loading...
‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

آکاایران: ‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

آکاایران: اگر به فکر خرید یک کنسول بازی جدید در این زمان از سال هستید، چه برای خود یا کودک و یا کودک درونتان، گزینه های متفاوت و متنوعی را پیش روی خود خواهید یافت. چگونه می توانید میان این تعداد کنسول بازی بزرگ و خوب بهترین تصمیم گیری را انجام دهید؟ به ما در خواندن این مقاله بپیوندید تا با ویژگی ها و مشخصات سردمداران دنیای کنسول های بازی سال 2013 آشنا شوید.

به گزارش آکاایران:
کنسول های موجود در این راهنما

انتخاب یک گروه محدود از میان کنسول های موجود کار ساده ای نبود. در این لیست حتی امکان گنجاندن کنسول های همچنان منتشر شونده ایکس باکس 360 و PS3 نیز وجود داشت به خصوص اینکه این دستگاه ها شامل تخفیف های ویژه ای نیز شده اند. همچنین می شد در این لیست از تعدادی کنسول کوچک تر ولی نه با جذابیت کمتر همچون Nvidia Shield ،Ouya و یا GameStick استفاده کرد. اما برای سادگی هر چه بیشتر تصمیم گرفته ایم تا بر جدیدترین دستگاه ها از کمپانی های سخت افزاری بازی تمرکز نماییم، که می توانید در زیر نام این کنسول ها را مشاهده کنید:

• Microsoft Xbox One (خانگی)
• Sony PlayStation 4 (خانگی)
• Nintendo Wii U (خانگی)
• Sony PlayStation Vita (پورتابل)
• Nintendo 3DS XL (پورتابل)


توجه داشته باشید که ما در این مقایسه از PS Vita استفاده می کنیم نه مدل ارتقایافته PCH-2000 که هم اکنون در ژاپن در دسترس می باشد. این مدل جدیدتر، سبک تر و باریک تر می باشد و با طول عمر باتری بیشتر همراه شده است. اما تا زمانی که محدوده انتشاری وسیع تری را شامل نشود، ما نسل اول ویتا را به عنوان نسخه استاندارد می پذیریم.

همچنین دو نسخه دیگر از 3DS XL شامل 3DS استاندارد و 2DS وجود دارند. اما از آنجایی که با عنوان " بهترین کنسول ها از بزرگ ترین کمپانی ها" این راهنما را تهیه کرده ایم، بهترین نسخه 3DS را برای قرار دادن در این لیست برگزیده ایم.


چرخه انتشار

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

همانطور که می بینید، تنها دو مدل از این کنسول ها در سال جاری منتشر شده اند، Xbox One و PS4 نسل بعدی کنسول های بازی را شکل داده اند و در آن ها شاهد قدرت گرافیکی و پردازشی می باشیم که پیش از این در هیچ کنسول بازی دیده نشده بود.

Wii U از نظر فنی یک سیستم نسل بعد به حساب می آید اما توان آن بیشتر نزدیک به ایکس باکس 360 و PS3 می باشد تا سیستم های جدید ارائه شده از سوی مایکروسافت و سونی. کمپانی نینتندو همواره بیشتر بر روی جنبه های سرگرمی و ویژگی های مبتنی بر خانواده کنسول خود به نسبت قدرت خام آن تمرکز داشته است و Wii U مثالی کامل از این مساله می باشد.

در شکل می توانید تاریخ انتشار 3DS اصلی را ببینید. اما مدل 3DS XL موجود در تصویر که نسخه ای بزرگ تر از مدل اولیه خود می باشد، در جولای سال 2012 عرضه شد.


اندازه

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

ایکس باکس وان از لحاظ ابعاد و اندازه بر تمامی دستگاه های سرگرمی دیگر غلبه می کند و اندازه عظیم آن PS4 را در مقایسه کوچک تر نشان می دهد. Wii U کوچک ترین کنسول بازی خانگی نسل بعد می باشد.

کنسول های Vita و 3DS XL هر دو تقریبا دارای همان اندازه ای هستند که از یک دستگاه قابل حمل و پرتابل انتظار می رود. می توان آن ها را جهت تناسب با یک کوله پشتی و یا قرار گرفتن در دست یک کودک، به اندازه کافی کوچک دانست و در عین حال جهت ارائه یک صفحه نمایش مناسب به اندازه کافی بزرگ هستند.


وزن

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

در این بخش نباید نگرانی زیادی داشته باشید. به طوری که کنسول ایکس باکس وان با وزن 3200 گرم سنگین ترین دستگاه میان این کنسول ها به شمار می رود.

وزن در دستگاه های پرتابل از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد جایی که ویتا دارای 23 درصد وزن سبک تر نسبت به 3DS XL می باشد. اگر خواهان خریدن یک 3DS سبک تر هستید، پس باید به سراغ نسخه استاندارد آن که ده درصد سبک تر از ویتا می باشد، بروید.


صفحه نمایش ( یا خروجی صفحه نمایش)

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

هر دو کنسول ایکس باکس وان و PS4 در نهایت توانایی پشتیبانی از رزولوشن 4K (؛Ultra HD) را دارند اما هیچ کدام فعلا نمی توانند آن را اجرا نمایند. مایکروسافت و سونی هنوز مشخص نکرده اند که چگونه این کنسول ها قادر به پشتیبانی از بازی های 4K می باشند. برای حال حاضر باید فرض کرد جهت نمایش بازی و فیلم در این کنسول ها با رزولوشن 1080p روبه رو هستیم.

در کنسول های پرتابل که دارای صفحه نمایش های داخلی می باشند، نمایشگر ویتا اندکی بزرگ تر می باشد اما دارای رزولوشن بسیار بالاتری است. 3DS از نظر فنی دارای نمایشگری با رزولوشن 800x240 است اما از آنجایی که این پیکسل های افقی میان دو چشم جهت دید بدون عینک های سه بعدی تقسیم می شوند، چیزی که در نهایت خواهید دید مقدار 400x240 می باشد.

البته این مساله تنها در صفحه نمایش اصلی 3DS که از ویژگی های لمسی پشتیبانی نمی کند، وجود دارد. این سیستم همچنین دارای یک صفحه نمایش لمسی در بخش زیرین خود است که معمولا برای نقشه های داخلی بازی ها و کارهای مشابه به کار می رود. اندازه این نمایشگر 4.18 اینچ به همراه رزولوشن 320x240 است.


کنترلرهای اصلی

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

هر کدام از سه کنسول بازی خانگی با یک کنترلر همراه هستند. کنترلرهای ایکس باکس وان و PS4 نسخه های اصلاح شده مدل های ایکس باکس 360 و PS3 می باشند. نسخه های جدید دارای ارگونومی بیشتر هستند و کنترلر ایکس باکس بازخورد صدایی بهتری را ارائه می دهد و DualShock 4 پلی استیشن 4 نیز مجهز به یک تاچ پد می باشد.

در کنسول نینتندو نیز همانند همیشه این کمپانی به سوی غلبه بر کنترلر پیشین خود گام برداشته است. از ویژگی های محبوب Wii U، کنترلر گیم پد آن است که مجهز به یک صفحه نمایش لمسی 6.2 اینچی با رزولوشن 854x480 پیکسل و پشتیبانی از قلم می باشد. از گیم پد می توان برای گیم پلی نامتقارن استفاده کرد و بازی کننده می تواند با آن، اطلاعات، دشمنان و یا چشم اندازهایی که دیگر بازیکنان نمی توانند ببینند را مشاهده نماید.

Wii U همچنین قادر به استفاده از کنترلرهای جدید Wii می باشد (Wiimotes). نینتندو همچنین اقدام به فروش کنترلر 50 دلاری Wii U Pro کرده است که مشابه کنترلرهای کلاسیک ایکس باکس 360 و PS3 می باشد.


گیم پلی از راه دور

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

گیم پد Wii U همچنین این امکان را می دهد تا کاربر بازی های زیادی را به دور از تلویزیون انجام دهد. می توانید دستگاه Wii U خود را روشن نموده، وارد بازی ماریو شوید و آن را بر روی گیم پد بدون نیاز به تلویزیون بازی کنید. در تست ها کار با گیم پد نتایج خوبی را به وجود آورده و با هیچ گونه تاخیر قابل توجهی همراه نبوده است.

Vita و PS4 همچنین در گروه کنسول های با قابلیت بازی از راه دور از طریق وای-فای قرار دارند اما اجرای بازی در آن ها نسبت به Wii U با تاخیر بیشتری همراه است و در بازی های مختلف این تاخیر متفاوت می باشد.


کنترل حرکتی

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

دستگاه اصلی Wii احتمالا پرچم دار کنترل حرکتی بوده است اما مایکروسافت این پرچم را ربود و آن را متعلق به دستگاه جدید خود نمود. سنسور Kinect 2 ایکس باکس وان تاکنون پیشرفته ترین سنسور کنترل حرکتی در این دسته به حساب می آید. همانند سنسور اولیه کینکت، این سنسور نیز جهت کنترل حرکتی بدون نیاز به کنترلر طراحی شده است اما بسیار دقیق تر از دوربین PS4 سونی می باشد.


Live TV

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

ایکس باکس وان شامل ویژگی HDMI است بنابراین می توانید کابل و یا جعبه ماهواره ای خود را بدان متصل کرده و از این کنسول جهت کنترل محتوای تلویزیونتان استفاده نمایید. این مساله بخشی بزرگ از تلاش مایکروسافت در ایکس باکس وان می باشد که در نظر دارد به عنوان مرکز اصلی سرگرمی های اتاق نشیمن شما فعالیت کند.

می توان در ایکس باکس وان از صوت و حرکت جهت تعویض کانال ها، سوئیچ میان بازی ها، تلویزیون لایو و برنامه ها و یا اجرای آن ها در کنار هم استفاده کرد.


کنترل صوتی


‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

PS4 از نظر فنی دارای کنترل صوتی می باشد اما این ویژگی در آن نسبت به فرامین صوتی ایکس باکس بسیار محدودتر می باشد. از آنجایی که PS4 تقریبا به طور انحصاری بر روی بازی ها تمرکز خود را گذاشته، نیاز کمتری در آن برای ورودی های صوتی حس می شود. این ویژگی نیازمند دوربین PS4 (که به طور جداگانه به فروش می رسد) است و تنها از برخی عملیات کوچک همچون شروع بازی ها، گرفتن تصاویر، ورود و خاموش کردن دستگاه پشتیبانی می نماید. هر چند ممکن است که سونی کنترل صوتی PS4 خود را در آینده گسترش دهد.

واضح است که گیم پد Wii U ،Vita و 3DS دارای میکروفون هایی می باشند که برخی بازی ها را تکمیل می نمایند. اما سیستم های عامل این دستگاه ها شامل کنترل صوتی نیستند.


سرویس های جریان

نمی توان در مورد این بخش با اطمینان سخن گفت زیرا سرویس های موجود در دستگاه شما بسته به محل زندگیتان مختلف خواهند بود. اما حداقل در آمریکا مهم ترین برنامه های رسانه ای بر روی هر کنسول این لیست قابل دستیابی می باشد.


دیسک های پخش

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

اگر خواهان دستیابی به سرعت بالاتر در کنسول بازی خود با پلیر Blu-ray می باشید پس دستگاه Wii U را فراموش کنید. دو کنسول ایکس باکس وان و PS4، بلو-ری و دی وی دی را پخش می نمایند.


ویژگی های 3D

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

اگر دارای HDTV سه بعدی می باشید، هیچ کدام از این کنسول های جدید در هنگام راه اندازی از پخش سه بعدی ویدئوها پشتیبانی نمی کردند. صفحه نمایش داخلی 3DS از بازی های سه بعدی برجسته پشتیبانی می نماید.


بازی آفلاین

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

آیا به یاد دارید که مایکروسافت اعلام کرده بود که ایکس باکس وان به اتصال اینترنتی جهت اجرای تمامی بازی های شما نیاز دارد؟ اما پس از آن این کمپانی چرخشی 180 درجه ای در تصمیم خود ایجاد نمود. از این رو تمامی کنسول های موجود در این لیست اکنون قادر به اجرا چه به صورت آفلاین و یا آنلاین هستند.


فرمت های بازی

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

بازی های دانلود دیجیتال شایع ترین عناوین نسبت به چندین سال پیش بوده اند اما هیچ کدام از این سیستم ها بدین سمت پیش نرفته اند (سونی چندین سال پیش این شیوه را با PSP Go امتحان کرده بود و نتایج خوبی را کسب نکرد).


سازگاری با عناوین گذشته

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

آیا کتابخانه ای عظیم از بازی های ایکس باکس 360 و یا PS4 را برای خود جمع آوری نموده اید؟ باید بدانید که این بازی ها دیگر قابل اجرا بر روی ایکس باکس وان و PS4 جدید شما نخواهند بود.

هر دو سیستم نینتندو کاملا سازگار با عناوین گذشته در Wii و DS می باشند. ویتا نسخه های دیجیتال بسیاری از بازی های PSP را اجرا می کند، اما قادر به اجرای هیچ یک از دیسک های فیزیکی PSP نمی باشد.


بازی های دست دوم

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

مایکروسافت همچنین خاطر گیمرها را با این مساله که ناشران می توانند نسخه های کارکرده از بازی هایشان را از اجرا بر روی ایکس باکس وان مسدود نمایند، مغشوش کرده بود. اما با این حال درست همانند همیشه این کمپانی چرخشی 180 درجه ای نشان داد و اکنون می توان از نسخه های بازی های دست دوم بر روی این کنسول جدید بهره برد.


فضای ذخیره سازی

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

هر کدام از این کنسول های جدید 500 گیگابایت حافظه داخلی را در اختیار شما قرار می دهند. این مقدار به نظر زیاد می رسد اما هنگامی که این نکته را در نظر بگیرید که هر دو کنسول ایکس باکس وان و PS4 نیازمند نصب بخش هایی از هر بازی که آن را بر روی دیسک سخت اجرا می نمایید هستند، گیمرهای حرفه ای به این نتیجه خواهند رسید که این مقدار حافظه مدت زیادی را دوام نمی آورد. اگر نگران مشکلات ذخیره سازی در آینده می باشید، خوشبختانه PS4 امکان ارتقای هارددیسک خود را به شما بخشیده و مایکروسافت نیز این امکان را در اختیار شما قرار داده که در نهایت از اتصال یک هارددیسک خارجی به ایکس باکس وان خود لذت ببرید.

اگر قصد دانلود هر گونه بازی را بر روی ویتا دارید، پس نیاز به پرداخت هزینه برای دریافت یکی از کارت های ویتای اختصاصی سونی خواهید داشت. اگر بر روی کنسول 3DS نیاز به فضای ذخیره سازی اضافی پیدا کنید، می توانید از یک کارت SD استاندارد استفاده نمایید.


گرافیک/عملکرد

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

تصویر بالا مدل GPU هر کنسول بازی را نشان می دهد اما در این مقایسه نمی خواهیم بر جنبه بسیار تخصصی و فنی این دستگاه ها تمرکز نماییم. در هر حال ایکس باکس وان و PS4 بسیار جلوتر از Wii U از لحاظ قدرت خالص و گرافیک قرار دارند.
از میان این دو کنسول تازه وارد، به نظر می رسد که PS4 اندکی قدرتمندتر از ایکس باکس وان باشد. برای اطمینان از این قضیه، کافیست به نتیجه تست بازی Call of Duty: Ghosts توجه نمایید که در رزولوشن 720p بر روی ایکس باکس وان اجرا می شود اما همین بازی بر روی PS4 با رزولوشن 1080p همراه است.


باتری

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

کنسول های خانگی به وضوح به پریزهای برق دیواری وصل می شوند اما عمر باتری از عناصر مهم در دستگاه های پرتابل محسوب می شود. در این بخش، برتری با 3DS XL است که دارای باتری با دوام تقریبا 3.5 تا 6.5 ساعت می باشد و در مقایسه ویتا مدت زمان 3 تا 5 ساعت دوام می آورد. اگر به مدل ارتقایافته ویتا (PCH-2000) دسترسی داشته باشید، زمان اجرای بالاتری را خواهید داشت.


بازی های انحصاری

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

یک سخت افزار بازی بدون نرم افزار چیز مهمی نمی باشد. بسیاری از ناشران، بازی هایی را برای چندین سیستم توسعه داده اند اما نام های موجود در تصویر بالا برخی از برجسته ترین بازی های انحصاری در دسترس (و یا بزودی ارائه شونده) برای هر سیستم می باشند.

سونی بر روی PS3 دارای بازی های انحصاری عالی بود اما PS4 فعلا در شروع مسیر سختی قرار گرفته است. در این کنسول خبری از بازی های God of War ،LittleBigPlanet ،cinematic Quantic Dream/David Cage نمی باشد. برجسته ترین عنوانی که در آن می بینیم، تیزری از بازی Uncharted که در آینده ارائه می شود، است.

در عین حال ایکس باکس وان همهمه های زیادی را جهت ارائه نسخه انحصاری آینده بازی Titanfall خود به پا کرده است. قرار است این بازی Respawn در ماه مارس سال 2014 ارائه شود، در این بازی حرکات پارکور-مانند با سواری بر روی ربات های بسیار غول آسا ترکیب شده است. عنوان " انحصاری" شاید توصیف دقیقی برای بازی Titanfall نباشد، زیرا قرار است این بازی به ایکس باکس 360 و کامپیوترهای ویندوزی نیز فروخته شود.

و سپس بازی ماریو وجود دارد. نینتندو ممکن است بیشتر از همیشه بر روی امتیاز چندین دهه ای خود تکیه کرده باشد اما از کسی شکایتی شنیده نشده است. تازه ترین ماجراجویی این لوله کش ایتالیایی بر روی Wii U با عنوان Super Mario 3D World یکی از بهترین عناوین این بازی می باشد و واقعا چیزی برای گفتن دارد. هنگامی که امتیازاتی همچون Zelda ،Donkey Kong و Pikmin را به لیست بازی های این کنسول بیافزایید، خانواده بازی های انحصاری نینتندو بزرگ ترین دلیل توجه بدان در میان سایر کنسول های خانگی و پرتابل می شود.


قیمت

‫راهنمای مقایسه میان کنسول های بازی سال 2013 در جهان‬

گران ترین کنسول بازی این لیست، ایکس باکس وان با قیمت 500 دلار می باشد. اما به یاد داشته باشید که این کنسول با این سطح قیمت شامل سنسور Kinect 2 نیز می باشد، در حالی که ابزار تقریبا معادل با این سنسور در PS4 است یعنی دوربین آن دارای قیمت اضافی 60 دلار است. در عین حال Wii U مقرون به صرفه ترین انتخاب در میان نسل جدید کنسول های بازی خانگی لقب می گیرد.

ویتا و 3DS XL هر دو دارای قیمت 200 دلار هستند اما سایر نسخه های 3DS هزینه ای کمتر دارند. نسخه استاندارد آن (غیر XL) قیمت 170 دلار داشته در حالی که مدل غیر سه بعدی 2DS با قیمت 130 دلار عرضه می شود.


نتیجه

هر سیستم دارای ویژگی های متمایز مخصوص به خود می باشد. ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 همچنان مورد توجه وافر گیمرهای حرفه ای قرار دارند. اما ایکس باکس وان به منظور تامین تمامی اهداف سرگرمی های خانگی طراحی شده در حالی که PS4 هنوز به ریشه های دستگاهی صرف برای بازی چسبیده است.

نینتندو می تواند برترین انتخاب خانوادگی باشد. اگر دارای فرزندان جوانی هستید و یا تمایل به داشتن سیستمی دارید که تمامی سنین بتوانند از آن لذت ببرند، کنسول بازی Wii U می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. این نظر را می توان در مورد 3DS نیز داشت با این تفاوت که این کنسول در رده دستگاه های پرتابل قرار دارد.

3DS تنها یکی از این سیستم هاست که در حال حاضر دارای کتابخانه ای ناب می باشد. Xbox One و PS4 برای داشتن انتخاب های وسیع بازی، بسیار جدید هستند و Wii U و Vita دارای فروش چندان خوبی جهت جلب توجه توسعه دهندگان نبوده اند. با این حال تمامی آن ها با گذشت زمان دستخوش پیشرفت هایی می شوند.

اگر چه ما نسخه های ایکس باکس 360 و یا PS3 را در این دسته بندی نیاورده ایم، اما اکنون می تواند زمان مناسبی برای انتخاب این دو کنسول نیز باشد. آن ها دارای کتابخانه های بازی بزرگ تر و بهتری نسبت به تمامی سیستم های اشاره شده در بالا هستند و گرافیک و عملکردشان همچنان در میان بهترین ها قرار دارد. و با ارائه جانشین هایشان، دچار افت قیمت شده اند و از این رو معامله های مقرون به صرفه ای نیز محسوب می شوند.

منبع :

تبلیغات