‫گزارشی جدید درباره توان مصرفی Xbox One و PS4 : همچنان ناکارامد‬

آکاایران: ‫گزارشی جدید درباره توان مصرفی Xbox One و PS4 : همچنان ناکارامد‬

آکاایران: با انتشار اولین گزارش مقدماتی درباره‌ی مصرف انرژی کنسول‌های نسل جدید در دسامبر گذشته، این حقیقت نشان داده شد که هر دو کمپانی سونی و مایکروسافت بلافاصله قادر به بهبود اساسی کارایی کنسول‌های خود هستند. و حالا پس از گذشت ۵ ماه، هیات ملی حفاظت از منابع طبیعی (NRDC) یک نسخه بروزرسانی شده از گزارش خود را با اطلاعات مستند بیشتر و مجموعه‌ای کامل از ارزیابی‌ها درباره میزان مصرف توان هر کنسول منتشر کرده است. آیا مایکروسافت هنوز هم به مانند یک فیل تشنه‌ی انرژی است؟

به گزارش آکاایران: در یک کلمه، بله. اما اطلاعات بسیار جالبی نیز درباره‌ی دلایل این مسئله و همچنین برخی موضوعات گمراه‌کننده در مورد توان مصرفی فعلی کنسول‌‌ها وجود دارد. ابتدا بیایید نگاهی به جدول زیر برای PS4، ایکس‌باکس وان و Wii U بیاندازیم:

‫گزارشی جدید درباره توان مصرفی Xbox One و PS4 : همچنان ناکارامد‬

این نمودار، مصرف برق هر سه کنسول را در حالت‌های عملیاتی مختلف نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است، PS4 در اکثر حالت‌ها، مصرف بیشتری از Xbox One دارد، با این حساب چرا مایکروسافت در رقابت سالانه توان مصرفی شکست می‌خورد؟ به دو دلیل: اول اینکه کنسول بازی مایکروسافت در استندبای (آماده به کار) یعنی حالتی که کنسول‌ها بیشترین زمان خود را در آن می‌گذرانند، تقریبا به نسبت دو برابر PS4 انرژی می‌کشد، به عنوان دومین دلیل نیز اگر این کنسول را در حالت TV پیشنهاد شده از سوی مایکروسافت بکار ببرید، یعنی شما ایکس‌باکس وان را فقط برای تماشای تلویزیون روشن کرده‌اید که در این حالت، کنسول مذکور تا ۷۲ وات انرژی الکتریکی را مصرف می‌کند.

‫گزارشی جدید درباره توان مصرفی Xbox One و PS4 : همچنان ناکارامد‬

NRDC فقط به میزان مصرف توان این کنسول‌ها برای وظایف ساده اشاره می‌کند، اما آیا این مقادیر تابعی از مهندسی AMD نیز هستند؟ آزمون‌های انجام گرفته بر روی لپ‌تاپ مجهز به تراشه A4-5000 Kabini که از سوی کمپانی AMD برای معرفی تراشه مذکور ارائه شده بود، چنین نتیجه‌ای را نشان نمی‌دهد و مشخصا این مشکل ناشی از معماری تراشه‌های AMD نیست.

تراشه A4-5000، یک پردازنده دارای چهار هسته‌ی جگوآر برای لپ‌تاپ‌های بازی است که یک BIOS (سیستم ورودی و خروجی پایه) سفارشی را اجرا می‌کند و البته به نظر نمی‌رسد که خصوصا در زمینه مصرف انرژی، عملکرد کاملا بهینه‌ای داشته باشد. این تراشه به خاطر قرار گرفتن در کنار هسته گرافیکی Radeon HD 8330 با معماری CGN شبیه به تراشه‌های هشت هسته‌ای AMD موجود در Xbox One و PS4 است با این تفاوت که توان مصرفی اعلام شده توسط AMD برای این تراشه در حین دیکد کردن و پخش ویدئوی H.264 1080p، در حدود ۱۵ وات با حداکثر میزان روشنایی و ۱۱ وات با ۵۰ درصد از روشنایی نمایشگر می‌باشد.

در حالی که بدیهی است ایکس‌ باکس وان و PS4 حاوی قطعات و تجهیزات بیشتر و پردازنده‌های گرافیکی (GPU) بسیار بزرگ‌تر هستند، حتی کنسول Wii U نیز بیشتر از ۲ برابر توان مصرفی تراشه Kabini مذکور را مصرف می‌کند. اگر ما فرض کنیم که یک تراشه رده پایین A4-5000 می‌تواند ویدئوی H.264 را با ۷ تا ۸ وات مصرف توان، رمزگشایی کند، بنابراین کنسول‌های جدید ۴ تا ۱۰ برابر انرژی بیشتر را برای انجام دقیقا همین عمل مورد مصرف قرار می‌دهند.

از سوی دیگر، هنوز هم دلیلی برای خوش بینی وجود دارد. نمودار زیر نشان می‌دهد که چگونه مصرف توان کنسول‌های بازی در هر نسل به تناسب انتشار مدل‌های جدید از آن‌ها، به سمت بهتر شدن متمایل گشته است:

توجه داشته باشید که هر دو کنسول PS4 و ایکس‌باکس وان در در زیر چند مدل از کنسول‌های PS3 و ایکس‌باکس ۳۶۰ آمده‌اند. همانطور که ملاحظه می‌کنید، میزان مصرف در مدل‌های جدیدتر دو کنسول نسل هفتم کاهش یافته است، اما به دلیل طراحی‌های کارآمدتر دو کنسول نسل هشتم در مصرف توان نسبت به نسل پیشین خود که در مرحله‌ی مشابهی از توسعه قرار داشتند، امید می‌رود که PS4 و Xbox One خیلی زودتر بر این مسئله فائق آمده و در میزان مصرف خود کاهش نشان دهند.


اما آیا لازم است که شما به میزان مصرف توان کنسول خود توجه داشته باشید؟

این گزارش NRDC دو نتیجه را پیش روی ما می‌گذارد. از یک سو، این هرگز ایده‌ی بدی نیست که در هنگام خرید به بهره‌وری انرژی کنسول‌ها دقت کنید به‌خصوص اگر به طور مداوم پای تماشای تلویزیون می‌نشینید و از ایکس باکس وان به همین منظور استفاده می‌کنید. البته هیچ دلیل خاصی وجود ندارد که یک درگاه HDMI نیاز به ۷۲ وات انرژی داشته باشد. به طور مشابه، توان مصرفی PS4 درحالت استندبای، حداقل ۳ وات خواهد بود و در صورتی که حالت شارژ کردن از طریق USB را فعال بگذارید، این میزان به ۸.۵ وات افزایش می یابد، آن هم بدون نظر گرفتن این مورد که کنسول در حال شارژ است یا خیر.

حالا اهمیت این ۵.۵ وات اختلاف در توان مصرفی PS4 چیست؟ در نظر بگیرید که با استفاده از این کنسول در تمام ساعت و روزهای سال، به ازای هزینه ۱۸ سنت برای هر کیلووات برق در آمریکا، شما باید ۸.۶۷ دلار پرداخت کنید. خوب این مقدار بسیار ناچیزی است، اما فکر کنید که وقتی تعداد PS4ها به چند میلیون می‌رسد، میزان مصرف توان تا چه حدی بالاتر رفته و علاوه بر هزینه زیاد صرف شده برای تولید این میزان انرژی، چه تاثیر مهمی بر روی منابع طبیعی خواهد داشت. هیات ملی حفاظت از منابع طبیعی سعی کرده است که در چند نکته به مقایسه مجموع توان مصرفی برای شهرهای بزرگ یا چندین نیروگاه بپردازد تا نشان دهد که میلیون‌ها کنسول بازی، مصرف قابل توجهی را به بار خواهند آورد و لازم است که عملکرد این دستگاه‌ها هرچه زودتر اصلاح شود.

بنابراین چیزی که باید مورد توجه قرار گیرد، قطعا ایجاد امکان بهبود وضعیت مصرف کنسول‌هاست و تنها به دلیل حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، ارزش انجام دادن را دارد. توان مصرفی پایین‌تر به معنای سروصدای کمتر سیستم و همچنین صرف توان کمتر برای خنک‌سازی سیستم خواهد بود. تاکنون سونی و مایکروسافت این وضعیت را سروسامان نداده‌اند ولی امیدواریم که بروزرسانی‌هایی در این رابطه را اواخر سال جاری شاهد باشیم.

منبع :

تبلیغات