متال گیر 1987

آکاایران: متال گیر 1987

آکاایران شاید باورتان نشود، اما ریشه ی مجموعه بازی های «متال گیر» (Metal Gear) به سال 1987 میلادی برمی گردد. شاید آن دسته از بازی کننده هایی که مجموعه ی متال گیر را در مقابل مجموعه هایی مثل «اسپلینتر سل» (Splinter Cell)، «هیتمن» (Hitman) یا هر بازی مخفی کاری دیگری قرار می دهندو با آن ها مقایسه اش می کنند، باید توجه بیش تری به این موضوع نشان دهند. متال گیر قبل از این که خیلی از مجموعه های امروزی یا حتی سازنده های شان وجود داشته باشند، سبک مخفی کاری را به بازی های ویدیویی معرفی کرد.

به گزارش آکاایران برای لحظه ای به سال 1987 و بازی های ویدیویی نگاهی بیاندازید. در این سال مجموعه های بزرگ و پرطرفداری مثل «کنترا» (Contra)، «فاینال فانتزی» (Final Fantasy) یا «افسانه ی زلدا» (The Legend of Zelda) برای اولین بار به صنعت بازی های ویدیویی معرفی شدند.

با این حال، «کونامی» هم بازی جدیدی به این لیست اضافه کرد؛ عنوانی که هیچ وقت به عنوان یک بازی کلاسیک و تاثیرگذار در تاریخ بازی های رایانه ای و ویدیویی به آن نگاه نمی شود. احتمالا این موضوع تنها یک دلیل و نه بیش تر دارد: «متال گیر بازی کنسول نینتندو نبوده!»

کوجیما اولین متال گیرش را برای کامپیوترهای خانگی ساخت؛ کامپیوتری به اسم MSX که توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده بود.

«هیدئو کوجیما»، خالق مجموعه بازی های متال گیر، کنسول فامیکام (همان میکروی خودمان) را مناسب ساخت بازی اش نمی دید. او می خواست چیز بیش تر از آن چه روی این کنسول می شد ساخت، بسازد. درست است که کوجیما با دیدن بازی «سوپر ماریو» تصمیم به ساخت بازی اش گرفته بود، اما ایده هایی که در سر می پروراند بسیار بلندپروازانه تر از یک سکوبازی بودند.

کوجیما اولین متال گیرش را برای کامپیوترهای خانگی ساخت؛ کامپیوتری به اسم MSX که توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده بود. نکته ی مهم متال گیر این بود که بازی می خواست مخالف همه ی بازی های هم نسل اش باشد. در حالی که همه ی شرکت های بازی سازی به ساخت بازی های اکشن و تیراندازی روی آورده بودند، هیدئو کوجیما تصمیم می گیرد یک بازی جنگی بسازد که در آن شخصیت اصلی اش اسلحه ندارد. کارگردان مجموعه بازی های متال گیر ایده ی اولیه ی این بازی را این گونه توصیف می کند: “می خواستم یک بازی جنگی بسازم که در آن شخصیت اصلی اش چیزی بیش از یک هدبند و پاکت سیگار به همراه ندارد.”

متال گیر 1987
متال گیر 1987

متال گیر از زمین تا آسمان با بازی های هم دوره اش تفاوت داشت. از انصاف نگذریم، اواخر دهه ی هشتاد میلادی، بازی های ماجرایی شگفت انگیزی برای رایانه های شخصی عرضه شدند؛ بازی هایی مثل «عمارت دیوانه» (Maniac Mansion) و .The Secret of Monkey Island اما باز هم هیچ کدام از این بازی ها به پای متال گیر نمی رسیدند.

در حالی که نصف بیش تر بازی های کنسول نینتندو یا دستگاه های آرکید را سکوبازی های امتیازی تشکیل داده بودند، کوجیما با الهام از فیلم های بزرگی مثل «اولین خون» و «فرار از نیویورک» و رمان هایی مثل «1984»، یک بازی نظامی با داستانی عمیق و روندی لذت بخش ساخته بود.

نکته ای که حتی خیلی از طرفداران بزرگ متال گیر هم از آن بی خبرند، وجود عناصر مهم داستانی مجموعه در همین بازی قدیمی است.

مکانیک هایی مثل Codec (بی سیم) برای اولین بار در این بازی معرفی شدند. بازی در سال 1987 عرضه شده بود؛ اما غولآخرهایی داشت که هر کدام به روشی خاص نابود می شدند. سیستم هایی مثل کلیدها، درهای کد دار، دوربین های مدار بسته و آژیرهای خطر هم تا به آن موقع در هیچ بازی ویدیویی ای دیده نشده بودند. بازی کوجیما پر از آیتم های مختلف هم بود. از سیگار گرفته تا دوربین های شکاری یا حتی اسلحه های مختلف، هر کدام از این آیتم ها نقش مهمی در روند بازی داشتند.

متال گیر 1987
متال گیر 1987

نکته ای که حتی خیلی از طرفداران بزرگ متال گیر هم از آن بی خبرند، وجود عناصر مهم داستانی مجموعه در همین بازی قدیمی است. ملاقات اسنیک با شخصیت هایی مثل «بیگ باس»، «گری فاکس» یا «کمپبل» برای اولین بار در این بازی صورت می گیرد. مبارزه ی تن به تن اسنیک و گری فاکس، قبل از این که در «متال گیرسالید» شاهدش باشیم، در متال گیر سال 1987 صورت گرفته بود.

متال گیر از نظر گرافیکی هم یک سر و گردن بالاتر از بازی های آن دوره بود. کامپیوتر MSX به کوجیما اجازه داده بود تا از رنگ های بیش تری در مقایسه با کنسول های آن دوره استفاده کند. بازی موسیقی شگفت انگیزی هم داشت؛ موسیقی ای که نه تنها با روند تاکتیکی بازی هماهنگی داشت، بلکه حتی عناصر موسیقی دهه ی هشتاد را هم یدک می کشید.

متال گیر سال 1987، یکی از بزرگ ترین و موثرترین بازی های صنعت بازی های ویدیویی است؛ بازی ای که شاید حتی طرفداران مجموعه ی متال گیر هم به آن به اندازه ی کافی بها نمی دهند. برای بازی کردن متال گیر و متال گیر2، فقط کافی است به بازی Metal Gear Solid 3: Subsistence دسترسی داشته باشید. این بازی روی پلی استیشن2، پلی استیشن3، ایکس باکس360 و پلی استیشن ویتا موجود است.

منبع :

تبلیغات