آکاایران: در ابتدا جهان خاکستری بود و اژدها داشت و درخت های عظیم و زمانی وجود نداشت و همه داشتند برای بار صدم سریال فرندز می دیدند و اژدهایان باستانی حاکم مطلق جهان بودند تا این که ملت آتش ظهور می کند و بر جهان یورش می برد.

به گزارش آکاایران: بازی دارک سولز سرآغاز سبک تازه ای از بازی های پلتفورمر/آرپی جی است. ترکیبی از هنر شمشیرزنی واقع گرایانه و تلاشی کارآگاه وارانه برای کشف داستانی مخفی. داستانی که کشفش لذت اصلی بازی است. شاهدش این تعداد عظیم از مقالات هواداری که هر روز برای دارک سولز سر می زند و کانال های یوتوب متعددی که بهش مختص شده اند. به نظرم دلیلش میل درونی ما به بازگویی داستان است. و وقتی داستانی چنین رازورزانه را با هم شریک می شویم و از تجربه های منحصربه فرد یکدیگر با خبر می شویم، لذتش دو چندان می شود.

می گویند میازاکی سازنده ی دارک سولز وقتی بچه بوده از خواندن داستان های فانتزی غربی لذت می برده. اما چون انگلیسی اش خوب نبوده خیلی وقت ها توی فهمش از داستان شکاف هایی می افتاده. برای همین مجبور بوده برای خودش گمانه زنی کند که توی این شکاف ها را به چه ترتیبی پر کند. شگفت انگیز است که چطور این تجربه ی کودکی را با خودش به جهان دارک سولز آورده و اینطور زیرکانه به ما عرضه کرده. حالا ما هم باید به مثابه میازاکی جوان در مورد داستان کنکاش کنیم-لذتی که در کمتر بازی ای نصیبمان خواهد شد-و سعی کنیم شکاف ها را پر کنیم. به واقع به مثابه پلیسی که به محل جنایت می رسد(شاید صدها سال بعد از پایان جنایت) و باید بفهمد چه شده است. و سرنوشت خودش هم به جنایت پیوند خورده است.

نوشته ای که پیش رو دارید در مورد بازی دارک سولز ۲ است. ولی لزوماً پرداختی به داستان پس زمینه ی بازی نیست. حداقل نه در قسمت اول مقاله. منظور از بازی دو هم آخرین نسخه اش است که طی آن بازیکن باید به عملیات اسکولاستیک نسبت به گناه آغازین بپردازد. عنوانی برازنده چرا که برخلاف بازی سوم که بیشتر روی کتک کاری متمرکز شده و بازی اول که داستانش خیلی واضح تر است، این بازی در مورد عملیات کارآگاهی به قصد درک کردن مفاهیم عمده ی جهان دارک سولز است. و این مقاله گزارشی از آن تحقیق برای کشف واقعیت است.

خیلی ها توی سر این بازی زده اند که داستانش مسخره است و مکانیکش بد است و محیطش اشکال دارد. به شخصه معتقدم این بازی ادامه ی خوبی بود برای بازی اول و اگر نه در مکانیک که در داستان از بازی اول چندین مرحله پیشی می گرفت. داستان بازی اول پر از گوشه کنار برای کشف کردن بود، بازی دوم شما را گول می زند که ممکن است بفهمید چه اتفاقی اینجا افتاده. شما امیدوارانه به قصد کشف جنایت به پیش می روید. اما حقیقت جنایت همیشه از شما گریزان است.

ولی طبیعت بازی دارک سولز این است که داستانش را در اختیار شما نمی گذارد. تمرکز بازی بیشتر از هرچیز روی مکانیسم مبارزات واقع گرایانه اش است. در کنار این قضیه خیلی وقت ها اگر روایت را درک نکنید از ادامه ی بازی خواهید ماند. پس درک حداقلی روایت بازی برای ادامه اش لازم است. منتها چقدر می شود روایتی که توسط ده ها راوی غیرقابل اعتماد بیان می شود را معتبر قلمداد کرد؟ پس تنها می شود گمانه زد.


عملیات اسکولاستیک به قصد کشف گناه آغازین


همانطور که در مقاله ی مربوط به دارک سولز یک گفته شد ابتدا خاکستری مطلق بود و زمانی وجود نداشت و اژدهایان باستانی جهان را زیر سلطه ی بال هایشان داشتند. کسی نمی داند این حالت از کی شروع شد و تا کی ادامه یافت. وقتی زمانی در کار نباشد پرسیدن این سوال کمی مسخره است. ولی جهان در حالتی از کمال قرار داشت که یعنی نه مرگی بود و نه زندگی و نه نوری و نه حتا تاریکی.

آن طور که از سینماتیک بازی اول می شود حدس زد بجز اژدهایان و درخت های باستانی، موجودات دیگری هم در جهان زندگی می کردند که همان پیگمی ها بودند. پیگمی ها یا همان انسا ن واره ها محفظه هایی خالی بودند که در جهان زیرین زندگی می کردند و بیشتر وقت ها روی کف زمین افتاده بودند. این را هم توی سینماتیک می توانید ببینید. تا این که شعله ی نخستین سر می زند. این شعله مرگ و زندگی را برای اولین بار به جهان می آورد. کسی نمی داند چرا شعله ی کذایی شعله ور می شود ولی اگر شعله ای نبود جهانی هم به وجود نمی آمد. به محض روشن شدن شعله، دو ماهیت به جهان معرفی می شوند. نور و تاریکی. یکی اصیل و دیگری طفیلی. چون همانطور که در بازی دوم می بینیم تاریکی به وجود نمی آید. بلکه نوعی واکنش است به نور. هرچه شعله قوی تر باشد سایه ای که ایجاد می کند قدرتمندتر است.

پیگمی ها به سمت شعله کشیده می شوند و از میان شعله سه خاصیتش را بیرون می کشند. نور به گوین می رسد. فرمانروای آذرخش و پادشاه خورشید و فلان و بیسار و خلاصه آدم خوبه ی داستان که شانه های پهن و ریش خوبی دارد و خیرخواه ملت است. خاصیت هرج و مرج و فرّار آتش و ظرفیت بالقوه اش، آن بخش از وجود آتش که غیرقابل کنترل است یا در واقع شعله ی حیات به ساحره می رسد. ساحره و دخترهایش از این خاصیت استفاده می کنند و هنر پایرومنسی را توسعه می دهند. خاصیت مرگ آفرین آتش به لرد نیتو می رسد که ارباب مرگ است. این سه خاصیت در وجود سه لرد سول یا ارواح عظیم مجسم می شود. این ارواح منحصربه فرد بدن های خالی پیگمی ها را تحت تأثیر قرار می دهد و آن ها را به اشکالی در می آورد که برایمان آشناست. همان سه ارباب بازی دارک سولز که همه جا عکس هایشان را می بینیم. البته در جریان باشید که نیتو اولین پیگمی است که روحش را از آتش بیرون می کشد و گوین سومین. نمی دانم چرا این قضیه مهم است ولی شاید هیچ ریزه کاری ای بی دلیل نیست.

این وسط یک پیگمی هم یک روح متمایز از وسط شعله ها پیدا می کند که خیلی شباهتی به ارواح دیگر ندارد. دارک سول. خاصیت این روح این است که به سرعت زیاد می شود و تقسیم می شود و این قابلیت را دارد که بین پیگمی ها تقسیم شود. این پیگمی به دلایلی خودش را از لردها مخفی می کند و می شود همان پیگمی پنهان.

دوران نور آغاز می شود و همانطور که می دانیم داستان خیانت سیث پیش می آید و همه می دانیم که چطور گوین بعد از نابودی اژدهایان روح خودش را بین دختر ها و پسر هایش تقسیم می کند و ارتش ها به راه می اندازد و شاهان نیولاندو را در روحش سهیم می کند. و چنانچه مقاله ی نخست را بخوانید از سرنوشت آیزالیت و نیولاندو و انورلاندو و اولاسیل و آرتوریاس بدبخت(صدای گریه ی حضار) با خبر خواهید شد.


از دومین دارک سولز: نیرو را بطلب باقی خودش می آید - - آکا

آکاایران: از دومین دارک سولز: نیرو را بطلب باقی خودش می آید


ولی هر چیزی که آغازی دارد پایانی هم دارد. هرقدر هم شعله قدرتمند باشد بالاخره خاموش می شود. ولی گوین این مسیر طبیعی را برهم می زند و روح عظیم خودش را به شعله پیوند می زند که جهان یک بار دیگر در روشنایی فرو برود. اما این کارش برخلاف روند طبیعی جهان است و در نتیجه جهان در یک لوپ بی حاصل گیر می کند. گوین تبدیل به پیکره ای سوخته می شود و مردمانش هم. و آن اراده ای که ارواح بهشان داده بود ازشان باقی می ماند و جسم هایشان منقلب می شود. تا این که یک روز یک آندد برگزیده پیدا شود و ارواح لردها را یک بار دیگر جمع کند توی وجودش که در نهایت بار دیگر شعله را برانگیزد. تا حیات ادامه پیدا کند.

یا لااقل این دروغی است که گوندلین، دختر/پسر گوین، فروغ دروغین آنورلاندو طراحی می کند. این دروغی است که به خورد همه ی ما داده می شود. ظاهر قضیه خیلی روشن است نه؟

یک تاریکی وجود دارد و یک روشنایی و ما باید برویم ارواح لردها را جمع کنیم و در لردوسل یا جام بگذاریمشان و بعد شعله ی حیات را باز قوت ببخشیم که ممات و تاریکی از جهان رخت بر بندد. انقدر این متضادها خوب کنار هم قرار گرفته اند که آدم پیش خودش خیال می کند در یک افسانه ی آرتوری گیر کرده است. انگار شوالیه گالاهاد باشیم که به قصد یافتن جام مسیح به سفر قدیسانه اش رفته باشد.

ولی این تصور خیلی زود شکسته می شود. هیچ وقت فراموش نکنید که در دارک سولز همه دروغ می گویند. همه نیت پنهانی دارند. همه قصد دارند چک لیست خودشان را تکمیل کنند و داستان خودشان را به پیش ببرند. و تو ای آندد برگزیده، ای حمال نفرین. تنها وسیله ای هستی برای پیش بردن داستان.

این را تا حدودی در بازی اول می توانیم درک کنیم. یک جورهایی درک می کنیم که مثلاً آرتوریاس چرا به چنین سرنوشتی دچار می شود. چطور است که مانوس لزوماً موجود شروری نیست. می فهمیم لرد گوین لزوماً آن چیزی که می نماید نیست و می فهمیم جهان نورانی آنورلاندو دروغی بیش نیست. بجز این پلات های عظیم، در سطوح پایین تر هم می بینیم که شخصیت ها به یکدیگر خیانت می کنند و چقدر بیشرمانه دروغ می گویند. همینجاست که موضوع کارآگاه بودن شما اهمیت بیشتری پیدا می کند. شما واقعاً مجبور می شوید از بین دروغ هایی که شخصیت ها می گویند به حقیقت داستان پی ببرید. خواه ماجرای دعوای دو مرد راهزن و شرور یا که ماجرای خیانت پادشاه آهنین به همسر مسمومش و هم آغوشی اش با گناه کار فراموش شده. تهش همه گرفتار نفرین آنددی هستند وگرنه به فایرلینک شراین کشیده نمی شدند و همه هم فقط یک چیز می خواهند، روح. همان مفهومی که باهاش داد و ستد می کنند و انسانیت شان را ولو در ظاهر حفظ می کنند. حتا بهترین شخصیت ها که همان کلریک ها باشند که خودشان را وقف فرقه ی نور و گوین کرده اند هم قابل اعتماد نیستند که حتا بدترین مردمانند.

پس از میان همه ی این دروغ هاست که عملیات اسکولاستیک شما برای کشف حقیقت آغاز می شود. اولین سوال هم این است که این نفرین آندد چیست و چطور پا به جهان می گذارد؟

به یاد دارید که در بازی اول مشخص می شود نفرین آندد وقتی سر می زند که گوین شعله را به روح خودش مشعشع می کند. شعله ای که خانم آیزالیت یک بار سرش جنگولک بازی در آورده. یعنی با این که خوب می داند ور رفتن با شعله کار درستی نیست ولی انقدر از تاریکی می ترسد که دست در روحش می کند و سعی می کند شعله ی نخستین را التیام ببخشد و در عوض بستر آشوب را به وجود می آورد. وقتی از دور نگاه کنید خیلی هم از خودگذشتگی به نظر می رسد. همانطور که گفته شد داستان انگار از قصد جوری نوشته شده که شما تصور کنید قدم به جهانی تاریک گذاشته اید که قرار است نجاتش بدهید. همانطور که گوین خودش را قربانی کرد. همانطور که خیلی ها بعد از گوین هم چنین کردند. ولی تقریباً در نیمه ی دوم بازی می فهمید که چه جنایت های ترسناکی به دست این لردها و خدایان و رفقایشان صورت گرفته. اینجاست که اگر کمی فراست به کمند داشته باشید صلابت گامتان تقه اش می خورد.

داستان برای ما می گوید که گوین از عصر آدمیان می ترسید. از این که تاریکی برجهان حاکم شود. از این که روح تاریکی پیگمی پنهان(که یکی از تجسم های قدرتمندش را در مانوس و اولاسیل هم می بینیم) متفوق شود. خیلی ساده گوین نمی خواهد پادشاهی شکوهمندش را به دست طبیعت جهان بسپارد. خاصیت آدم است اصلاً. تماشای نابودی چیزی که ساخته برایش سخت است. برای همین گوین برخلاف همه ی نشانه ها که بهش می گوید هیچ آتشی تا ابد پایدار نیست، روحش را به شعله می سپارد و اینطور هم خودش و هم همه ی بشریت را به فنا می دهد. اینطوری سرنوشت بشر به سرنوشت شعله پیوند داده می شود. آدم ها مجبورند بخشی از دارک سول که همان هیومنیتی باشد را در شعله های بان فایر قربانی کنند که تبدیل به Hollow یا همان خالی نشوند. شاید حتا آدم ها شک می کنند که این نفرین را خود گوین طراحی کرده باشد. چون با قربانی کردن هیومنیتی آندد ها دارند عمر شعله ی تقلبی گوین را افزایش می دهند.

تا این که شما از راه می رسید. گرد راه روی زرهتان. و با خودتان می گویید چرا هرجا می روم این خدایان و شوالیه هایشان روی سرم می ریزند؟ مگر من آندد برگزیده نیستم؟ چرا هیچ کس مرا دوست ندارد؟ بی خبر از این که گوین با پیوند روحش به شعله ها، همه را به جنون کشیده. همه ی طفیلی هایش همه ی دوستانش و حالا توی این دنیایی که رسماً جنون محض است، خودش تبدیل به پادشاه اخگر شده. راهی ندارید جز این که به کمک رفیق شفیقتان سولیر، گوین را بکشید و به آن نوای غم انگیز خاکستر گوش بسپارید.

در آخر به شما دو اختیار داده می شود. شعله را به روح خویش(یا سولیر) مزین کنید یا راهتان را بکشید و بروید. به عبارتی به شما می گویند یا بگذارید تاریکی بر جهان حاکم شود و شاید جهان بتواند خودش را التیام ببخشد یا که چرخه را ادامه بدهید و گناه گوین را تکرار کنید. ولی باید به یاد داشته باشید که اگر شعله را قوت ببخشید نفرین آندد به پایان می رسد تا این که یک بار دیگر شعله کم جان شود و تاریکی آغاز شود و نفرین آندد باز سر بزند. راستش انتخاب عجیبی است. چون حتا گوین که آنقدر قدرتمند بود در نهایت به پوسته ای خالی تبدیل شد. گوینی که قاتل اژدهایان بود و انورلاندو را بنا نهاده بود. پس خودسوزی تنها درمانی موقت است. شاید بهتر است که بگذاریم جهان به تاریکی فرو برود؟ که روح پیگمی پنهان جهان را دربر بگرید؟

اینطور است که ما از چیستی گناه اول و ماهیت نفرین مطلع می شویم. که چرا باید به این سفر می رفتیم. ولی مشخصاً روشن کردن مجدد شعله یعنی تکرار گناه آغازین. پس یک طرف تاریکی ابدی است و یک طرف تکرار پیاپی سرنوشتی محتوم تا آن جا که جهان چنان پوسیده شود و جنون چنان همه گیر، که نشود بار دیگر چرخه را آغاز کرد.


درنگلیک همان لردران است


اگر فرض کنیم شما بازی اول را تمام کرده باشید و حالا بازی دوم را آغاز کرده باشید اولین سوالی که باید بپرسید این است که کدام انتخاب آندد برگزیده ی اول الان حساب است؟ یعنی این داستان براساس کدام انتخاب طراحی شده؟ سوالی منطقی که مثلاً نمودش را می شود در بازی دراگون ایج ۱ و ۲ دید. انتخاب های شما در بازی یک تا حد زیادی روی بازی بعدی تأثیر دارند. شاید پیوستگی شان به اندازه ی بازی مس افکت نباشد ولی باز هم تأثیرشان نمایان است. ولی جالب است که فرقی نمی کند شما در بازی اول کدام انتخاب را انجام داده باشید. در نهایت در پایان بازی دوم هم به شما به عینه نشان داده می شود که تاریکی و روشنایی فرقی با هم ندارند. همه چیز با کاری که گوین کرده از بین رفته.

شما بیدار می شوید بی اینکه بدانید کجایید. چرا به این جا آمده اید. خاطره ای محو از گذشته دارید. ولی سرنوشت آندد چنین است. بی اینکه بدانند دقیقاً چرا، باید به پیش بروند. باید سعی کنند قطعات پازل را کنار هم بگذارند شاید که از این همه جهان بی معنی یک جور معنی به وجود بیاورند. و راستش خاصیت بازی هم اینطوری است که شما نمی دانید این همه صحبت شاه درنگلیک و وندریک و آلدیا و ملکه نشاندرا دقیقاً قرار است به کجا بکشد. ولی حداقل به یاد دارید که گوین نفرین آندد را ایجاد کرده که باعث شود عمر شعله کمی به طول بکشد. شاید هم گوین چنین قصدی نداشته و همه ی اینها نتیجه ی طبیعی اعمالش بوده.


از دومین دارک سولز: نیرو را بطلب باقی خودش می آید - - آکا


ولی یک بار دیگر خود را در فایرلینک شراین می بینید که حالا اسمش شده ماجولا و یک بار دیگر باید ارواح عظیم را دور هم جمع کنید. دقیقاً همان طور که در لردران باید ارواح نیتو و ساحره و گوین را گرد هم می آوردید. که حالا اسمشان شده گندیده، پادشاه آهن و گناهکار مفقود.

به نظر می رسد یک بار دیگر باید قسمت دوم بازی اول را تکرار کنید. اما مگر ارواح در لردوسل جمع نشده بودند؟ جالب است که لردوسل را در زیرزمینی در ماجولا پیدا می کنید که شکسته است. اهمیت این موضوع در این است که ارواح لردها دیگر در لردوسل نیستند. بلکه در جهان پخش شده اند و یک بار دیگر میزبانانی از میان فانیان برای خودشان پیدا کرده اند. به قول لوگن عظیم کلاه پوریان، قوی ترین جادوگر جهان بازی اول، خدایانی در کار نیست. این ارواح هستند که به بدن پیگمی ها شکل می دهند. لازمه ی ایزد شدن این است که ارواح قدرتمندتری جمع کنید. مثلاً این که گونویر اینقدر گنده است یا آرتوریاس و گوف اینقدر قد بلندند معنی اش این نیست که نژادشان با نژاد آدم های دیگر فرق دارد. صرفاً روح قدرتمندتری دارند. پس یک بار دیگر شما به سان آندد برگزیده ی اولی، باید بروید سراغ ارواح گوین، ساحره و نیتو.

با خودتان می گویید چه عالی. همان کارهای قبلی را می کنم و باز می روم شعله را روشن می کنم و خلاص. بازی هم کمی از نظر ظاهری قشنگ تر شده ولی داستان همان است. و فراموش می کنید که در دارک سولز همه دروغ می گویند. از پیش دار زمردین که کنار آتش ماجولا نشسته تا ملکه نشاندرا. به نظر می رسد(یا شما چنین برداشت می کنید که) همه مایلند شعله ی نخستین به روال پیشین یک بار دیگر جان بگیرد(یا لااقل در اتاق شعله باز شود) که شاید عصر روشنایی اندکی بیشتر به طول بینجامد(یا شاید تاریکی جهان را فراگیرد؟). دارک سولز ۲ بیشتر از دارک سولز اولی بر پایه ی راویان غیرقابل اعتماد استوار شده.

طی مطالعه ی آیتم های بازی کم کم متوجه می شوید که درنگلیک یعنی این سرزمینی که الان درش هستید در محلی بنا شده که شاید صدها و شاید هزاران و شاید میلیون ها سال پیش گوین لردران را بنا کرده. خدایان اسمشان عوض شده ولی کم و بیش داستان هایشان همان است. طبیعت پایرومنسی و جادو تغییر چندانی نکرده. حتا سنت های مردمان و ادیانشان کم و بیش اشکال تکامل یافته ی همان سنت های قبلی است. ولی صد درصد تفاوت هایی هم وجود دارد. مهم تر از همه متوجه می شوید که آیتمی در بازی وجود دارد به نام خاکستر اعلا که استوس فلسک تان را قوت می بخشد. این خاکسترها متعلق به کسانی هستند که خودشان را با شعله یکی کرده اند. به حساب من که ۱۱ تا از این خاکسترها در بازی هستند. ۵ تا در بازی اصلی و ۶ تا در دی ال سی ها. یعنی حداقل ۱۱ بار جهان به سمت تاریکی رفته و ۱۱ بار یک آندد برگزیده به بان فایر شعله ی نخستین رفته و ارواح لردها را تویش انداخته و با آندد برگزیده ی قبلی مبارزه کرده. ولی حقیقت این است که ۱۱ بار می تواند حداقل دفعاتی باشد که این چرخه رخ داده. به احتمال قوی این چرخه هزاران بار تکرار شده. هزاران بار جهان به سمت خاموشی رفته و بالاخره یک نفر پیدا شده که آتش را مجدداً بیفروزد.

پس فرقی نمی کند که در پایان بازی اول شما آتش را روشن کنید یا نه. بالاخره آتش را یک نفری روشن می کند. شما نکنید شاید اوسکار یا سولیر این کار را بکنند. حتا اگر کسی هم این کار را نکند ممکن است خود شعله همانطور که بار اول آن طور یکهویی روشن شده مجدداً روشن شود و ارواح لردها را در خود ببلعد.

ولی چه می شود اگر یک نفر همه ی تمهیدات ممکن را فراهم آورد که شعله هرگز مجدداً روشن نشود؟ و چنین است که دارک سولز ۲ آغاز می شود. با ماجرای شاه وندریک، بلای جان غول ها و فاتح سرزمین های بسیار.

ولی پیش از هرچیز بد نیست ببینم چرا چرخه در حال تکرار است و چطور است که این ارواح عظیم دوباره سر زده اند و چرا شبیه همان تجسم های قبلی شان هستند.


همانطور که به یاد دارید پیگمی ها صرفاً ظرف هایی خالی هستند. شاید نزدیک ترین تجمسشان همان اجسادی است که گاهی این طرف و آن طرف دنیا پیدا می کنید. اجسادی خالی از حیات که ارواحشان در حال ترک کردنشان است. پس چه می شود که گوین و ساحره و نیتو و دیگر خدایان به آن اشکالی که می بینیم در می آیند. چون همانطور که گفته شد پیگمی ها قالبی تهی هستند و این ارواحند که بهشان شکل می دهند. ولی خاصیت ارواح تنها در شکیل کردن شانه های ستبر گوین خلاصه نمی شود. ارواح اراده ای منحصربه فرد دارند که به بدن ختم نمی شود. بدن لردها ممکن است که نابود شود ولی اراده ی ارواح باقی می ماند. اینطور است که حتا با گذشت میلیون ها سال یا هزاران سال(به شخصه دوست دارم فرض کنم میلیون ها سال میان هر بازی دارک سولز فاصله ی زمانی هست چون وحشتناک تر می شود و تاریک تر) همچنان ارواح لردها بر جهان سلطه اعمال می کند. روح گوین همچنان آدم ها را به خویش تن سوزی می اندازد. روح ساحره همچنان باعث می شود فکر بازسازی شعله ی نخست در سر صاحبش بیفتد. روح نیتو همچنان طالب تاریکی های قعر زمین است. روح سیث(که البته بخشی از روح گوین است) همچنان می خواهد راز جاودانگی را کشف کند. ولی جدای از این به نظر می رسد ارواح از نظر فیزیکی هم چهره ی جهان را متأثر می کنند. دوک بازی دوم که همان وارث روح سیث است خودش را در محاصره ی کریستال ها و عنکبوت ها می بیند. معماری قلعه ی پادشاه آهن شبیه آنورلاندو است و در محاصره ی آتش قرار دارد. روح نیتو یک بار دیگر در جهان زیرین مخفی شده و تاریک جاهای جهان به حضورش پاسخ می دهند.


پس ارواح تنها قدرت و اراده نیستند که نیروهایی طبیعی هم هستند. به واقع تجسم این نیروها در پیکره هایی گذرانند. از آن طرف به خاطر خاصیت نفرین و آن آشفتگی که در ماهیت زمان در جهان دارک سولز وجود دارد، پنجه افکنی شان هزاران خط زمانی را درمی نوردد و کسی نیست که ازشان متأثر نشود. پس چرخه تکرار می شود و این ارواح سعی می کنند یک بار دیگر جهان را به همان سمتی ببرند که میلشان بوده(به شرطی که در بازی دوم در بان فایرهای لرد سول ها یک آیتم بان فایر آئستتیک بیندازید، می توانید این ارواح قدیمی را به همراه ارواح صاحبان جدیدش دریافت کنید).

اگر اینطور به قضیه نگاه کنیم شاید منطقی تر باشد. برایمان قابل درک باشد که چرا روح ساحره(در وجود گناهکار مفقود) باز هم سعی کرده شعله ی نخستین را مشتعل کند. چرا روح گوین(در وجود پادشاه آهن) سعی کرده باز خودش را به آتش بیندازد. چون از همان اول به ما گفته می شود که این سه لرد سول با همه ی ارواح دیگر متفاوتند و برای همین است که به لردها این اجازه داده می شود که جهان را با توجه به بینشی که دارند متأثر کنند و شکل بدهند. پس شاید اصلاً گناهی در کار نبود. همه بنده ی طبیعت اراده ی آهنین لرد سول ها بوده اند و جهان دقیقاً همانطوری که باید به پیش رفته است.


بلای جان غول ها، برادر ناخلفش، همسر تاریکش، سرزمین ویرانش


این وسط برای بار هزارم جهان آغاز می شود و تا سالیان سال همه چیز خوب است. یک بار دیگر یک آندد برگزیده همه ی ارواح را جمع می کند. نام این آندد برگزیده وندریک است. وندریک پادشاه جهان آدمیان می شود و در میان خرابه های تمدن پیشین، جای پای خودش را فرود می آورد که همان درنگلیک است. داستان وندریک خیلی بی شباهت به داستان آندد برگزیده در بازی اول نیست. حتا خیلی وسوسه برانگیز است که فرض کنیم وندریک در واقع خود ما هستیم در بازی قبلی که به جست وجوی ارواح لردها می رود. یا بالاخره یکی از هزاران آندد برگزیده که طی سالیان همان چرخه را تکرار کرده است.

بعد از مدتی که جهان در آرامش است، زنی از سرزمین های دور(به گفته ی خودش) سر می رسد و برای وندریک از خطر غول ها می گوید که آن سوی جهان هستند. وندریک حرف های این زن که نشاندرا نام دارد را باور می کند و با ارتشی عظیم به سرزمین غول ها می رود و یک چیز مهم را از غول ها می دزدد که باور کنید یا نه هنوز برای کسی مشخص نیست که این چیز چه بوده.

بعضی ها می گویند این چیز همان توانایی تولید گالم ها بوده که بارها در سرزمین وندریک باهاش روبه رو می شویم. بعضی ها هم می گویند وندریک کلید گشایش اتاق شعله ی نخستین را از غول ها می دزدد. ولی در نهایت وقتی پادشاه باید روحش را به شعله ها پیوند بزند، این کار را نمی کند. نه تنها این کار را نمی کند که لردوسل را می شکند و ارواح را آزاد می کند. از آن بدتر که تمهیداتی هم می چیند که کسی نتواند در اتاق شعله ی نخستین را باز کند. بعد هم خودش بلند می کند می رود در دورترین جای ممکن خودش را زندانی می کند که دست هیچ کسی بهش نرسد و دست آخر به یک پوسته ی توخالی تبدیل می شود. سرنوشتی که در انتظار همه ی آنددهاست.

در میانه های بازی و با کند و کاو کافی، متوجه می شوید که نشاندرا ملکه ی وندریک می شود. ملکه ای که آرامشی همچون تاریکی مطلق را برایش به ارمغان می آورد. ولی ملکه در ضمن از وندریک می خواهد که شعله ی نخستین را بازگیراند. یا لااقل خیلی میلش می رود که در اتاق شعله باز شود. ولی وندریک باهوش است. یک جورهایی به باهوشی بعضی از ماها که در بازی اول پیش خودمان گفتیم یک جای این قضیه می لنگد. برای همین وندریک شعله را روشن نمی کند و روحش را به آتش پیوند نمی زند. شعله را خاموش هم نمی کند که روح تاریک جهان را در خود ببلعد. پس جهان رو به شفق می رود و تنها اخگرها باقی می مانند. طاعون آندد همه ی جهان را توی خودش فرو می برد.

ولی وندریک بی کار هم نمی نشیند. او به کمک برادرش آلدیا، سعی می کنند بفهمند مفهوم این نفرین چیست. به خصوص چون متوجه می شوند که حتا اگر شعله را مجدد برگیرند تنها پاسخی موقت به تشتت هستی داده اند. پس توی پنهانشان شروع می کنند به گشتن دنبال پاسخی دیگر. پاسخی که خارج از این چرخه مجسم شود و معنی بدهد. و درود به ارواح پاکتان اگر حدس زدید که این دو برادر به اژدهایان روی می آورند. لااقل یکی از هزار کاری که می کنند این است.

واقعیت این است که آلدیا سعی می کند به ترتیبی مصنوعی خاصیت جاودانگی حقیقی اژدهایان را بازآفرینی کند. چون اژدهایان آن حالت خارج از چرخه بودند. شاید آلدیا پیش خودش تصور می کرد که معنی خروج از چرخه ی نور و تاریکی، بازگشت به جهان خاکستری است و یا شاید مایل بود موجودی صناعت کند که از نحوست چرخه به دور باشد. پس آلدیا با ترکیب روح غول ها(که وندریک با خودش از سرزمین های دور می آورد) و استخوان اژدهایان باستانی، اژدهایی نو در می اندازد. او حتا موفق می شود پیش دار زمردین را خلق کند.


از دومین دارک سولز: نیرو را بطلب باقی خودش می آید - - آکا


ولی در نهایت تلاش های آلدیا به جایی نمی رسد. او خودش را در دراگن شراین در محاصره ی هیولاهایش زندانی می کند. وندریک هم با وجود تمام تلاش هایش راه خروجی از نفرین پیدا نمی کند. تنها می تواند جلوی خالی شدن وجودش را با استفاده از ۴ تاج سلطنت پادشاهان باستان بگیرد. ولی حتا همان هم نفرینی دیگر است. جاودانگی در حالی که همه ی عزیزانتان در اطرافتان به پوسته هایی خالی تبدیل می شوند. جهان در اغما فرو می رود و انگار که توان به پیش رفتن را از دست می دهد. نه چیزی به پایان می رسد و نه چیزی آغاز می شود.

اینطور است که شما وندریک را پیدا می کنید. پوسته ای خالی از تلاش هایی بی حاصل برای یافتن راه سوم. برای این که شعله را برافروختن یا سپردنش به دست تاریکی انتخابی واقعی نیست. سایه بدون نور معنی ندارد. روح تاریک نمی تواند برای همیشه بر جهان متفوق باشد. بالاخره شعله باز جان می گیرد. گوین برای ابد سرنوشت بشر را به شعله پیوند زده. پس شاید راه سومی هست؟ راهی که یک پادشاه حقیقی به جست وجویش می رود. برای همین است که در پایان بازی دوم به بازیکن انتخاب میان روشن کردن شعله یا رها کردنش داده نمی شود. چون بازیکن باهوش حالا می داند که میان این دو انتخاب هیچ تفاوتی نیست. در عوض این انتخاب به شما داده می شود که راه سومی پیدا کنید.

ولی این راه سوم چیست؟ به واقع چه پاسخی وجود دارد که از چشم رس نور و دست رس تاریکی بیرون باشد؟

به کلام وندریک: ای حامل نفرین، قدرت را بطلب. باقی خودش خواهد آمد.

که به نظرم از نقطه نظر دیزاین یعنی بازی سوم قرار است یک پاسخ روشن تری به شما بدهد. ولی از سویی معنی مهم تری هم در این جلمه نهفته شده. وندریک به شما می گوید که احتمالاً پاسخ نهایی در جمع کردن ارواح بیشتر است. احتمالاً خروج حقیقی تنها وقتی رخ می دهد که یک نفر قدرت کافی برای خارج کردن جهان از چرخه را داشته باشد. کسی که بتواند گناه آغازین را از اعتبار بیندازد. و باقی خودش خواهد آمد؟

.

منبع :

تبلیغات