پلی استیشن

آکاایران: ‫ضعف Xbox One در برابر PS4 ، خروجی گرافیکی ۹۰۰ پیکسل ایکس باکس وان در برابر رزولوشن 1080p پلی استیشن ۴‬

آکاایران: در جنگ‌های تبلیغاتی قبل از انتشار میان PS4 سونی و ایکس باکس وان مایکروسافت، از کنفرانس سونی در نمایشگاه E3 سونی و همچنین DRM مایکروسافت و افتضاح بازی‌های مستقل گرفته تا سخت‌افزار برتر PS4 و قیمت بالاتر Xbox One، تقریبا همیشه PS4 به عنوان پیروز واقعی این رقابت‌ها شناخته شده است. در حال حاضر، یک کارمند خودی مرموز که اطلاعات مایکروسافت را در گذشته منتشر کرده بود، ادعا می‌کند که ایکس باکس وان نمی‌تواند خروجی خود را در رزولوشن 1080 پیکسل تولید کند و حداکثر توان آن تنها در ۹۰۰ پیکسل محدوده شده است.

به گزارش آکاایران: در مصاحبه‌ای با نماینده ی مایکروسافت، او توضیحاتی را در این باره بیان کرده است: “ایکس باکس وان به طور کامل از خروجی محلی 1080p در نرخ ۶۰ فریم در ثانیه پشتیبانی می کند. بعلاوه، این برعهده ی توسعه دهندگان است که بهترین میزان رزولوشن را مناسب با اهداف طراحی شان تعیین کنند. ایکس باکس وان، تمام عناوین را در رزولوشن 1080p ارائه خواهد داد.” در عین حال، لازم است بدانید که توانایی یک دستگاه در تولید خروجی در رزولوشن 1080p، دلیلی بر این نیست که این موضوع حتما اتفاق خواهد افتاد. برای مثال، در حال حاضر اطلاعاتی موجود است که بازی Ryse –یک عنوان مشهور– در رزولوشن ۹۰۰ پیسکل اجرا خواهد شد. بهرحال، با وجود اینکه بیشتر ما به دنیای کنسول ها قدم گذاشته‌ایم و تا حدودی با این دستگاه های جالب آشنا هستیم، اما این توسعه دهندگان بازی‌ها هستند که تجربه‌ی بهتر و دقیق‌تری از کار با کنسول ها دارند و می‌توانند روش‌های مختلف را برای دریافت حداکثر خروجی از این دستگاه‌ها پیدا کنند. نماینده مایکروسافت در ادامه ی اظهاراتش گفت که آن‌ها درباره ی شایعات اخیر راجع به تست فشار بار و خروجی کنسول ایکس باکس وان در رزولوشن 0p هیچ نظری ندارند.

پلی استیشن

پلی استیشن ۳، از خروجی 1080p (رزولوشن 1920x1080) پشتیبانی می‌کند، اما عمده ی بازی‌ها را تنها در وضوح 720p نمایش می دهد. در همین حال،‌ ایکس باکس ۳۶۰ نیز رزولوشن 720p را پوشش می دهد. اما درباره ی نسل هشتم کنسول ها، یعنی هر دو دستگاه PS4 و ایکس باکس وان، ادعا شده که رزولوشن 1080p را پشتیبانی می کنند. یک کاربر از انجمن اینترنتی NeoGAF با نام کاربری CBOAT ادعا می‌کند که انتقال از 720p به 0p (یعنی 1280x720 پیکسل به 1600x900)، حد استانداردی برای ایکس باکس وان خواهد بود. تا آنجا که ما می دانیم، PlayStation 4 بر روی این وعده ی خود وفادار مانده است، بنابراین اگر شایعات جدید حقیقت داشته باشند، ایکس باکس وان در یک زمینه ی دیگر نیز همچنان عقب تر از PS4 قرار خواهد گرفت.

بهرحال، قبل از اینکه شما تصمیم نهایی خود را برای خرید ایکس باکس وان بگیرید، باید دقیقا بدانید که شایعات جدید از کجا آب می خورند. سرچشمه ی اولیه این خبرها، CBOAT، یکی از کاربران انجمن اینترنتی NeoGAF می‌باشد. این‌گونه خبرها، کاملا قابل اطمینان نیستند و از آن گذشته، ممکن است CBOAT از روی عمد این اظهارات را منتشر کرده و یا روشی هوشمندانه را برای اشاره‌ای مخفی به اطلاعات واقعی در پیش گرفته باشد. دلیل اینکه خیلی‌ها، ادعاهای CBOAT را صریحا رد نمی‌کنند این است که کاربر مذکور در انجمن NeoGAF به پیشگویی درباره ی تمام وقایع قبل از اتفاق آن‌ها در طی کنفرانس مطبوعاتی مایکروسافت در نمایشگاه E3 امسال، معروف است.

CBOAT ادعا می‌کند که دلیل عدم توانایی ایکس باکس وان در تولید خروجی 1080p، اشتیاق و عجله ی مایکروسافت در انتشار این کنسول می باشد. با این وجود، تنها بخاطر چند پیشگویی درست نمی‌توان باور کرد که این شخص، حقیقت را گفته است، به‌خصوص با ویژگی باریک بینانه ای مانند رزولوشن کنسول بازی.

CBOAT همچنین اشاره‌ای به بازی Forza 5 دارد که به صورت محلی در رزولوشن 1080p به نمایش درآمد و در ماه سپتامبر تایید شده بود و در این باره بیان می‌کند که این اجرا احتمالا یک استثناء بوده است، نه یک اصل ثابت.

در پاسخ به CBOAT، یک توسعه‌دهنده ی ایکس باکس وان توضیحاتی را درباره ی ادعای 0p به وب سایت Reddit ارائه می‌دهد. این توسعه‌دهنده اظهار کرده که ادعای روزلوشن 0p حقیقت داشت اما آن میزان، خروجی کنسول های بخصوص ساخته شده برای تست فشار بار بوده است و این بدان معنی خواهد بود که عملکرد آن کنسول ها دلالتی بر محصول نهایی ندارد.

حالا اینکه CBOAT یا این توسعه‌دهنده ی ایکس باکس وان، کدام حقیقت را گفته اند، در آینده مشخص خواهد شد اما هر دو کم و بیش این موضوع را تایید کرده‌اند که تعدادی واحد ایکس باکس وان با توانایی ایجاد روزلوشن خروجی 0p وجود دارد. با اینکه حقیقت همچنان مجهول است، اما تمام این شایعات باز هم منفعتی را برای PS4 در برابر ایکس باکس وان رقم زده اند.

منبع :

تبلیغات