‫درمان تنبلی چشم با بازی های ویدئویی‬

آکاایران: ‫درمان تنبلی چشم با بازی های ویدئویی‬

آکاایران: پیش از این بازی‌های ویدئویی طراحی شده بودند که سرعت انتخاب تصمیم و توانایی مغز برای یادگیری را بیشتر می‌کرده‌اند، اما اکنون دانشمندان بازی‌های کامپیوتری چالش‌برانگیزی را ایجاد نموده که با عناصر تفریحی همراه بوده و به بهبود و پیشرفت درک عمقی و دید دوچشمی افراد مبتلا به تنبلی چشم کمک می‌نمایند. برخلاف ابزارهای سنتی بکار رونده در درمان این بیماری، بازی‌های ویدئویی هر دو چشم را به عملکرد وامی‌دارد.

‫درمان تنبلی چشم با بازی های ویدئویی‬

به گزارش آکاایران: بازی‌های ویدئویی مورد اشاره توسط تنگ لنگ اویی استاد دانشگاه ایالت اوهایو، زیجیانگ هی از دانشگاه لوییویل و یونگ سو از دانشگاه سالوس پنسیلوانیا ایجاد شده‌اند و شامل یک گربه‌ی به سبک بازی پک-من و بازی با ماوس و یک بازی جستجو به دنبال اشیای عجیب است و از تکنیک "push-pull" در این بازی‌ها جهت به کار واداشتن هر دو چشم استفاده می‌شود.

در تست‌های آزمایشی، قدرت بینایی دو نوجوان دارای تنبلی چشم از 20/25 به 20/20 و از 20/63 به 20/50 بهبود یافت. این پیشرفت‌ها حداقل به مدت هشت ماه پس از تکمیل تست‌ها دوام داشت.

تنبلی چشم یا آمبلوپی (Amblyopia) از بیماری‌های دوران کودکی به شمار می‌رود که حدود دو تا سه درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که مسیرهای عصب چشم تنبل میان مغز و چشم به طور مناسبی رشد نیابند و از این رو چشم تصاویر تیره یا ناسازگاری می‌فرسند.

درنتیجه، مغز چشم سالم را ترجیح داده و تنبلی چشم ضعیف‌تر به مرور بیشتر می‌شود. درنهایت، مغز سیگنال‌های دریافتی از چشم ضعیف‌تر یا به عبارتی چشم تنبل را نادیده می‌گیرد، و این عدم تعادل در چشمان موجب دید ضعیف فرد خواهد شد.

‫درمان تنبلی چشم با بازی های ویدئویی‬

درمان معمول برای این بیماری، بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به دیدن با چشم تنبل است. با این حال در این شیوه که ممکن است ماه‌ها طول بکشد، چشم قوی‌تر به ندرت مورد استفاده می‌گیرد و هنگامی که پوشش چشم ضعیف‌تر برداشته شود، دو چشم ممکن است همزمان با یکدیگر عمل نکرده و فرد در دریافت دید دوچشمی یا سه‌بعدی ناموفق باشد.

بازی‌های ویدئویی استفاده کننده از تکنیک "push-pull" با وجود درگیر کردن هر دو چشم، چشم ضعیف‌تر را در مواجهه با تصاویر پیچیده‌تر قرار داده و محرک قوی‌تری به شمار می‌رود. در این شیوه، نقش چشم برتر کم‌رنگ‌تر شده و چشم ضعیف‌تر به کار بیشتر تشویق می‌شود.

تمرین‌های بازی‌های ویدئویی، مسیرهای مهم موجود در مغز را که مسئول تعادل دید و دید دوچشمی هستند، هدف قرار می‌دهد. بازی‌های ویدئویی جهت تحریک کردن این مسیرها در هر دو چشم حتی در چشم تنبل طراحی شده‌اند.

این بازی‌ها مجهز به گروهی از خطوط با جهت‌های مختلف هستند و بازیکنان باید عینک‌های سه‌بعدی قرمز-سبزی را به چشم بگذارند که موجب فیلتر کردن تصاویر برای هر چشم می‌شود. چشم قوی‌تر تنها با خطوط افقی تمام صفحه‌ای تحریک شده، درحالیکه چشم ضعیف دایره‌های مرزی را خواهد دید که شامل خطوط عمودی، افقی و قطری هستند. این دایره‌های متفاوت به عنوان نقاط کانونی بازی‌ها عمل می‌کنند.

در این شیوه چشم ضعیف همواره تصاویر متضادی را می‌بینید از این رو مجبور به کار بیشتر می‌شود و جنبه‌ی "Push" تکنیک برآورده می‌شود، درحالیکه چشم قوی‌تر با اینکه تحت تحریک قرار دارد اما از شدت کار آن کمتر می‌شود. بنابراین قسمت "Pull" هم بر روی چشم قوی‌تر اجرا می‌شود.

درحالیکه بازی‌های اولیه از نظر اویی بسیار خسته‌کننده بودند، زیرا شرکت‌کنندگان باید به مدت یک ساعت و نیم به هدف‌های مشابه نگاه می‌کردند، بازی‌های جدید بسیار لذت‌بخش‌تر و چالش‌برانگیزتر می‌باشند و شرکت‌کنندگان تنها باید چند دقیقه بر روی آنها تمرکز کنند.

طبق اعلام پژوهشگران این پروژه، افراد با بینایی طبیعی هم که دارای یک چشم برتر هستند، می‌توانند از این بازی‌ها استفاده کنند. این پژوهش از سوی موسسه‌های ملی سلامت تحت حمایت قرار گرفته و به تازگی در Neuroscience 2014، نشست سالانه‌ی انجمن علوم اعصاب ارائه شده است.


منبع :

تبلیغات