loading...
‫توربوشارژهای گرافیکی تاندربولت اکسترنال DIY | برای 7 برابر کردن کارایی گرافیکی MacBook Air‬

آکاایران: ‫توربوشارژهای گرافیکی تاندربولت اکسترنال DIY، برای 7 برابر کردن کارایی گرافیکی MacBook Air‬

آکاایران: MacBook Air در برخی موارد، یکی از مهم و عظیم ترین کیت های قطعاتی موجود است، اما اگر شما یک گیمر باشید، چنین سیستمی برای شما فوق العاده نخواهد بود. تنها گزینه گرافیکی در دسترس در این سیستم، HD 5000 اینتل می باشد و در حالی که این هسته برای بازی های سطحی به اندازه کافی مناسب و معقول است، اما در مقایسه با مدل های مدرن تر دیگر، ضعیف به حساب می آید. از لحاظ نظری تاندربولت قادر به حل و تثبیت این مسئله می باشد؛ استانداردی که قابلیت های اتصال پردازنده گرافیکی مستقیم را از طریق گذرگاه PCI-Express ارائه می دهد و به مادربرد با لینک x4 PCIe 2.0 متصل می گردد. هرچند که در عمل، اینتل از استفاده از هر گونه شیوه های پردازنده گرافیکی مستقیم خودداری کرده و این در حالیست که تا به حال دموهایی از چنین محصولاتی را توسط دیگر تولیدکنندگان دیده ایم، اما تا به این لحظه هیچ تولید کننده ای یک شاسی پردازنده گرافیکی خارجی عرضه نکرده است.

به گزارش آکاایران: در این شرایط اعضای انجمن کلوپر TechInferno.com تصمیم به ساخت چنین نمونه ای برای خود گرفتند. در سمت سخت افزاری این معادله، این مسئله به معنای خرید یک آداپتور برای تبدیل کارت های ویدئویی PCIe به اسلات های ExpressCard می باشد. PE4L-C060A از تکنولوژی Bplus قادر به مدیریت این فرآیند است. سپس نوبت به ارائه Express Card به شاسی تاندربولت با همکاری Sonnet ExpressCard Pro می رسد. ادامه دادن کابل تاندربولت از مبدل ExpressCard Pro به لپ تاپ، موجب متصل شدن پردازنده گرافیکی به منبع قدرت می شود و در نهایت سمت سخت افزاری معادله به خوبی پیش می رود.

در سمت نرم افزاری هنوز نقص هایی وجود دارد. شما به نرم افزار DIY eGPU Setup 1.x برای ساخت روان کل فرآیند نیاز خواهید داشت. Kloper قابلیت هایی را به خالق DIY eGPU، یعنی nando4 نسبت داده است، اما صفحه خرید این محصول بنظر می رسد که فعلا از کار افتاده باشد. از این شرح دقیقا مشخص نمی شود که این محصول چیست اما مشکل خطای "Error 12: Cannot allocate resources in Device Manager" ظاهرا در برخی سیستم ها از جمله MacBook Air به نمایش در می آید. به عقیده Kloper، از پردازنده های گرافیکی AMD و NVIDIA پشتیبانی می شود اما پردازنده های گرافیکی AMD به منظور کار دستگاه نیاز به استفاده از نرم افزار Intel/Lucid’s Virtu تحت ویندوز 7 دارند.

‫توربوشارژهای گرافیکی تاندربولت اکسترنال DIY | برای 7 برابر کردن کارایی گرافیکی MacBook Air‬

همانطور که ممکن است شما انتظار داشته باشید راه اندازی نهایی هرچند از لحاظ فنی زیبا است، اما دارای برخی مسائل و مشکلات می باشد. شما نیاز به تنظیم مجدد پردازنده گرافیکی توسط دوره چرخش منبع قدرت در صورت راه اندازی مجدد سیستم خواهید داشت و محصورسازی/کابل کشی می تواند طبیعتا نامرتب فراخوانده شود. اما نتایج، با توجه به آزمایش ها و دیگر مقالات در اینترنت، قابل توجه است. بازی ها بر روی LCD سیستم MacBook Air چهار یا پنج برابر سریعتر و پنج تا هفت بار سریعتر بر روی یک مانیتور خارجی مجزا اجرا می شوند. Kloper این اقدامات را "آزمایشات عملی چشمگیر" نامیده است که با توجه به هزینه اضافی 300 دلار (بدون احتساب خود GPU) نمی توان به سادگی این ادعا را تایید کرد اما با این وجود می توان گفت که این سیستم قابل توجه است.


بازی تک کاناله – چه چیزی موجب افزایش عملکرد می شود؟

سوال جالبی که پیش می آید این است که در هنگام اجرای بازی از طریق این سیستم، چه مقدار از تاثیر عملکرد را در بازی ها خواهیم دید؟ از لحاظ نظری، تاندربولت می تواند تا چهار پیوند PCIe 2.0 را فراهم آورد زیرا عرض کانال به کنترلر مادربرد متصل می شود. با این حال لینک PCIe 2.0 به ExpressCard تنها یک برابر است. این کارت نامحدود می باشد و اجازه اجرای تا حداکثر ۱۶کارت را نیز می دهد اما تنها یک کانال ارزشمند از پهنای باند را ارائه می دهد که در صورت محاسبه سربار انتقال، در حدود 400MB در هر دو جهت خواهد شد.

‫توربوشارژهای گرافیکی تاندربولت اکسترنال DIY | برای 7 برابر کردن کارایی گرافیکی MacBook Air‬

به اندازه کافی جالب توجه است که کارت های AMD و NVIDIA همان رفتار مشابه را در اینجا نشان نمی دهند. نتایج آزمون نشان می دهد که کارت گرافیک GeForce GTX 680 انویدیا 33 درصد از عملکرد خود را بر روی لینک PCIe 1.1 X4 از دست می دهد، در حالی که کارت گرافیک Radeon HD 7970 کمپانی AMD تنها 17 درصد کاهش عملکرد دارد. اما به خاطر داشته باشید که PCIe 1.1 X4 هنوز هم قادر به نرخ انتقال موثر 800 مگابایت بر ثانیه است که دو برابر چیزی می باشد که ما در اینجا می بینیم. این مفهوم به این معنی است که لینک PCIe 2.0 X1 در عملکرد بیشتر موفق خواهد بود. مقدار دقیق موفقیت آن به بازی بستگی دارد، اما می توان فرض کرد که پردازنده گرافیکی خارجی دسکتاپ تنها 65 تا 80 درصد از عملکرد کامل نظری خود را هنگامی که به این شیوه متصل می شود، ارائه خواهد داد.

تاکنون لپ تاپ های متصل به GPU های خارجی دارای دقت بلا استفاده ی بیشتری نسبت به یک محصول عملی بوده اند، اما اگر محصولات موبایل (قابل حمل) همچنان افزایش یابند، این شیوه ممکن است محبوب تر شود. توانایی اتصال یک GPU خارجی با یک اتصال با سرعت بالا می تواند به یکی از ویژگی های متمایز لپ تاپ ها نسبت به تبلت ها تبدیل گردد و این گزینه ای است که می تواند موجب جذب کاربران حرفه ای که به لپ تاپ های سبک برای سفر اما به کارایی بالا در منزل یا محل کار نیاز دارند، شود.

البته تغییرات عمده ای در جذب مصرف کننده وجود ندارد، لپ تاپ هایی از این نوع ممکن است یک محصول ویژه باقی بمانند، اما واضح است که برخی از کاربران مایل به استفاده از شیوه های خود برای حل این مساله باشند. طراحی Kloper خوب است، اما هزینه های نهانی را برای تغییر از PCIe 2.0 به ExpressCard برای تاندربولت در بر می گیرد. تنها اتصال مستقیم به کنترلر تاندربولت می تواند به بهبود شرایط کمک کند، در حالی که منجر به پیوند مستقیم به TB و به طور همزمان افزایش پهنای باند حتی به میزان PCIe 2.0 x8 می شود.

منبع :

تبلیغات