پلی استیشن

آکاایران: ‫تأیید عرضه ی پلی استیشن PS4 با هارد درایو ۲.۵ اینچی قابل جابجایی‬

آکاایران: سونی در همان روزهای آغازین معرفی پلی استیشن ۴، این نکته را روشن ساخت که کاربران به یک هارد درایو ۵۰۰ گیگابایتی در این کنسول دسترسی خواهند داشت اما جزئیات دقیقی را درباره ی این جریان منتشر نکرد. در حال حاضر خبرهایی از تایید برخی اطلاعات وجود دارد که هر کسی می‌تواند با اختیار خود و به وسیله ی یک پیچ گوشتی، هارد درایو درون کنسول نسل جدید سونی را جایگزین کند. البته باید این حقیقت ناامید کننده را بیان کرد که یک حافظه ۵۰۰ گیگابایتی SSD به همان اندازه ی خود PS4 هزینه خواهد داشت.

به گزارش آکاایران: وب سایت آلمانی ComputerBild، یک سری از تصاویر مربوط به این موضوع را منتشر ساخته است. بر اساس متن آلمانی که PS4 را به یک ماشین ترجمه کرده است، این هارد درایو ۲.۵ اینچی که به سبک هارد لپ تاپ طراحی شده، به سادگی بوسیله ی چند پیچ در جای خود قرار می گیرد، بنابراین کاربران برای برداشتن و جایگزینی آن، کار سختی را پیش رو نخواهند داشت. ویژگی بهتر، تناسب آن با درایوهایی به طول ۱۲.۵ میلی متر است –در واقع به طور قابل ملاحظه ای بزرگ‌تر از اندازه ی حداکثری ۹.۵ میلی متر در PS3. بعلاوه، اگر شما علاقه‌مند به کالبد شکافی بقیه بخش‌های این کنسول سونی هستید، می‌توانید این کار با مجموعه‌ای از پیچ گوشتی های Torx انجام دهید. این یک تصمیم واقعا مشتری پسندانه است که تعهد سونی را نسبت به جلب رضایت انبوه طرفداران PS4 نشان می‌دهد.

پلی استیشن

اگر سونی قصد داشت از دست بردن و شخصی سازی کنسول خود جلوگیری کند، می‌توانست به آسانی با‌ عرضه ی اتصالات به شبکه‌های اختصاصی، حافظه ی فلش و یا حداقل پیچ های مخصوص، مانع این کار شود. اما در عوض سونی درست همانند کاری در هنگام عرضه PS3 انجام داد، با اشتیاق از انتخاب خریداران خود استقبال می کند. پس از عرضه رسمی این کنسول به بازار، در همان ابتدا شما قادر خواهید بود تا هارد درایو ۵۰۰ گیگابایتی را درآورده و با یک هارد درایو بزرگ‌تر یا یک SSD پر سرعت تر جایگزین کنید. حتی اگر تنها تعداد انگشت شماری از افراد نیز زحمت این ارتقا را به خود بدهند، باز هم این حق انتخاب، یک پیروزی بزرگ برای تصویر عمومی تیم پلی استیشن خواهد بود.

از سوی دیگر، مایکروسافت فعلا در حال همکاری و مساعدت با انبوه طرفداران خود نیست. هارد درایو ایکس باکس وان در دسترس کاربر خود نخواهد بود. اما آیا کاربران آن مجبورند که به فضای ذخیره سازی داخلی این کنسول بسنده کنند یا در صورت ارتقای آن، از خدمات مربوط به گارانتی محروم خواهند شد؟ فعلا جواب چندان روشنی برای این سوالات وجود ندارد اما می‌توان گفت که هر دو کنسول PS4 و Xbox One دارای پورت USB 3 هستند، با این حال، این قابلیت سومند نیز محدودیت‌هایی برای استفاده خواهد داشت. اگر ما انتظار داریم که بازی‌های نسل جدید همواره به مرز ۵۰ گیگابایت دست یابند، باید این موضوع را هم در نظر بگیریم که هارد درایو استاندارد موجود در کنسول ها، فضای کافی را در اختیارمان قرار نمی دهد.

پلی استیشن

صریحا باید گفت که تصمیم مایکروسافت درباره ی هارد درایو غیرقابل دسترسی ایکس باکس وان، کمی نگران کننده است. زیرا حتی ایکس باکس ۳۶۰ هم ویژگی ارتقای هارد درایو را ارائه می‌دهد و با تمام این اوصاف به نظر می‌رسد که در حال حاضر، توجه به خواسته های علاقه‌مندان چندان در اولویت مایکروسافت نیست.

منبع :

تبلیغات