گوستاوو سانتاولایا ؛ از بابل تا آخرین ما - آکا

آکاایران: گوستاوو سانتاولایا ؛ از بابل تا آخرین ما

آکاایران موسیقی از همان ابتدا بخشی جداناپذیر از بازی های رایانه ای و ویدیویی بوده است؛ رسانه ای جدید که کم تر از چند دهه از عمرش می گذرد. طراحان بازی از همان ابتدا به این موضوع پی برده بودند  که موسیقی می تواند تجربه ی بهتری از بازی کردن را برای بازی کننده ها رقم بزند. بازی های هشت بیتی به کنار، حتی بازی های آرکید و ساده تر هم موسیقی داشتند.

به گزارش آکاایران در ابتدا موسیقی بازی ها تنها نوار کاستی بود که پشت سر هم پخش می شد. اما به تدریج موسیقی توسط خود کامپیوترها و کنسول ها نواخته شد. موسیقی ای که امروزه در بازی ها به گوش مان می رسد، تفاوتی با موسیقی در صنعت فیلم و سینما ندارد. با این حال، کنسول های بازی در ابتدا فقط توانایی تولید چهار صدای مختلف را داشتند و آهنگسازها با همان چهار صدا، موسیقی هایی می نواختند که امروزه آن ها را توسط ارکست های بزرگ اجرا می کنند.

با ورود CD به بازی های ویدیویی، سبک خاصی که با نام «موسیقی بازی ویدیویی» شناخته می شد از بین رفت و از آن زمان به بعد، با موسیقی بازی مثل موسیقی فیلم رفتار شد.

ورود موسیقی به شکل تمام و کمال اش در بازی های ویدیویی، هم زمان با ورود CD به این صنعت آغاز شد. فضای زیاد دیسک های فشرده این امکان را فراهم کرد تا فایل های موسیقی وارد بازی ها شوند. کنسول ها هم به قدرتی رسیده بودند تا این فایل ها را اجرا کنند؛ بدون این که در تجربه ی بازی خللی وارد شود.

با ورود CD به بازی های ویدیویی، سبک خاصی که با نام «موسیقی بازی ویدیویی» شناخته می شد از بین رفت و از آن زمان به بعد، با موسیقی بازی مثل موسیقی فیلم رفتار شد. طوری که آهنگسازهای معروف سینما هم وارد صنعت بازی های ویدیویی شدند و شروع به ساخت موسیقی برای بازی ها کردند.

گوستاوو سانتاولایا ؛ از بابل تا آخرین ما - آکا

آهنگسازهایی مثل Harry-Gregson Williams و Hans Zimmer به کنار، یکی از آهنگ سازهای بزرگی که اخیرا برای اولین بار وارد صنعت بازی های ویدیویی شده، «گوستاوو سانتاولایا» (Gustavo Santaolalla) است.

سانتاولایا متولد آرژانتین است. او از همان کودکی به موسیقی روی آورده و در گروه های موسیقی مختلفی نواخته است. آلبوم های موسیقی هم که او در دهه ی هشتاد در آرژانتین عرضه کرده محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. سانتاولایا به ادغام موسیقی راک با موسیقی محلی آرژانتینی معروف است. سبک جدیدی که او به وجود آورد، نقش بسزایی در محبوبیت اش در آرژانتین دارد.

https://mag.digikala.com/wp-content/uploads/2015/08/04-Deportation-iguazu.mp3

قطعه ای از موسیقی فیلم بابل

آلبوم موسیقی که سانتاولایا با آن در آرژانتین معروف شد، چند آهنگ داشت که توسط یک «چارانگو» (Charango) نواخته می شد. چارانگو یک ساز زهی است که در آمریکای جنوبی محبوبیت زیادی دارد. این چند آهنگی که سانتاولایا با چارانگو نواخته بود، از همان موقع سبک موسیقایی او را شکل داد. «مایکل مان» (Michael Mann) هم اولین نفری بود که از آهنگ سانتاولایا در فیلم اش استفاده کرد. او یکی از آهنگ های آلبوم اش را برای فیلم The Insider انتخاب کرده بود.

پس از آن، سانتاولایا در سال 2000 اولین فیلم اش را آهنگسازی کرد. او موسیقی فیلم «عشق سگی» (Amores Perros) ساخته ی «آلخاندرو گونزالز اینیاریتو» را ساخت و از همان چارانگوی اش برای نواختن موسیقی متناسب با داستان فیلم استفاده کرد.

فیلم بعدی اینیاریتو هم توسط سانتاولایا آهنگسازی شد. او سبک خود را برای ساخت موسیقی فیلم «21 گرم» هم حفظ کرد. سانتاولایا یک سال پس از این فیلم موسیقی شگفت انگیز فیلم «خاطرات موتورسیکلت» را ساخت. با این حال، معروفیت او در دنیای سینما با کسب اسکار در سال 2005 شکل گرفت. این آهنگساز آرژانتینی موسیقی فیلم «کوهستان بروک بک» را ساخت و توانست اسکار بهترین موسیقی متن را تصاحب کند. همکاری دوباره ی او و اینیاریتو در سال 2006، سانتاولایا را به یکی از هشت نفری تبدیل کرد که در تاریخ موفق به کسب اسکار بهترین موسیقی برای دو سال متوالی شد ه اند.

گوستاوو سانتاولایا ؛ از بابل تا آخرین ما - آکا

سانتاولایا به عنوان اولین بازی ویدیویی اش، آهنگسازی بازی «آخرین ما» (The Last of Us) را بر عهده گرفت. سانتاولایا با موسیقی اش می تواند حجم زیادی از احساس را منتقل کند و این موضوع مطمئنا یکی از دلایل اصلی انتخاب او به عنوان آهنگساز بازی آخرین ما بوده است.

https://mag.digikala.com/wp-content/uploads/2015/08/Gustavo-Santaolalla-The-Last-Of-Us.mp3

موسیقی بازی آخرین ما

کارگردان آخرین ما، «نیل دراکمن» درباره ی انتخاب گوستاوو سانتاولایا برای بازی اش می گوید که با توجه به علاقه ی زیادی که به موسیقی سانتاولایا داشت، او را برای کار در پروژه ی آخرین ما انتخاب کرد و به او آزادی کامل داد. سانتاولایا هم داستانی خاص در آخرین ما دیده بود و نحوه ی به تصویر کشیده شدن روابط انسانی در بازی را دوست داشت. با توجه به فیلم های قبلی سانتاولایا که بیش تر درباره ی روابط پیچیده ی افراد و به تصویر کشیدن شان  بود، انتخاب او برای آخرین ما صحیح به نظر می رسید. سازندگان بازی می خواستند با استفاده از موسیقی احساس زیادی را تداعی کنند و در هدف شان هم موفق بوده اند. موسیقی آخرین ما توانست در جوایز BAFTA سال 2013 نامزد بهترین موسیقی سال شود.

آخرین فیلمی که توسط گوستاوو سانتاولایا آهنگسازی شده، فیلم آرژانتینی Wild Tales است. او فعلا موسیقی فیلم یا آلبوم جدیدی در دست ساخت ندارد، اما با توجه به دراماتیک تر شدن هر چه بیش تر بازی های ویدیویی، شاید باز هم او را به عنوان آهنگساز در بازی های دیگر ببینیم.

منبع :

تبلیغات