آکاایران: اجازه بدهید روراست باشیم: فیلم های دی سی بد هستند. برای لذت بردن ازشان یا باید کاملاً کورکورانه فن این کاراکترها باشید یا اینکه مطلقاً چیزی از کمیک ها(و حتا از سینما) ندانید. باید از آن دسته یاروهای طرفدار سریال های سوپرهیرویی حریم سلطانی سی دبلیو باشید که بتوانید از خوشمزه بازی های بی مزه ی هارلی کوئینِ سوساید اسکواد(جوخه ی انتحار) لذت ببرید یا اینکه کلاً در قضیه نوب باشید و مثلاً هارلی کوئین را صرفاً به اسم «دوست دختر دلقکه» بشناسید. در غیر این صورت احتمالاً با تماشای هر فیلم دی سی بیشتر حرص می خورید. راستش مشکل به این ۳-۴ سال اخیر هم محدود نمی شود. دی سی ید طولایی در بد فیلم ساختن از کاراکترهای خوبش دارد( و برعکس تخصص غریبی در خوب انیمیشن ساختن از همان کاراکترها دارد). یعنی شاید فقط بتمن های نولان و برتون و بعضی از سوپرمن اولی ها باشند که بین فیلم های ابرقهرمانی وارنر/دی سی نمره ی قبولی می گیرند. همان ها هم آخر کاری خراب کردند. بتمن های برتون نهایتا ختم شدند به بتمن های جوئل شوماخر که لکه ی ننگ هر هوادار بتمنی به حساب می آیند. «شوالیه ی تاریکی برمی خیزد» اندازه ی پنیر سوئیسی پلات هول داشت و سوپرمن ۴ هم که یک فاجعه ی زیست محیطی بود! به حال بقیه ی کاراکترها مثل گرین لنترن و کت وومن هم که باید با آن فیلم هایشان گریست! آدم با این اوضاع فکر می کند وارنر بلد نیست فیلم ابرقهرمانی دربیاورد، ولو این که بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ(نه از دیدگاه نویسنده ی این سطور که از نظر راتن تومیتوز و متاکریتیک و مابقی اعضای گنگ) «شوالیه ی تاریکی» باشد که از همین وارنر است!

به گزارش آکاایران: موضوع زمانی عجیب تر می شود که بدانیم وارنر چقدر به پرستیژ و کیفیت فیلم هایش اهمیت می دهد- شاید حتا بیشتر از دیزنی- و چقدر دلش میخواهد اسم درجه یک و قابل اطمینانِ صنعت سرگرمی باشد. ولی به هر حال داداش های وارنر هم پول نیاز دارند. پس چند سال پیش، وقتی وارنر دید چقدر از دیزنی و مارول عقب است و از طرفی فرانچایز سودآور هری پاترش هم تمام شده بود(هرچند که اخیراً دوباره زورکی شروع شده)، طبیعی بود که برود سراغ مخزن دست نخورده ی کاراکترهای دی سی و یک جهان سینمایی مثل مارول از آن ها بسازد. جهان دی سی متأسفانه نگرفته و هرچه هم چکش کاری اش می کنند خراب تر می شوند. افتضاح اخیر «جوخه ی انتحار» گواه قضیه است و نشان داد مشکل فقط زک اسنایدر نیست و عمیق تر از این حرف هاست. اما خب کاملاً منطقی است که بپرسیم پس مشکل چیست؟ مگر مارول چه کار کرده که دی سی نکرده؟ دیزنی چه جادویی دارد که حتا بعد از فیلم های بدش هم ملت منتظر فیلم بعدی اند و چرا وارنر آن جادو را ندارد و بعد از هر فیلم بدش همه از دستش عصبانی می شوند؟ آن اوایل همه می گفتند یگانه دلیل موفق نبودن دی سی عدم وجود شوخی و کمدی در فیلم هایش است، و خب ظاهراً در فیلم های بعدی با بیل جوک ریختند داخل پلان ها. ولی اینطور دلیل تراشی کمی سهل انگارانه است. در واقع دلایل خیلی زیادی جلوی درخشیدن جهان دی سی و لااقل رسیدنش به جهان مارول را می گیرند. در اینجا فقط ۵ دلیل گل درشت از این عوامل پیچیده را آورده ایم که توجیه کنیم چرا جهان سینمایی دی سی کار نمی کند و شاید با این اوضاع هرگز هم کار نکند.


۱سریالی نیست

این شاید مهم ترین دلیل کار نکردن مجموعه فیلم های دی سی به عنوان یک جهان سینمایی باشد و خیلی کم دیده ام که جایی به این مشکل اشاره بشود. اول اجازه بدهید منظورم از سریالی بودن را توضیح بدهم. قضیه این نیست که کلی ایستر اگ(جذابیت مخفی) و سرنخ و فلان بگذارید داخل هر فیلم که پاس تان بدهد به فیلم بعدی که بعد مثلاً یک داستان عظیم داشته باشید و بخواهید در مجموعِ فیلم ها تعریفش کنید. صحبت این است که فرمت فیلم های دی سی سریالی نیست. دی سی با فیلم هایش به عنوان «فیلم سینمایی» برخورد می کند، برعکس مارول و دیزنی که عملاً به چشم اپیزودهای طولانی از یک سریال عظیم فیلم هایشان را می بینند و می سازند.

فرمت سریال سازی با فیلم سازی زمین تا آسمان فرق دارد. در صنعت ساخت سریال، یک همه کاره بالای سر پروژه دارید که مسئول تمام مدیریت ها و هماهنگی ها و داستان کلی است و آن یارو لزوماً خودش کارگردان خوبی نیست یا شاید اصلاً کارگردان نیست، ولی واجب است که نویسنده باشد یا لااقل چیزهای پایه ای مهمی از داستان نویسی بداند. در انگلستان به این طرف می گویند شورانر که از استیون موفاتِ دکترهو و شرلوک تا کریس چیبنالِ برادچرچ و چارلی بروکرِ بلک میرر، همه آدم هایی هستند که این سِمَت را دارند. در آمریکا معمولاً به این شخص پشت پرده کریتور یا خالق گفته می شود. مثلاً برای بریکینگ بد وینس گیلیگان را داریم یا در گیم آو ترونز دیوید بنیوف و دی بی وایس مشغول گل افشانی در کتاب های مارتینند و در پریچر هم سث روگن اقتباس عجیب و غریبی از کمیک های گارث انیس درآورده(بله! همان سث روگنی که تا ۵ سال پیش کسی آدم هم حسابش نمی کرد). حالا هرچه بخواهید اسمش را بگذارید، شورانر یا کریتور یا جعفر، وظیفه ی این آدم ایجاد هماهنگی های لازم بین اپیزودها و بلاک های مختلف سریال و انداختن خط داستانی در ریل پلات اصلی و با آن شمایل بصری و عناصر روایی مورد نظر خودش است. در یک فصل از یک سریال شاید هر اپیزود را یک نفر بنویسد و یک نفر کارگردانی کند و تیم پشت پرده در هر یکی دو اپیزود کاملاً تغییر کند، ولی این وظیفه ی شورانر است که سریال را در یک پکیج کلی جا بدهد و نگذارد هر اپیزود ساز ناکوک خودش را بزند. شورانر وظیفه دارد میزان خلاقیت هنری کارگردان و نویسنده ی هر اپیزود را کنترل کند که یک وقت اپیزودی تبدیل به چیزی از یک سریال یکسره متفاوت نشود(یا لااقل سهواً اینطور نشود) و پیوستگی مجموعه به هم نخورد! در مقابل در سینما نویسنده روی کاغذ هر فیلمنامه ای که دلش خواست را می نویسد، کارگردان هرجوری دلش خواست فیلم را می سازد و بعد فیلم می رود برای اکران!

چرا جهان سینمایی دی سی کار نمی کند؟ - - آکا

آکاایران: چرا جهان سینمایی دی سی کار نمی کند؟

یک نگاه به لیست کارگردان ها و نویسنده های فیلم های مارول بیندازید. جاس ویدن اصلاً معروف است به سریال سازی(و معروف تر است به ساختن سریال های کنسل شده). دال هاوس و فایرفلای فقط چند نمونه از سریال هایی هستند که ویدن ساختشان و ایادی شیطانی فاکس کنسلش کردند. برادران روسو که کاپیتان آمریکا را از کلم بروکلیِ مارول بدل به سیب زمینی سرخ کرده اش کردند قبلاً سیتکام می ساختند. جیمز گان و آلن تیلور و خیلی دیگر از عوامل مارول هم قبلاً دستی در تلویزیون داشته اند. مارول، تارانتینو یا دیوید فینچر یا نولان یا زک اسنایدر و خلاصه کارگردان اسم و رسم داری با یال و کوپال پهناور برنداشت که فیلم های جهان سینمایی را بسازد و بعدش هم لابد سهم خلاقانه از فیلم ها بخواهد و اصرار داشته باشد که فیلم من باید آنطور ساخته بشود و نه اینطور! در عوض آدم هایی را آورد که سال ها در تلویزیون کار کرده بودند و با فرمت سریالی و فداکاری های لازم در هر اپیزود برای بهتر شدنِ مجموع سریال آشنا بودند. آن یکی دو نفری هم که می خواستند خلاقیت هنری خودشان را زیاده از حد اعمال کنند کنار زده شدند. مثلاً ادگار رایت سر فیلم انت من می خواست حرکت های عجیب زیادی بکند و بنابراین جایش را به پیتون رید داد و از پروژه کنار گذاشته شد. البته به نظر خود من اینجا مارول اشتباه بزرگی کرد و انت منِ ادگار رایت می توانست یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ شود، ولی لازم است از خودمان این سوال را بپرسیم که آیا انت منی که نهایتاً گرفتیم فیلم بدی شد؟ نکته هم همین است! مارول شاید خیلی کم فیلم خارق العاده ی هنرمندانه ی تکان دهنده بسازد یا اصلاً نسازد، ولی در عوضش به ندرت فیلم بد می سازد، چراکه پروسه ی مدیریتی اش برای تطبیق هر فیلم با روایت کلی جهان را قبل از ساخت هر فیلم اعمال می کند(برعکس دی سی که این کار را بعد از ساخته شدن هر فیلم با گوشت کوب و در اتاق تدوین انجام می دهد و نتیجتاً فیلم را به پگاه صبحگاهی می دهد).

 شورانر در جهان سینمایی مارول «کوین فاگی» است که به چم و خم کار آشناست و خودش هم کمیک خوان است و یک پا نرد است و در عین اینکه نیاز هواداران را می فهمد، می داند باید چطور زیردست هایش را به کار بگیرد که یک جهان تمیز و همساز داشته باشد. البته دی سیی هم اخیراً جف جانز را آورد که همین نقش فاگی را ایجاد کند و باید ببینیم موفق می شود یا خیر، ولی خب جانز لااقل درباره ی دو فیلم بعدی دی سی(واندروومن و جاستیس لیگ) توان اعمال قدرت چندانی ندارد. نکته ی جالب اینجاست که مارول حتا در تبلیغات فیلم هایش هم از یک فرمت سریالی پیروی می کند. میزان تبلیغات کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی را با فیلم بتمن علیه سوپرمن یا جوخه ی انتحار مقایسه کنید. می بینید که دی سی چقدر برای هر فیلمش سر و صدا به پا کرد، از یکی دو سال قبل تیزر و تریلر منتشر کرد، تیم هنری اختصاصی ای فقط برای طراحی پوسترها و ادیت ویژه ی تریلرها استخدام کرد و خلاصه کلی خرج تبلیغات کرد و هایپش کرد که آی ملت این یکی قرار است یکی از بهترین فیلم های کمیک بوکی تاریخ بشود و هر بار که هر فیلمش خراب کرد، همین پروسه را تکرار کرد(حالا نوبت رسیده به واندروومن). در مقابل تریلرهای فیلم های مارول اغلب افتضاح بودند و صرفاً چیزکی از تم و لحن فیلم نشان می دادند(درست مثل پروموی اپیزود بعدی در یک سریال و برعکس تبلیغات عظیم یک پروژه ی سینمایی). دی سی وعده می دهد هر فیلمش قرار است فیلمی عظیم، تکان دهنده، ساختارشکن و متفاوت باشد و بنابراین وقتی فیلمش آب دوغ خیاری از کار در می آید، همه ناامید و عصبانی می شوند. مارول در عوض وعده می دهد هر فیلمش صرفاً اپیزودی از «سریال طولانی جهان سینمایی مارول» است که هر فصلش با یک فیلم اونجرز که سیزن فینالی سریال است به پایان می رسد. بنابراین حتا اگر فیلم بدی مثل «ثور ۲» را هم ببینیم، شانه بالا می اندازیم و به خودمان می گوییم صرفاً اپیزود بدی از یک سریال که دوستش داریم را دیده ایم و مشکلی هم نیست، اپیزود بعدی خیلی بهتر به نظر می رسد!


۲ سکانس ساکن ندارد

شاید ادعای عجیبی به نظر برسد ولی این واقعاً یک مشکل اساسی در جهان دی سی است. راستش تا قبل از دیدن جوخه ی انتحار فکر می کردم این مشکل اختصاصی فیلم سازی زک اسنایدر باشد -چرا که مشابه این مشکل در فیلم های واچمن و ۳۰۰ هم وجود داشت! ولی یا این بیماری اسنایدر به دیگر کارگردان های دی سی هم سرایت کرده و آن ها از بزرگشان تقلید می کنند و یا اینکه جوخه ی انتحار تصادفی از زیر دست دیوید آیر در رفته(واقعاً امیدوارم اینطور باشد).

اما اصلاً بیایید ببینیم مشکل چیست؟ هر فیلمی پر است از نقاط لذت. آن لحظه های حیرت آوری که به یادمان می ماند و بعداً موقع بحث درباره ی فیلم تعریفشان می کنیم. از آن لحظه ی ده فرمان که موسی رود نیل را می شکافد تا پرواز دوچرخه ها در پس زمینه ی ماه کامل در ای-تی یا آن رقص معروف پالپ فیکشن، همه ی این ها نقاط لذت به یاد ماندنی سینما هستند. نقطه لذت چیزیست که از فیلم با خودمان به خانه می بریم. چیزی که یادمان می ماند و طی سال ها با آن از فیلم یاد می کنیم. لحظه هایی که معمولاً موسیقی درشان اوج می گیرد. لحظه هایی که همه چیز در نوعی تعلیق بی زمانی و بی مکانی غوطه ور می شود و فیلم با تمام توانش سعی می کند یک پیام یگانه را در گوش بیننده فریاد بزند: شگفت زده شو! نقاط لذت فیلم ها همان چکیده ی جادوی سینما هستند و شاید دلیل فیلم دیدنمان باشند و در اهمیتشان شکی نیست.

چرا جهان سینمایی دی سی کار نمی کند؟ - - آکا

با این وجود این نقاط لذت به تنهایی قدرتمند نیستند. اگر نویسنده یا کارگردان را یک تیرانداز فرض کنیم، این نقاط لذت آن لحظاتی هستند که تیراندازمان نشانه می گیرد و تیر را به سمت هدف شلیک می کند، ولی برای به هدف نشستن گلوله باید قبلاً خشابش را پر کرده باشد. باید زمینه را مهیا ساخته باشد. اینجاست که اهمیت چیزی مثل سکانس یا صحنه یا سین مشخص می شود. سکانس ها جهان های جیبی کوچک قائم به خود هستند که وسط فیلم سر و کله شان پیدا می شود، داستان کوچک خودشان را تعریف می کنند و بعد می روند پی کارشان. سکانس های خوب در خدمت چیز دیگری نیستند. آنجا نیستند که نکته ی مهمی از پلات را به مخاطب گوشزد کنند. وظیفه شان این است که واقعیت قابل تجسم و حقیقی ای را اطراف کاراکترها بسازند، طوری که بیننده بتواند تصور کند که این کاراکترها می توانند از اینجا به هرجایی بروند. که آزادند و قدرت انتخاب دارند و مقید به پلات نیستند. سکانس خوب باید وسیع باشد. باید چیزی باشد مثل آن صحنه ی آدم برفی سازی در «گرند هاگ دی» یا مثلاً مکالمات معروف و طولانی کاراکترهای تارانتینو سر میز شام که هیچ هدف خاصی هم ندارند که به پلات مربوط باشند، بلکه صرفاً آنجا هستند چون از آدم های واقعی چنین کارهایی انتظار می رود! اصلاً چنین تکنیکی حتا مختص سینما هم نیست، بلکه پیش از هرچیز یک تکنیک داستان پردازی است. در کتاب ها و رمان ها به چنین فصل هایی پاساژ می گویند. جایی که قرار نیست پلات به جلو رانده شود. قرار نیست اطلاعات داخل حلق خواننده ریخته شود و به هیچ عنوان هم قرار نیست مخاطب شگفت زده شود. موقعی که یک فصل پاساژ می خوانید یا یک صحنه ی سینمایی ساکن تماشا می کنید، قرار نیست به جای دیگری بروید، بلکه صرفاً همانجایید. وقتی هری و ران و هرماینی می روند هاگزمید خوش بگذرانند منتظر این نیستید که اتفاق خاصی بیفتد. صرفاً همانجا با بچه ها خوش می گذرانید. با کاراکترها آشنا می شوید. با لوکیشن آشنا می شوید. کم کم باور می کنید که این شخصیت ها ورای پلات داستان و تفکرات نویسنده هم وجود خارجی دارند. صرفاً آنجا نیستند که آن داستان اصلی را برای شما تعریف کنند و بعد غیب بشوند. فراتر از صفحات کاغذ یا پلان های فیلم، این کاراکترها نفس می کشند و شمای خواننده یا بیننده کاملاً می توانید تصور کنید که وقتی فیلم یا کتاب تمام شد، آن ها مشغول چه کاری هستند. حتا اگر خیلی خوره شان شده باشید می توانید برایشان فن فیکشن بنویسید و به اختیار خودتان دوباره زنده شان کنید. یک فیلم خوب از امتزاج مناسب و به جای نقاط لذت، سکانس های ساکن و اطلاعات دهی پلات ساخته می شود. فیلمی که از این میان این سکانس های ساکنِ واقعیِ کاراکترمحور یا لوکیشن محور را نداشته باشد و به جایش کلی فیلر و پرکننده جا بدهد به این بهانه که زودتر برسیم به نقطه لذت بعدی ابتر است.

مشکل دی سی یا لااقل زک اسنایدر همین است که فیلم هایش را خالی از سکانس کرده و به جایش سعی کرده کلی نقطه لذت جعلی خلق کند. در مقابل حتا فیلم های بد مارول هم سکانس درست و درمان دارند. مثلاً فیلم دوم اونجرز: دوران التران را نگاه کنید. با وجود اینکه چندان هم فیلم خوبی نیست، یک سکانس ۱۶ دقیقه ای طولانی درست وسط اکشن و تمام بزن بزن ها و خرابکاری های التران دارد که ظاهراً جاس ویدن با چنگ و دندان جنگیده که آن سکانس را در فیلم نگه دارد. منظور همان سکانسی است که کل تیم می روند خانه ی هاک-آی و شام می خورند و با رئیس فیوری ملاقات می کنند و استیو راجرز و تونی استارک با هم هیزم می شکنند و بعد از تمام این ها، همه راهی ادامه ی ماموریتشان می شوند. جاس ویدن خوب اهمیت وجود چنین سکانسی را وسط آن هیاهوی «دوران التران» درک می کرده و وجود این سکانس صرفاً برای شخصیت سازی هاوک-آی نبوده. مشکل اکثر منتقدین با آن فیلم، ضربآهنگ و ریتمش بود، ولی با این حال اکثراً به فیلم نمره ی قبولی دادند. مطمئن باشید که اگر این سکانسِ واقعی وسط فیلم وجود نداشت و جایش یک شبهِ سکانس جعلی بود که مثلاً «بجه ها راه بیفتید بریم دهن التران رو صاف کنیم چون ما یه تیمیم»، فیلم نهایتاً چیز خیلی بدتری می شد. موضوع مختص ویدن هم نیست و کلاً مارول اهمیت وجود این سکانس ها را درک می کند. در همان فیلم التران یک سکانس در برج اونجرز داریم که همه مسابقه می گذارند چه کسی می تواند چکش ثور را بلند کند یا مثلاً در فیلم ثور آن سکانس را داریم که ثور در رستوران سفارش غذا می دهد. در نگهبانان کهکشان سکانس های داخل زندان را داریم و در آیرن من ۳ مثلا آن سکانس طولانی که تونی استارک در گاراژی وسط یک شهر دوردست پیش یک پسربچه گیر افتاده را داریم.

در مقابل ولی زک اسنایدر را ببینید که چطور همیشه تلاش می کند نقطه لذت بسازد و از ساختن سکانس عاجز است. معروف است که اسنایدر خیلی خوب بلد است پنل های کمیک را عیناً به فیلم تبدیل کند. خب البته که این کار را خوب می کند، چون این ها نقطه لذت هستند و خوراک او هستند. ولی آیا هرگز توانسته در هیچ یک از فیلم هایش، از ۳۰۰ و واچمن بگیرید تا همین بتمن علیه سوپرمن، یک مکالمه ی حقیقی در یک لوکیشن با هویت برای کاراکترهایش ترتیب بدهد؟ اسنایدر عاشق این است که یا اطلاعات بدهد یا نقطه لذت بسازد. برای همین هم هست که انقدر فلش بک و سکانس رویا داخل فیلم هایش می چپاند، چون این ها بهانه های خوبی هستند برای ساختن یک نقطه لذت مصنوعی بدون نیاز به پرداخت پیش زمینه ای به آن. به هر حال هر کسی بتمن را وسط بیابان مشغول جنگیدن با یک ارتش ببیند می گرخد و دفعتاً از موقعیت لذت می برد، هرچند که بعدش می فهمد کل قضیه رویا بوده و بنابراین طبعاً آن ماجرا را فراموش می کند و نهایتاً سالن سینما را با نوعی حس پوچی ترک می کند، بدون آنکه سکانس هایی را که در لحظه ازشان لذت برده، اصلاً به یاد داشته باشد. و صدالبته برای همین است که اسنایدر انقدر دوست دارد از اسلو موشن استفاده کند، انقدر دوست دارد سوپرمن را بفرستد فضا که دست هایش را به شکل عیسای مصلوب باز کند و انقدر دوست دارد کات های سریع و کلوزآپ از صورت کاراکترها در سکانس هایش داشته باشد. متأسفانه مشکل محدود به اسنایدر هم نمی شود. وقتی جوخه ی انتحار سکانس های ده ثانیه ای بی معنا و بی محتوایی دارد که فقط آنجا هستند تا یک پانچ لاین کمدی از طرف هارلی کوئین به سمت بقیه ادا شود یا مثلاً قیافه ی حیرت زده ی بقیه ی اعضای جوخه از پر و پاچه ی مارگو رابی را نشان بدهد و بعد بلافاصله کات، کم کم می فهمید شاید این سیاست غلبه ی نقطه لذت بر سکانس برای خود دی سی و وارنر باشد و نه صرفاً اسنایدر!

چرا جهان سینمایی دی سی کار نمی کند؟ - - آکا

خلاصه ی حرف این سوال است: واقعاً می توانید تصور کنید کلارک کنت و لوئیس لین و پری وایت، خارج از فیلم در دفتر روزنامه ی دیلی پلنت کاری انجام بدهند، قهوه بخورند، با هم درباره ی مسابقه ی فوتبال دیشب گپ بزنند و خلاصه یک زندگی عادی داشته باشند؟ من که خودم هرموقع سعی می کنم چنین چیزی را تصور کنم چهره ی هنری کاویل جلوی چشمم می آید که دارد یک سخنرانی شعاری خسته کننده برای پری وایت ادا می کند در باب روحیه ی جنگنده ی ژورنالیستی و بلا بلا بلا! دلیلش هم این است که هیچ یک از سکانس های دیلی پلنت واقعاً سکانس نبودند. یا قرار بود نقطه لذتی باشند در باب مروت و جوانمردی سوپرمن برای فن سرویس به طرفدارانش یا اینکه اطلاعات دهی زورکی درباره ی کاراکترها باشند و آن هم نه از نوع ارگانیک و طبیعی اش، بلکه از آن نوعش که رسماً می توانید صدای کیبورد نویسنده ی دیالوگ ها را موقع دیدن سکانس بشنوید.


۳متنوع نیست

جهان کمیک های دی سی زیباست و رنگارنگ است. اصلاً از جهان کمیک های مارول هم زیباتر است. از کوچه پس کوچه های نوآر گاتهام بگیرید تا آرمانشهر درخشانی که متروپولیس باشد یا آتلانتیس مغروق و باشکوه که آکوامن در آن می پلکد و کهکشان های نامکشوفی که گرین لنترن ازشان دفاع می کند و المپیوس خشنی که محل ماجراهای واندروومن است، هر گوشه ی جهان کمیک های دی سی ستینگ خارق العاده و متفاوتی داریم. این تنوع ستینگ اصلاً یکی از شروط اولیه ی صنعت نشر کمیک است. لازم است که مخاطبین با سلایق مختلف لااقل یک کمیک داشته باشند که کاملاً به مذاقشان خوش بیاید و از خواندنش لذت ببرند. اگر کسی تحمل جهان تاریک بتمن را ندارد، خب داستان های لایت سوپرمن و فلش هستند که ازشان لذت ببرد. اگر کسی از کاراکترهای خسته کننده ی زمینی خوشش نمی آید، گرین لنترن و مارشن من هانتر برای او نوشته شده اند. تنوع ستینگ، کاراکتر و لحن، کلید اصلی ساختن یک جهان کمیک بوکی موفق و پویاست.

مارول گویا از همان ابتدا اهمیت این تنوع را درک می کرده. بعد از فیلم آیرن من که یکسره زمینی بود، بلافاصله فیلم ثور را داشتیم که ازگارد و یوتنهایم را نشانمان می داد و بعد کاپیتان آمریکا را داشتیم که اصلاً به دوره ی زمانی دیگری بردمان و جنگ جهانی دوم را نشانمان داد. بعدتر مارول ریسک های بزرگ تری هم کرد. در نگهبانان کهکشان یک اپرای فضایی شاد و شنگول دهه هشتادی دیدیم و در دکتر استرنج هم انگار همان تصاویر اسیدی و وهمناک کمیک ها را داریم. درست است که چون تمام این ها در یک جهانند شباهت های بصری لازم است، ولی از طرفی نیاز است که اجازه ی تنوع در لحن و رنگ به فیلم ها و کاراکترهای مختلف داده شود. این تنوع حتا در داخل هر فیلم مارول هم دیده می شود. مثلاً تیم نگهبانان کهکشان را ببینید که چطور ۵ موجود با قیافه، گونه و اخلاق متفاوت کنار هم جمع شده اند و تقابل و تعاملشان موقعیت های جذاب می سازد.

چرا جهان سینمایی دی سی کار نمی کند؟ - - آکا
در مقابل دی سی انگار مشغول رنگ زدن تمام کاراکترهایش با یک قلم است و خب از بخت بد رنگ آن قلم هم خاکستری است! اینکه گاتهام تاریک باشد مشکلی نیست، ولی اینکه در فیلم بتمن علیه سوپرمن یک بار هم سوپرمن لبخند نزند و تنها چیزی که از سوپرمنش به یاد داشته باشیم میمیک صورت «من اسهال دارم» هنری کاویل باشد و اینکه حتا نتوانیم فرق متروپولیس و گاتهام را در فیلم از هم تشخیص بدهیم و مدام جای همدیگر اشتباهشان بگیریم فاجعه است. و خب البته، ناگفته نماند که آکوامن بیچاره از این موجود گوگولی دوست داشتنی تبدیل شده به این کال دروگوی وحشی:

البته شخصاً به فیلم واندروومن امیدوارم. یعنی وقتی اولین تریلر آن فیلم آمد از این نکته خیلی تعجب کردم که بالاخره یک فیلم دی سی رنگ و آبی دارد و نمای خارجی روز دارد و خورشید دارد و واید شات دارد. ولی بیایید اعتراف کنیم از همین تریلرها مشخص است حتا دایانا هم درگیر واقع گرایی، جدی گرایی و تاریک نمایی بیخود و بی جهت وارنر و دی سی شده، در حالی که مثلاً در کمیک ها آرک واندروومن برایان آزارلو را داریم با کلی خدای المپیوسی و هیولای جذاب و آمیختگی مناسب شوخی و تراژدی و شخصیت سازی و چیز های جذاب از این دست.


۴ استودیویی است

این دلیلی است که خیلی به مذاق فن ها و طرفداران سرسخت دی سی خوش می آید. یعنی مشکل از زک اسنایدر بیچاره و دیوید آیر معصوم و جرد لتوی مظلوم نیست. مشکل از کمپانی شیطانی برادران وارنر است که مثل یکی از آن شرکت های مولتی نشنال گاتهام پشت پرده دارد همه چیز را خراب می کند و یحتمل رودی جولیانی هم رئیس مخفی اش است. راستش شاید این توجیه پر بیراه هم نباشد. البته نه با آن اغراق و آب و تاب، ولی خب مشخصاً دخالت استودیویی دیده می شود و سینما قبل از هرچیز هنر است و یک استودیو نمی تواند با متدهای علمی و تجاری اثر هنری خوب بسازد.

موقع فیلمبرداری جوخه ی انتحار بود که خبر رسید وارنر دستور داده بعضی از سکانس ها دوباره فیلمبرداری بشوند تا دوز طنز فیلم بالا برود چون ملت از نبودن شوخی و کمدی در فیلم طلوع عدالت ناراضی بوده اند. نهایتاً هم دیدیم این جوک های صنعتیِ شرکتی چطور جواب دادند و چقدر در فیلم بی مزه از آب در آمدند. به عنوان یک طرفدار و مخاطب جدی سریال های کمدی باید خدمتتان عرض کنم طنز خوب از کمدین خوب سرچشمه می گیرد و از یک دید شخصی و انفرادی نسبت به موقعیت. بنابراین یک شرکت هرگز نمی تواند شوخی خوب بسازد. فقط شوخی های جواد هیلاری کلینتون را که ده هزار نفر کارمندش با هم برایش نوشته بودند که وسط سخنرانی هایش تمرین شده اجرایشان کند، با جینگولک بازی های وحشتناک و احمقانه ولی صادقانه ی ترامپ مقایسه کنید تا ببینید در نهایت کدام به دل مردم نشست.

چرا جهان سینمایی دی سی کار نمی کند؟ - - آکا

مشکل دی سی همانطور که قبل تر هم گفته شد همین بود که در وارنر یک نفر با یک زاویه ی دید شخصی درست وجود نداشت که سکان هدایت را به دست بگیرد. اخیراً جف جانز برای این منظور به خدمت گرفته شده ولی شاید خیلی دیر شده باشد، چون شالوده ی یک جهان سینمایی در همان قدم های اولیه اش پی ریزی می شود. یک مشکل دیگر وارنر هم این است که چون از اول دید مشخصی نسبت به فیلم ها ندارد، به سازندگان اجازه می دهد هر چیزی دلشان می خواهد بسازند و بعد در اتاق ادیت به جان فیلم می افتد تا آن چیزی که خودش می خواهد را دربیاورد و آش در هم جوش و شله قلم کاری مثل جوخه ی انتحار تحویلمان می دهد، در حالی که باید فرآیند را معکوس انجام بدهد، یعنی قبل از شروع ساخت فیلم دیدگاه شخصی اش را برای سازندگان روشن کند و وقتی فیلم شروع شد دیگر دست عواملش باشد.

به هر حال این مشکل استودیویی بودن شاید با آمدن جف جانز حل بشود، ولی آسیبی که این جهان با این اعمال سلیقه ی کورپوریشنی خورد شاید غیرقابل ترمیم باشد. فقط باید صبر کرد و دید فیلم های بعد از جاستیس لیگ که با نظارت جف جانز ساخته می شوند چطور خواهند شد.


۵ طرفداران راضی اند

هرچه که باشد باید قبول کنیم فیلم های دی سی خوب می فروشند. همین جوخه ی انتحار که اکثر انسان های کره ی خاکی(و حتا بسیاری از موجودات کرات دیگر) اتفاق نظر دارند که فیلم خوبی نیست، نزدیک ۹۰۰ میلیون دلار فروخت و یک بازگشت سرمایه ی موفق برای وارنر بود. وقتی هم که نقدهای منفی فیلم منتشر شدند، عوامل فیلم مثل دیوید آیر و کارا دلوین و بقیه صدایشان در آمد و بنا را گذاشتند به برخورد خصمانه که اصلاً ما این فیلم را برای هواداران و فن ها ساختیم و برای شماهایی که خوشتان نیامده نساختیم و بروید بمیرید و کشکتان را بسابید، مرسی، اه! کمی بعد هم خبر خنده داری رسید که یکی از هواداران یک طومار جمع کرده برای تعطیلی راتن تومیتوز و داده هواداران زیرش را امضا کنند، به این بهانه که این سایت برای فیلم های دی سی نقد منفی می نویسد(محض اطلاع هرکس نمی داند راتن تومیتوز اصلاً خودش نقد نمی نویسند. صرفاً پایگاه جمع آوری نقد بقیه است). خیلی از طرفداران دی سی هم در مرحله ی انکار به سر می برند که اصلاً فیلم های دی سی بد نیستند و مارول به تمام منتقدها رشوه داده که برای فیلم های دی سی نقد منفی بنویسند. نابغه ها و انیشتین هایشان البته یک راه در رو پیدا کرده اند و می گویند که نه، توهم توطئه در کار نیست، صرفاً اینکه مارول طی این سال ها ذائقه ی منتقدین را جوری تربیت کرده که دیگر نتوانند فیلم های دی سی را که جسورانه و متفاوتند دوست داشته باشند.

در جواب باید گفت که خیر. اصلاً اینطور نیست ! همین فیلم ددپول که اخیراً آمد و به شدت هم جسورانه بود کلی نقد مثبت گرفت و ربطی هم به مارول/دیزنی نداشت و کار فاکس بود. توضیح آلترناتیو خیلی ساده و روشنی برای نقدهای منفی فیلم های دی سی وجود دارد: فیلم های دی سی بد هستند! با این وجود شاید خطرناک ترین پاشنه ی آشیل برای جهان دی سی همین رضایت هوادارانش باشد به انضمام وجود فن گرل هایی که برای چشم و ابروی جرد لتو یا پشم و پاقال هنری کاویل می روند تماشای فیلم ها و فروش فیلم ها را حتا بالاتر می برند! اینکه فن های فیلم ها یک کالت تشکیل بدهند و فکر کنند تمام جهان علیهشان متحد شده و دیگر هر آشغالی که وارنر تحویلشان بدهد را با ولع بپذیرند و اصلاً قبول نکنند فیلم بدی است نهایتاً به ضرر خود وارنر تمام می شود. اگر اینطور بشود -که به نظر می رسد تا حد زیادی شده- ممکن است وارنر کم کم بیخیال اصلاح مشکلات فیلم هایش بشود و اینطور استدلال کند که ما راضی، ملت هم راضی و گور پدر ناراضی! فن بیس خوب، فندمی است که مدام چیزی که دوست دارد را نقد می کند و به امید بهتر شدنش به مشکلاتش اعتراف می کند و حتا سر سازندگان هوار می زند که این کارها را تکرار نکنید. ولی اگر برای فندم دی سی یک فرقه ی مذهبی داشته باشیم که تحت هیچ شرایطی حاضر نباشد به وجود مشکلات جهان سینمایی دی سی اقرار کند، شاید هرگز بوی بهبود ز اوضاع این جهان نشنویم.

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

خلاصه هر اپیزود هاوس آف کاردز

تبلیغات