ps4 بهتر یا xbox

پلی استیشن

آکاایران: ‫نگاهی دقیق تر به کنسول های بازی پلی استیشن PS4 و ایکس باکس وان Xbox One در سال 2014‬

آکاایران: به نظر شما کدام کنسول بازی بهتر است: PS4 و یا Xbox One؟ این پرسش پیش از این بارها پرسیده شده است. و اگرچه پاسخ یکسان و واحدی برای آن وجود ندارد، اکنون که مدتی از استفاده و اجرای این دو محصول گذشته، گفتن چند نکته از آن‌ها خالی از لطف نیست. در ادامه‌ی این مطلب به ما بپیوندید تا نگاهی نزدیک‌تر و دقیق‌تر به این دو سیستم بازی نسل بعد فوق‌العاده داشته باشیم: ایکس باکس وان مایکروسافت در برابر پلی استیشن 4 سونی.

به گزارش آکاایران:
پایان بازی؟

پلی استیشن

به طور خلاصه می‌توان گفت که ظاهرا PS4 داری توان بازی بیشتری نسبت به کنسول مایکروسافت است، البته این دستگاه همچنین با هزینه‌ی 100 دلار کمتر نیز همراه می‌باشد (قیمت 400 دلاری در برابر 500 دلار ایکس باکس وان). می‌توان این مساله را به عنوان یک مزیت به شمار آورد؟ شاید اینطور باشد. آیا ارائه‌ی قابلیت‌های سنسور کینکت، جریان Live TV و جاه طلبی ادعای یک سیستم سرگرمی همه منظوره توسط ایکس باکس وان، بدون توجه به برچسب قیمت بالاتر بدان ارزش خاصی را بخشیده است؟ آیا عناوین بازی انحصاری فعلی و یا آینده باید بر روی تصمیم شما تاثیر بگذارند؟ با پاسخ بدین سوال‌ها، به جواب پرسش اصلی خواهید رسید.

پس از اجرای هر دو سیستم برای مثال بر روی یک تلویزیون 60 اینچی 1080p، متوجه‌ی برتری PS4 خواهید شد. در اجرای هر بازی چند پلتفرمی بر روی هر دو کنسول، مانند Assassin's Creed IV: Black Flag ،Battlefield 4 و NBA 2K14، با سرعت بیشتری در PS4 مواجه خواهید شد. جزئیات بر روی این کنسول اندکی دقیق‌تر بوده و رزولوشن آن اغلب بالاتر است و بر روی پلی‌استیشن از لذت تجربه‌ی بصری خیره‌کننده‌تری برخوردار می‌شوید.

پلی استیشن

اگر تفاوت اندک گرافیکی این دو کنسول را نادیده گرفت، می‌توان گفت هر دو دستگاه عالی به نظر می‌رسند و نسبت به کنسول‌های بازی فوق‌العاده‌ی PS3 و Xbox 360، دستخوش پیشرفت‌های قابل توجه‌ای شده‌اند. بازی‌های انحصاری ایکس باکس از جمله Ryse: Son of Rome، یکی از برترین و چشم‌گیرترین بازی‌های کنسول تا به حال تولید شده است.

چرخه‌ی زندگی کنسول‌ها طولانی است، و توسعه‌دهندگان تنها به سطح اندکی از قابلیت این دستگاه‌ها دست می‌یابند. هیچ گاه متوجه مزایای بیشمار ایکس باکس نخواهید شد، مگر اینکه مدت زمانی از استفاده از آن بگذرد و توسعه‌دهندگان این مزایا را بیشتر با گذر زمان درک می‌کنند. با این حال، اگر خواهان یک سیستم قدرتمند ساده می‌باشید که در بخش ویژگی‌های جذاب فنی خالص دارای پوشش بیشتری باشد، پس شاید بهتر است که به ذخیره‌ی 100 دلار پرداخته و PS4 را امتحان کنید.


ایکس باکس وان در تناسب با نیازهای یک اتاق نشیمن قرن 21

پلی استیشن

با وجود برتری نسبی PS4 در بخش گرافیکی، پس دلیل توجه به ایکس باکس وان چه می‌باشد؟ دلیل اصلی این است که کنسول مایکروسافت قادر به ارائه‌ی خدمت به عنوان یک دستگاه سرگرمی همه منظوره‌ است که توسط قابلیت‌های کنترل صوتی و حرکتی تکمیل می‌شود. اگر شما همیشه تصور کنترل نه تنها کنسول بازی خود، بلکه تمامی سیستم تلویزیون خود را با امواج دست و یا چند فرمان صوتی داشته‌اید، به نوعی با ایکس باکس به این خواسته‌ی خود دست خواهید یافت.

هنگامی که این کنسول در شرایط اجرای خوب خود باشد، که اغلب اینطور است، بهترین نمونه و مثال از یک مرکز رسانه‌ای قرن بیست و یکم به شمار می‌رود. زمانی که از حرکات بدن و یا صدای خود جهت کنترل تلویزیون بهره می‌برید (در هر بخشی از بازی گرفته تا پخش ویدئوی کانال‌های کابلی)، دیگر نباید نگران گم شدن کنترل ریموت خود باشید. بدین شیوه شما می‌توانید بدون زحمت در دست گرفتن کنترلر، به اجرای بازی برای مثال House of Cards بپردازید، در حالی که مشغول خوردن یک پیتزای چرپ و یا ذرت بوداده هستید، فقط کافیست با استفاده از کنترل صوتی یا دست خود به فعالیت‌های توقف، جلو رفتن و ادامه، اقدام کنید. بدین صورت شما به یک کنترل ریموت تبدیل می‌شوید.

اما بزرگ‌ترین مشکل با کنترل صوتی و حرکتی ایکس باکس وان، در عدم سازگاری کافی آن می‌باشد. اگر قرار باشد برای دریافت قابلیت استفاده‌ی بدون دست از کنسول خود به پرداخت صد دلار اضافی بپردازید، بهتر بود که با ویژگی‌ مستحکم‌تری روبه‌رو می‌شدید.

پلی استیشن

یکی از بهترین ویژگی‌های کینکت، توانایی آن در اسکرول و انتخاب آیتم‌های روی صفحه‌نمایش با حرکات دست هوایی می‌باشد. کافیست جلوی تلویزیون خود بنشینید، دست خود را بلند کرده تا به اسکرول صفحه‌ی اصلی ایکس باکس اقدام کنید. اما برخی مواقع مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا این سیستم دست شما را شناسایی کرده که شاید برداشتن ریموت و استفاده از آن در این مواقع با زمان کمتری همراه باشد.

Live TV از دیگر ویژگی‌های مهم ایکس باکس وان است که ظاهرا هنوز در نسخه‌ی بتا قرار دارد. هنگامی که به اتصال کابل و یا جعبه‌ی ماهواره‌ی خود به پورت ورودی HDMI ایکس باکس اقدام کنید، قابلیت لایو تی‌وی به صفحه‌ی اصلی ایکس باکس وان افزوده خواهد شد. این ویژگی یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بخش‌های دیدگاه سیستم سرگرمی همه منظوره‌ی مایکروسافت است، اما در آن محدودیت‌های زیادی نیز وجود دارد.

پلی استیشن

برای مثال اگر شما می‌خواهید یک نمایش خاص را تماشا کنید، نمی‌توانید از جمله‌ی "ایکس باکس، بازی‌ جنگجویان را نشان بده" و یا "ایکس باکس، کانن را نشان بده" استفاده کنید. بلکه باید کانال پخش چنین نمایش‌هایی را بدانید و سپس امیدوار باشید که ایکس باکس فرامین صوتی شما را تشخیص داده تا به تغییر کانال بپردازد. و در حالی که این کنسول در تشخیص کانال‌های محبوب آمریکایی همچون ESPN و TNT خوب عمل می‌کند، تغییر به کانالی همچون NBA نیازمند اعلام جمله‌ی " ایکس باکس، کانال DirecTV NBA League Pass HD را نشان بده" است.

البته شاید شما همیشه به برداشتن کنترلر ایکس باکس و اسکرول میان کانال‌ها بپردازید. اما ارزش این کار چیست؟ این کنترلر تنها نسخه‌ای متفاوت از ریموت کابلی مورد استفاده‌ی شما برای سال‌ها می‌باشد.

پلی استیشن

با تمام این حرف‌ها، قابلیت کنترل‌های کینکت ایکس باکس وان و دیدگاه سرگرمی همه منظوره‌ی آن، یکی از بهترین و جالب‌ترین ایده‌های تا به حال ایجاد شده بوده است. این ویژگی در 60 تا 80 درصد مواقع خوب عمل کرده که راهی ساده، جالب و راحت را برای کنترل سیستم سرگرمی شما به وجود می‌آورد.


چند نکته در مورد کنترلرها

پلی استیشن

کنترلر هر دو سیستم در دست فوق‌العاده به نظر می‌رسند و نسبت به قبل پیشرفت بیشتری در آن‌ها حاصل شده است، در حالی که ویژگی‌های زیبایی پشینیان خود را حفظ کرده‌اند. نمی‌توان هیچ کدام از این دو را بر کنترلر دیگر برتر دانست. شاید کنترلر ایکس باکس اندکی جهت نگه داشتن در دست راحت‌تر باشد، اما کنترلر DualShock 4 سونی نیز بسیار بدون عیب و خوب است.

پلی استیشن

کنترلر PS4 دارای چندین ویژگی مناسب مانند تاچ‌پد و نوار نور در قسمت بالای خود است که اجازه‌ی فهمیدن کاربر ریموت را می‌دهد (نور آبی برای بازیکن اول و نور قرمز برای بازیکن دوم). این اسپیکر همچنین مجهز به اسپیکر داخلی است و برخی از بازی‌ها به اجرای نشانه‌های صوتی گاه و بیگاه از طریق کنترلر می‌پردازند. البته برخی از کاربران از این نوار نور ناراضی هستند و معتقدند که وجود این نوار حواس آن‌ها را از توجه به صفحه‌ی نمایشگر منحرف می‌کند.


بازی‌ها

پلی استیشن

هر کنسول بازی بدون بازی‌های در نظر گرفته شده برای آن، دستگاهی بی‌ارزش است. در حال حاضر برای این کنسول‌ها مجموعه‌ی عناوین اندکی وجود دارد. بازی‌های اختصاصی PS4 شامل Killzone: Shadow Fall و Knack است. بر روی ایکس‌باکس وان نیز بازی‌های Ryse و Batman: Arkham و Forza Motorsport 5 وجود دارد.

بازی Titanfall (تصویر زیر) تنها بر روی کنسول مایکروسافت قابل دستیابی است. این بازی به نظر یک بازی فوق‌العاده مهیج و اعتیادآور می‌باشد . این بازی بر روی ایکس باکس فوق‌العاده اجرا می‌شود. البته می‌توانید آن را بر روی کامپیوترهای ویندوزی نیز بازی کنید.

پلی استیشن

یک سیستم بازی نوعی سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می‌شود، در حال حاضر به طور قطع از بازی‌های آینده‌ی این دو کنسول خبر خاصی نیست. تنها از توسعه‌ی بازی‌های Uncharted game برای PS4 و بازی‌ Halo برای ایکس باکس وان اخباری منتشر شده است.

با نگاهی به گذشته PS3 بازی‌های اختصاصی همچون Uncharted ،God of War ،Infamous ،LittleBigPlanet و Ratchet & Clank را در اختیار کاربران خود قرار داده بود. ایکس باکس 360 نیز با بازی‌های خاص خود همچون Halo ،Fable ،Gears of War و Forza همراه بوده است.


ایکس‌باکس‌وان یا پلی‌استیشن 4 ؟

پلی استیشن

شما کدام سیستم را می‌پسندید؟ کدام یک را خریداری خواهید کرد؟ کنسول سونی دارای محدودیت‌های کنسول مایکروسافت نمی‌باشد. این کنسول در هسته‌ی خود همان نسخه‌ی PS3 بوده که با سخت‌افزارهای نسل بعد و اندکی ترفند دیگر همراه شده است. این کنسول تمرکز خود را بر روی قدرت و بازی گذاشته و تلاشی جهت افزودن ویژگی‌های جدید نکرده است. PS4 دارای تجربه‌ی اجرایی ساده‌تر و متمرکزتری است.

در طرف دیگر، ایکس باکس وان با جاه‌طلبی‌های بزرگ وجود دارد، و در صورت فراهم بودن شرایط مورد نیاز، این کنسول به دستگاهی فوق‌العاده تبدیل خواهد شد. متاسفانه این کنسول با قیمت صد دلار بیشتر نسبت به کنسول سونی همراه است. بنابراین اگر شما به دنبال یک کنسول مناسب برای عملکردهای صرفا بازی هستید، می‌توان PS4 را دستگاه مناسب نیاز شما دانست. اما برای داشتن یک دستگاه چند منظوره، بهتر است با پرداخت هزینه‌ی صد دلار بیشتر به خرید کنسول ایکس باکس وان مایکروسافت فکر کنید.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

ایکس باکس یا ps4? , ps4 بهتر یا xbox

تبلیغات