loading...
FIFA یا PES؛ آنچه شما گفتید - آکا

آکاایران: FIFA یا PES؛ آنچه شما گفتید

آکاایران یکی از قدیمی ترین و در عین حال کلاسیک ترین بحث و جدل های میان گیمرها به این موضوع مربوط می شود که «مجموعه ی فیفا بهتر است یا PES؟» البته احتمالا این بحث در خارج از کشور به داغی آن چه در میان بازی کننده های وطنی رواج دارد، نیست. نحوه ی برخورد بازی کننده های هر کشور با کنسول ها و ترند شدن نوع خاصی از بازی ، به خودی خود میزان قابل توجهی از ذائقه و سلیقه ی گیمرهای آن کشور را سروشکل می دهد. اتفاقی که در کشور ما هم افتاده و مثلا تعداد زیادی از بازی کننده ها، خصوصا قدیمی ترهای شان، بازی های مبارزه ای را با قسمت سوم از مجموعه بازی های «تکن» (Tekken) که روی کنسول پلی استیشن تجربه کرده اند، به خاطر می آورند. موضوع درخصوص بهترین بازی فوتبالی به مراتب پیچیده تر است. برای همین هم از شما پرسیدیم که به نظرتان بهترین شبیه ساز فوتبال از بین مجموعه های فیفا و Pro Evolution Soccer در حال حاضر کدام عنوان است.

به گزارش آکاایران این موضوع پیش از این بارها در سایت ها و تالارهای گفتگوی ایرانی دیگر مطرح شده بود؛ به همین خاطر هم از خواننده ها دعوت کردیم در صورتی که قصد دارند از بازی محبوب شان دفاع کنند، این کار را با دلایل و مستندات کافی انجام بدهند. تعداد زیادی از کاربران هم زمان صرف کردند و با دقت بالا دلایل موفق تر بودن بازی محبوب شان را برای ما و سایر خواننده ها شرح دادند. به خاطر احترام به زمان و انرژی صرف شده توسط این کاربران از اشاره به پیام هایی که صرفا به نام بازی ها اشاره کرده بودند و تمام(!) در این مطلب جمع بندی خودداری می کنیم.

FIFA یا PES؛ آنچه شما گفتید - آکا

«محمد» اولین کسی بود که تلاش کرد با نیم نگاهی تخصصی، هر دو بازی را مورد بررسی قرار دهد و به دلایل محبوبیت هر یک از این دو عنوان، بسته به شرایطی که در آن بازی انجام می شود، بپردازد:

“PES برای کساییه که میخوان یه بازی دو نفره خوب رو تجربه کنن. با فیفا نمیشه اون هیجانی رو که تو پی اس داشت رو تجربه کرد. البته بازی دو نفره تو پی اس ملزم اینه که سطح دو بازیکن مثل هم باشه. ولی تو فیفا به دلیل شبیه سازی بیش تر نسبت به پی اس بازی تک نفره خیلی خوب و لذت بخشه.
پی اس برای پلتفرم pc بیشتر مناسبه و فیفا در کنسول های مختلف.”

«امیر» با اشاره به یکی از قابلیت های مجموعه بازی های فیفا که مستقیما به روند بازی آن ارتباطی ندارد، اما چند سالی می شود که به یکی از مهم ترین ویژگی های مثبت این مجموعه بازی ها تبدیل شده است، بحث را ادامه داد:

“آقا فیفا.

چون وقتی داری سه ساعت توی منوهای بازی می گردی یا حتی تمرین می کنی، بهترین بندهای راک ایندی دنیا رو کشف می کنی. هیچی موزیک فیفا نمی شه.”

«مهدی» از کسانی بود که پیش تر PES بازی می کرده، اما حالا تصمیم گرفته به فیفا هم کوچ کند و از تصمیم اش هم حسابی راضی است. اتفاقی که برای تعداد بسیار زیادی از بازی کننده ها افتاده و در کامنت های ارسال شده بارها به آن اشاره شده است. هرچند این تعداد هنوز هم در کنار فیفا به بازی کردن PES ادامه می دهند.

“بنده FIFA روی کنسول و PES روی سیستم بازی می کنم و با این که به طور میانگین در هفته چندین برابر FIFA پی ای اس بازی می کنم ولی باید بگم فیفا واقعا شاهکاره و تجربه ی یه فوتبال ناب برای گیمر به ارمغان میاره. برای منی که هشت سال PES بازی کردم تحمل بازی FIFA سخت بود ولی الان با FIFA  می فهمم یه رقابت واقعی فوتبال یعنی چی …”

البته تعدادی از کاربران مثل «Mohammad» معتقدند که برای آن هایی که از ابتدا PES بازی کرده اند، تجربه ی فیفا لذت بخش نیست:

“مقایسه ی فیفا و پی اس مثل مقایسه ی دنده اتوماتیک با دنده دستیه. با اینکه جفتشم ماشین سواریه.
برای منی که با پی اس فوتبال رو شروع کردم فیفا نمیچسبه. سر نسخه ی پی اس 14 که بدترین نسخش بود بازی رو پاک کردم و فیفا نصب کردم؛ خدا شاهده یک ساعت بعد پاکش کردم رفتم پی اس 13 نصب کردم. تا حالاشم از پی اس 15 و 16 راضی بودم.”

FIFA یا PES؛ آنچه شما گفتید - آکا

«امیر» از آن دسته از کاربرانی است که از ابتدا PES بازی می کرده. اما خیلی اتفاقی با فیفا آشنا شده و مجبور شده تا نسخه ای از آن را تجربه کند. همین اتفاق باعث شده تا از فیفا خوش اش بیاید و به بازی کردن اش ادامه بدهد. موضوعی که امیر به آن اشاره کرده برای تعداد زیادی از گیمرها افتاده. آن هایی که دوره ی بد فیفا را دیده بودند، به هیچ وجه حاضر نبودند بپذیرند الکترونیک آرتز فوتبالی ارایه داده که قابل بازی کردن باشد؛ چه برسد به این که بتواند به عنوان یک رقیب برای PES به حساب بیاید:

“به عنوان کسی که از فوتبال 98 پلی استیش که پدر PES حساب میشه تا PES 2015 رو بازی کردم و همچنین FIFA رو که از 2012 تا 2015 بازی کردم، می تونم بگم که PES قدیما خوب بود. ولی کونامی همون جور که همه میدونن یه شرکت تباه هستش و بازیاشم تباه شدن. از نداشتن لیگ آلمان و فرانسه گرفته تا ریجستر نکردن تیمای انگلیسی و کنترل بسیار ساده و دست بسته. تجربه ی من تو این همه سال PES بازی کردن بود و من اینا رو متوجه نبودم، چون FIFA بازی نکرده بودم. ولی خوب شانس من وقتی PS3 خریدم اون جایی که کنسولو ازش گرفتم PES نداشت و برام FIFA ریخت و اینم شد توفیق اجباری ما. هر چند FIFA هم ایراداتی داره که هر چند وقت یکبار باعث میشه طرفش نرم، ولی وقتی PES 2015 رو روی سیستمم بازی کردم دیدم که چقدر بازی ابتداییه و هیچ فرقی با PES های قدیمی نداره. حرف آخرمم اینکه هر دو بازی مشکلات خودشون رو دارن ولی FIFA نسبت به PES خیلی بهتره و تو مواردی که اشاره کردم خیلی وقته که از PES جلوتر بوده و اگه هم بخوام یه فوتبالی رو بازی کنم یا به کسی پیشنهاد کنم FIFA هستش.”

کاربر «محمد احمدی» نظری متفاوت دارد. او با این که هنوز هم PES را قبول دارد اما معتقد است که هر دو بازی ایرادات خودشان را دارند و در رقابتی که باهم دارند هرگز فرصت پیدا نکرده اند تا به یک بازی کامل تبدیل شوند؛ به همین خاطر هم همیشه این نیاز احساس می شود تا شرکت سومی از راه برسد و یک بازی جدید بدون ایرادات متداول فیفا و PES ارایه بدهد:

“من PES رو ترجیح میدم ولی باید گفت که دیگه داره خیلی روندش تکراری پیش میره و نیاز به تحول دارند. منتظر شرکت سومی هستیم که معایب هر دو طرف رو تکمیل کنه. خسته شدیم از رقابت دوطرفه و خسته کننده.”

FIFA یا PES؛ آنچه شما گفتید - آکا

کاربری با نام «عطا» به ذات فانتزی و آرکیدی مجموعه بازی های PES اشاره کرده و در مقابل معتقد است، مجموعه ی فیفا تجربه ای واقعی تر را در اختیار بازی کننده ها قرار می دهد. عطا توانسته به خوبی میان این دو ویژگی تمایز قایل شود و هر کدام را با توجه به قابلیت هایی که در اختیار بازی کننده قرار می دهد، مورد بررسی قرار داده است:

“من سال هاست که روی پی سی و کنسول فیفا بازی می کنم و همیشه PES رو هم برای تجربش بازی کردم. به نظر من کسایی که PES بازی میکنن کلا نمیتونن با فیفا ارتباط برقرار کنن. این بخاطر سختی یادگیریش نیست؛ بلکه به خاطر اینه که مثل یک فوتبال واقعی فیفا طراحی شده نه یک بازی فانتزی. شما توی PES هرکاری تقریبا می تونی انجام بدی؛ حتا میتونی دروازه بان رو برداری و همه رو دریبل بزنی و بری گل بزنی. اما توی فیفا حتی با مسی و رونالدو هم نمی تونی همه رو دریبل بزنی. حتی به نفر سوم و چهارم هم نمیرسه و توپ رو از دست میدی. اگر فوتبال تماشا می کنید که حتما همینطوره میبینید که تجربه فیفا با اون یکیه و هرسال هم بهتر شده؛ حتی کسی که بازی شما رو تماشا میکنه بازی واقعی تری میبینه.
درکنارش PES بیش تر جنبه ی فان داره چون قدرت بالا به بازیکن میده که یک فوتبال رویایی رو بازی کنه. بیش تر فیلم سینماییه.”

FIFA یا PES؛ آنچه شما گفتید - آکا

جای خوشحالی دارد که اکثر نظراتی که کاربران در مطلب مقایسه ی فیفا و PES ارسال کرده اند، غنی و پر از نکات ریز و درشت فنی و تکنیکی است که قابلیت های هر کدام از این بازی ها را به زیباترین شکل ممکن به تصویر می کشند. به علت کمبود فضا نمی توانیم تمام کامنت های مفید را در این مقاله بگنجانیم. هرچند که تعداد نظرات مفید در این مقایسه، نسبت به مقایسه های قبلی خیلی بیش تر است. پس توصیه می کنیم به مطلب مقایسه ی اصلی برگردید و با حوصله نظرات مفید دوستان تان را مطالعه کنید.

اما آن چه که از نظر قالب کاربران برمی آید، همان طور که در ورودی مطلب مقایسه هم نوشته شده بود، PES بعد از چند سالی که یکه تاز ساخت بازی های فوتبالی بود، دوره ی رکود را تجربه کرده است. دلیل این رکود هم تمایل به حفظ مکانیک های فانتزی و آرکیدی بازی بوده که کلی هم برای خودش طرفدار دارد. اما در همین فرصت طراحان فیفا تمام تلاش شان را به کار بسته اند تا مکانیک های ابتدایی بازی شان را مبتی با یک شبیه ساز واقعی طراحی کنند. آن قدر هم روی این اصول تاکید کرده اند که در نهایت بعد از عرضه ی چندین قسمت ناموفق، توانسته اند به یک شبیه ساز قابل قبول، با روند بازی جذاب و اعتیادآور برسند. اما یکی دو سالی می شود که طراحان PES هم متوجه خطر شده اند و به همین خاطر فرمول های آرکیدی بی نقص شان را به سمت یک شبیه ساز متمایل کرده اند.

آن چه از نتیجه ی این مقایسه برمی آید این است که در حال حاضر هیچ کدام از این دو بازی برتری چشم گیری نسبت به دیگری ندارد؛ به جز این که PES باید اعتماد از دست رفته را یک بار دیگر به طرفداران اش برگرداند. همان کاری که فیفا موفق یه انجام اش شد و البته برای رسیدن به این مهم سال ها تلاش کرد. انتخاب هر کدام از این دو بازی هم کاملا سلیقه ای است و به شیوه ی بازی کردن گیمرها مربوط می شود. همان طور که پیش تر هم گفته شد، آن هایی که به ذات آرکیدی بازی ها بیش تر علاقه دارند و دوست دارند مهارت های شان را در فرمول هایی امتحان پس داده قرار بدهند و نتیجه اش را هم درجا ببینند، سراغ PES می روند. اما برای آن دسته از بازی کننده هایی که تمایل دارند یک بازی با شکل و شمایل شبیه ساز که مکانیک های اش بر مبنای الگوریتم های احتمال پیش روی بازی کننده قرار می گیرند را تجربه کنند، مجموعه بازی های فیفا می تواند بهترین انتخاب باشد.

منبع :

تبلیغات