loading...
پنج واقعیت جالب درباره ی فیلم مریخی که احتمالا از آن ها خبر نداشتید

آکاایران: پنج واقعیت جالب درباره ی فیلم مریخی که احتمالا از آن ها خبر نداشتید

آکاایران در چهار هفته ی گذشته، فیلم «مریخی» در صدر جدول باکس آفیس قرار گرفته است. فیلم مریخی که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته ی «اندی ویر» (Andy Weir) ساخته شده، قصه ی فضانوردی به نام «مارک وتنی» را تعریف می کند. وتنی که به ماموریتی در مریخ فرستاده شده، در یک اشتباه در مریخ جا می ماند و دیگر فضانوردان تصور می کنند که او مرده است. وتنی برای زنده ماندن در مریخ، از راهکارهای مختلفی بهره می گیرد. خیلی از دانشمندان، این فیلم را واقعی ترین فیلم علمی-تخیلی عنوان کرده اند و جنبه های علمی آن را خیلی دقیق و مبتنی بر واقعیت می دانند. در ادامه می توانید پنج نکته درباره ی فیلم مریخی را بخوانید.

به گزارش آکاایران ۱. صحنه های مریخی را قبلا هم در فیلم «لورنس عربستان» دیده بودیم

بیشتر فیلم مریخی را در بوداپست مجارستان ضبط کرده اند. اما صحنه هایی که در محیط بیرون ضبط شده اند، در «وادی روم» یا «دره ی ماه» اردن بوده است. این منطقه را در فیلم کلاسیک «لورنس عربستان» که در سال ۱۹۶۲ ساخته شد هم دیده ایم. وادی روم برای فیلم «پرومتئوس» ریدلی اسکات هم به عنوان لوکیشن فیلم برداری استفاده شده بود. اسکات گفته برای اینکه صحرا شبیه بیابان های مریخ شود، آن ها رنگ آسمان را عوض کرده اند. سطح زمین هم با استفاده از کامپیوتر قرمزتر شده است. صحرای وادی روم قبلا هم در فیلم های علمی-تخیلی دیگری مثل «ماموریت مریخ» (۲۰۰۰)، «آخرین روز روی مریخ» (۲۰۱۳) و «سیاره ی سرخ» (۲۰۰۰) برای به تصویر کشیدن مریخ استفاده شده بود.

پنج واقعیت جالب درباره ی فیلم مریخی که احتمالا از آن ها خبر نداشتید

۲. نویسنده ی کتاب نه دانشمند بود و نه واقعا یک نویسنده

احتمالا نمی توانید کسی را پیدا کنید که بگوید: «تفریح ام دانشمند بودن است». اما اندی ویر در پشت کتاب اش نوشته است که زمان بیکاری اش درباره ی دینامیک مداری سیارات مطالعه می کرد. او می گوید که از نشستن و تصور کردن یک ماموریت فضایی از اول تا آخرش لذت می برد. اندی ویر زمانی که کتاب مریخی را می نوشت، به عنوان یک برنامه نویس مشغول به کار بود. او زمان بیکاری اش را درباره ی فضا مطالعه می کرد یا قصه می نوشت. ویر می گوید که قبل از مریخی دو کتاب دیگر هم نوشته، اما اولی به قدری بد بوده که مطمئن شده هیچ نسخه ای از آن باقی نمانده است. ویر رمان مریخی را فصل به فصل روی وب سایت اش قرار می داد و از خوانندگان بازخورد می گرفت. خوانندگانی که طبق گفته ی خودش زیاد نبودند، اما کار او را جدی دنبال می کردند. او در نهایت کتاب اش را جمع می کند و به صورت یک کتاب الکترونیکی در آمازون می فروشد. ویر می گوید که سپس همه چیز تخیلی می شود؛ کتاب او به یکی از پنج کتاب برتر ژانر علمی-تخیلی در آمازون تبدیل می شود و ناشرها به دنبال اش می آیند. او می گوید که استودیوهای فیلم سازی هم برای کسب حق ساخت فیلم دنبال او بودند. گادرد می گوید که ویر نمی توانست قبول کند یک نویسنده شده است. گادرد می گوید که یک روز به ویر زنگ زدند و گفتند که دیگر لازم نیست هر روز به سر کار برود. ویر هم حرف گادرد را باور نکرده بود و حتی با اینکه روی فیلم کار می کرد، تا یک سال باز هم به کار قبلی اش ادامه داد. ویر می گوید تولید فیلم که شروع شد، او دیگر جدی شغل اش را ترک و باور کرد که کتاب اش به زودی فیلم می شود.

پنج واقعیت جالب درباره ی فیلم مریخی که احتمالا از آن ها خبر نداشتید

۳. طوفان های مریخ، آن قدرها که در فیلم نشان داده شده قوی نیستند

اندی ویر روی رمان مریخی سه سالی کارد کرد. او برای اینکه کتاب اش از نظر علمی دقیق باشد حسابی تحقیق کرده بود. یکی از بخش های غیرواقعی کتاب، طوفان ابتدای فیلم است. اتمسفر مریخ به قدری رقیق است که نمی تواند چنین طوفان های عظیمی ایجاد کند. در واقع اسکات می گوید که ناسا پس از دیدن فیلم نامه برای اولین بار، به این موضوع ایراد گرفته بود. اسکات، ویر و گادرد هم به دنبال جایگزینی برای این طوفان بودند که نتیجه اش همان جا ماندن وتنی از سفینه اش باشد. اسکات می گوید جایگزینی که پیدا کرده بودند به قدری بد بود که ناسا به آن ها گفت همان طوفان را در فیلم قرار دهند، بهتر است.

پنج واقعیت جالب درباره ی فیلم مریخی که احتمالا از آن ها خبر نداشتید

۴. یک صفحه از فیلم نامه ی مریخی به فضا سفر کرده است

«درو گادرد» (Drew Goddard) که فیلم نامه ی مریخی را نوشته می گوید صفحه ای از فیلم نامه را در اولین آزمایش فضاپیمای «اوراین» (Orion) که دسامبر ۲۰۱۴ انجام شد، به فضا فرستادند. فضاپیمای اوراین قرار است روزی انسان ها را به مریخ ببرد، در نتیجه چنین حرکتی بسیار جالب به نظر می رسد. گودارد می گوید که عکس ها و نقاشی هایی را در بین صفحات فیلم نامه قرار می داده و تصویری که به فضا فرستاده اند، یکی از نقاشی های او از مارک وتنی است.

پنج واقعیت جالب درباره ی فیلم مریخی که احتمالا از آن ها خبر نداشتید

۵. تعدادی از دانشمندان فضایی، به هنگام فیلم برداری حضور داشتند

«چیوتل ایوفور» (Chiwetel Ejiofor) که نقش مدیر ماموریت های ناسا را در فیلم بازی می کند، از یکی از دانشمندان آژانس فضایی اروپا که از صحنه ی فیلم برداری ملاقات کرده بود تاثیر گرفته است. او می گوید عکس العمل دانشمندان را هنگامی که سطح نشین «فیله» (Philae) روی دنباله دار 67P فرود آمد، دیده بود. این فرود، اولین فرود یک کاوشگر را روی یک دنباله دار رقم می زد.

پنج واقعیت جالب درباره ی فیلم مریخی که احتمالا از آن ها خبر نداشتید

منبع: Space.com

منبع :

تبلیغات