loading...
برچیده شدن تحریم ها و فصل جدید بازی سازی در ایران - آکا

آکاایران: برچیده شدن تحریم ها و فصل جدید بازی سازی در ایران

آکاایران در یک هفته ی اخیر همه درباره ی اجرایی شدن «برجام» (برنامه ی جامع اقدام مشترک) سخن می گفتند و این که قرار است نهایتا بعد از 12 سال، دیوار تحریم های ریز و درشت که به کشورمان تحمیل شده بودند، فرو بریزد. در نخستین ساعات امروز آخرین قدم برجام یا همان لغو عملیاتی تحریم ها برداشته شد تا تمام مردم کشور از هر قشر و سطحی، چشم اندازی جدید پیش روی شان ببینند؛ حالا می خواهد در خصوص کسب و کارشان باشد یا نحوه ی تحصیلات شان یا هر چیز دیگری. فارغ از این که برچیده شدن تحریم ها می تواند چه تاثیراتی در عرصه ی سیاست، تجارت و سازوکارهای بین المللی کشورمان بگذارد، مطمئنا عملیاتی شدن برجام فصل جدیدی را در صنعت نوپای تولید بازی های رایانه ای و ویدیویی ایران رقم خواهد زد. مطمئنا می خواهید بدانید با لغو تحریم ها چه عاید بازی سازان و حتی بازی کننده ها و گیمرهای ایرانی می شود و قرار است طی ماه ها و سال های آینده، شاهد چه تغییراتی در این هنر-صنعت پویا و مدرن در داخل کشورمان باشیم.

به گزارش آکاایران

مطمئنا می خواهید بدانید با لغو تحریم ها چه عاید بازی سازان و حتی بازی کننده ها و گیمرهای ایرانی می شود.

حتما بهتر از ما می دانید که طراحی و تولید بازی های رایانه ای و ویدیویی در کشور ما، که تقریبا می توان ادعا کرد تمام طول عمرش را زیر سایه ی تحریم های ریز و درشت سپری کرده، با چه چالش هایی روبه رو بوده است. جدا از این که فرهنگ و ادبیات بازی سازی آن طور که باید در کشورمان جا نیافتاده و هنوز هم بازی سازان، خصوصا آن هایی که در تیم های کوچک و مستقل فعالیت می کنند از حداقل حمایت ها، چه حمایت های دولتی و چه حمایت بخش خصوصی محروم هستند، موانع فنی همیشه به عنوان یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی بازی سازان ایرانی مطرح بوده و هست.

برای ساخت بازی هایی با نهایت کیفیت که مورد قبول بازی کننده ها هم باشند باید به ابزار مناسب دسترسی داشت. ابزارهایی که دست بازی ساز را باز می گذارند تا صرفا به اجرای ایده های اش بیاندیشد و چالش های فنی را به پایین ترین سطح ممکن تنزل می دهند. به بیان ساده تر عده ای متخصص و برنامه نویس با هدف ساده تر کردن کار بازی سازان، موتورهایی را طراحی می کنند که بازی ها بر مبنای آن ها ساخته می شوند. این موتورها که مسوولیت پردازش و آنالیز بخش های مختلف هر بازی را برعهده دارند، «موتورهای پایه» نامیده می شوند. نیم دو جین موتور پایه ی مختلف هم وجود دارد که بازی سازان می توانند با استفاده از آن ها، بازی هایی باکیفیت و قابل توجه تولید کنند. موتورهایی مثل «آنریل انجین»، «یونیتی» و «کرای انجین». مطمئنا با در اختیار داشتن حق استفاده از این موتورهای پایه، پروسه ی ساخت بازی های رایانه ای و ویدیویی به مراتب ساده تر می شود و تیم های بازی سازی می توانند با در اختیار داشتن یک تیم فنی جمع وجور و با محرویت «طراحی بازی»، محصولاتی قابل قبول و سطح بالا تولید کنند.

یکی از مشکلات جدی که تحریم های 12 ساله به بازی سازان ایرانی تحمیل کرده بود، عدم دسترسی به موتورهای پایه ی آماده بود.

یکی از مشکلات جدی که تحریم های 12 ساله به بازی سازان ایرانی تحمیل کرده بود، عدم دسترسی به همین موتورهای پایه ی آماده بود. بازی سازان ایرانی به خاطر تحریم های همه جانبه، با این که حتی قصد پرداخت هزینه های استفاده از این موتورهای پایه را داشتند، اما نمی توانستند حق استفاده از آن ها را خریداری کنند. در نهایت هم مجبور می شدند به نسخه های آموزشی و جمع وجور این موتورها بسنده کنند؛ یا با کلی مشقت و ثبت شرکت در کشورهای خارج از ایران، با انواع و اقسام ترفندها، حق استفاده از این موتورها را به دست بیاورند که خودش پروسه ای سخت و دردسرساز بود. به همین خاطر هم اکثر بازی سازان و استودیوهای بازی سازی ایرانی مجبور می شدند موتورهای پایه ی خودشان را بسازند. موتورهایی که بتوانند حجم پردازش های بازی ها را به دوش بکشند. معمولا هم استودیوهای بازی سازی آن قدر روی موتورهای شان هزینه می کردند که دیگر زمان و بودجه ی کافی برای ساخت خود بازی باقی نمی ماند و پروژه هایی که می توانستند هر کدام شان به بازی هایی تراز اول تبدیل شوند، یکی پس از دیگری لغو می شدند.

برچیده شدن تحریم ها و فصل جدید بازی سازی در ایران - آکا

حتی همین محدودیت ها باعث شده بود تا بازی سازهای ایرانی، امکان ساخت بازی برای کنسول های بازی را هم نداشته باشند. احتمالا خبر دارید که بازی سازها، برای ساخت بازی های کنسولی باید به ابزارهایی تخصصی مثل «نسخه ی مخصوص بازی سازها»ی همان کنسول (Software development kit یا SDK) دسترسی داشته باشند. تحریم ها باعث شده بودند تا امکان استفاده از SDKها برای بازی سازان ایرانی فراهم نباشد. وقتی هم SDK تهیه نشود که معمولا توسط خود شرکت های تولیدکننده ی کنسول ها (مثل سونی و مایکروسافت) در اختیار بازی سازها قرار می گیرند، دیگری خبری از ساخت عناوین کنسولی نیست. به جرات می توان گفت در تمام طول عمر صنعت بازی سازی ایران، تنها یک بازی موفق شد خودش را تا مرحله ی عرضه بر روی یکی از کنسول های نسل هفتمی بالا بکشد و به جز آن هیچ نمونه ی موفقی از ساخت بازی های موفق ایرانی برای کنسول ها، در کارنامه ی بازی سازی داخل کشور دیده نمی شود.

تحریم ها باعث شده بودند تا امکان استفاده از SDKها برای بازی سازان ایرانی فراهم نباشد. وقتی هم نتوانی SDK تهیه کنی دیگری خبری از ساخت عناوین کنسولی نیست.

اما حالا که تحریم ها برچیده شده اند و در پس آن هم می رود تا شرایط هم کاری مجموعه های داخلی و خارجی از نو فراهم شود، به احتمال بسیار زیاد، امکان تهیه ی موتورهای پایه و SDKها هم ممکن خواهد شد و این می تواند بهترین خبر برای صنعت بازی سازی ایران باشد. با ورود موتورهای پایه که حتی می تواند با تاسیس نمایندگی های خارجی در کشور همراه باشد، به همراه ورود کیت های مخصوص بازی سازان، چه می خواهد این کیت ها مخصوص ساخت بازی برای کنسول باشد و چه هدست های واقعیت مجازی، شاهد فصلی جدید در صنعت بازی سازی ایران خواهیم بود. صنعتی که می تواند شکوفاتر از هر زمان دیگری بشود و در سطح بین المللی برای کشور افتخارآفرینی کند. ایران در چند سال گذشته به خاطر همین محدودیت های فنی تعداد بسیار زیادی از بازی سازان کاردرست اش را از دست داده است. بازی سازان جوان و توان مندی که با وجود علاقه شان به ساخت بازی در داخل کشور، مجبور شده اند به استخدام استودیوهای بازی سازی خارجی در بیایند. اما مطمئنا امکان استفاده از تکنولوژی های به روز، بدون هیچ مانعی می تواند زمینه ی بازگشت این عده از بازی سازان ایرانی را به کشور، فراهم کند.

برچیده شدن تحریم ها و فصل جدید بازی سازی در ایران - آکا

ایران در چند سال گذشته به خاطر همین محدودیت های فنی تعداد بسیار زیادی از بازی سازان کاردرست اش را از دست داده است.

برچیده شدن تحریم ها حتی برای خود بازی کننده ها و گیمرهای ایرانی هم می تواند خبر خیلی خوبی باشد. حتما بهتر از ما می دانید که به واسطه ی همین تحریم ها، گیمرهای ایرانی امکان استفاده از تعداد بسیار زیادی از سرویس های مختلف بازی را از دست داده اند. اما حالا می توان امیدوار بود که با عملیاتی شدن برجام به زودی امکان استفاده از این سرویس ها هم برای ایرانی ها فراهم شود و امکانات و قابلیت هایی که در غیبت بازی کننده های ایرانی صرفا در اختیار گیمرهای کشورهای عربی حاشیه ی خلیج فارس قرار می گرفت، برای ما هم مهیا شود.

هرچه هست مطمئنا برچیده شدن تحریم ها کمک بزرگی به بازتر شدن فضای بازی و بازی سازی در ایران طی سال های آینده خواهد کرد. روزهای خوش بازی سازی ایران مطمئنا در راه است. البته در نظر داشته باشید که فراهم شدن امکان تعامل با مجموعه های خارجی با هدف ساخت بازی های رایانه ای و ویدیویی در ایران می تواند قوانین فروش محصولات فرهنگی را هم دست خوش تغییراتی کند که پرداختن به آن ها در حوصله ی این مقاله نمی گنجد. در آینده در خصوص امکان فروش مستقیم بازی های اصلی در ایران و زیرساخت های مورد نیاز برای ورود به چنین بازارهایی سخن خواهیم گفت.

منبع :

loading...
تبلیغات