کنترا 1987

آکاایران: کنترا 1987

آکاایران نزدیک به سی سال پیش، دنیای بازی های رایانه ای شاهد به وجود آمدن بازی هایی بود که هنوز هم در خاطره ی بازی کننده های قدیمی باقی مانده اند. بازی هایی که پس از این مدت هم تجربه ی آن ها می تواند برای بسیاری از ما هیجان انگیز باشد. در آن سال ها بازی ها قالبا تحت تاثیر صنعت سینمای وقت قرار داشتند؛ به همین خاطر هم سبک بازی های اکشن مورد استقبال گسترده ی بازی کننده ها قرار می گرفت.

به گزارش آکاایران از جمله ی این بازی های اکشن می توان به عنوان «کنترا» (Contra) اشاره کرد. یک بازی اکشن آرکیدی که در سال 1987 میلادی برای پلتفرم MSX2 منتشر شد. کنترا یک بازی 8 بیتی بود که بازی کننده ها را با ویژگی های تصادفی بسیار زیادی مواجه می کرد. روند مراحل به شکل ثابتی دنبال می شد، اما آیتم هایی که در محیط پیش روی بازی کننده ها قرار می گرفت، تصادفی بودند و بازی کننده ها نمی توانستند جای آن ها را پیش بینی کنند. این ویژگی جالب توجه کنترا باعث شد تا این عنوان روند بازی بسیار سختی پیدا کند و چالش های بیش تری را پیش روی کاربران قرار دهد.

حتی نوع حمله کردن دشمان و تعداد آن ها در یک صحنه هم به شکل تصادفی پردازش می شد.

با پیشرفت در بازی این آیتم های تصادفی ساخته می شدند و به همین دلیل در هیچ کدام از لحظه های بازی نمی توانستید پیش بینی کنید که چه چیزی دریافت خواهید کرد. حتی نوع حمله کردن دشمان و تعداد آن ها در یک صحنه هم به شکل تصادفی پردازش می شد و بازی کننده ها در این قسمت هم نمی دانستند که در ادامه ی بازی با چه چیزهایی مواجه می شوند.

کنترا 1987
 
کنترا 1987

بازی کنترا در قسمت روند بازی (GamePlay) هم ویژگی های جالب توجهی داشت. این بازی درحالی که روندی کاملا دوبعدی داشت، بازی کننده ها را با ویژگی های جالبی، غافلگیر می کرد. از جمله ی این ویژگی ها می توان به حالت شبیه به سه بعدی بازی اشاره کرد. در این حالت قهرمان بازی پشت به دروبین قرار می گرفت و در همان محیط دو بعدی به شکلی با دشمنان مبارزه می کرد که حس حضور در فضایی سه بعدی به بازی کننده القا می شد. در این حالت صفحه حرکت نمی کرد و تنها قهرمان بازی را می شد به چپ و راست حرکت داد تا دشمنان را از بین ببرد و بتواند از تیرهای آن ها جان سالم به در ببرد.

رای کنترل بازی کنترا، تنها دو کلید در نظر گرفته شده بود. یک دکمه برای تیراندازی و یک دکمه برای پریدن.

البته باید به این موضوع هم اشاره شود که برای کنترل بازی کنترا، تنها دو کلید در نظر گرفته شده بود. یک دکمه برای تیراندازی و یک دکمه برای پریدن. ظاهر کار بسیار ساده بود؛ اما در عمل بازی کننده ها با یک بازی سخت روبه رو می شدند. پریدن و حرکت به سمت چپ و راست مکانیک اصلی بازی را به وجود آورده بود و برای این که از حمله ی دشمنان جان سالم به در می بردید، باید سعی می کردید با دقت بالا حرکت کنید و در زمان مناسب بپرید و در نهایت به سمت دشمنان تیراندازی کنید.

کنترا 1987
کنترا 1987

در جریان کنترا بازی کننده ها می توانستند در هشت جهت مختلف تیراندازی کنند که این ویژگی در نوع خودش و با توجه به زمان انتشار بازی بسیار جالب بود. حتی در زمان پریدن هم می توانستید به سمت پایین یا جهت های مختلف تیراندازی کنید. بازی کننده ها در این عنوان با هفت مرحله ی مختلف مواجه می شدند که هرکدام شان با ویژگی های خاصی همراه بود و محیط های مختلفی را به نمایش می گذاشت. مکانیک های مختلف روندبازی هم در جریان این مراحل به نمایش در می آمدند. در هر مرحله دشمنان جدیدی به جریان بازی اضافه می شدند که مبارزه ها را مشکل تر از قبل می کردند.

مبارزه با غولآخر بازی  که یک بیگانه بزرگ و عجیب بود بازی کننده ها را با چالش های جدیدی مواجه می کرد.

در مرحله ی چهارم کنترا، بازی کننده ها با روندبازی شبه سه بعدی که پیش تر درباره اش صحبت شد، مواجه می شدند. اکثر مراحل بازی استانداردی خاص را دنبال می کردند که در مرحله ی آخر به اوج خودشان می رسیدند. در مرحله ی هفتم بازی کننده ها باید با Hovercraft، تانک و سربازهای غول پیکر مبارزه می کردند. همچنین این مرحله در محیطی برفی دنبال می شد. مبارزه با غولآخر بازی هم که یک بیگانه بزرگ و عجیب بود هم بازی کننده ها را با چالش های جدیدی مواجه می کرد.

کنترا 1987
 
کنترا 1987

بازی کنترا به این دلیل مورد استقبال بازی کننده ها قرار گرفت که در آن زمان سخت تر از سایر بازی های موجود در بازار بود. اگر حتی یک تیر دشمنان به قهرمان اصلی برخورد می کرد، کشته می شد و بازی کننده باید بازی را از ابتدا شروع می کرد. هم چنین بازی کننده ها تنها سه بار می توانستند یک مرحله را از ابتدا شروع کنند.

کنترا دارای ویژگی های جالبی است که اگر این بازی را همین حالا هم تجربه کنید، تحت تاثیر قرارتان می دهد. عنوانی که احتمالا خیلی ها علاقه دارند نسخه ی بازی سازی شده اش را دوباره تجربه کنند.

منبع :

تبلیغات