Pascal ؛ فصل جدید سرعت انتقال اطلاعات در کارت های گرافیک - آکا

آکاایران: Pascal ؛ فصل جدید سرعت انتقال اطلاعات در کارت های گرافیک

آکاایران کارت های گرافیکی همیشه به حافظه های بسیار سریع نیاز دارند. درحالی که در طول سال های گذشته کامپیوترها از رم های DDR3 استفاده می کردند، روی کارت های گرافیکی از حافظه های GDDR5 استفاده می شود؛ اما به نظر می رسد شرکت NVIDIA قصد دارد در نسل جدید کارت های گرافیکی خودش که با اسم رمز Pascal شناخته می شوند، فصل جدید از سرعت انتقال اطلاعات را به نمایش دربیاورد. براساس اطلاعات منتشر شده این شرکت می خواهد از نسل دوم (High Banddata-xwidt Memory (HBM برای انتقال اطلاعات با سرعت بیشتر استفاده کند.

به گزارش آکاایران

در نسل جدید کارت های گرافیکی NVIDIA از نسل دوم HBM استفاده شده که سرعت انتقال اطلاعات را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

اولین بار شرکت AMD از HBM در کارت گرافیکی Fiji XT که برپایه ی کارت های گرافیکی سری Fury ساخته شده اند، استفاده کرده بود و توانست عمکرد فوق العاده ای را در زمینه ی پهنای باند به وجود بیاورد. به نظر می رسد که شرکت NVIDIA توانسته این تکنولوژی را بهبود ببخشد و کاری کند که برخی از کارت های گرافیکی از ۱۶ گیگابایت حافظه پشتیبانی کنند.

به احتمال زیاد این شرکت توانسته از نسل دوم HBM در محصولات خودش استفاده کند که سرعت آن ها چهار برابر بیشتر از حافظه های DRAM است. همچنین سرعت انتقال اطلاعات در هر پین به دو گیگابایت بر ثانیه خواهد رسید. به نظر می رسد که NVIDIA در کنفرانس تکنولوژی کشور ژاپن شرکت کرده و دست آورد جدید خودش را به نمایش درآورده است. این شرکت توانسته پهنای باندی برای انتقال یک ترابایت بر ثانیه را به وجود بیاورد که این مقدار دو برابر بیشتر از میزان حجم انتقال اطلاعات در کارت گرافیکی Fury X شرکت AMD است.

البته استفاده از ۱۶ گیگابایت حافظه تنها روی برخی از کارت های گرافیکی بسیار سطح بالا امکان پذیر خواهد بود که قیمت بالایی هم خواهند داشت. در حال حاضر بیشتر کارت های گرافیکی که توسط بازی کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند، ۲ یا ۴ گیگابایت رم دارند و هر کارت گرافیکی که با HBM راهی بازار شود، یک ارتقا بسیار بزرگ برای بسیاری از بازی کننده ها به شمار می رود که هزینه ی زیادی برای آن ها خواهد داشت.

به نظر می رسد که شرکت AMD هم قصد دارد برای رقابت با NVIDIA محصولات جدیدی را معرفی کند که به احتمال زیاد جایگزین کارت های گارفیکی Fury خواهند شد.

هر دو شرکت NVIDIA و AMD در نیمه ی اول سال ۲۰۱۶ محصولات جدیدی را راهی بازار خواهند کرد.

منبع: Digital Trends

منبع :

تبلیغات