نوت بوک

آکاایران: ‫بررسی تخصصی نوت بوک Lenovo IdeaPad Y50 70 UHD لنوو با صفحه نمایش 4K‬

آکاایران: آیا شما هم نوت بوک های بازی سری Y50 شرکت لنوو را می شناسید. این شرکت دو نسخه از این دستگاه را ارائه داده که یکی از این نوت بوک ها دارای نمایشگر براق UHD یا بعبارتی 3840x2160 پیکسل و Samsung SSD سریع می باشد. مدل دیگر این نوت بوک دارای نمایشگر مات Full HD است. در این بررسی قرار است که نسخه UHD این نوت بوک نگاهی داشته باشیم و بعلاوه به مقایسه نمایشگر این دو نوت بوک بپردازیم.

نوت بوک

به گزارش آکاایران: Lenovo Y50، یکی از جالبترین محصولات از سری کارهای 2015 لنوو است. این دستگاه بصراحت به عنوان یک نوت بوک مخصوص بازی تبلیغ شده است، گرچه طراحی (مدل 15.6 اینچی، وزن 4 کیلوگرم، ارتفاع 24 میلیمتر) و تجهیزات سخت افزاری آن (Intel Core i7-4710HQ ،Nvidia GeForce GTX 860M ،SSD) اجازه می دهد تا این دستگاه در بخش چندرسانه ای عملکرد بالا هم بکار گرفته شود. عملکرد بالا در بدنه هوشمند و همراه در یک قیمت جذاب تنها توصیفی است که می توانیم از این دستگاه داشته باشیم.

نوت بوک

نسخه نمایشگر Full HD دستگاه IdeaPad Y50-70 لنوو در بررسی قبلی ما دارای پکیج عالی بوده، اما روشنایی و کنتراست پایین نمایشگر ناامیدکننده بوده، سواى از این می بایست دقت رنگ ضعیف و زاویه دید محدود را هم اضافه کرد. قیمت تهاجمی متوسط نوت بوک، 899 یورو یا معادل تقریبا 1181 دلار (با پیکربندی سخت افزاری i5-4200M ،860M) است.

نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک

نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک

مدل دیگر 1399 یورویی دستگاه لنوو مذکور (مدل 1199 یورویی دستگاه IdeaPad Y50-70 بدون سیستم عامل است)، دارای نمایشگر UHD با رزولوشن 3840x2160 پیکسل می باشد. تفاوت بالای قیمت برای پیکربندی رده میانی به توسط پردازنده چهار هسته ای Intel i7-4710HQ و 512GB SSD توجیح شده است. ساختار بدنه این دستگاه با مدل FHD نوت بوک Lenovo Y50-70 برابری می نماید.

نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک


ارتباطات

برخلاف اولین نسخه تست شده از Lenovo IdeaPad Y50 که به ماژول Intel wireless AC3160 مجهز شده بود، پیکربندی تاپ مربوط به بازار آلمان به ماژول Atheros (؛AR9565 b/g/n) مجهز گشته است. ما آزمون مقایسه ای را با سه دستگاه دیگر انجام داده ایم.

نوت بوک

این واضح است که راه حل وای-فای یکپارچه در میان عملکردی ترین اتصالات بحساب نمی آید. در اولین نقطه خواندن (حدود فاصله 5 متری از روتر، دو وال کوچک داخلی)، کل طیف احتمالی دردسترس بود. در حال حاضر در نقطه دوم خواندن (فاصله حدود 15 متری به روتر، 4 وال کوچک داخلی، درب شیشه ای)، اتصال ضعیف شد و حال وبگردی ساده به سختی امکان پذیر شد. در سومین نقطه خواندن (فاصله 15 متری، زیر سقف آجری) اتصال کاملا فرو پاشید و این جای تعجب ندارد.

نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک


صفحه نمایش

پس از رقابت های تسلیحاتی انجام شده بر سر ارائه سطح بالاتر گیگابایت و گیگاهرتزها در سال های اخیر، در حال حاضر نمایشگر در کانون توجه تولیدکنندگان و بخش بازاریابی می باشد. مهمترین مورد در شروع، ارائه هر چه پیکسل بیشتر می باشد، چنانکه یک حس مشترک به ما می گوید که 3840x2160 پیکسل می بایست نسبت به 1920x1080 قدیمی بهتر باشد، که جای تعجب هم ندارد. مورد بعدی رزولوشن نمایشگر می باشد که مورد توجه سازندگان است. ممکن است نمایشگر مشخصه های دیگری هم داشته باشد و یا نه که در ادامه به آنها می پردازیم.

نوت بوک

ارائه تراکم پیکسل بالای 284ppi، این تضمین را می دهد وضوح تصاویر بطور رضایت بخشی دقیق باشند. این یک نکته مثبت است، چنانکه همچنان خواندن متون در اندازه فونت های کوچک و در فاصله اندک از صفحه نمایش امکان پذیر است، و همچنان خطوط واضح هستند. البته، متریال ویدئو و تصاویر می توانند از چنین فراوانی جزئیاتی بهره ببرند، اما متریال ویدئویی مربوطه هنوز در مقیاس بزرگ در دسترس نمی باشد.

نوت بوک
نوت بوک

انتقاد اساسی ما از نمایشگر FHD جایگزین Y50 مربوط به روشنایی ضعیف آن بود. با ماکزیمم مقدار روشنایی 237cd/m2 (لومن)، این دستگاه بطور ناچیزی بالاتر از نیاز نوت بوک های میان رده بوده است. حال، پانل UHD برای این بخش بهبود یافته است. با مقدار ماکزیمم 290cd/m2 از بخش مرکزی صفحه در روشنایی متوسط 257 کاندلا اندازه گیری شده است. با حرکت به سمت لبه ها که بوضوح در تصویر نشان داده شده است، در نتیجه نور تنها 80 درصد است. با این حال در عمل، هیچ اخلالی قابل مشاهده نیست. تنها در اتاق کاملا تاریک با پس زمینه مشکی خالص، حالت فراتابی نور پس زمینه در گوشه سمت راست بالا قابل مشاهده است. لنوو گفته که نمایشگر UHD لمسی است. با این حال، نسخه مورد تست ما (59424712) دارای قابلیت لمس نمایشگر نمی باشد.

نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک

سطح مشکی 0.51cd/m2 کمتر از پانل FHD است؛ همراه با روشنایی بیشتر، مقدار کنتراست تصاویر بطور قابل توجهی افزایش یافته است: با کنتراست 566:1 نمایشگر، تنها یک تبلت رده میانی است و همچنان فضایی برای بهبود به کلاس بالاتر (MacBook Pro 15 Retina: 998:1 ،Dell XPS 15: 1.662:1) وجود دارد.

از لحاظ نمایش رنگ متوجه بهبود شده ایم. Grayscales و رنگ های نمایشگر FHD بطور قابل توجهی به سمت طیف رنگ آبی (مقدار 10 برای DeltaE) متمایل شده بودند که در حال حاضر رنگ ها دقیق تر شده و grayscales با انحراف تنها 3 دقیق تر شده است. این مقدار تنها در حد تفاوت رنگی است که چشم انسان قادر به تشخیص آن می باشد.

نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک

استفاده در فضای باز با ترکیبی از روشنایی و سطح نمایشگر تعیین می شود. نمایشگر FHD دستگاه Y50 به پانل مات مجهز شده، در حالی که نسخه فعلی UHD دارای سطح براق است. از لحاظ روشنایی، FHD به مقدار متوسط 221cd/m2 دست یافته است.

نوت بوک
نوت بوک

هیچ کدام از دو نسخه برای استفاده در فضای باز کاملا مناسب نیستند. روشنایی بیش از حد پایین نمایشگر FHD و بازتاب آزاردهنده نمایشگر UHD موجب ارائه تصاویر تار در هر دو می شود.

آخرین تفاوت قابل توجه مربوط به زاویه دید این دو نوع نمایشگر دردسترس است. پانل FHD بر تکنولوژی TN تکیه کرده، و طبق برگه اطلاعات بدست آمده از این محصول نمایشگر UHD از پانل IPS استفاده کرده است. بدین ترتیب، تفاوت های بزرگی در نتایج زاویه دید دو دستگاه وجود دارد: در نسخه FHD این دستگاه اختلال در زاویه دید قابل توجه است، در حالی که نمایشگر UHD همچنان در زاویه دید بهتری باقی مانده است. در پوزیشن های غیرعادى، اندکی تصاویر شسته شده و ساییده ظاهر می شوند، این مورد برای پانل IPS غیرمعمولی است. در این حال، بازتاب نسخه FHD آزاردهنده تر می باشد.

نوت بوک
نوت بوک


عملکرد

دستگاه تست فعلی ما شامل پردازنده Intel Core i7-4710HQ CPU (در مقایسه، مدل آمریکایی دستگاه نسخه 4700HQ پردازنده اینتل را دارد) و Samsung 512 GB SSD می باشد. به همراه افزایش کوچک در عملکرد CPU، انتظار افزایش عملکرد نرم افزاری، همچنین راه اندازی سیستم یا اجرای برنامه ها و بازی ها داریم.

نوت بوک


عملکرد پردازنده

در مقایسه مستقیم i7-4700HQ و 4710HQ، مورد دومی دارای بیس عالی تر 100 مگاهرتز (2.4 در مقایسه با 2.5 گیگاهرتز) و ماکزیمم نرخ کلاک توربو (3.4 در مقایسه با 3.5 گیگاهرتز) می باشد. بنچمارک Cinebench بوضوح این مطلب را نشان می دهد.

نوت بوک

باتوجه به توربوی بالا، دستگاه قادر به اجرای آزمون تک تردی بر روی لول مشابه با همقطاری های چهار هسته ای خود است. فقط در آزمون چند هسته ای، پروسسور عقب می افتد. از آنجا که عملکرد GPU در درجه اول هنوز هم برای اکثر بازی ها محدود است، ارائه CPU دو هسته ای حتی منجر به فشار زیاد از حد بر GTX 860M در اکثریت بازی های فعلی می شود.

در مقایسه با دیگر دستگاه های با پردازنده مشابه، آزمون چندهسته ای Cinebench نشان می دهد که پتانسیل کامل از CPU به طور کامل استفاده نمی شود (منهای 15-30 درصد). در هر ثانیه، سرعت کلاک به 2.5 گیگاهرتز محدود شده است. این اتفاق مستقل از دمای تراشه است و احتمالا توسط لنوو به منظور حفظ حرارت اگزوز CPU در محدوده مناسب تنظیم شده است. در آزمون تک هسته خیلی خوب کار کرده؛ سرعت های کلاک مابین 3.3 و 3.5 گیگاهرتز هستند.

نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک


عملکرد سیستمی

نتایج بنچمارک PCMark 7 شگفت انگیز است، دلیل عمده آن هم استفاده از SSD می باشد. پیکربندی دستگاه مورد تست ما دارای CPU با حداقل سرعت و SSD سریع نسبت به نسخه ای از دستگاه Y50-70 با SSHD بهتر بوده است.

دستگاه Lenovo Ideapad Y50-70 با حافظه 512GB SSD نیز 1299 یورو برچسب گذاری شده؛ نسخه درایو 256 گیگابایتی دارای ارزش پایه 999 یورو است. با توجه به اینکه به حافظه بالایی برای بازی ها نیاز است، ما به شما مدل اول را برای خرید پیشنهاد می کنیم.

نوت بوک
نوت بوک


دستگاههای ذخیره سازی

قطعه Samsung MZ7TE512HMHP SSD بکار رفته در دستگاه مدل تست ما بصورت مجزا دارای ارزش 250 یورو (تقریبا 328 دلار) می باشد. با توجه به راهنمای pdf تعمیر و نگهداری سخت افزاری لنوو، بازکردن این دستگاه تنها با حذف تعداد انگشت شماری از پیچ در بخش پایین آن انجام می شود، با این حال، ما نمی توانیم این کار را بدون خطر صدمه به شاسی سیستم باز کنیم.

Samsung SSD نتایج خوبی را در تست های متوالی خواندن و نوشتن از تست CrystalDiskMark نشان داده است، و نسبت به SSHD بطور موثری خروجی بهتری می دهد.

نوت بوک


کارت گرافیک

در آزمون بنچمارک 3DMark 11 فوق العاده ظاهر نشده است. هیچ تفاوت شگفتی در IdeaPad Y50-70 با نمایشگر FHD وجود ندارد. رویکرد ایسوس برای GL550JK جالب توجه است: GPU در شرایط تحویل اورکلاک شده و تقریبا به سطح GTX 860M در آزمون رسیده است.

نوت بوک
نوت بوک


عملکرد بازی

در این بخش باز هم Lenovo Y50-70 با نمایشگر FHD را ترجیح می دهیم، چنانکه دارای عملکرد بازی تقریبا یکسانی با نسخه دستگاه مورد تست ما در این بررسی است.

نوت بوک


نویز سیستم

از لحاظ ولوم، مدل فعلی Y50 بخصوص در حالت idle، بطرز محسوسی آرام تر از نسخه با SSHD است. تحت بارگذاری، این دستگاه در آزمون ما عینا مثل دیگر نسخه ها رفتار می کند، که جای تعجب نیست، با توجه به اینکه دارای کامپونت های هسته تقریبا مشابه هستند. ما در 3DMark06 نیز سطح نویز را 38.6 تا 42.3 دسی بل (A) (منحنی سبز تیره) اندازه گیری کردیم، که می تواند به عنوان فرکانس پایین شرح داده شود، اما واقعا آزاردهنده نیست. در تست فشار، فن های مورد استفاده (یکی برای CPU و یکی برای GPU) سریعتر شده و افزایش فرکانس صورت می گیرد.

نوت بوک
نوت بوک


درجه حرارت

در آزمون های ما، اوج حرارت اندازه گیری شده بیش از 60 درجه سانتی گراد است که در بخش پایین دستگاه داغ شده است. در آزمون فشار، CPU سرعت کلاک پایه خود را از 2.5 گیگاهرتز برای مدت طولانی حفظ می کند، که در آن دمای هسته تا 98 درجه سانتی گراد می رسد.

نوت بوک


اسپیکرها

اسپیکرهای مورد استفاده در IdeaPad Y50 نه تنها از لحاظ باطنی خوب هستند، بلکه تحلیل فرکانس نیز پوشش خوبی از باند فرکانس گسترده، از عمق تا تن بالای صدا نشان می دهد. سه نمودار رفتار اسپیکرها را در ولوم 25، 50 و 100 درصد نشان می دهند. ماکزیمم سطح ولوم (76dB/41 sone (white noise یا (78dB/45 sone (pink noise می باشد.

نوت بوک
نوت بوک


مصرف انرژی

تحت بارگذاری، دستگاه IdeaPad Y50-50 به مصرف انرژی 114 وات دست می یابد که در نتیجه در گستره نوت های قابل مقایسه می باشد.

نوت بوک
نوت بوک
نوت بوک


عمر باتری

در آزمون های مربوطه عملی Wi-Fi، دارای همان عمر باتری نسخه تست شده با نمایشگر FHD و درایو SSHD می باشد.

نوت بوک
نوت بوک


نتیجه گیری

همانطور که در ابتدای این بررسی گفتیم دو نسخه از این نوت بوک با نمایشگر مختلف وجود دارد. اولین سوالی که پیش می آید این است که کدامیک بهتر می باشد.

نوت بوک

ما تمایل به نسخه UHD نوت بوک Y50-70 را داریم. در حقیقت ما نمایشگری را انتخاب کردیم که دارای رفتار ناخوشایند کمتری است، نه فقط اینکه در ازمون دستگاه توانسته ما را متقاعد نماید. اندکی روشنایی بهتر، بهبود نمایش رنگ و همچنین رزولوشن بالا حداقل برتری را از لحاظ استفاده اداری ارائه می دهد، گرچه ممکن است هیچ مزیتی از لحاظ بازی نداشته باشد، و اینها نقطه ى ضعف سطح نمایشگر براق را بخصوص در زمان استفاده در فضای بسته جبران می کند.

نوت بوک

اگر به رقبای موجود در همین محدوده قیمت نگاهی کنیم، آنگاه تصمیم ما بر ترجیح نمایشگر UHD ممکن است تغییر کند. GL550JK ایسوس با نمایشگر مات FHD با روشنایی بالا، کنتراست خوب و نمایش رنگ قابل قبول یکپارچه شده است. از لحاظ نمایشگر، (MSI GE60 (GTX 860M با نمایشگر مات و درخشان FHD می تواند همچنین به همان اندازه متقاعدمان نماید. معامله داغ دیگر، Aspire V5-573G ایسر است که با GTX 850M و نمایشگر مات شفاف FHD IPS ترکیب شده است و می توان آن را به ارزش پایه 800 یورو برای خود خریداری کرد.

نوت بوک


نقاط قوت

پردازنده گرافیکی پیشرفته برای قیمت متوسط
• طراحی هوشمند
• بدنه براق آلومینیومی
• لولای محکم و بادوام
• نمایشگر رزولوشن بالا
• اسپیکرهای بلند و متعادل با ساب ووفر
• پشتیبانی از Nvidia Optimus
• Fast SSD با ظرفیت بالا
عمر باتری نسبتا خوب

نوت بوک


نقاط ضعف

• قاب پلاستیکی نمایشگر در مقایسه با دیگر بخش های نوت بوک ضعیف بنظر می آید
• سطح بشدت داغ دستگاه تحت بارگذاری
• turbo boost محدود
• بازخورد ضعیف کیبورد
• نداشتن کلیدهای اختصاصی برای کنترل ولوم و روشنایی
• عدم وجود DisplayPort و mSATA

منبع :

تبلیغات