شما بگویید؛ FIFA یا PES؟ - آکا

آکاایران: شما بگویید؛ FIFA یا PES؟

آکاایران حتی اگر از طرفداران پروپاقرص بازی های رایانه ای و ویدیویی و ذات بازی کردن نباشید، احتمالا برای یکی دو بار هم که شده، یکی از عناوین سبک شبیه ساز فوتبال را تجربه کرده اید. حتما بهتر از ما می دانید که این ژانر در حال حاضر در میان گیمرها از چه محبوبیتی برخوردار است و چطور بازی کننده ها برای اش سرودست می شکنند. حتما از خودتان می پرسید “چه شد که شبیه سازهای فوتبال در میان گیمرها به محبوبیتی این چنینی دست پیدا کردند؟” بررسی این موضوع زمان و حوصله ی زیادی می طلبد و شاید در آینده به آن هم پرداختیم. اما مساله ی مهم این جاست که از سال 2005 میلادی به بعد، ژانر شبیه ساز فوتبال کاملا وضعیتی دو قطبی به خودش گرفته است. شرکت ها و استودیوهای بازی سازی شرقی و غربی پیش روی هم قرار گرفتند تا ثابت کنند کدام یک از آن ها می تواند شبیه ساز بهتری را در اختیار بازی کننده ها قرار بدهد.

به گزارش آکاایران درست حدس زدید. درباره ی مجموعه بازی های «فیفا» (FIFA) و Pro Evolution Soccer صحبت می کنیم. مجموعه بازی های فیفا را استودیوی ورزشی ساز شعبه ی کانادای «الکترونیک آرتز» می سازد. مجموعه ی PES را هم شرکت و استودیوهای بازی سازی «کونامی» که در چند وقت اخیر حرف و حدیث درباره اش بسیار بوده، طراحی و در اختیار بازی کننده ها قرار می دهد.

شما بگویید؛ FIFA یا PES؟ - آکا

بیایید حدود یک دهه، به گذشته برگردیم. می دانید که ژاپنی ها سابقه ای طولانی در ساخت بازی های ویدیویی دارند و اکثر کنسول های نسل های دوم و سوم هم در این کشور طراحی و ساخته شده اند. دانش کافی ژاپنی ها درخصوص ماهیت هنر-صنعت بازی های رایانه ای و ویدیویی باعث شده بود تا فرمول هایی را کشف کنند که استفاده از همان فرمول ها برای بازی سازهای غربی، بی نهایت دشوار باشد. برای نمونه، ژاپنی ها ذات مکانیک های آرکیدی را درک کرده بودند. به همین خاطر هم می توانستند بازی هایی بسازند که با وجود مکانیک های ساده شان، گیمرها را حسابی سرگرم می کردند. همین فرمول به ژاپنی ها کمک کرد تا در فاصله ی سال های 1998 تا 2006 مجموعه ای از بهترین و در عین حال آرکیدی ترین بازی های فوتبال تاریخ را بسازند. در این بین غربی ها مشغول آزمون و خطا بودند؛ آزمون و خطایی که حدودا از سال 1998 تا 2008 میلادی به طول انجامید و باعث شد بارها از رقیب قدرتمند ژاپنی شان عقب بمانند.

اما با عرضه ی کنسول های نسل هفتمی یا همان ایکس باکس360 و پلی استیشن3، ورق برگشت. دومین کنسول مایکروسافت حسابی در میان بازی کننده ها محبوب شد. از طرفی کنسول را غربی ها ساخته بودند و به همین خاطر هم سردرآوردن از معماری سخت افزاری اش برای استودیوی ورزشی ساز الکترونیک آرتز ابدا کار پیچیده ای نبود. تمام این ها باعث شد تا الکترونیک آرتز با تلاش فراوان بتواند در سال 2008 تعریف جدیدی از فوتبال ارایه بدهد که حرف های زیادی هم برای گفتن داشت. البته نسخه ای که برای کنسول های نسل هفتمی ساخته شده بود، کاملا با نسخه ی مخصوص رایانه های شخصی متفاوت بود و همین هم باعث شد تعداد زیادی از بازی کننده های این پلتفرم، تجربه ی PES را ترجیح بدهند.

از سال 2010 به بعد فیفا توانست خودش را به طور کامل از زیر سایه ی PESای که ساخت کونامی بود، بیرون بکشد و عبارت «شبیه ساز فوتبال» را باب کند. الکترونیک آرتز ادعا کرد بازی ای که ساخته آن قدر حساب شده و دقیق طراحی شده که دیگر یک عنوان ورزشی صرف نیست و می توان از آن به عنوان یک شبیه ساز یاد کرد. هر سال که می گذشت، فیفا پیش رفت می کرد و بهتر می شد، اما این بار کونامی و PES درجا می زدند. اما عرضه ی کنسول های نسل هشتمی تلنگری جدی برای ژاپنی ها بود. آن ها می دانستند که به هیچ عنوان نباید در این نسل در برابر غربی ها کم بیاورند. به همین خاطر هم برای ساخت بازی های جدیدشان از یکی از قوی ترین موتورهای پایه ی ساخت ژاپن استفاده کردند؛ موتور پایه ی «فاکس انجین» که برای ساخت مجموعه بازی های «متال گیر سالید» هم از آن استفاده شده است. مدتی طول کشید تا ژاپنی ها نحوه ی ساخت بازی خوب با این موتور را بیاموزند که البته در همین مدت از ارزش و اعتبارشان در ساخت بازی فوتبال به میزان قابل ملاحظه ای کاسته شد.

اما کونامی بالاخره امسال موفق شد عنوانی را عرضه کند که درخور عناوین خوش ساخت قبلی اش بود و می توانست جلوی فیفا قد علم کند. حالا در سال 2015 می توان امیدوار بود که از سال آینده شاهد PES و فیفایی باشیم که شانه به شانه ی هم حرکت کنند و رقابت نزدیکی با هم داشته باشند. خصوصا که مسوولان کونامی تصمیم گرفته اند از سال آینده، PES را به گونه ای در اختیار بازی کننده ها قرار بدهند که تعداد زیادی از ویژگی های اش بصورت رایگان باشد و گیمرها برای استفاده از قابلیت های تکمیلی، نسخه ی کامل بازی را تهیه کنند.

شما بگویید؛ FIFA یا PES؟ - آکا

تمام این ها بهانه ای شد تا نظر شما را در مورد این دو بازی جویا بشویم. به نظر شما مجموعه بازی های فیفا با توجه به رشد شگفت انگیز چند سال گذشته و بازار جهانی ای که دارد، شبیه ساز فوتبالی بهتری است؛ یا مجموعه ی PES که با وجود تجربه ی آرکیدسازان ژاپنی دوره ی رکود طولانی را پشت سر گذاشته و حالا می خواهد به روز های موفق قبلی برگرد، می تواند بهترین تجربه ی بازی فوتبال را پیش روی گیمرها قرار بدهد؟ شما بگویید؛ FIFA یا PES؟ البته اگر از طرفداران پروپاقرص این دو بازی هستید، هرچه مستندتر درباره شان بگویید، مطمئنا برای روشن تر شدن سایر خواننده ها بهتر است.

منبع :

تبلیغات