کنسول بازی

آکاایران: ‫بررسی کنسول بازی 3DS XL Circle Pad Pro، محصول کمپانی Nintendo‬

آکاایران: حال که کنسول بازی جدید مایکروسافت معرفی شده و در هر وب سایتی، بحث بر سر مقایسه میان آن و دیگر کنسول ها از جمله کنسول های شرکت Nintendo فراوان است، ما مناسب دیدیم به بررسی یکی از دستگاه های بازی این شرکت بپردازیم.

به گزارش آکاایران: به نظر می رسد که کمپانی نینتندو، مهارت زیادی را در پیاده سازی عملکردهای تکراری بر روی کنسول هایش دارد. در ابتدا کنسول Nintendo DS را معرفی کرد و خیلی سریع DS Lite را جایگزین آن قرار داد – زمان زیادی از معرفی محصول جدید آن یعنی Dsi نگذشته بود و یا قبل از این جایگزینی، در ارائه ی کنسول DSi XL موفقیت هایی را کسب کرده بود. حتی آخرین محصولی که در تابستان گذشته ارائه شد یعنی کنسول 3DS نیز تنها یک تجدید نظر بر محصولات گذشته بوده و جز در اندازه دستگاه، تغییرات چندانی نداشته است.

کنسول بازی

اما زمانی که 3DS XL معرفی شد، خواسته های برخی گیمرهای بی پاسخ ماند و توجهی به آن ها نشد. آیا 3DS اصلی، یک وسیله جانبی را مخصوصا به منظور پاسخ به فقدان پد آنالوگ دوم، برای 3DS XL فراهم نکرده بود؟ چرا نینتندو فرصتی برای اضافه کردن کنترل های آنالوگ دوگانه در نظر نگرفته است؟ خب، در صورتی که این اتفاق می افتاد، نینتندو نمی توانست دوباره لوازم جانبی Circle Pad Pro را عرضه نماید، آیا بنظر شما می توانست؟ اجازه دهید به کنسول 3DS XL Circle Pad Pro نگاهی بیاندازیم و تغییرات آن را نسبت به مدل های قبلی مشاهده نماییم.

سخت افزار کنسول

کنسول بازی

برای شروع بررسی، باید بگوییم که 3DS XL، دستگاه کوچکی نیست، زیرا به پد Circle Pad Pro متصل می شود که در نتیجه هر تصوری از قابلیت نگهداری آن در جیب شما را از بین می برد. در بخش داخلی Circle Pad Pro، فضای چارچوب-مانند فرو رفته با عرض ۱۹ و طول ۱۱ سانتی متر وجود دارد که دستگاه در این فضا جای می گیرد. تقریبا ۵ سانتی متر ضخامت دارد و به نسبت بزرگ است. خوشبختانه، این کنسول، حجم اضافه ی کمتری را نسبت به نسل پیشین خود ارائه می دهد و Circle Pad Pro، کنسول را به دستگاهی نسبتا قابل حمل تبدیل کرده است. این گونه ی XL، در مقایسه با نسل پیشین خود، تنها کمی بزرگتر است. با این حال، 3DS XL، در مقایسه با محصولات مشابه، بیش از حد بزرگ است.

کنسول بازی
کنسول بازی
کنسول بازی

کنسول بازی
کنسول بازی
کنسول بازی

همچنین به نظر می رسد که کنسول 3DS XL Circle Pad Pro با یک شکل گوه-مانند که تدریجا به سمت جلوی خود مخروطی و باریک می شود، نسبت به مدل های قدیمی بهتر باشد. زیر آن با مشخصه لوگوی حکاکی شده Nintendo و دو دستگیره ی برجسته ملایم (با ظرفت و فشار کم) آمده است. در سمت راست آن، یک دسته ی آنالوگ مشاهده می شود و در قسمت جلو، یک ناحیه فرورفته برای کنسول، چند برآمدگی برای نگهداشتن دستگاه در محفظه چارچوب-مانند و یک فرستنده مادورن قرمز (IR) برای ارتباط با 3DS وجود دارد. یک محفظه باتری AAA پیچ شده که ناخوشایند بوده نیز برای منبع قدرت وجود دارد. روی هم رفته، برخلاف اندازه ی کنسول، برای استفاده سبک و راحت می باشد.

نصب و راه اندازی و استفاده

کنسول بازی

دستورالعمل نصب و راه اندازی به راحتی در محفظه چارچوب-مانند چاپ شده و در یک گام دو مرحله ای ساده توضیح داده شده است: فروبردن 3DS از جلو به عقب. در دنباله یک پیغام با یک کلید OK بر روی نمایشگر نمایش داده می شود که با تایید دکمه، 3DS XL به درون محفظه قفل می شود. خیلی ساده است. استفاده از در هنگام بازی،‌ گاهی اوقات نیاز به تلاش بیشتری دارد – برای مثال، برای بازی Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance لازم است که کاربر به طور ناگهانی به منوی pause بازی، برای فعال کردن لوازم جانبی برود. دیگر بازی ها، مانند Resident Evil: Revelations، به طور خودکار Circle Pad Pro را تشخیص داده و مطابق با آن واکنش نشان می دهند. همچنین دستگاه می تواند در منوهای داخل بازی ها، برای مواردی همچون نمایش طول عمر باتری و ... کالیبره شود.

کنسول بازی

اگر شما با چگونگی تاثیر این وسیله ی جانبی اصلی بر اجرای بازی آشنا باشید، هیچ چیز جدیدی را در اینجا پیدا نمی کنید – یعنی بازی ها در هنگام اجرا بر روی Circle Pad Pro جدید، هیچگونه تفاوتی نسبت به مدل قدیمی ندارند. با این حال، هنوز هم ما تحت تاثیر مقدار تمایزی که توسط دسته ی آنالوگ دوم می تواند ایجاد شود، قرار گرفته ایم. اجرای بازی Kingdom Hearts همراه با انعکاس های محیطی، احساسی طبیعی را القا می کند و بازی Kid Icarus: Uprising از این پد جانبی، برای باز کردن یک طرح ویژه کنترل چپ دست استفاده می کند. حتی احساس می کنید برخی از بازی ها بدون این پد جانبی از هم گسیخته می باشند – در بازی Resident Evil: Revelations، بازیکن تنها زمانی می تواند در بازی، حرکت کرده و به طور همزمان گلوله را پرتاب کند که از Circle Pad Pro استفاده نماید. همه ی این ها، بسته به چگونگی رفتار بازیکن با بازی تغییر می کند.

ما از طرز عملکرد رضایت بخش بدست آمده از Circle Pad Pro شگفت زده شدیم. این پد جانبی به اندازه ی کافی، حتی برای بکار گیری در بازی هایی که از پد آنالوگ ثانویه استفاده نمی کنند نیز ارزشمند است. بدنه ضخیم آن، دستگیره ی محکمی را برای علاقه مندان به بازی با دستان بزرگتر، فراهم می کند، همچنین طراحی خوب آن باعث شده که گرفتگی عضلات در طی بازی های طولانی کمتر شود. با وجود قسمت برآمده در سمت راست پد برای دسته ی آنالوگ جدید، بازهم می توان به آسانی به کلیدهای خود محلی کنسول دسترسی داشت. اگر کنسول در موقعیت اشتباه نگه داشته شود، وزن اضافی آن می تواند خسته کننده باشد اما به طور کلی ما متوجه شده ایم که کنسول 3DS XL مجهز به یک Circle Pad Pro ارگونومیک تر نسبت به نمونه های ارائه شده موجود نیز می باشد. پد آنالوگ آن به نظر خیلی بزرگ است، اما نمونه کاملی از slide pad موجود در 3DS می باشد.

متاسفانه، 3DS XL Circle Pad Pro برای بهترین استفاده از لوازم جانبی نسل دوم موجود دچار کمبودهایی می باشد. این کنسول بر روی همه ی مشکل های نسل های پیشین خود متمرکز نشده است. قالب چارچوپ Circle Pad، مجهز به اسلات کارت بازی 3DS، کارت SD، قلم و سوئیچ ضامن بیسیم می باشد. آیتم هایی برای استفاده صاحبان 3DS بر یک مبنای معین وجود دارد که عبارتند از: تغییر بازی ها، استفاده از نمایشگر لمسی و غیر فعال کردن WiFi به منظور صرفه جویی در عمر باتری. قفل دستی برای پایان دادن هر یک از عملکردهای دست و پاگیر و خسته کننده در نظر گرفته شده است و ما نمی توانیم تصور کنیم که چرا نینتندو از تکرار دوم این پد جانبی Circle، برای رفع خطاهای اصلی موجود در نمونه اول استفاده نکرده است.

نتیجه گیری

در نهایت باید بگوییم که کنسول بازی 3DS XL Circle Pad Pro، کمی بزرگتر و اندکی راحت تر از نسل پیشین خود است. فرورفتگی دستگاه تنها برای کار با تعداد کمی از بازی ها طراحی شده است. این مدل، سبک های مهمی در طراحی های قدیمی را بهبود نمی بخشد، اما برخی از مزایای جنبی را به لطف اندازه بزرگتر 3DS XL ارائه می کند. این کنسول، یک ورودی آنالوگ ثانویه خوب برای بازیهایی که از آن پشتیبانی می کند نیز ارائه می دهد. بنابراین، آیا ارزش قیمت درخواست شده 20 دلار را دارد؟ خوب، این موضوع بستگی دارد به اینکه آیا شما بازی Monster Hunter را اجرا می کنید؟

منبع :

تبلیغات