کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

آکاایران: کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

آکاایران آی پاد تاچ قابلیت های زیادی دارد، اما یکی از مهم ترین آن ها، بازی کردن است. این دستگاه تمام بازی های آی فون را اجرا می کند. با این حال، آیا یک آی پاد تاچ می تواند جای یک کنسول دستی مختص بازی را پر کند؟ بازی ها و نرم افزارها مهم ترین عوامل تمایز دهنده ی دستگاه های بازی هستند. بد نیست آی پاد تاچ جدید را در مقابل نینتندو 3DS قرار دهیم و قابلیت های این دو دستگاه همراه را بسنجیم.

به گزارش آکاایران آیا آی پاد می تواند جای یک کنسول دستی بازی را پر کند؟

اندازه و وزن

نینتندو 3DS از یک آ ی پاد تاچ بزرگ تر است، حتی اگر در حالت بسته قرار داشته باشد. با این حال، مدل معمولی 3DS و نه مدل XL آن، می تواند مثل یک آی پاد در جیب جا شود. اما به طور کلی از نظر قابل حمل بودن، آی پاد تاچ دستگاه بهتری است. نینتندو 3DS XL سه ونیم برابر سنگین تر از آی پاد تاچ است.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

جنس بدنه و رنگ

بدنه ی نینتندو 3DS از پلاستیک ساخته شده است؛ آن هم پلاستیکی که حس خوبی نمی دهد. اما آی پاد تاچ بدنه ای آلومینیومی دارد. آی پاد جدید اپل شش رنگ مختلف دارد، اما 3DS XL فقط در دو رنگ قرمز و سیاه عرضه می شود.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

اندازه ی صفحه و صفحه ی لمسی

اندازه ی بزرگ 3DS XL به خاطر صفحه ی نمایش بزرگ اش است. این دستگاه دو صفحه ی نمایش دارد که هر دوی آن ها هم از آی پاد تاچ بزرگ تر هستند.

صفحه ی لمسی آی پاد تاچ مثل بیشتر گوشی های هوشمند جدید است، اما نینتندو 3DS هنوز هم صفحه ای لمسی مقاومتی دارد. با این حال، به هنگام بازی کردن بهتر است که از قلم خود 3DS استفاده شود که روند بازی کردن را بهتر می کند، در نتیجه استفاده از صفحه ی لمسی مقاومتی تصمیم اشتباهی نبوده است.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

وضوح تصویر

صفحه ی نمایش آی پاد تاچ 300 درصد از نینتندو 3DS بزرگ تر است. اما باید موضوع صفحه ی نمایش سه بعدی 3DS را هم در نظر گرفت. این کنسول دستی صفحه ی نمایشی با وضوح تصویر 400 در 240 دارد. اما تمام تصاویر دو بار پردازش می شوند، یک بار برای چشم چپ و بار دیگر برای چشم راست.

وضوح صفحه ی نمایش مدل های مختلف 3DS هم تفاوتی ندارد. یعنی روی 3DS معمولی هم که صفحه ای کوچک تر از مدل XL دارد، همین وضوح تصویر استفاده شده است. در نتیجه مدل های کوچک تر تصویر بهتری را نشان می دهند.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

نمایش افکت سه بعدی

صفحه ی نمایش نینتندو 3DS قابلیت نمایش تصاویر سه بعدی را دارد. در مدل جدید حتی دوربینی در مقابل دستگاه اضافه شده است که وضعیت چشم ها را تشخیص و تصاویر را مطابق با نقطه ی آن ها نشان می دهد. آی پاد تاچ توانایی نمایش تصاویر سه بعدی را حتی با استفاده از عینک هم ندارد.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

کلید برای بازی کردن

بازی های موبایل زیادی توانسته اند از صفحه ی لمسی به خوبی استفاده کنند، اما هنوز هم برای بازی کردن استفاده از کلیدها پیشنهاد می شود. مدل جدید 3DS یک آنالوگ دوم هم دارد.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

باتری و شارژر

اپل می گوید که آی پاد تاچ می تواند برای 8 ساعت ویدیو پخش کند. مقدار زمانی که می توان روی 3DS بازی کرد به روشن بودن یا نبودن صفحه ی سه بعدی آن باز می گردد. اگر خاموش باشد تا 7 ساعت قابلیت بازی کردن دارد.

آن قدر مدل های مختلفی از 3DS عرضه شده است که نینتندو تصمیم گرفته مدل های جدید را بدون شارژر عرضه کند. این شرکت می گوید که حتما یک شارژر 3DS در خانه تان پیدا می شود، پس نیازی نیست همراه کنسول شارژر وجود داشته باشد. آی پاد تاچ یک سیم USB همراه اش دارد و توسط همان هم شارژ می شود.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

سخت افزار

فقط کافی است تا نگاهی به سرعت پردازنده های این دو دستگاه بیندازید تا تفاوت های آن ها را متوجه شوید. با این حال، پردازنده ی ضعیف نینتندو 3DS حتما نمایانگر قدرت کم آن نیست. چون بازی هایی که روی این کنسول دستی عرضه شده اند، بارها از یک بازی آی پاد بزرگ تر هستند. با این حال، 3DS قدرت بالای پلی استیشن ویتا را ندارد.

پردازنده ی گرافیکی آی پاد تاچ بسیار از 3DS قوی تر است، اما بازی های کنسول دستی نینتندو از نظر گرافیکی در مقابل آی پاد کم نمی آورند.

آی پاد تاچ حافظه ی بیشتری دارد، اما بیشتر این حافظه برای سیستم عامل خیره شده است.

حافظه ی داخلی آی پاد تاچ با توجه به مدل های مختلف، از 16 تا 128 گیگابایت متغیر است. نینتندو 3DS فقط یک گیگابایت حافظه داخلی دارد.

به همراه هر 3DS یک کارت حافظه ی MicroSD چهار گیگابایتی هم عرضه می شود. با این حال حافظه ی داخلی آی پاد تاچ به نظر برای هر کاری کافی می رسد.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

بازی ها

بازی های آی پاد تاچ را تنها می توان از آیتونز و به صورت دیجیتالی خریداری کرد، اما بازی های نینتندو 3DS در کنار نسخه ی دیجیتال، روی کارتریج و به صورت فیزیکی هم عرضه می شوند. این موضوع برای کسانی که می خواهند بازی های شان را به صورت آرشیو داشته باشند، می تواند بسیار مهم باشد. از نظر قیمتی هم بازی های 3DS هر کدام 40 دلار قیمت دارند، در صورتی که گران قیمت ترین بازی های آی پاد از 15 یا 20 دلار بیشتر نمی شوند.

البته باید میزان محتوای بازی ها را هم در مقایسه ی بازی های این دو کنسول در نظر گرفت.

کدام دستگاه برای بازی بهتر است؟ مقایسه ی 3DS و آی پاد تاچ

دوربین

اپل دوربین های آی پاد تاچ جدید را بسیار بهتر کرد، طوری که می توان با آن عکس های خوبی گرفت. با این حال، دوربین نینتندو 3DS برای بازی ساخته شده است. این دستگاه دو دوربین در پشت اش دارد که برای تصویربرداری سه بعدی استفاده می شود. یک دوربین هم در مقابل اش است که برای تنظیم تصاویر سه بعدی بدون عینک به کار می رود.

قیمت

این دو دستگاه تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند، اما در قیمت با هم برابر هستند. هم آی پاد تاچ جدید و هم آخرین مدل 3DS 200 دلار قیمت دارند.

در نهایت، شاید ما به بررسی و مقایسه ی این دو دستگاه همراه برای بازی پرداخته باشیم، اما موضوعی مهم این دو دستگاه را از هم متمایز می کند: بازی هایی که برای این دو دستگاه ساخته می شوند، ساختاری کاملا مخالف یک دیگر دارند.

بازی های کنسول دستی نینتندو 3DS درست مثل بازی های ویدیویی بزرگ هستند. یعنی برای مدت ها بازی کردن ساخته شده اند و مراحل و روندی طولانی دارند. بازی های نینتندو 3DS را اغلب نقش آفرینی های طولانی تشکیل می دهند. سکوبازی ها و پلتفرمرهای مختلف هم روی این دستگاه به وفور یافت می شود؛ آن هم سکوبازی های بزرگی مثل Super Mario 3D Land که هر مرحله اش، یک کلاس درس برای سازندگان بازی است.

اما از سوی دیگر، بازی های آی پاد تاچ، همان بازی های آی فون و موبایل هستند. بازی هایی که برای بازی کردن در مدت های کوتاه ساخته شده اند. هرگز نمی توانید یک بازی با مقدار محتوایی به اندازه ی بازی های 3DS روی آی پاد تاچ پیدا کنید. نبود کلیدهایی مختص بازی کردن هم آی پاد تاچ را از یک دستگاه بازی دور می کند.

منبع: Gizmag

منبع :

تبلیغات