loading...
‫۹ عکس | ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

آکاایران: ‫۹ عکس ، ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

آکاایران: ۱- عکس رتبه اول: کریستال معدنی زیستی‌

‫۹ عکس | ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

به گزارش آکاایران: این ساختار‌های زیبا، کریستال‌های میکروسکوپی هستند که دندان خارپشت دریایی را نشان میدهند. هر کدام از سایه‌های آبی، سبز و بنفش به وسیلهٔ فتوشاپ در یک اسکن ریز نگار (میکروگراف) الکترونی قرار می‌گیرد و کریستال کلسیت ( سنگ آهک بلوری)، مواد معدنی فراوان در سنگ آهک، سنگ مرمر و پوسته‌ها را نشان میدهد. براساس گفته بنیاد ملی‌ علوم، خارپشت دریایی به جای بخش‌های صاف و لبه های تیز، صفحات منحنی در هم تنیده و بافت هایی بهم پیچیده تولید می‌کند که فضای درون دندان‌ها را در هنگام رشد پر میکنند. اگر چه این دندان‌ها از مواد معمولی ساخته شده اند که مانند گچ نرم هستند اما برای خرد کردن سنگ‌ها مناسب میباشند. خارپشت‌های دریایی از این دندان‌ها برای کندن سوراخ هایی استفاده میکنند که به عنوان پناهگاه از چنگال شکارچیان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲- عکس شگفت انگیز: بازی پوسته‌های صدف

‫۹ عکس | ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

هر دو صدفی که در این عکس مشاهده می‌کنید زنده هستند. در سمت چپ، صدف دو کفه ایست که قادر است هنگام مواجهه با خطر پوسته خود را ببندد. در سمت راست صدف حلزونیست که پوسته مارپیچی آن به طور حیرت انگیزی قوی و پیچیده است. این صدف هنگام خطر در پوسته مارپیچی خود پنهان میشود. صدف مارپیچی از صدف خوراکی‌ قوی تر است و قادر است پوسته صدف خوراکی‌ را سوراخ کند، با ترشحاتش آن را نرم کند سپس آن را بخورد.

۳- عکس شگفت انگیز از نمای نزدیک از دانه‌های ریز

‫۹ عکس | ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

این تصویر میوه هایی است که دانه‌های کوچکی دارند. اندازه هر یک از این دانه‌ها بیشتر از ۳ میلی‌ متر نیست. محققان برای نشان دادن جزئیات این دانه‌های ریز از رزولوشن بالا، اشعه ایکس با کنتراست بالا در عکس چپ و میکروسکوپ قدیمی‌ در عکس راست استفاده کرده اند. تا به حال هرگز این اشعه ایکس با رزولوشن بالا برای نشان دادن دانه استفاده نشده بود. روش کار آن به وسیله یک آشکار ساز نیمه هادی هیبریدی است که قادر است تصویر را به طور علمی‌ با دامنه نامحدودی نشان دهد.

۴- عکس رتبه اول: شناسائی مغز میمون به وسیله کامپیوتر

‫۹ عکس | ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

در حال حاضر IBM مشغول کار بر روی پروژه توسعه "کامپیوتر شناختی‌" است که قادر به شناسایی الگو ها، طرح ریزی پاسخ‌ها و یادگیری از اشتباهات می‌باشد. طرح این کامپیوتر با قابلیت تفکر از مغز نوعی میمون الگو برداری شده است. در پاییز گذشته این شرکت از قویترین ابر رایانه جهان برای طراحی ۱۰۰۰ تریلیون سیناپس ( در سیستم عصبی، سیناپس ساختاریست که به سلول عصبی اجازه میدهد که سیگنال شیمیایی یا الکتریکی‌ را به سلول‌های دیگر ببرد) استفاده کرده اند که از تعداد سیناپس‌های مغز انسان الگو برداری شده است. آمیت مک کوین، مهندس سخت افزار IBMکه این تصویر را طراحی کرده است، بر اساس ۷۷ منطقه مختلف برای کارکرد که دانشمندان علوم اعصاب در مغز میمون شناسائی کرده اند، گره‌ها را در این الگوی شناختی‌ کامپیوتری خوشه بندی و رنگ ریزی کرده است که این گره‌ها موجب تشکیل یک آرایش دایره‌ای شده اند.

۵- عکس شگفت انگیز به انتخاب مردم: تومور مغزی

‫۹ عکس | ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

این عکس نشان دهنده ماده سفید مغز و ارتباطات ساختاری آن می‌باشد. قسمت قرمز و صاف آن، تومور مغزی بدخیم در مغز بیمار را نشان میدهد. اگر به رشته‌های قرمز رنگ در حین عمل آسیب برسد، ممکن است بیمار بینائی، قوه ادراک یا حرکت خود را از دست بدهد. مناطق آبی رنگ، مناطقی هستند که از تومور دورند و در هنگام عمل به آنها آسیب نمیرسد. براساس اظهارات سازمان علوم بین المللی NSF مناطق آبی و قرمز رنگ برای جراحی عصبی به عنوان یک نقشه عمل میکنند.

۶- پوستر رتبه اول: سرخرگ‌های جغد

‫۹ عکس | ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

جغدها میتواند سر خود را تا ۲۷۰ درجه کامل بچرخانند. اگر فردی سعی‌ کند که گردن خود را اینطور بچرخاند، در انتها به سکته مغزی دچار خواهد شد. برای کشف رمزو راز این چرخش گردن جغد ها، یک دانشجو کارشناسی ارشد به نام کوک مرکادو به همراه تیم خود به جمع آوری ۱۲ جغد که بر اثر مرگ طبیعی مرده بودند پرداختند و روی چگونگی‌ عملکرد رگهای خونی آنها مطالعه کردند. همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید، مخازن شریانی جغدها، به آنها اجازه میدهد تا بدون گرفتگی و فشار رگها سر خود را به طور کامل بچرخانند.برای دیدن عکس با جزییات اینجا کلیک کنید

۷- بازی‌ شگفت انگیز : سرعت پرنده شکارچی ( Velocity Raptor)

‫۹ عکس | ویدئو و بازی برتر که علم را به هنر مبدل کرده اند‬

آموزش نسبیت همیشه جالب و سرگرم کننده است. این بازی مدل شبیه سازی شده فیزیک حرکتی با سرعت نزدیک به سرعت نور می‌باشد. در این بازی‌ یک دایناسور جوان بی‌ باک مراحلی را پشت سر می‌گذارد که در هر مرحله فضا، زمان و گاهی اوقات رنگ‌ها از سرعت بالاتری برخوردار میشوند. برای بازی کردن بر روی Velocity Raptor کلیک کنید

۸- ویدئو رتبه اول به انتخاب مردم: قالب محاسباتی قلب

قلب انسان عضویست که از ساختار پیچیده‌ای برخوردار است و مطالعه در مورد آن سخت می‌باشد. مرکز ابر محاسبات بارسلونا به وسیله Alya Red که یک مدل محاسباتی قلبی است روی قلب خرگوش آزمایش انجام داده است. این تیم به وسیله تکنولوژی MRI شکل و هندسه قلب را محاسبه میکند، این ویدئو نه تنها نشان میدهد که این مدل چگونه کار می‌کند بلکه علم الکترومکانیکی اساسی‌ قلب را تشریح میکند.

۹- ویدئو برتر: باروری

همانطور که در ویدئو مشاهده می‌کنید باروری سفر سخت و دشواری است. این ویدئو تجسم دقیق سفر طولانی‌ اسپرم برای باروری می‌باشد.

منبع :

تبلیغات