کنسول بازی

آکاایران: ‫هزینه تولید بیشتر کنسول بازی ایکس باکس وان Xbox One نسبت به پلی استیشن PS4 به دلیل وجود ESRAM و Kinect‬

آکاایران: اگر کنسول بازی Xbox One خود را با قیمت 500 دلار خریداری نمودید، مطمئن باشید که معامله خوبی را انجام داده اید. ساخت ایکس باکس وان، سنسور کینکت جدید و هر چیز دیگر موجود در این کنسول برای مایکروسافت هزینه ای 471 دلاری را دربرداشته است. پس از تخفیف هایی که خرده فروشان بر این کنسول ایجاد کردند، مایکروسافت ثروت زیادی را در هر واحد کنسول فروشی ایکس باکس از دست داد. با قیمت 471 دلار، Xbox One حدود دلار بیش تراز PS4 هزینه دارد و این تفاوت قیمت با وجود کینکت جدید که ساخت آن 75 دلار هزینه دارد، کاهش می یابد.

به گزارش آکاایران: این داده ها از IHS iSuppli اقتباس شده است که هفته گذشته تحلیلی بر هزینه مواد سازنده PS4 داشته است و این هفته به ایکس باکس وان پرداخته است. هزینه ساخت ایکس باکس وان بیشتر در نتیجه APU آن (110 دلار از AMD)، هشت گیگابایت رم (60 دلار از SK Hynix) و کینکت (75 دلار) می باشد. هزینه خود کنسول حدود 332 دلار می باشد و کینکت، قسمت پاور (25 دلار)، گیم پد (15 دلار) و هدست سایر بخش های آن را تشکیل می دهند.

iSuppli برای PS4 برآورد هزینه کمتر (100 دلار) را برای APU کرده بود اما اعلام کرده که رم GDDR5 آن دارای هزینه بیشتر 88 دلاری می باشد. هارددیسک (37 دلار)، کنترلر (18 دلار) و دیگر اجزای متنوع PS4 هزینه 381 دلاری آن را تشکیل می دهند. بزرگ ترین تفاوت هزینه بین ایکس باکس وان و PS4 مربوط به این حقیقت است که PS4 هیچ منبع انرژی خارجی ندارد و البته در آن از ابزار جانبی کینکت مانند نیز استفاده نشده است. همانطور که می توانید ببینید، هیچ کدام از این دو کنسول دارای سود زیادی نمی باشند، به طوری که ایکس باکس وان دارای 28 دلار (499 دلار منهای 471 دلار ساخت) و PS4 دارای 18 دلار (399 دلار منهای 381 دلار ساخت) سود می باشند که قطعا این مقدار نصیب خرده فروشان خواهد شد. این مابه التفاوت ها قطعا بهتر از نسل های قبل این کنسول های بازی می باشد به طوری که PS3 در گام عرضه خود با قیمت 600 دلار به فروش رسید در حالی که هزینه ساخت آن 805 دلار بوده است.

یکی از تفاوت های عجیب میان این دو کنسول، تفاوت هزینه APU آن ها می باشد. انتظار می رفت که PS4 APU به دلیل داشتن GPU بزرگ تر هزینه بیشتری را داشته باشد اما در واقعیت APU ایکس باکس وان به مقدار 10 دلار بیشتر می باشد. این تفاوت قیمت احتمالا به دلیل 32 مگابایت ESRAM ایکس باکس وان می باشد اما قطعا iSuppli از مذاکرات میان AMD و مایکروسافت/سونی اطلاع دقیقی ندارد. هرچند اگر وجود ESRAM واقعا موجب چنین تفاوت قیمتی در این کنسول های بازی می شود، از این رو توسعه دهندگان باید آن را به خوبی به کار ببرند.

با این حال موضوع جالب تر این است که اگر کینکت را از این معادله برداریم، این دو کنسول در هزینه ساخت بسیار به هم نزدیک می شوند. احتمالا مایکروسافت در نظر داشت که ایکس باکس وان خود را به همراه کینکت با 400 دلار عرضه نماید همانطور که سونی قصد عرضه کنسول بازی خود را به همراه دوربین پلی استیشن به قیمت 500 دلار داشت. اکنون که کینکت دیگر از اجرای اجباری این کنسول نمی باشد، ارائه انتشار ایکس باکس وان با قیمت 400 دلار توسط مایکروسافت دور از انتظار نیست. همچنین واضح می باشد که هر دو کنسول راهی ساده برای سودبخشی پیش رو دارند به طوری که به راحتی می توانند فناوری ساخت APU خود را از 28 به 20 نانومتری تغییر داده که احتمالا تا اواخر سال 2014 یا 2015 رخ خواهد داد و هر دو کنسول شامل سود مناسب 10 درصدی خواهند شد.

منبع :

تبلیغات