از اسکار بازی ها تا قصه های کوجیما؛ یک هفته با بازی - آکا

آکاایران: از اسکار بازی ها تا قصه های کوجیما؛ یک هفته با بازی

آکاایران در هفته ای که گذشت یکی از مهم ترین اتفاقات صنعت بازی رقم خورد. البته این اتفاق از آن هایی است که هر سال تکرار می شوند و کلی هم هیجان انگیز هستند. در نخستین ساعات بامداد روز جمعه، سیزدهمین دوره از مراسم The Game Awards برگزار شد. اگر از طرفداران بازی های رایانه ای و ویدیویی باشید، احتمالا خبر دارید که این مراسم چیزی شبیه به مراسم اسکار در عالم سینماست. در جریان این مراسم که حدود سه ساعت به طول می انجامد و تعداد زیادی شبکه ی تلویزیونی به طور زنده آن را پوشش می دهند بهترین های هر سال در صنعت بازی های رایانه ای و ویدیویی معرفی می شود. به مدت 10 سال (2003 تا 2012) این مراسم با حمایت شبکه ی تلویزیونی اسپایک برگزار می شد؛ اما حالا دو سه سالی است که این مراسم را «جف کلی»، از نام های آشنا در حوزه ی مطبوعات بازی های رایانه ای و ویدیوی برگزار می کند. مراسم دو سه سال اخیر تغییرات زیادی به خودش دیده که از جمله ی آن ها می توان به حمایت بیش تر از بازی ها و بازی سازان مستقل اشاره کرد. مراسم سالیانه ی The Game Awards تنها به معرفی برترین های سال و اعطای جایزه به آن ها خلاصه نمی شود. بلکه در بخش هایی از آن تریلرهایی از بازی های مهم و معروفی که طی یک سال آینده عرضه خواهند شد، به نمایش در می آید. هم چنین تعدادی بازی هم برای نخستین بار در جریان این همایش معرفی می شوند.

به گزارش آکاایران اما بپردازیم به مراسم امسال. با ورود به سال سومی که کنسول های نسل هشتم بازی های ویدیویی در اختیار بازی کننده ها قرار گرفته اند، تعداد بازی های درست و درمانی که بر مبنای ایکس باکس وان و پلی استیشن4 ساخته شده اند هم به شکل چشم گیری افزایش پیدا کرده است. به همین خاطر هم امسال تعداد زیادی بازی کاندید کسب عنوان بهترین بازی سال شده بودند. بازی هایی مثل Bloodborne، قسمت چهارم از مجموعه بازی های «فال آوت»، «سوپر ماریو میکر»، «متال گیر سالید5: درد فانتوم» و قسمت سوم از مجموعه بازی های «ویچر»؛ اما در نهایت این ویچر3 بود که موفق شد اکثریت رای داوران را به خودش اختصاص بدهد و به عنوان بهترین بازی سال 2015 معرفی شود. استودیوی بازی سازی CD Projekt Red هم که قسمت سوم از مجموعه بازی های ویچر را ساخته، به عنوان بهترین استودیوی بازی سازی سال، شناخته و معرفی شد. اگر می خواهید در جریان چند و چون این همایش قرار بگیرید، توصیه می کنیم حتما خبر مربوط به The Game Awards امسال را مطالعه کنید.

شاید برای تان جالب باشد که بدانید دقیقا دو روز بعد از برگزاری این مراسم، سونی در جریان همایش PlayStation Experience از جدیدترین دستاوردهای اش در صنعت بازی رونمایی کرد. البته چون هنوز خبرها از این همایش در حال منتشر شدن هستند، چکیده ی خبرهای PlayStation Experience را هفته ی آینده برای تان بازگو می کنیم.

در ادامه ی مطلب جمع بندی این هفته، مشابه هفته های گذشته قصد داریم نیم نگاهی بیاندازیم به مهم ترین اخبار و حواشی صنعت بازی های رایانه ای و ویدیویی در هفت روز گذشته:

از اسکار بازی ها تا قصه های کوجیما؛ یک هفته با بازی - آکا

هسته ی هفتم هم به کار گرفته شد!

حتما درباره ی نسل هفتم کنسول های بازی و ماجراهای سخت افزار پلی استیشن3 خوانده اید. سونی در ابتدای نسل هفتم تصمیم سختی گرفت. تصمیمی که در نهایت منجر به استفاده از معماری بینهایت پیچیده در پردازنده ی مرکزی پلی استیشن3 شد. پردازنده های معروف Cell که در پلی استیشن3 مورد استفاده قرار گرفتند با این که بسیار قدرتمند بودند، اما برای بازی سازها کلی دردسر ایجاد می کردند. به همین خاطر هم در بازی های چند پلتفرمی در اکثر مواقع عمل کرد کنسول مایکروسافت بهتر از کنسول سونی بود.

اما سونی در نسل هشتم کنسول های بازی حسابی از گذشته درس گرفته است و نمی خواهد اجازه بدهد تجربه های گذشته دوباره تکرار بشوند. اگر از آن دسته از بازی کننده هایی هستید که به معماری و ساختار سخت افزاری کنسول های بازی علاقه دارند، احتمالا خبر دارید که پردازنده ی مرکزی کنسول پلی استیشن4 هشت هسته ای است. اما تا به امروز سونی تنها امکان استفاده از شش تا از این هسته ها را در اختیار بازی سازها قرار داده بود. اما اخیرا در اخبار آمده که امکان استفاده از هفتمین هسته هم فراهم شده است. می خواهید درباره ی این خبر بیش تر بدانید؟ ادامه ی خبر…

خداحافظ PSP

بعید است اهل بازی و بازی کردن باشید، اما درباره ی کنسول دستی محبوب سونی چیزی نشنیده باشید. اولین کنسول دستی سونی در زمان خودش از محبوبیت خیلی زیادی برخوردار بود و صدها بازی مختلف و جذاب برای اش ساخته شد. البته شاید اگر کنسول دستی PSP رقیبی قدرتمند مثل نینتندو DS نداشت، وضعیت اش خیلی بهتر از این حرف ها بود. البته که حتی با اوصاف هم PSP روزهای خیلی خوبی را تجربه کرد و نیم دو جین بازی تراز اول از جمله «تکن» (Tekken)، «کیل زون» (Killzone) و حتی چند قسمت از مجموعه بازی های «متال گیر سالید» (Metal Gear Solid) برای اش ساخته شد. البته که بالاخره سونی روزی حمایت های همه جانبه اش را از این کنسول دستی قطع کرد. چرا؟ چون کنسول دستی نسل بعدی اش وارد میدان شده بود. سونی روی پلی استیشن ویتا خیلی حساب کرده بود و از نظر سخت افزاری هم حسابی به آن رسیده بود. اما در نهایت نتیجه آن جوری که انتظار می رفت از آب درنیامد و ویتا حتی به موفقیت های PSP نزدیک هم نشد. همه ی این ها به کنار، اخیرا سونی خبر داده که قصد دارد از اسفند ماه امسال، امکان خرید دیجیتالی بازی برای PSP را ببند. مطمئن باشید این اول قدم از حذف کامل این کنسول دوست داشتنی و تاریخ ساز است. می خواهید درباره ی این تصمیم سونی بیش تر بخوانید؟ ادامه ی خبر…

از این ظلمی که به کوجیما می شود!

اگر از طرفداران خبرهای بخش بازی و سرگرمی دیجی کالا مگ باشید، احتمالا درباره ی کوجیما مطالبی خوانده اید. هرچند برای شناختن این بازی ساز افسانه ای نه نیاز است یکی از بازی های اش را بازی کرده باشید و نه درباره اش جایی خوانده باشید. هیدئو کوجیما بدون شک یکی از بزرگ ترین های نام های صنعت بازی های رایانه ای و ویدیویی است و کسی به این راحتی ها نمی تواند جای اش را پر کند. حتما می پرسید چرا کسی باید جای اش را پر کند؟ همه چیز به اسفند ماه سال گذشته و مشاجره ی میان کوجیما و ناشر بازی اش برمی گردد. در روزهای انتهایی سال گذشته خبر رسید که کوجیما، سازنده ی مجموعه بازی های متال گیر سالید، با مدیران ارشد «کونامی»، ناشر این مجموعه بازی ها حسابی به مشکل برخورده. بعد هم کلی خبر آمد که استودیوی کوجیما بسته شده و کارمندان اش اخراج شده اند و در نهایت خود کوجیما هم استعفا داده و به هم کاری اش با کونامی پایان داده است.

اما همین دو روز پیش عجیب ترین خبر پیرامون این مناقشه ی پیچیده در سایت ها و خبرگزاری های مرتبط با بازی های رایانه ای و ویدیویی منتشر شد. کونامی به کوجیما اجازه نداده بود در جریان مراسم The Game Awards شرکت کند! می خواهید درباره ی این خبر عجیب و غریب بیش تر بخوانید؟ ادامه ی خبر…

منبع :

تبلیغات