loading...
‫کالبد شکافی Play Station 3 Slim‬

آکاایران: ‫کالبد شکافی Play Station 3 Slim‬

آکاایران: بدون شک Ps3 Sony یکی از بهترین خاطرات کودکان و حتی بزرگسالان را در جهان رقم زده ، این محصول که بیش از 70 میلیون دستگاه از سال 2006 تا کنون فروش داشته حاصل تلاش و همکاری شرکت سونی ژاپن با چند شرکت نامدار در زمینه تکنولوژی میباشد.
این کنسول بازی ،برای اولین بار در سال 2005 در نمایشگاه E3 عرضه شد که در سال 2006 در فروشگاه ها به فروش در آمد.
نسخه اصلی این دستگاه ابعاد 98×274.3×323.8 میلیمتر است، که در PS3 Slim این ابعاد به 65×290×290 به میلیمتر کاهش یافت، وزن آن نیز از 5kg در نسخه اصلی به 3.2kg در نسخه Silm رسیده بدون این که از قدرت این کنسول کاسته شود و 34 درصد در ابعاد و 36 درصد در وزن کاهش داشته.
دلیل این کاهش یک چیز است ! تغییر فن آوری ساخت پردازشگر دستگاه از نانومتر به 45 نانومتر است . این کوچک شدن ابعاد سبب اتلاف انرژی کمتر و گرمای تولیدی کمتر است . وقتی انرژی کمتری مصرف شود، قسمت Power supply کوچک میشود و وقتی گرما کم میشود به خنک کننده کمتری نیاز است و این یعنی میتوان ابعاد را کوچک تر کرد !!
ابتدا نگاهی به مشخصات فنی این دستگاه می اندازیم:

  • پردازشگر : Cell Broadband Engine 3.2Ghz
  • حافظه رم:256MB XDR Main RAM, 256MB GDDR3 VRAM
  • کارت گرافیک: NVIDIA/SCEI RSX Reality Synthesizer 550Mhz
  • ورودی و خروجی ها : HDMI , 2 USB 2.0 ports , Audio bitstreaming , BRAVIA Sync XMB control , DualShock 3 controller, PLAYSTATION 3 BD-ROM
  • درگاه شبکه: 802.11b/g Wi-Fi

به گزارش آکاایران: می خواهیم گوشه ای از جزییات پنهان در درون این کنسول بازی را برای شما برسی کنیم.

‫کالبد شکافی Play Station 3 Slim‬

"باز کردن روکش پلاستیکی"

بعد از باز کردن روکش اصلی، درون ps3 slim نمایان میشود , اولین چیزی که جلب توجه میکند،فن بزرگ آن است.

‫کالبد شکافی Play Station 3 Slim‬

" PS3 Slim بدون روکش پلاستیکی"

بعد از باز کردن روکش فلزی و فن و خنک کننده ،برد اصلی و مغز اصلی این غول دنیای بازی نمایان میشود.

‫کالبد شکافی Play Station 3 Slim‬

"برداشتن خنک کننده و نمایان شدن برد اصلی"

برد اصلی این دستگاه شامل چیپ های است که هر کدام گوشه ای از کار های قابل انجام این کنسول را انجام میدهند. که در ادامه چیپ های اصلی را معرفی خواهیم کرد.

‫کالبد شکافی Play Station 3 Slim‬

"برد اصلی PS3 Slim"

چیزی که بیشتر از همه در برد اصلی نظر ها را جلب میکند دو مربع نقره ای رنگ است ، یکی از این چیپ ها پردازشگر معروف Cell که حاصل همکاری سه شرکت بزرگ IBM و Sony و Toshiba میباشد.

میتوان به طور قاطع گفت که این CPU در سال 2006 چندین سال از تکنولوژی بازار جلو تر بوده ، در حالی که CPU های چند هسته ای حرف از 4 یا در مواقعی 8 هسته میزنند آن هم در سال 2012 ،این CPU در آن زمان 7 هسته ای طراحی شد !!! هنوز که هنوز است معماری آن را ستایش میکنند ،معماری آن RISC بوده و دارای 512Kb حافظه L2 میباشد و 241 میلیون ترانزیستور درون خود دارد و در فرکانس 3.2Ghz کار میکند.

‫کالبد شکافی Play Station 3 Slim‬

"پردازنده اصلی PS3 Slim معروف به Cell ساخت شرکت های Sony , IBM ,Toshiba"

پردازنده دوم این برد ،پردازنده گرافیکی که RSX یا Reality Synthesizer به معنای "ترکیب کننده واقعی " میباشد، که توسط Sony و NVIDIA طراحی و ساخته شده است.

این چیپ بیس طراحی آن بر پایه NV47 است و درفرکانس 550Mhz کار میکند که با 256Mb حافظه GDDR3 با یک درگاه 128bit در ارتباط است که حاصل آن یک پهنای باند 22.4GB/s برای خواندن و نوشتن اطلاعات بین GPU و GRAM شده است ، این پردازنده گرافیکی بیش از 300 میلیون ترانزیستور دارد.

‫کالبد شکافی Play Station 3 Slim‬

"پردازنده گرافیکی PS3 Slim به نام RSX ساخت NVIDIA و SONY"

منبع :

تبلیغات