونبو ساکاگوچی یک بازی نقش آفرینی با عنوان فاینال فانتزی خلق کرد و هرگز تصور نمی کرد که با چنین موفقیتی روبه رو شود. مهم ترین عنصری که در این بازی وجود داشت، بخش مبارزه ی آن بود؛ یک سبک مبارزه ی نوبتی که وابسته به استراتژی است، برخلاف دیگر بازی های زمان که فقط وابسته به قدرت دکمه زنیِ شما بود. فاینال فانتزی ۱ درواقع پدر نقش آفرینی ژاپنی محسوب می شود. شاید بیشترین طرفداران این سبک در خاور دور باشند اما در همین ایران، می توان طرفداران دو آتیشه بی شماری را یافت که عاشقانه آن را دوست دارند.
توصیه نمی کنم که نسخه اوریجینال آن را بازی کنید. اما اگر به پلی استیشن نت ورک دسترسی دارید و می توانید نسخه ریمستر شده ی آن را بر روی پی اس پی بازی کنید، بد فکری هم نیست که این بازی افسانه ای -که آغازگر همه چیز بود- را تجربه کنید.


 فاینال فانتزی ۲


سال انتشار: ۱۹۸۸ در ژاپن – در سال ۲۰۰۳ به طور جهانی منتشر شد.

پلتفرم اصلی: نینتندو اینترتینمنت سیستم

فاینال فانتزی ۲ یکی از عناصر بسیار مهم را به ما معرفی می کند «کلاس ها». نقش آفرینی بازها می دانند که کلاس یکی از مهم ترین ستون های این سبک است. شما در این عنوان برای اولین بار می توانستید مهارت های بخصوص خود را ارتقا دهید؛ برای مثال اگر از شمشیر زیاد استفاده می کردید، شمشیر و خوی جنگجوی تان ارتقا پیدا می کرد.
داستان بازی همچنان چیزی خاصی ندارد و طبق معمولی گروهی از آدم خوب ها قصد دارند یک شر بزرگ را نابود سازند.
این عنوان کلاسیک نیز بارها بازسازی شده است و بر روی انواع پلتفرم ها می توانید آن را بیابید، نسخه ی پیشنهادی من بر روی گیم بوی است؛ چراکه یک بسته الحاقی با عنوان «ظهور ارواح» نیز دارد.

اما به طور کلی این عنوان را برای آغاز توصیه نمی کنم و بیشتر به درد خوره های فاینال فانتزی می خورد.


 فاینال فانتزی ۳


سال انتشار: ۱۹۹۰ در ژاپن – سال ۲۰۰۳ نسخه بازسازی شده آن به صورت جهانی بر روی نینتندو دی اس منتشر شد.

پلترم اصلی: نینتندو اینترتینمنت سیستم

پیشرفت های بسیاری در این بازی وجود داشت اما نمی توان آن ها را چشمگیر دانست. منتهی نکته ی بسیار مهمی که وجود دارد «ساده« بودن آن است. شخصاً آن را ساده ترین فاینال فانتزی می دانم و فکر می کنم اگر کسی به دنبال یکی از نسخه های کلاسیک می گردد که هم لذت بخش و هم آسان باشد؛ قطعاً نسخه ی سوم انتخاب بجایی است.
داستان، گیم پلی، روند بازی و… در آن به هیچ عنوان پیچیده نیستند و خیلی راحت و از همان دقایق نخست می توانید با آن ارتباط برقرار کنید.


فاینال فانتزی ۴


تاریخ انتشار: ۱۹۹۱ در ژاپن – با عنوان فاینال فانتزی ۲ به صورت جهانی منتشر شد.

پلتفرم اصلی: سوپر نینتندو

بدون شک فاینال فانتزی ۴ (۲؟!) یکی از تاثیرگذارترین عناوین زمان خود بوده. داستان بازی واقعاً فوق العاده غریب و جالب است. شخصیت اصلی بازی سِسیل، یک شوالیه تاریکی (حدوداً تا سقف پنج کرکتر با داستان های متفاوت می توانید انتخاب کنید) است که برای قدرتی شیطانی کار می کند. دنیا از هم پاشیده شده و در هرج و مرج فرو رفته؛ حالا شما و گروهتان باید درمیان انبوه این فساد و تباهی، راه درست و روشنایی را پیدا کنید.

راهنمای فاینال فانتزی برای دیر از راه آمدگان - - آکا

نکته ی دیگری که این اثر را بی نظیر می کند، گروهی است که در اختیار دارید. اعضای گروه شما با توجه به مسیر داستان ممکن است حذف و اضافه شوند و شما می توانید با توجه به باس هایی که قرار است با آن ها روبه رو شوید، افرادتان را گلچین کنید! مطمئناً تا پیش از دهه بیست این امر در بازی های رایانه ای بی سابقه بوده.

اگر به دنبال یکی از بهترین بازی های دوران کلاسیکِ گیم می گردید، قطعاً فاینال فانتزی ۴ انتخاب شماست. یافتن آن نیز بسیار ساده است. اگر دستگاهی دارید که با سیستم عامل اندروید کار می کند، می توانید آن را دانلود و اجرا کنید. اگر هم دارای کنسول های مدرنِ سونی هستید، خیلی راحت می توانید از استور این عنوان را با قیمت ارزان دریافت کنید.


 فاینال فانتزی ۵


تاریخ انتشار: ۱۹۹۲

پلتفرم اصلی: سوپر نینتندو

نمی خواهم بی انصافی کنم اما فاینال فانتزی ۵ را می توان یک پسرفت به حساب آورد. در بخش ارتقا، انحصاری ساختنِ اسلحه ها و قدرت ها پیشرفت چشمگیری وجود دارد اما از نظر داستان و تعداد اعضای گروه با عصری روشن تر و ساده تر نسبت به نسخه قبلی روبه رو هستیم.
اما نکته بسیار مهمی که در این بازی به چشم می خورد، داشتن تاریخچه است. برای اولین بار ما در فاینال فانتزی با یک تاریخچه روبه رو هستیم که وضعیت حال حاضر بازی را تعیین می کند. این ویژگی جلوتر به یکی از اساسی ترین ویژگی های کل فرانچایز تبدیل شد.

با تمام این اوصاف به نظرم فاینال فانتزی ۵ گزینه مناسبی برای شروع نیست؛ البته لازم به ذکر است که یافتن آن همانند ۴ بسیار آسان می باشد. چراکه در سال ۲۰۱۱ بر روی پلی استیشن نت ورک و در سال ۲۰۱۳ بر روی اندروید منتشر شد.


 فاینال فانتزی ۶


تاریخ انتشار: ۱۹۹۴ در ژاپن – با عنوان فاینال فانتزی ۳ به صورت جهانی منتشر شد.

پلتفرم اصلی: سوپر نینتندو

اگر آن را با فاینال فانتزی ۴ هم سطح ندانیم قطعاً کمتر نیست. فاینال فانتزی ۶ یکی از بهترین های فرانچایز است که خاطره ای شیرین را برای صاحبان سوپر نینتندو تداعی کرده. در حدی که بسیاری معتقدند این عنوان بهترین بازیِ سوپر نینتندو  است! گیم پلی بازی نه تنها بهبود پیدا کرده بلکه شما می توانید تا سقف چهارده نفر را در گروهتان قرار دهید.
داستان بازی در نوع خود بسیار زیبا و درگیرکننده است اما نکته ای که آن را منحصر به فرد می کند، شخصیت پردازی های مثال زدنی است. هر یک از شخصیت ها داستان زندگی خود را دارند که به نوبه ی خود جذاب هستند و برای اولین بار با یک ویلین کاریزماتیک روبرو می شویم؛ «کافکا» یک دلقگ دیوانه است که با قدرت ماورایی اش قصد دارد تبدیل به یک خدا شود.

به همان اندازه که فاینال فانتزی ۴ را توصیه می کنم، ۵ را نیز برای یک عنوان کلاسیک دلچسب مناسب می دانم. انتخاب با شما است؛ ازین جا به بعد وارد فاز جدیدی از دنیای فاینال فانتزی می شویم…


فاینال فانتزی ۷


سال انتشار: ۱۹۹۷

پلتفرم اصلی: پلی استیشن ۱

نمی دانم از کجا باید شروع کنم و چطور فاینال فانتزی ۷ را برای شما شرح دهم. همین بس که اکثریتِ طرفداران آن را بهترین فاینال فانتزی تاریخ می دانند! نه تنها این عنوان توانست در سال انتشار خود به موفقیت چشمگیر و عجیبی دست یابد، بلکه چنان تاثیری بر این فرانچایز گذاشت که تمام عناوین بعدی به تقلید از آن تبدیل به شاهکارهای دنیای بازی های رایانه ای شدند.

فاینال فانتزی ۷ خود یک دنیای عظیم فانتزی را به تصویر می کشد که در میان بازی ها واقعاً بی سابقه است. در دنیای این بازی، انرژی ای وجود دارد به نام «ماکو» (از نظر سطح اهمیت شاید چیزی شبیه به انرژی هسته ای) و شرکتی به نام شنیرا با استفاده از تاسیس راکتورهای پیشرفته و متعدد موفق می شود تا بیشترین میزان ماکو را جمع آوری کند. در امتداد این موضوع مردم بیشتری به سمت شنیرا می آیند و شهر میدگار (محل اصلی بازی که به دو بخش فقیرنشین و ثروتمند تقسیم می شود) در اطراف این کارخانه شکل می گیرد.
در این دنیا، افسانه ای باستانی وجود دارد که ندا از بهشتی موعود می دهد، بهشتی که در آن ماکوی بی نهایت وجود دارد. سران این کارخانه تصمیم می گیرند تا با کشف این افسانه به بهشت موعود برسند اما نمی دانند که با این کار قرار است میدگار را برای همیشه از صحنه ی روزگار محو کنند….

دوست دارم تمام داستان بازی را همین جا بنویسم! واقعاً داستانی پیچیده و زیبا دارد که نمی توان حتا به طور خلاصه در چند خط توضیح داد و تنها راه درک آن تجربه خود بازی است. تصور کنید شخصیت هایی در فاینال فانتزی ۷ وجود دارند که پیشتر در هیچ بازی ندیده اید. شخصیت های پیچیده ای که در عین حال ساده و قابل درک هستند؛ در این حد بگویم که حتا شما با ویلین خبیث ماجرا نیز ممکن است همدردی کنید.

راهنمای فاینال فانتزی برای دیر از راه آمدگان - - آکا

بدون هیچ شکی می توان گفت، رئالستیک فانتزی در دنیای بازی با این گیم معنا می شود! داستان به حدی تاریک و پراحساس است که امکان ندارد شما را وادار به گریه نکند. (اسپویلر: صحنه ی مرگ آئریث به دست سفیروث به عنوان شوکه کننده ترین سکانس تاریخ گیم در سایت گیم اسپات شناخته شد.)

بدون شک توصیه می کنم این عنوان را تجربه کنید و حتی المقدور با گرافیک پایین آن کنار بیایید؛ امیدوارم وضعیت بصری کار شما را دل زده نکند.
پ.ن: فاینال فانتزی ۷ –به دلیل محبوبیت بیش از اندازه- درحال بازسازی است و در سال ۲۰۱۷ بر روی پلی استیشن ۴ منتشر خواهد شد.


فاینال فانتزی ۸


سال انتشار: ۱۹۹۹

پلتفرم اصلی: پلی استیشن ۱ – ویندوزهای مایکروسافت

فاینال فانتزی ۸ شاید نتواند به پای نسخه قبلی آن برسد اما باز هم از نظر منتقدین و پلیرها یکی از شاهکارهای تاریخ گیم و نقش آفرینی محسوب می شود. در انگلستان و امریکا علاوه بر ژاپن فروش فوق العاده ای داشت و غربی ها نیز پس از نسخه ی هفتم توانستند با این فرانچایز ارتباط برقرار کنند و حتا آن را بیشتر از عناوین کشور خود دوست بدارند!

داستان بازی پایش را فراتر می گذارد و این بار فقط با شخصیت های عالی و یک ماجرای افسانه ای فوق العاده روبه رو نیستیم. رومانس های غریب و چالش برانگیز وارد کار می شوند که مسیر کل بازی را تغییر می دهند. همچنین لازم به ذکر است که حجم داستان به مراتب گسترده تر می شود و دیدن سران کشورهای مدرن و دسته پنجه نرم کردنشان با اساطیرباستانی بسیار مهیج است.

ماجرا از یک پایگاه نظامی دور افتاده آغاز می شود که نیروهایی ویژه و منحصر بفرد در سراسر دنیا تولید می کنند. سه شخصیت اصلی بازی جزوی ازین سازمان هستند و ماموریت شان به قتل رساندن اهدافی است که بالاسری ها مشخص می کنند اما داستان مهیج تر و عجیب تر از یک اثر تریلر است. در همین حد بگویم که واقعیت کائنات در انتهای کار به چالش کشیده می شود!

همچنان اگر با گرافیک پایین بازی مشکلی ندارید، فاینال فانتزی ۸ می تواند شروعی خوبی باشد.


فاینال فانتزی ۹


سال انتشار: ۲۰۰۰

پلتفرم اصلی: پلی استیشن ۱

شاید ظاهر فاینال فانتزی ۹ کودکانه به نظر رسد و در زمان انتشار همه فکر می کردند که این شماره قرار است روایتی کودکانه باشد برای پلیرهای سنین پایین؛ اما در کمال تعجب باید به شما بگویم که این نسخه تاریک ترین و حماسی ترین داستان را در سراسر سری فاینال فانتزی دارد!
فضا و روند داستان واقعاً تاریک است که با چاشنی کات سین های تاثیرگذار شکلی به غایت زیبا و فراموش نشدنی به خود می گیرد. همیشه ما دیده ایم که قهرمانان در بازی های رایانه ای پیروز خواهند شد؛ اما این جا ما نیروی شری را داریم که به حدی قدرتمند است که با بی اعتنایی از کنار جسم نیمه جان قهرمان های قصه می گذرد و ما هیچ کاری از دستمان ساخته نیست.

ملکه ای طماع به نام براهنه الکساندروس از خاندان الکساندریا به واسطه قدرتی که دارد قصد فتح قاره میست را در سر دارد و در امتداد این ماجرا جنگی بزرگ در می گیرد که بی گناهان قربانی آن هستند. بازی در دل این جنگ و گروهی از دزدان شروع می شود. این دزدهای جوان وظیفه دارند تا با دزدیدن شاهزاده ی الکساندریا به ملکه طماع ضربه بزنند.

فاینال فانتزی ۹ آخرین نسخه از این سری است که بر روی کنسول پلی استیشن ۱ منتشر شد و پس از آن  وارد نسل جدید بازی های رایانه ای می شویم.
در این نسل یافتن فاینال فانتزی ۷ آسان تر است و خیلی راحت می توانید آن را بر روی ویندوزهای مایکروسافت بازی کنید یا حتا صبر کنید تا نسخه بازسازی شده اش را بگیرید؛ اما نسخه های ۸ و ۹ نیز می توانند آغازگر مناسبی باشند.


فاینال فانتزی ۱۰


سال انتشار: ۲۰۰۱

پلتفرم اصلی: پلی استیشن ۲

شاید پس از «فاینال فانتزی ۷»، بتوان نسخه دهم را شاهکار دوم ازین مجموعه نامید که واقعاً انقلابی عظیم در زمینه بازی های نقش آفرینی ژاپنی پدید آورد. در این بازی محیطی گسترده و بزرگ، با گرافیکی چشم گیر وجود دارد که تمام پلیرها را در زمان خود شگفت زده کرده بود. سیستم ارتقا دادن و مبارزات تغییر یافته و با فاصله ی نجومی از مجموعه های قبلی پیشرفت کرده.
همه ی عناصر بازی در زمان خود فوق العاده و یک پله از بازی های زمان جلوتر بودند؛ از صداگذاری ها گرفته تا داستان مهیج و حیرت انگیز آن.

راهنمای فاینال فانتزی برای دیر از راه آمدگان - - آکا

داستان بازی روایتی غم انگیز از یک واقعه ی بی نقص در دنیای فاینال فانتزی است. همانند گذشته اساطیر باستانی نقش مهمی در تعیین مسیر بازی دارند و در این اساطیر ما با نبردهای عظیم و حماسی روبه رو می شویم که در دل خود کشمکش های عشقی، سیاسی و حتا اعتقادی را جای داده اند.
ماجرا از پسر جوانی بنام تایدوس آغاز می شود. تایدوس در شهر باستانی و پر از قصه ی زانارکاند زندگی می کند تا این که شیطانی با سرگذشت نامشخص به شهر حمله ور می شود و در امتداد آن تایدوس در زمان و مکان سفر می کند و خود در هزار سال آینده، در سرزمینی به نام اسپریا، می یابد.
روایت بازی بسیار سر راست به نظر می رسد؛ تایدوس با دختری بنام یونا همراه می شود تا شیطانی به نام سین را نابود سازد اما واقعیت نهفته پشت پرده ی ظاهری جهانی که ما نظاره گر آن هستیم، چیز دیگری ا ست…

شخصاً اولین فاینال فانتزی ای که تجربه کردم همین نسخه بوده و پس از آن شیفته ی این فرانچایز شدم.
پس صد در صد یکی دیگر از توصیه های من برای شروع فانیال فانتزی، نسخه ی دهم آن است. باید حتماً برای تجربه آن پلی استیشن ۲ داشته باشیم؟ خیر! فاینال فانتزی ۱۰ به حدی پرطرفدار بود که بارها بازسازی شده و شما می توانید آن را بر روی هر یک از کنسول های سونی بازی کنید.

لازم به ذکر است که ادامه ای بر این بازی ساخته شده با عنوان “۱۰-۲” که روایت گر ماجرای یونا پس از نسخه اصلی بازی است. و شما می توانید با تهیه آخرین نسخه از فاینال فانتزی ۱۰ بر روی پلی استیشن ۴ که همین امسال منتشر شده، هر دو را با گرافیک –تقریباً- امروزی تجربه کنید.

پ.ن: اگر از آن دسته کسانی هستید که با گرافیک پایین کنار نمی آیند فکر نمی کنم دیگر با فاینال فانتزی ۱۰ مشکلی داشته باشید.


فاینال فانتزی ۱۱


سال انتشار: ۲۰۰۲

پلتفرم اصلی: پلی استیشن ۲ – اکس باکس ۳۶۰ – ویندوزهای مایکروسافت

فاینال فانتزی ۱۱ یک نقش آفرینی آنلاین است که با استفاده از المان های سری فاینال فانتزی توانست در زمان خود جلب توجه کند و با خلق دنیایی آنلاین دل طرفداران را به دست آورد. همچنین نقدهایی که حول محور آن نوشته شد، اکثراً مثبت بودند.

اما من نه تنها این نسخه را برای آغاز این فرانچایز توصیه نمی کنم، بلکه به طور کلی بازی کردنِ آن را توصیه نمی کنم! چراکه سرورهای بازی در سال ۲۰۱۶ برای همیشه بسته خواهند شد و آغاز آن درحال حاضر هیچ لطفی ندارد.


فاینال فانتزی ۱۲


سال انتشار: ۲۰۰۶

پلتفرم اصلی: پلی استیشن ۲

شاهکاری دیگر از دنیای فاینال فانتزی.
بدون شک فاینال فانتزی ۱۲ را می توان یکی از پنج بازی برتر کنسول پلی استیشن ۲ نامید. نه تنها از نظر فرم پیشرفت چشم گیری نسبت به ۱۰ داشته ، بلکه داستان آن را می توان عظیم ترین و مهیج ترینِ داستان این سری خواند!
حماسه ای غنی و بزرگ پشت ماجرا است و در نهایت منجر به خلق یک دنیای فانتزی کم نظیر می شود. دنیایی که در آن غرق می شوید و تا ساعت ها سرگرم آن خواهید بود. به نوبه ی خود یکی از بازی هایی که بیشترین وقت را برایش صرف کردم همین فاینال فانتزی ۱۲ است. امکان ندارد که در حین بازی بخواهید برای یک لحظه هم دسته را زمین بگذارید.

داستان در میان نبردی بین دو امپراطوری بزرگ آغاز می شود. آرکادیا و روزاریا. سرزمینی کوچک در ایوالایس (دنیای بازی) وجود دارد به نام دالماسکا که قربانی ناخواسته ی این جنگ عظیم شده و شاهزاده آن باید تصمیمی بگیرد تا آتش جنگ سرزمینش، را تبدیل به خاکستر نکند. شاهزاده با پسری جوان به نام وان (شخصیت اصلی بازی) آشنا می شود و با کمک وی سعی دارد تا علیه امپراطوری آرکادیا بلند شود.

فاینال فانتزی ۱۲ متاسفانه با وجود طرفداران بی شمار بازسازی نشده و یافتن آن مسلماً دشوار است. همچنان برای این نسل توصیه می کنم که فاینال فانتزی ۱۰ را تجربه کنید.


فاینال فانتزی ۱۳


سال انتشار: ۲۰۰۹ در ژاپن – ۲۰۱۰ بصورت جهانی

پلتفرم اصلی: پلی استیشن ۳ – اکس باکس ۳۶۰ – ویندوزهای مایکروسافت

فاینال فانتزی ۱۳ در نسل هفتم بازی های رایانه ای بازمی گردد تا تجربه ای دوباره از شاهکار ۱۰ را به طرفداران عرضه کند اما نمی توان گفت که در این راه موفق می شود.
سیستم مبارزه، گیم پلی و تمام عناصر بازی از جمله کات سین های حماسی و داستان غنی برگرفته از فاینال فانتزی ۱۰ هستند اما به طور کلی نتوانستند آن طور که باید و شاید موفق جلوه کنند. برای مثال داستان بازی تا نیمه های دوم آن زیبا و مهیج است اما پس از آن کمی مخاطب را دلسرد می کند.
اکثر نسخه های این فرانچایز در زمان انتشار خود رقبای غربی را کنار می زدند و چهره ای جدید را به طرفداران نقش آفرینی نشان می دادند اما این بار یوشینوری کیتاسه (کارگردان فاینال فانتزی ۸ و ۱۰) نمی تواند جای پای محکمی برای فاینال فانتزی در نسل هفتم گیم ایجاد کند.

راهنمای فاینال فانتزی برای دیر از راه آمدگان - - آکا

البته برداشت اشتباه نکنید؛ فاینال فانتزی ۱۳ یک عنوان بسیار خوش ساخت و قابل قبول است و منتقدین از آن تعریف و تمجید بسیار کرده اند، اما صرفاً یک شاهکار نیست و همه گان انتظار بالاتری از آن داشتند. کیتاسه در راستای سطح کیفی کار خود می گوید که «مردم در غرب عادت به دنیای جهان باز عادت کرده اند و واقعاً نمی توان در چنین دنیایی که آزادی بیش از حد وجود دارد یک داستان درخور فاینال فانتزی روایت کرد.»

داستان بازی در دنیایی به نام کوکون می گذرد. دولت دیکتاتور این سرزمین، دستور داده تا به دلایلی تعدادی از مردم جدا از بقیه جهان به زندگی خود ادامه دهند. دختری به نام لایتنینگ (شخصیت اصلی بازی) که یک نظامی سابق بوده برای یافتن خواهر خود علیه دولت قیام می کند و در این راه افراد زیادی از جمله خلبانی که به دنبال فرزند خود می گیردد را همراه می کند.

فاینال فانتزی ۱۳ به حدی محبوب بود که اسکوئار انیکس، دو سکوئل بر این عنوان تولید کرد با عنوان های «۱-۲» و «بازگشت لایتنینگ». بازگشت لایتنینگ را می توان عنوانی بسیار خوب و مورد توجه دانست.

طرفداران دو آتشه فاینال فانتزی هرگز نتوانتسند از نسخه سیزدهم آن لذت ببرند؛ با این حال اگر قصد داردید از نسل هفتم شروع کنید، فاینال فانتزی ۱۳ انتخاب بدی نیست.


فاینال فانتزی ۱۴


سال انتشار: ۲۰۱۰

پلتفرم اصلی: ویندوزهای مایکروسافت

یک نقش آفرینی آنلاین دیگر که واقعاً ارزش تجربه کردن ندارد. شاید اوایل بازی برایتان جذاب به نظر رسد و تا یکی دو ساعت سرگرمتان کند اما کمتر کسی را دیده ام که به طور کامل پایش بشیند و بازی را تکمیل کند!
نقدها و نمرات فاینال فانتزی ۱۴ نیز بسیار ضعیف هستند و می توان آن را ضعیف ترین فاینال فانتزیِ کل سری اصلی خواند.

سرجمع فاینال فانتزی ۱۴ را برای آغاز این فرانچایز به هیچ عنوان توصیه نمی کنم، ضمن این که برای کسانی ساخته شده که آشنایی کافی با کلیت ماجرا دارند.


فاینال فانتزی ۱۵


تاریخ انتشار: ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۶

پلتفرم اصلی: پلی استیشن ۴ – اکس باکس وان

یکی از مورد انتظارترین بازی های نسل هشتم بازی های کامپیوتری. تریلرهای آن وعده ی یک نقش آفرینی ژاپنی را می دهند که قرار است بار دیگر دل طرفداران فاینال فانتزی را به دست آورد. ترکیب دنیای مدرن با قرون وسطی و اساطیر باستانی با استفاده از گرافیک قدرتمند این نسل، شکل و شمایل زیبایی به خود گرفته. جالب است بدانید که شینجی هاشیمونو (تهیه کننده ی بازی) طی مصاحبه ای گفته که در فاینال فانتزی ۱۵ سعی دارند تا اثری منحصر به فرد تولید کنند که هم بتواند طرفداران قدیمی را بار دیگر بازگرداند و هم برای افراد جدید جذاب باشد.

راهنمای فاینال فانتزی برای دیر از راه آمدگان - - آکا

پس چنان چه اصلاً ایده ای ندارید که فاینال فانتزی چیست و چرا این همه جنجال برایش به پا می کنند، این نسخه یکی از گزینه های مناسب برای ورود به این فرانچایز است.

فاینال فانتزی ۱۵ در سی ام سپتامبر ۲۰۱۶ همراه با یک سریال انیمه و یک انیمیشن سینمایی که صداپیشگان گردن کلفتی از سریال های بازی تاج و تخت و برکینگ بد دارد عرضه خواهد شد!

.

منبع :

تبلیغات