آکاایران: پس از شکست غیرمترقبه و مفتضح فیلم سینمایی “بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدابت”، دی سی کامیکس و تمام متعلقات ش وارد سراشیبی اسفناکی شدند. فروش کمیک های دی‎سی هر ماه با نزول قابل توجهی مواجه می شد و کیفیت داستان‎ها هر طرفدار پر و پا قرصی را از خود می راند، دنیای سینمایی دی‎سی یا بقول خودشان DC Extended Universe به یک منبع درآمدزای تولید زباله تبدیل شده بود (که همچنان نیز ادامه دارد.) و تنها چیزی که می توانست این دنیای خارق العاده را از منجلاب شکست های متوالی نجات دهد یک معجزه بود.

به گزارش آکاایران: بلاخره مدیران اجرایی انتشارات تصمیمی قطعی گرفتند تا بعد از سال ها قدمی محکم بردارند و دنیای اصلی DC را از دیگر رسانه های تصویری همچون سینما متمایز کنند. (مشکلی که رقیب درجه یک دی سی یعنی مارول همچنان با آن دست و پنجه نرم می کند.) با جمع آوری استعدادهای جدید و موفق همچون جاشوا ویلیامسون و نویسندگان درخشان قدیمی مانند گرگ روکا، کمتر از گذشت یک سال دی سی توانست بار دیگر به صدر جدول فروش سالیانه دست یابد.

سال پیش در همین حوالی یادداشتی تهیه کردم از ده آرک داستانی برتر که در عصر نیو ۵۲ (دوران پیش از تولد دوباره) رخ دادند و حال که تولد دوباره به فاز دوم جریان جدید خود نزدیک می شود، تصمیم گرفتم تا لیستی مشابه از خواندنی های آن تهیه کنم. لازم به ذکر است که عناوین پیش رو براساس رنکینگ و نقدهای مجلات و سایت های باسبقه همراه انتخاب شده‎اند.


تولد دوباره دی سی کامیکس: آغازی مناسب برای تازه واردان و بازگشتی شگرف برای طرفداران - - آکا

آکاایران: تولد دوباره دی سی کامیکس: آغازی مناسب برای تازه واردان و بازگشتی شگرف برای طرفداران

گرین لنترن ها: حلقه فانتوم/ Green Lanterns: Phantom Lantern

نویسنده: سم هامفریز

طراح: رابسون روکا

سایمون باز(یک لبنانی/امریکایی از خانواده ای مسلمان) و جسیکا کروز(دختری مجرد و تنها با اصالت لاتین) دو عضو جدید از گرین لنترن های زمینی هستند که در عصر جدید نیو ۵۲ معرفی شدند. طمع و خشم کنترل ناپذیر سایمون او را از تبدیل شدن به یک لنترن مناسب وا می دارد، از سوی دیگر ترس و عدم اعتماد بنفس جسیکا باعث می شود تا هرگز به تنهایی خود را بعنوان یک گرین لنترن نپذیرد. سری جدید گرین لنترن ها با کنار هم قرار دادن این دو شخصیت نامتجانس، شیمی عجیب اما جذابی پدید می آورد.

داستان از جایی آغاز می شود که هال جوردن -کله گنده ی گرین لنترن ها- کارهای مهم تری تا حفاظت از زمین دارد و مسئولیت این امر خطیر را به دو لنترن جوان می سپارد و در نهایت جسیکا و سایمون با وجود تمام اختلاف نظرهای شان مجاب می شوند تا نقاط قوت و ضعف دیگری را بشناسند و با تکمیل کردن همدیگر همانند دو تکه پازل، تبدیل به نیروئی شکست ناپذیر شوند.


تولد دوباره دی سی کامیکس: آغازی مناسب برای تازه واردان و بازگشتی شگرف برای طرفداران - - آکا

آل استار بتمن: بدترین دشمن خود/ All-Star Batman: My own worst enemy

نویسنده: اسکات اسنایدر

طراح: جان رومیتا جونیور

آل استار بتمن، ادامه ی معنوی عنوان اصلی بتمن می باشد که در عصر نیو ۵۲ بدست اسنایدر نوشته می شد. اسکات اسنایدر در مصاحبه ای ذکر کرده بود که نیو ۵۲ زمان کافی در اختیار وی قرار نداد تا با دیگر ویلن های بتمن مانند “سلینا کایل”، “هاروی دنت”، “دکتر فریز” و… کار کند اما “تولد دوباره” شانسی جدید برای او محسوب می شود تا با تمام این ویلن های رنگارنگ و محبوب سر و کله بزند.

اسنایدر برای اولین آرک خود از شخصیت طرد شده و غمگین هاروی دنت استفاده می کند. دوچهره جزو معدود ویلن های شوالیه تاریکی است که پیش از تبدیل شدن به یک ابرشرور از دوستان صمیمی بروس وین محسوب می شده و از هویت واقعی یار قدیمی خود خبر دارد. در آل استار بتمن، رابطه ی بین هاروی و بروس ریشه دارتر از گذشته می شود؛ همانند توماس الیت، هاروی از کودکی در عمارت وین رشد یافت و همبازی کودکی بروس بود تا اینکه راه‎شان از یکدیگر جدا شد.
کمیک تصویری زیبا و نو از رابطه ی بتمن و دوچهره عرضه می کند: دو پسربچه ی ساده و باهوش که در روشنایی روز روی چمن ها دراز می کشیدند و به آسمان خیره می شدند حال به تاریک ترین نقطه ی گاتهام کشیده شده اند. دو هیولای ترسناک شهر در مقابل یکدیگر قرار می گیرند اما نه بعنوان دوست بلکه بعنوان دشمنان خونی، دشمنانی که هر لحظه ممکن است یکدیگر را به قتل برسانند.


تولد دوباره دی سی کامیکس: آغازی مناسب برای تازه واردان و بازگشتی شگرف برای طرفداران - - آکا

فلش: گاداسپید/ The Flash: Godspeed

نویسنده: جاشوا ویلیامسون

طراح: کارماین دی گیاندمنیکو

پس از کنار کشیدن جف جانز، فلش نیز همانند گرین لنترن تبدیل به یکی از کمیک های درجه سه و کسالت آور DC شد. در همین حین انتشارات Image نویسنده ی جدیدی معرفی کرد که طی مدت کوتاهی توانست تبدیل به یکی از شناخته شده ترین نویسندگان مستقل(کسانی که برای انتشاراتی غیر از DC و مارول کار می کنند) شود.
علیرقم آنکه طی دو دهه ی گذشته اتفاقات عظیمی در دنیای فلش رخ دادند اما کمتر کسی توانست بار دیگر شخصیت بری الن را آنطور که باید جذاب و مسحورکننده بنویسد. انگار همه فراموش کرده بودند که بری قبل از این که ابرقهرمان باشد یک مأمور پلیس است! دی سی نیز از چنین موقعیتی به نحو احسنت استفاده کرد و نویسنده ی یکی از بهترین عناوین پلیسی سال گذشته یعنی “ناخون خوار/Nailbiter” را برای فلش انتخاب کرد.
ویلیامسون نیز از همان ابتدای “تولد دوباره” مهارت مثال زدنی خود در خلق ستاپ های جنایی را به رخ کشید و از آن جایی که خودش یکی از طرفداران دو آتشه «سریعترین مرد جهان» بوده، توانست بار دیگر جهان فلش را به جهانی اعجاب انگیز مبدل سازد.

داستان از انتهای کمیک “DC Universe: Rebirth” آغاز می‎شود. بری الن پس از سال ها یار قدیمی خود، والی وست را ملاقات کرده و به کمک هم قصد دارند تا پرده از راز مرموزی که این جهان را مسموم کرده بردارند. در همین حین سر و کله ی تعداد کثیری اسپیداستر(کسانی که تظاهر به فلش بودن می کنند) پیدا می شود. اما بدبختی بری الن اینجا پایان نمی یابد! یک قاتل سریالی قدرتمند نیز از ناکجا سر رسیده که هر روز جان چندتا از این اسپیداسترهای تازه واردِ بیچاره را می‎گیرد.

اگر از آن دست کسانی هستید که داستان های کاراگاهی را می خورند احتمالاً پلات جناییِ “گاداسپید” نمی تواند شما را راضی نگه دارد اما مطمئنم که احساسات و روابط باورپذیر بین شخصیت ها می تواند!


تولد دوباره دی سی کامیکس: آغازی مناسب برای تازه واردان و بازگشتی شگرف برای طرفداران - - آکا

تولد تازه سوپرمن/ Superman Reborn

نویسندگان: پیتر جی. توماسی و دن یورگنز

طراح: پاتریک گلیسون

تنها سری کمیکی که در راستای اتفاقات تولد دوباره ادامه یافت و مسیر انحصاری داستان خود را پیش نگرفت، اکشن کامیکس به قلم دن یورگنز بود. یورگنز با مطرح کردن سوالات پی در پی به راز عظیم پشتِ تغییران عجیب دنیای DC دامن زد تا کمیک به اولین ایونت مهم دنیای سوپرمن پس از “تولد دوباره” مبدل شد.

ایونت “تولد تازه سوپرمن” در چهار کمیک از دو سری محبوب “سوپرمن” و “اکشن کامیکس” روایت می شود و پاسخی ست برای بیشتر سوالاتی که طرفداران یک سال تمام منتظرشان بودند و به تمام تئوری های عجیب آن ها پایان می دهد. نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که برخلاف اکثر گره گشایی ها و توئیست های کمیک بوکی، این بار DC ناامیدمان نمی کند و قدرت برنامه ریزی جف جانز و دیگر مدیران را به رخ خواننده می کشد.


تولد دوباره دی سی کامیکس: آغازی مناسب برای تازه واردان و بازگشتی شگرف برای طرفداران - - آکا

بتمن: من گاتهام هستم/ Batman: I am Gotham

نویسنده: تام کینگ

طراح: دیوید فینچ

اسکات اسنایدر مجموعه ای از بهترین داستان ها را برای شوالیه تاریکی به ارمغان آورد(البته به جز آن زمانی که جیمز گوردون تبدیل به یک خرگوش آهنی غول پیکر شده بود!) در اواخر عصر نیو ۵۲ اسکات اسنایدر تبدیل به یکی از بنام ترین نویسندگان تاریخ DC شده بود و جا پای او قرار دادن غیرممکن بنظر می رسید. چیزی که دی سی به آن نیاز داشت نویسنده ای بود تا بتواند مسیر جدیدی به زندگی بروس وین بدهد و با نگرشی نوین، داستان هایی متفاوت از دل شهر گاتهام تولید کند.

تام کینگ، مامور بازنشست شده ی CIA کمیک انحصاریِ یکی از شخصیت های نه چندان شهیر و جذاب تیم “انتقامجویان” را برعهده گرفت و با روندی منحصر بفرد توانست آن را تبدیل به یک داستان پلیسی جذاب کند که سوال هایی بنیادی در رابطه با ماهیت انسان و وضعیت اقلیت در جامعه ی امروزه مطرح می کند. بقولی کینگ از آن دست نویسنده هایی است که از چوب لباسی هم کمیک خوب درمی آورد! آرک داستانی “من گاتهام هستم” حاصل نشان دادنِ معدن طلا به چنین نویسنده ای است.

ویلن های بتمن همواره جنایتکارانی بوده اند که از مشکلات روانی رنج می بردند و حتی آن هایی که صاحب قدرت های ماورا طبیعه هستند نیز تا حدی زمینی و میرا هستند که یک پسر پولدار با نقاب خفاش از پسشان برآید. داستان کینگ از جایی آغاز می شود که بتمن با چالش برانگیزترین ویلنِ زندگی اش روبرو می شود، دو قهرمان رنگین با قابلیت های سوپرمن که خود را “گاتهام” و “گاتهام گرل” می نامند. پارانویای بروس به او اجازه نمی دهد تا به قهرمانان جدیدی که خود را نگهبانان زادگاهش می دانند، اعتماد کند.

“من گاتهام هستم” داستانی متفاوت و مهیج است که سعی دارد با حفظ بیشترین عناصر از دنیای مبارز شنل پوش، معجونی خوش طعم برای تمام خوانندگان -چه طرفداران قدیمی چه تازه‎واردین- درست کند.


تولد دوباره دی سی کامیکس: آغازی مناسب برای تازه واردان و بازگشتی شگرف برای طرفداران - - آکا

واندرومن: دروغ/ Wonder Woman: The Lie
واندرومن: گادواچ/
Wonder Woman: Godwatch

نویسنده: گرگ روکا

طراح: نیکولا اسکات

یکی از نقص های شخصیت واندرومن که بارها دچار تغییر و تحول شده، ریشه ها و چگونگی تبدیل شدنِ شاهدخت دایانا به واندرومن است. گرانت موریسون در رمان گرافیکی “واندرومن: زمین اول” سعی کرد تا با قرار دادن یک توئیست شوکه کننده، داستان سرآغاز جذاب و در عین حال توجیه کننده برای دایانا خلق کند. با شنیدن این خبر که گرگ روکا نیز قرار است ریشه‎های واندرومن را به تصویر بکشد، کمی دلسرد شدم.

اما پس از خواندن اولین شماره ی واندرومن از سری تولد دوباره متوجه شدم که تا چه اندازه اشتباه می کردم! روکا در اولین فرصت به نقصان موجود در روایت ریشه های واندرومن اشاره می کند و همانطور که جف جانز با استفاده از نمادگرایی پای دنیای نگهبانان را به دی سی باز کرد، روکا نیز به نحوی زیرکانه بعد چهارم را می‎شکند و شاهدخت تمیسکیرا را در سیری جادوئی برای شناخت خود و گذشته‎اش قرار می دهد.

روند غریبی که روکا پیش گرفته باعث شد تا دو آرک را در یک جایگاه قرار دهم چراکه وی بصورت همزمان و موازی دو داستان را روایت می‎کند. البته این موضوع عجیبی برای خوانندگان کامیک نیست اما نکته اینجاست که داستان‎ها بصورت یکی در میان و هفتگی روایت می شوند، بدین منظور که اگر این هفته شما داستانی از آرک حقیقت را مطالعه کردید؛ برای هفته آینده باید منتظر شماره بعد از آرک گادواچ باشید!

لازم به ذکر است که ظرافت در حفظ هارمونی بین شماره‎ها و ارتباط غیرمستقیم و طبیعی شان مثال زدنی ست و به راحتی آن را تبدیل به یکی از بهترین مجموعه کمیک های انتشارات DC می کند.


تولد دوباره دی سی کامیکس: آغازی مناسب برای تازه واردان و بازگشتی شگرف برای طرفداران - - آکا

سوپرمن: فرار از جزیره دایناسورها/ Superman: Escape From Dinosaur Island

نویسنده: پیتر جی. توماسی

طراح: داگ مانک

پنج شش سالی می‎شود که مردی از فولاد جایگاه خود را بعنوان محبوب ترین ابرقهرمان کامیک بوکی به رفیق ش، بتمن داده. کمیک هایش نیز پس از ورود به نیو ۵۲ با سرنوشت شومی روبرو شدند: تاریک و بقولی پیچیده (!) کردن شخصیت سوپرمن و تولید داستان های عجیب و غریب که به هیچ عنوان با دنیای کال-ال سنخیت ندارند.
طرفداران سوپرمن برای مدتی طولانی، در حسرت دیدن متروپلیسی نورانی و زیبا مانده بودند؛ حتی داستان های بیادماندنی سوپرمن در عصر نیو ۵۲ مانند “از زنجیر رها شده” نیز همچنان بار آن کلارک کنت خام و گیج را به دوش می‎کشیدند.

واقعاً حیرت انگیز است که یک باره بازگشت سوپرمنِ “پری-فلشپوینت” توانست عنوان انحصاری سوپرمن را تبدیل به بهترین سری “تولد دوباره” و همچنین یکی از بهترین های سال کند. جف جانز، دن یورگنز و توماسی دروازه ای را برای پیش آهنگ آبی پوش ِ محبوب مان گشودند تا باری دیگر تبدیل به ابرقهرمان شماره ی یک جهان DC شود.

چرا “سوپرمن” در جایگاه نخست قرار دارد؟ کمیک های سوپرهیرویی چند سالی می شود که وارد سراشیبی آزاردهنده ای شده اند و طعم داستان های مهیج و خلاقانه ی همیشگی شان را از دست داده اند. هر نویسنده ای که برای مدتی شروع به نوشتنِ عنوانی بزرگ مانند اسپایدرمن، بتمن یا سوپرمن می کند؛ تمام تلاش خود را بکار می برد تا ردپایش زیر اسم فیلان قهرمان ثبت شود. آسان ترین راه حل چیست؟ اینکه بجای تعریف یک داستان فکر شده و جذاب، بلایی عجیب و غریب بر سر قهرمان مزبور بیاورید. دن اسلات نمونه ی بارز آن است که همچنان نیز داستان های احمقانه اش ادامه دارند. کشتن پیتر پارکر، وارد کردن ضمیر دکتر اکتاویس به بدن پارکر، تبدیل کردن اسپایدرمن به بروس وین و اخیراً هم زنده کردن گوئن استیسی و تمام شخصیت هایی که مُرده بودند!

اما توماسی همراه با طراحی چشم نواز و خارق العاده ی گلیسون مسیر متفاوتی را در پیش می گیرد. وی چیزی را به شما عرضه می کند که دنبالش هستید: شخصیت های چند لایه که در موقعیت های مناسب با یکدیگر تعامل های جذاب دارند و در مسیر حوادثی دیده نشده قرار می گیرند که حاصلش کمیکی “مفرح” می شود.

تمام آرک های سوپرمن خواندنی هستند و انتخاب یکی از میان شان واقعاً دشوار بود و تنها دلیل اینکه “فرار از جزیره دایناسورها” را انتخاب کردم این است که بیش از همه آن را دوست داشتم. تصور کنید سوپرمن و پسرش در یک پارک ژوراسیکِ بی رحم زندانی می شوند و باید معمای این جهان گم شده را حل کنند!


شما با لیست سفید موافق هستید؟ به نظر شما کدام عنواین تولد دوباره دی سی موفق عمل کرده اند؟ حتماً با ما در میان بگذارید.

.

منبع :

تبلیغات