لپ تاپ مخصوص بازی

آکاایران: ‫نگاهی به لپ تاپ مخصوص بازی ایسوس GX700‬

آکاایران: در نمایشگاه IFA سال ۲۰۱۵، شرکت ایسوس لپ تاپی مخصوص بازی با نام ROG GX700 معرفی کرد که یک فرق بزرگ با تمام لپ تاپ های تولیدشده تا به امروز دارد: استفاده از سیستم خنک کننده مایع. این کیت خنک کننده که در کنار خود دستگاه، در یک چمدان بزرگ چرخ دار به فروش می رسد، مانند یک داک جداگانه عمل می کند و به راحتی می توان آن را به لپ تاپ متصل و از آن جدا کرد. این کار به ساده ترین شکل ممکن و توسط یک اهرم صورت می گیرد. اما سوال اینجاست که این سیستم خنک کننده تا چه حد در کارایی این لپ تاپ تاثیر دارد و آیا اصلا بدون استفاده از آن هم می توان با GX700 کار کرد یا خیر؟

به گزارش آکاایران:

لپ تاپ مخصوص بازیاز آنجایی که سیستم خنک کننده به صورت جداگانه و چیزی شبیه به یک داک در کنار لپ تاپ ارائه می شود، پس طبیعتا بدون آن هم می توان از لپ تاپ استفاده کرد. اما نکته اینجاست که ایسوس GX700 بدون این سیستم خنک کننده، دچار افت کارایی و از شرایط آرمانی اش خارج می شود.

لپ تاپ مخصوص بازیبرای مثال، عملکرد پردازنده ی گرافیکی GeForce GTX 980 حدود ۴۰ درصد کاهش و با مدل GeForce GTX 980M برابر می شود. همین اتفاق برای دیگر بخش های قطعات سخت افزاری هم رخ می دهد؛ کارایی پردازنده ی مرکزی حدود ۵۰ و رم نزدیک به ۳۰ درصد کاهش پیدا می کند. به عبارتی می توان گفت که GX700 بدون این سیستم خنک کننده ی مایع هم کار می کند، اما تنها با ۶۰ درصد توان سخت افزاری اش. پس در مواقعی که قصد انجام پردازش های خیلی سنگینی با این لپ تاپ نداشته باشید، نصب سیستم خنک کننده مایع الزامی ندارد، ولی برای اجرای بازی های سنگین روی بالاترین کیفیت ممکن باید حتما این داک را متصل کنید.

لپ تاپ مخصوص بازیدلیل افت کارایی بدون استفاده از خنک کننده مایع این است که قسمت قابل توجهی از بخش های داخلی GX700 توسط لوله هایی اشغال شده که گردش مایع خنک کننده را بر عهده دارند. بنابراین ایسوس به ناچار از فن های کمتر و کوچکتری نسبت به دیگر لپ تاپ های مخصوص بازی استفاده کرده است. همین شرایط برای لوله های مسی و هیت سینک ها هم وجود دارد. البته بر اساس آزمایش های انجام شده، عملکرد خود این سیستم خنک کننده ی مایع هم آنچنان رضایت بخش نیست و صدای زیادی تولید می کند.

لپ تاپ مخصوص بازیبه طور خلاصه می توان گفت که استفاده از این لپ تاپ بدون سیستم خنک کننده مایع، مثل رانندگی با یک خودروی سوپر اسپرت با سرعت ۴۰ کیلومتر بر ساعت است. نظر شما درباره ی ایسوس GX700 و سیستم خنک کننده مایع اش چیست؟


منبع :

تبلیغات